REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IKE - Indywidualne konta emerytalne

Sławomir Łuniewski
Sławomir Łuniewski

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych daje nam możliwość poprawienia swojej przyszłej emerytury w ramach III filaru ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

IKE – indywidualne konto emerytalne, jest jedynie sposobem oszczędzania na emeryturę w dobrowolnym III filarze ubezpieczeń społecznych. Jest to propozycja rządu na oszczędzanie kapitału na przyszłą emeryturę. W ramach IKE możemy wykorzystywać różne produkty bankowe: lokaty, fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia na życie lub rachunki inwestycyjne biurach maklerskich.

REKLAMA

Jedną z podstawowych zalet IKE jest brak opodatkowania (tzw. podatku Belki), wypracowanym zyskiem nie musimy dzielić się z fiskusem. Wpłaty na indywidualne konto emerytalne ograniczone SA jednak rocznym limitem, nie mogą przekroczyć one 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w danym roku. Oszczędzać w ramach IKE mogą także małoletni, jednach w ich przypadku, oprócz wyżej wspomnianego limitu, wpłaty nie mogą być większe niż ich dochody w uzyskane w danym roku na podstawie umowy o pracę. Wpłaty na konto są dobrowolne, nie trzeba zobowiązywać się do regularnych zasileń konta.

Rachunek IKE można założyć wyłacznie jeden raz, dozwolona jest jednak zmiana instytucji prowadzącej rachunek. Decyzja o wyborze formy oszczędzania nie jest ostateczna, po pewnym czasie możemy zmienić np. lokatę bankową na fundusz inwestycyjny lub ubezpieczenie na życie. Po upływie roku od dnia podpisania umowy możliwe jest bezpłatna zmiana formy oszczędzania, wcześniejszy transfer środków podlega specjalnej opłacie.

Oszczędności gromadzone w ramach IKE w pełni należą do posiadacza rachunku, podlegają ochronie cywilnoprawnej, nie istnieje więc zagrożenie, że zmiana prawa uszczupli nam stan rachunku.

Wypłata oszczędności zgromadzonych w ramach indywidualnych kont emerytalnych zwolniona będzie z podatku od dochodów kapitałowych pod warunkiem, że oszczędzający:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osiągnął wiek 60 lat lub nabył uprawnienia emerytalne i osiągnął 55 lat oraz
  • opłacał składki przez okres 5 dowolnych lat lub ponad połowę wartości wpłat , zgromadzonych koncie, wpłacił nie później niż na 5 lat przed złożeniem wniosku o dokonanie wypłaty
  • posiada tylko jedno IKE.

 W przypadku śmierci właściciela rachunku IKE, środki wypłacane są osobie uprawnionej poprzez transfer na rachunek IKE uprawnionego.

 Wypłaty zgromadzonych środków możemy dokonać wcześniej, jednak w tym przypadku będziemy musieli zapłacić podatek od zysków kapitałowych.

Zobacz też serwis: Lokaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA