| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Szybkie transakcje zbliżeniowe payWave i PayPass

Szybkie transakcje zbliżeniowe payWave i PayPass

Nową usługą wprowadzaną w ostatnim czasie na rynek przez organizacje wydające karty płatnicze są płatności zbliżeniowe. Szybka transakcja zbliżeniowa nie wymaga potwierdzenia podpisem ani wprowadzania kodu PIN.

Transakcje zbliżeniowe mają zapewnić szybką zapłatę w przypadku zakupów niskiej wartości (do 50 zł). Nowy rodzaj transakcji ma zapewnić o wiele szybszą i wygodniejszą realizację niż w przypadku płatności gotówką.

Nowe karty płatnicze umożliwiające tego typu płatności posiadają wbudowaną małą antenę umożliwiającą szyfrowane połączenie z terminalem płatniczym.

Przebieg transakcji:

  • Sprzedawca wprowadza kwotę transakcji do terminala
  • Terminal daje sygnał, o gotowości do transakcji
  • Klient zbliża kartę na odległość ok. 5 cm. Do czytnika i w ciągu jednej sekundy pojawia się na ekranie potwierdzenie dokonania transakcji.

Oprogramowanie terminala płatniczego zabezpiecza klienta przed przypadkowym, powtórnym obciążeniem konta, w przypadku kilkukrotnego zbliżenia karty, terminal zarejestruje tylko jedną pierwszą transakcję.

W zależności od organizacji wydającej karty płatnicze płatności zbliżeniowe posiadają różne nazwy. W systemie Visa płatności takie nazwano payWave, MasterCard posługuje się nazwą PayPass. Zbliżeniowe karty płatnicze wyposażone są zazwyczaj w mikroprocesor i pasek magnetyczny, można się więc nimi posługiwać w tradycyjny sposób w zwykłych terminalach POS lub w przypadku na kwotę wyższą niż 50 zł.

Zarówno sklepy akceptujące transakcje zbliżeniowe, jak i karty płatnicze posiadają charakterystyczny symbol fali dźwiękowej . Na stronach internetowych Visa, znaleźć można wyszukiwarkę umożliwiającą odnalezienie punktów akceptujących tego typu płatności na mapie Gogle Maps.

Pierwszym bankiem wydającym karty do transakcji zbliżeniowych w Polsce jest Bank Zachodni WBK współpracujący w tym zakresie z centrum rozliczeniowym eService. Emituje on zarówno karty w systemie Visa (Visa payWave), jak i MasterCard (MasterCard PayPass i Maestro PayPass). BZ WBK wydał już ponad 12 tys. kart zbliżeniowych Visa payWave.

Wybierz kartę płatniczą

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »