| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Szybkie transakcje zbliżeniowe payWave i PayPass

Szybkie transakcje zbliżeniowe payWave i PayPass

Nową usługą wprowadzaną w ostatnim czasie na rynek przez organizacje wydające karty płatnicze są płatności zbliżeniowe. Szybka transakcja zbliżeniowa nie wymaga potwierdzenia podpisem ani wprowadzania kodu PIN.

Transakcje zbliżeniowe mają zapewnić szybką zapłatę w przypadku zakupów niskiej wartości (do 50 zł). Nowy rodzaj transakcji ma zapewnić o wiele szybszą i wygodniejszą realizację niż w przypadku płatności gotówką.

Nowe karty płatnicze umożliwiające tego typu płatności posiadają wbudowaną małą antenę umożliwiającą szyfrowane połączenie z terminalem płatniczym.

Przebieg transakcji:

  • Sprzedawca wprowadza kwotę transakcji do terminala
  • Terminal daje sygnał, o gotowości do transakcji
  • Klient zbliża kartę na odległość ok. 5 cm. Do czytnika i w ciągu jednej sekundy pojawia się na ekranie potwierdzenie dokonania transakcji.

Oprogramowanie terminala płatniczego zabezpiecza klienta przed przypadkowym, powtórnym obciążeniem konta, w przypadku kilkukrotnego zbliżenia karty, terminal zarejestruje tylko jedną pierwszą transakcję.

W zależności od organizacji wydającej karty płatnicze płatności zbliżeniowe posiadają różne nazwy. W systemie Visa płatności takie nazwano payWave, MasterCard posługuje się nazwą PayPass. Zbliżeniowe karty płatnicze wyposażone są zazwyczaj w mikroprocesor i pasek magnetyczny, można się więc nimi posługiwać w tradycyjny sposób w zwykłych terminalach POS lub w przypadku na kwotę wyższą niż 50 zł.

Zarówno sklepy akceptujące transakcje zbliżeniowe, jak i karty płatnicze posiadają charakterystyczny symbol fali dźwiękowej . Na stronach internetowych Visa, znaleźć można wyszukiwarkę umożliwiającą odnalezienie punktów akceptujących tego typu płatności na mapie Gogle Maps.

Pierwszym bankiem wydającym karty do transakcji zbliżeniowych w Polsce jest Bank Zachodni WBK współpracujący w tym zakresie z centrum rozliczeniowym eService. Emituje on zarówno karty w systemie Visa (Visa payWave), jak i MasterCard (MasterCard PayPass i Maestro PayPass). BZ WBK wydał już ponad 12 tys. kart zbliżeniowych Visa payWave.

Wybierz kartę płatniczą

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »