reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > IKE - Indywidualne konta emerytalne

IKE - Indywidualne konta emerytalne

Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych daje nam możliwość poprawienia swojej przyszłej emerytury w ramach III filaru ubezpieczeń społecznych.

IKE – indywidualne konto emerytalne, jest jedynie sposobem oszczędzania na emeryturę w dobrowolnym III filarze ubezpieczeń społecznych. Jest to propozycja rządu na oszczędzanie kapitału na przyszłą emeryturę. W ramach IKE możemy wykorzystywać różne produkty bankowe: lokaty, fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia na życie lub rachunki inwestycyjne biurach maklerskich.

Jedną z podstawowych zalet IKE jest brak opodatkowania (tzw. podatku Belki), wypracowanym zyskiem nie musimy dzielić się z fiskusem. Wpłaty na indywidualne konto emerytalne ograniczone SA jednak rocznym limitem, nie mogą przekroczyć one 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w danym roku. Oszczędzać w ramach IKE mogą także małoletni, jednach w ich przypadku, oprócz wyżej wspomnianego limitu, wpłaty nie mogą być większe niż ich dochody w uzyskane w danym roku na podstawie umowy o pracę. Wpłaty na konto są dobrowolne, nie trzeba zobowiązywać się do regularnych zasileń konta.

Rachunek IKE można założyć wyłacznie jeden raz, dozwolona jest jednak zmiana instytucji prowadzącej rachunek. Decyzja o wyborze formy oszczędzania nie jest ostateczna, po pewnym czasie możemy zmienić np. lokatę bankową na fundusz inwestycyjny lub ubezpieczenie na życie. Po upływie roku od dnia podpisania umowy możliwe jest bezpłatna zmiana formy oszczędzania, wcześniejszy transfer środków podlega specjalnej opłacie.

Oszczędności gromadzone w ramach IKE w pełni należą do posiadacza rachunku, podlegają ochronie cywilnoprawnej, nie istnieje więc zagrożenie, że zmiana prawa uszczupli nam stan rachunku.

Wypłata oszczędności zgromadzonych w ramach indywidualnych kont emerytalnych zwolniona będzie z podatku od dochodów kapitałowych pod warunkiem, że oszczędzający:

  • osiągnął wiek 60 lat lub nabył uprawnienia emerytalne i osiągnął 55 lat oraz
  • opłacał składki przez okres 5 dowolnych lat lub ponad połowę wartości wpłat , zgromadzonych koncie, wpłacił nie później niż na 5 lat przed złożeniem wniosku o dokonanie wypłaty
  • posiada tylko jedno IKE.

 W przypadku śmierci właściciela rachunku IKE, środki wypłacane są osobie uprawnionej poprzez transfer na rachunek IKE uprawnionego.

 Wypłaty zgromadzonych środków możemy dokonać wcześniej, jednak w tym przypadku będziemy musieli zapłacić podatek od zysków kapitałowych.

Zobacz też serwis: Lokaty

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama