Co to jest fundusz inwestycyjny
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Działalność funduszy inwestycyjnych w Polsce unormowana jest Ustawą o funduszach inwestycyjnych z dnia 28 sierpnia 1997r , według niej fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
REKLAMA
Fundusze inwestycyjne lokują powierzone im przez klientów środki w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Dzięki tym inwestycjom klienci spodziewają się zysków przewyższających najkorzystniejsze odsetki od lokat bankowych. Kupując jednostki funduszy jednak powinniśmy założyć o wiele dłuższy horyzont inwestycyjny niż w przypadku lokat bankowych. Na rynku kapitałowym mogą zdarzyć się okresy dekoniunktury, które uniemożliwiają zakończenie inwestycji z zyskiem w krótszym terminie.
REKLAMA
Organem funduszu inwestycyjnego jest towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Towarzystwo musi działać w formie spółki akcyjnej. Jego właścicielami są najczęściej renomowane firmy finansowe: banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, zagraniczne firmy wyspecjalizowane w inwestowaniu. Zadaniem towarzystwa jest tworzenie funduszy inwestycyjnych, zarządzanie nimi, oraz zarządzanie zbiorczym portfelem papierów wartościowych.
Fundusze inwestycyjne powstały w celu osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków ze środków powierzonych specjalistom rynków kapitałowych. Klienci funduszy inwestycyjnych powierzając własne kapitały funduszowi, kierują się przekonaniem, że zarządzający posiadając więcej doświadczenia na rynku kapitałowym mogą efektywniej zarządzać. Inwestor indywidualny także dysponując mniejszym kapitałem, nie może lokować pieniędzy we wszystkie instrumenty finansowe dostępne dla funduszu, nie osiągnie też podobnej dywersyfikacji portfela gwarantującej większe bezpieczeństwo inwestycji.
Za osiągane zyski w funduszach inwestycyjnych odpowiedzialni są zarządzający funduszem. Ich podstawowym celem jest osiąganie jak najwyższych stóp zwrotu z zainwestowanych środków. W zależności od rodzaju funduszu, kapitały klientów lokowane są w akcje giełdowych spółek, transakcje terminowe, obligacje lub bony skarbowe.
Oferta funduszy inwestycyjnych
REKLAMA
REKLAMA