REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Karta kredytowa, Fundusze inwestycyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak należy pilnować numeru PIN

Wybrałam się w piątek na zakupy. Nie znalazłam jednak nic interesującego tylko drobne sprawunki, za które zapłaciłam gotówką. Miałam jakieś drobne w torebce. Dopiero po weekendzie zauważyłam, ze nie mam portfela. Miałam w nim kartę płatniczą z karteczką, na której był zapisany numer PIN. Oczywiście większość moich oszczędności na rachunku zniknęło. Złożyłam więc reklamację, ale w odpowiedzi usłyszałam, że to moja wina, bo nie prawidłowo przechowywałam kod. Czy to prawda?

Inwestycje w nieruchomości na każdą kieszeń

Inwestycja w nieruchomości nie zawsze wymaga posiadania bardzo wysokiej kwoty. Wystarczy ok. 60 zł i posiadanie rachunku maklerskiego, aby na giełdzie kupić certyfikat funduszu inwestującego w nieruchomości. Ich kursy są obecnie na bardzo niskim poziomie, a różnica w porównaniu z oficjalną wyceną rekordowo wysoka. Certyfikaty funduszy zarządzanych przez BPH TFI można nawet kupić znacznie poniżej ceny emisyjnej.

Szybkie transakcje zbliżeniowe payWave i PayPass

Nową usługą wprowadzaną w ostatnim czasie na rynek przez organizacje wydające karty płatnicze są płatności zbliżeniowe. Szybka transakcja zbliżeniowa nie wymaga potwierdzenia podpisem ani wprowadzania kodu PIN.

Płatności w internecie

Internauci często skarżą się, że ich karta nie jest akceptowana w sieci, np. w wirtualnych zakładach bukmacherskich lub w sklepach internetowych.

REKLAMA

Numery CVV2/CVC2

W jaki sposób weryfikowane są transakcje internetowe? Czy numer i data ważności karty wystarczą do przeprowadzenia transakcji internetowej lub przez telefon?

Sposób na skimming

Wielu ludzi ciągle jeszcze nie może przekonać się do używania kart płatniczych. Wolą oni nosić w portfelu gotówkę, mimo wielu zalet płynących z transakcji kartami. Kieruje nimi strach, że pieniądze z rachunku karty mogą zniknąć w sposób nieuprawniony nawet podczas zwykłej wypłaty gotówki z bankomatu.

Święty Mikołaj firmuje produkty bankowe

Z roku na rok w bankach przybywa świątecznych akcji marketingowych. Banki coraz chętniej wykorzystują święta Bożego Narodzenia jako element promocji swoich produktów.

Świąteczne pułapki kredytowe

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia nasze portfele są mocno nadwyrężone zarówno z powodu zaplanowanych wydatków, jak i tych niespodziewanych. Większość z nas doskonale zna to uczucie, gdy z powodu małej zasobności portfela kupno wymarzonego prezentu dla bliskiej osoby odkładamy na „inny raz”. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być powszechne akcje kredytowe, oraz sprzedaż ratalna.

REKLAMA

Zabezpieczenie transakcji 3D secure

Coraz częściej korzystamy z dobrodziejstw Internetu, opłacamy rachunki, kupujemy świąteczne prezenty, a także produkty codziennego użytku. Wielu użytkowników sieci jednak ciągle nie może się przekonać do regulowania płatności za pomocą plastikowego pieniądza. Banki i systemy kart płatniczych starają się ich przekonać wprowadzając nowe zabezpieczenia.

Fundusze papierów dłużnych

Fundusze papierów dłużnych przeznaczone są dla osób dbających przede wszystkim o bezpieczeństwo kapitału. Są one stabilną inwestycją. Jednak inwestując w jednostki  nie należy się spodziewać zysków dużo wyższych od uzyskanych z lokat bankowych.

IKE - Indywidualne konta emerytalne

Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych daje nam możliwość poprawienia swojej przyszłej emerytury w ramach III filaru ubezpieczeń społecznych.

Fundusze rynku pieniężnego

Fundusze rynku pieniężnego inwestują w ściśle określone, bezpieczne rodzaje lokat, są to najczęściej obligacje skarbu państwa i bony skarbowe. Ze względu na bardzo bezpieczny charakter inwestycji, są one konkurencją dla lokat bankowych.

Wycena jednostek uczestnictwa

Fundusze inwestycyjne mogą rozpocząć wycenę aktywów netto funduszu dopiero po zamknięciu sesji giełdowej na rynku na którym inwestują. Dlatego też notowania funduszy zagranicznych publikowane są dzień później.

Fundusze nieruchomości

Hossa na rynku nieruchomości spopularyzowała fundusze inwestujące w tej branży. W tym czasie powstało wiele funduszy inwestujących duże obiekty komercyjne: centra handlowe, biurowce, magazyny.

Fundusze surowcowe

Duże wzrosty cen miedzi i ropy naftowej sprawiły, że fundusze inwestujące na rynkach surowcowych zyskują coraz większą popularność. Nie ma jednak nic za darmo. Dużym zyskom towarzyszy zazwyczaj wysokie ryzyko.

Fundusze stabilnego wzrostu

W funduszach stabilnego wzrostu przeważającą część portfela powinny stanowić bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak obligacje i bony skarbowe. Druga część to giełdowe akcje. Fundusze te więc, nie są pozbawione ryzyka.

Fundusze zrównoważone

Fundusze zrównoważone należą do funduszy w których część portfela inwestycyjnego stanowią giełdowe akcje, część zaś bezpieczne papiery wierzycielskie.

Fundusze akcji

Fundusze akcji należą do najbardziej ryzykownych funduszy. Zakładany horyzont inwestycyjny w przypadku tych funduszy jest najdłuższy i wynosi 5 lat.

Co to jest fundusz inwestycyjny

Fundusz inwestycyjny jest instytucją, która lokuje środki powierzone jej przez inwestorów indywidualnych, firmy i instytucje w określone instrumenty finansowe w celu osiągnięcia zysku.

Czy jednostki nabyte przed 1.12.2001 r podlegają opodatkowaniu

Czy dochód z jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych kupionych przed 1 grudnia 2001 r podlega opodatkowaniu?

Dziedziczenie Jednostek funduszy

Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych podlegają dziedziczeniu – wchodzą do masy spadkowej.

Konwersja funduszy parasolowych

Dokonując zamiany jednostek uczestnictwa jednego funduszu na jednostki w innym funduszu należy zapłacić tzw. podatek Belki. Wyjątek stanowią fundusze parasolowe.

Telefoniczna Centrala Kart Kredytowych

Centrala Kart Kredytowych umożliwia zastrzeganie pod jednym, ogólnopolskim numerem telefonu 9584 każdej karty. Każdy, kto utracił swoją kartę płatniczą niezależnie od jej rodzaju może zostać bezpośrednio połączony z jej wydawcą i zastrzec kartę.

Czy fundusz inwestycyjny może wstrzymać wypłatę środków

Czy uczestnik funduszu może w każdej chwili umorzyć posiadane jednostki uczestnictwa?

Czy fundusz może stracić wszystko

Jedną z podstawowych właściwości funduszy otwartych jest dywersyfikacja, czyli zróżnicowanie portfela inwestycyjnego. Dzięki rozłożeniu kapitału inwestycyjnego na różne instrumenty finansowe, fundusz ogranicza ryzyko.

Odmowa transakcji kartą płatniczą

Punkty akceptujące płatności kartą płatniczą mają prawo odmówić przyjęcia takiej zapłaty w szczególnych przypadkach, zazwyczaj opisanych w umowach między nimi a akceptantami.

Kredyt konsumencki

Kredyt konsumencki kojarzy się nam z „pożyczeniem” pieniędzy od banku na zakupy. Zazwyczaj potrzebujemy wsparcia finansowego na zakup nowej pralki czy  telewizora. Może być to zapomoga w postaci gotówki lub też zadłużenia na karcie kredytowej.

Minimalna kwota transakcji kartą płatniczą

Niektórzy właściciele sklepów akceptujących karty płatnicze wymagają minimalnej kwoty przy transakcjach elektronicznych, dotyczy to głównie mniejszych punktów. Przy kasie umieszczona jest informacja, iż minimalna kwota transakcji wynosi 5,10 lub nawet 20 zł.

Na czym polega preautoryzacja

Preautoryzacja wykorzystywana jest najczęściej w hotelach i wypożyczalniach samochodów. Jej celem jest zabezpieczenie środków na koncie klienta na wypadek jego rezygnacji z usługi.

Nie zawsze darmowe karty kredytowe

Coraz częściej banki starają się obdarować nas promocyjnymi kartami kredytowymi. Dzięki kartom, które dostajemy za darmo, możemy korzystać z wielu przywilejów i rabatów w sieciach sklepów, które je wydają. Czy warto jednak gromadzić w portfelu dużą liczbę kart?

Bezpieczna karta kredytowa

Używając kart płatniczych warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na stronach Związku Banków Polskich zamieszczono 24 zasady, których należy przestrzegać podczas transakcji płatniczych. Karta może być bezpieczniejsza od gotówki, należy jednak używać jej z głową.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR)

W obecnych czasach, prawie każdy korzysta już z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, popularnego ROR. Służy on do rozliczeń finansowych, regulowania rachunków, gromadzenia oszczędności.

Renesans lokat bankowych

Mobilne bankomaty

Spółka giełdowa eCard, zajmująca się płatnościami internetowymi i właściciel prawie 300 bankomatów w Polsce, w swojej ofercie proponuje także wynajęcie mobilnych bankomatów, tzw. „maszyn na kółkach”, czyli bankomatów zainstalowanych na specjalnych samochodach.

Rezygnacja z karty kredytowej

Zrezygnować z karty można w dolnym momencie. Lepiej to jednak zrobić przed kolejną płatnością za jej używanie.

Oprocentowanie karty kredytowej

Płacąc kartą kredytową wydajemy na ogół więcej i chętnie, nie myśląc o przyszłej spłacie. A dług karciany nie jest tani.

Pozyskiwanie funduszy UE - z doradcą czy samodzielnie?

Gdy stajemy do wyścigu po unijne pieniądze zawsze pojawia się pytanie – korzystać z usług wyspecjalizowanej firmy (i płacić)? Czy też może przygotować wniosek samodzielnie (i zaoszczędzić pieniądze)?

To nie moja transakcja

Warto uważnie przeglądać zestawienie transakcji na wyciągu. Może się bowiem okazać, że zapłaciliśmy za dużo lub nie za swoje zakupy. A reagować trzeba szybko.

Cztery kroki po fundusze

Chcesz pozyskać fundusze pomocowe UE dla swojej działalności ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, to ten tekst jest dla Ciebie.

Kłopotliwy elektroniczny napiwek

Używając karty płatniczej do płacenia rachunków w restauracjach punktach usługowych coraz częściej spotykamy się z możliwością zostawienia napiwku za miłą obsługę w lokalu. Napiwek dopisujemy długopisem na potwierdzeniu z terminala płatniczego.

Transakcja DCC (w walucie karty)

Dzięki usłudze DCC zagraniczni turyści odwiedzający Polskę mogą za pomocą swojej karty płatniczej dokonać transakcji rozliczonej w euro, dolarach lub funtach. W terminalach obsługujących transakcje DCC, turyści mogą wybrać transakcję w złotych, lub w walucie karty.

Kosztowna karta kredytowa

Długi karciane w dawnych czasach należały do długów honorowych. Kodeks etyczny hazardzistów wymagał, aby tego typu zadłużenie spłacić w krótkim terminie. W obecnych czasach sformułowanie „długi karciane” nabrało innego znaczenia. Należy je jednak nadal szybko spłacać.

Gotówka ze sklepowej kasy, Cash Back

Do jednej z najnowszych usług oferowanych przez operatorów kart płatniczych zaliczyć możemy Cash Back. Jest to możliwość zrobienia wypłaty gotówki w kasie sklepu, przy okazji robienia zakupów.

Dług na karcie czy kredyt

Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu niemal dwa miesiące. Potem dług już kosztuje.

Zamiana karty kredytowej

Banki coraz częściej oferują karty kredytowe, które przejmują zadłużenie kart konkurencji. Proponowane warunki promocyjnych ofert są dużo lepsze od tych, które mieliśmy na starej karcie.

Nie trać karty z oczu

Korzystanie z kart jest bezpieczne. Jest jednak warunek: przestrzega się kilku prostych reguł, które zabezpieczają nas przed zagrożeniami.

Złote karty są dobre dla wyjeżdżających za granicę

Korzystanie ze złotej karty kosztuje rocznie od 125 do 250 zł (to nawet cztery razy więcej niż opłata za wydanie zwykłej karty kredytowej). Za taką opłatę klient otrzymuje dodatkowe usługi - głównie pakiety ubezpieczeniowe. Jednak nie każdemu posiadanie złotej karty się opłaca.

Bank nie może sam ustalać kursu walut

Regulamin karty kredytowej IKEA HSBC Bank Polska zawarła w regulaminie karty kredytowej IKEA postanowienia niezgodne z prawami konsumentów. Bank nie może w sposób dowolny ustalać kursu, po jakim będzie przeliczał wierzytelności wyrażone w walucie obcej na walutę polską.

Karty platynowe bardziej dostępne

Banki coraz rzadziej pytają o źródło dochodów. Prestiżowe karty złote i platynowe stają się dostępne dla większej liczby Polaków.

Discover odkrywa polski rynek kart

Niepostrzeżenie na polski rynek wszedł jeden z największych na świecie wydawców kart – amerykański Discover. Jest obecnie właścicielem marki Diners Club. I choć na razie nie ma mowy o wydawaniu w Polsce kart Discover, to jednak Visa i MasterCard mają obecnie znacznie silniejszą konkurencję w naszym kraju.

REKLAMA