Szybkie transakcje zbliżeniowe payWave i PayPass
REKLAMA
REKLAMA
Transakcje zbliżeniowe mają zapewnić szybką zapłatę w przypadku zakupów niskiej wartości (do 50 zł). Nowy rodzaj transakcji ma zapewnić o wiele szybszą i wygodniejszą realizację niż w przypadku płatności gotówką.
REKLAMA
Nowe karty płatnicze umożliwiające tego typu płatności posiadają wbudowaną małą antenę umożliwiającą szyfrowane połączenie z terminalem płatniczym.
Przebieg transakcji:
- Sprzedawca wprowadza kwotę transakcji do terminala
- Terminal daje sygnał, o gotowości do transakcji
- Klient zbliża kartę na odległość ok. 5 cm. Do czytnika i w ciągu jednej sekundy pojawia się na ekranie potwierdzenie dokonania transakcji.
Oprogramowanie terminala płatniczego zabezpiecza klienta przed przypadkowym, powtórnym obciążeniem konta, w przypadku kilkukrotnego zbliżenia karty, terminal zarejestruje tylko jedną pierwszą transakcję.
REKLAMA
W zależności od organizacji wydającej karty płatnicze płatności zbliżeniowe posiadają różne nazwy. W systemie Visa płatności takie nazwano payWave, MasterCard posługuje się nazwą PayPass. Zbliżeniowe karty płatnicze wyposażone są zazwyczaj w mikroprocesor i pasek magnetyczny, można się więc nimi posługiwać w tradycyjny sposób w zwykłych terminalach POS lub w przypadku na kwotę wyższą niż 50 zł.
Zarówno sklepy akceptujące transakcje zbliżeniowe, jak i karty płatnicze posiadają charakterystyczny symbol fali dźwiękowej . Na stronach internetowych Visa, znaleźć można wyszukiwarkę umożliwiającą odnalezienie punktów akceptujących tego typu płatności na mapie Gogle Maps.
Pierwszym bankiem wydającym karty do transakcji zbliżeniowych w Polsce jest Bank Zachodni WBK współpracujący w tym zakresie z centrum rozliczeniowym eService. Emituje on zarówno karty w systemie Visa (Visa payWave), jak i MasterCard (MasterCard PayPass i Maestro PayPass). BZ WBK wydał już ponad 12 tys. kart zbliżeniowych Visa payWave.
Wybierz kartę płatniczą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.