REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne, Karta kredytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - październik 2023 r.

W październikowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe po silnej obniżce stopy referencyjnej przez RPP, a także dokładnie przyglądają się globalnym i krajowym rynkom akcji w obliczu rekordowego podnoszenia stóp procentowych przez Fed.

Młodzi z większym zamiłowaniem do oszczędzania, ryzyka i złota

Tylko ponad połowie Polaków (53%) udało się zaoszczędzić w I połowie tego roku. Zdecydowany prym w oszczędzaniu wiodą młodzi. Aż 71% osób w wieku 18-24 lata odłożyło środki finansowe. Co istotne, co trzecia z osób w tej grupie wiekowej zdecydowała się zainwestować oszczędności. W ich wyborach zdecydowanie widać większą skłonność do ryzyka na tle pozostałych grup wiekowych. W co inwestują młodzi?

Jak Polacy obchodzą się z pieniędzmi? Lubiane płatności elektroniczne

Dla większości Polaków pieniądze są ważne, ale nie lubią o nich myśleć i rozmawiać, ani się nimi zajmować. Jednocześnie dobrze kontrolują swoje wydatki. Według najnowszego międzynarodowego badania ,,Postawy wobec form płatności” zleconego przez eService oraz pozostałe podmioty należące do Grupy EVO Payments, prawie 7 na 10 Polaków wskazało, że dokonuje płatności elektronicznych, ponieważ uważa je za szybkie i wygodne. Partnerem badania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, jest Visa.

Czy inwestycje zagraniczne są szansą na przetrwanie kryzysu?

Pandemia zmniejszyła chęć do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Jednak to właśnie w czasie kryzysu dochodzi często do dynamicznych zmian, które można zamienić w szanse na rozwój. Zatem inwestować czy jednak poczekać?

REKLAMA

Nowe standardy w rachunkowości funduszy inwestycyjnych

Do tej pory fundusze inwestycyjne najczęściej wyceniały swoje aktywa dłużne (obligacje oraz pożyczki) metodą skorygowanej ceny nabycia. Co zmieniło się w ostatnim czasie? Jak wycenić fundusze inwestycyjne?

Sprawdź, czy FIZ AN dobrze zarządza Twoimi aktywami

Na rynku coraz częściej pojawiają się sygnały o kłopotach osób, które zainwestowały w fundusze aktywów niepublicznych. Już kilka tego typu instytucji przestało wypłacać środki lub zredukowało wypłaty nawet o 90%. Występują również nieprawidłowości w zarządzaniu lub wycenie aktywów. Dlatego trzeba zachować czujność.

Jak bezpiecznie płacić w internecie?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że duża część naszego życia przeniosła się do internetu. Nie tylko praca, nauka czy rozmowy są obecnie prowadzone online. Coraz więcej Polaków robi też zakupy przez internet, korzystając z popularnych portali aukcyjnych lub sklepów wirtualnych. Płacimy za naukę, wizyty lekarskie online, opłacamy rachunki i subskrypcje. Metod płatności jest dużo, która z nich jest najlepsza?

Software house’y zaczynają kodować dla siebie

Coraz więcej software house’ów zaczyna tworzyć własne produkty lub usługi, dywersyfikując tym samym działalność i zyskując nowe źródło dochodów. Dzięki pomocy inwestorów venture capital otrzymują profesjonalną pomoc w całym procesie tworzenia i sprzedaży programu czy aplikacji. W rezultacie często wsparcie to okazuje się równie wartościowe co finansowanie, które może wynieść w początkowych etapach nawet milion złotych.

REKLAMA

Karty kredytowe i kredyty gotówkowe coraz mniej atrakcyjne

Niepewna sytuacja gospodarcza powoduje, że banki podnoszą wymogi związane z udzieleniem kredytu. Wzrasta też zadłużenie Polaków, którzy coraz mniej sięgają po karty kredytowe i pożyczki w gotówce.

Rosną obroty na giedłach. Inwestorzy liczą na ożywienie gospodarki

Inwestorzy wracają na warszawską giełdę. Czy oznacza, że gospodarka wraca na tory sprzed COVID-19?

Milion za obiecującego PowerPointa? Czyli jak pozyskać pieniądze od funduszu VC

Jeżeli poważnie myślimy o pozyskaniu inwestora, warto zacząć od stworzenia solidnej prezentacji inwestorskiej i dowiedzenia się, komu ją przedstawić.

W jakim stopniu karta kredytowa obniża naszą zdolność kredytową?

Przy staraniu się o kredyt hipoteczny karta kredytowa może w znaczny sposób obniżyć zdolność kredytową. Od początku 2019 r. banki wydały o 22,9% więcek kart kredytowych niż w tym samym okresie w roku poprzednim.

Identyfikator LEI - szansa czy utrudnienie?

LEI (Legal Entity Identifiler) to identyfikator alfanumeryczny, oparty na normie ISO 17442 stworzonej przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Składa się z 20 znaków i ma na celu jednoznaczną identyfikację podmiotów prawnych uczestniczących w transakcji finansowej. Z czym wiąże się jego wprowadzenie i co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Kto może zyskać, a kto ma powody do obaw? Warto wiedzieć, zanim wystąpimy o kod LEI.

Zwiększenie ochrony inwestorów indywidualnych od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. firmy z sektora finansowego będą musiały tworzyć dokumenty zawierające kluczowe informacje o produktach i przekazywać je klientom przed zawarciem umowy. Za nieprzestrzeganie przepisów będą groziły kary w wysokości ponad 21 mln zł.

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym

Sporządzenie zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym jest obowiązkowe dla jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. Po zatwierdzeniu sprawozdania jest ono publikowane łącznie z innymi jego elementami.

Fundusze inwestują w polską spółkę rozwijającą produkty dla marketerów

Osiem milionów złotych zainwestowali Tim Schumacher oraz Warsaw Equity Group w rozwój Piwik PRO. Spółka obecna od trzech lat w sektorze IT jest liderem rozwiązań on-premises na globalnym rynku narzędzi dla marketingu. Każdego roku firma zwiększa swoje przychody średnio o 85%, a z jej produktów korzystają największe koncerny z Europy i USA.

Kluczowe zmiany dla TFI i depozytariuszy w świetle nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych - warsztat

W dniach 19-20 października 2016 r. w hotelu Westin w Warszawie odbędzie się warsztat „Kluczowe zmiany dla TFI i depozytariuszy w świetle nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych", organizowany przez MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Inwestycje na rynkach kapitałowych - narzędzie Unit-Linked

Pojęcie Unit – Linked (dosł. „naczynia połączone”) oznacza narzędzie inwestycyjne, które korzysta z udogodnień oferowanych przez prawo polisom ubezpieczeniowym. Jest to narzędzie skierowana do szerokiego grona potencjalnych inwestorów. Mogą się na nie zdecydować wszystkie rodzaje spółek kapitałowych i osobowych, a także przedsiębiorstwa o strukturze mieszanej oraz firmy jednoosobowe.

Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych

Stopy procentowe w Polsce są na najniższym poziomie od wielu lat i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się coś poprawić, wręcz przeciwnie wiele przemawia za tym, że będą dalej spadać. To oznacza, że na lokatach bankowych najbezpieczniejszym i najchętniej wybieranym do tej pory produkcie do pomnażania oszczędności przez inwestorów detalicznych trudno będzie cokolwiek zarobić. Ale co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje korporacyjne?

Fundusz venture capital dla start-up’u

W Polsce stosunkowo dużo podmiotów zajmuje się inwestycjami typu venture capital. VC to specyficzna odmiana inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym. Fundusz działający na tym rynku w szczególności zainteresowany jest inwestycjami na bardzo wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa.

Pozwól klientom płacić kartą: korzyści z przyjmowania płatności kartami płatniczymi.

Płacenie za pomocą kart jest wygodne i bezpieczne – a dodatkowo wpływa na wzrost przychodów. Badania przeprowadzone na konsumentach w 5 europejskich krajach (w tym w Polsce) wykazują jednoznacznie, że klient, któremu umożliwi się korzystanie z kart płatniczych, nie tylko jest bardziej lojalny, ale jest też skłonny wydać więcej pieniędzy.

Jak zapewnić kontrolę nad wydatkami firmowymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji z kartą Visa Business?

Karty płatnicze pozwalają na dużą redukcję transakcji gotówkowych- zwiększając bezpieczeństwo, wygodę i przejrzystość firmowych wydatków. Wszystko to składa się na wartą uwagi oszczędność pieniędzy i czasu.

Zmniejszenie liczby podmiotów zarządzających funduszami inwestycyjnymi

Alternatywnym funduszem inwestycyjnym będzie mogła zarządzać tylko spółka kapitałowa, a nie dowolna osoba prawna - taki m.in. jest cel projektu nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych, który we wtorek zaakceptowała Rada Ministrów.

Nowe propozycje dotyczące zarządzania ryzykiem finansowym

Projekt nowelizacji Prawa bankowego zakłada wzmocnienie struktury organizacyjnej instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych. Ponadto mają zostać wprowadzone nowe zasady zarządzania ryzykiem przez organy zarządzające instytucjami kredytowymi. We wtorek 9 czerwca 2015 r. rząd zajmie się projektem noweli.

Przepisy o opłatach za transakcje z użyciem kart zatwierdzone

Nowe unijne przepisy ograniczyły wysokość pobieranych przez banki opłat za transakcje z użyciem kart płatniczych. Oznacza to, że płacenie kartą będzie tańsze.

Kolejna obniżka opłat interchange od transakcji kartą

W czwartek nastąpi kolejny spadek opłat prowizyjnych do 0,3 proc. w przypadku transakcji kartą kredytową i 0,2 proc. w przypadku karty debetowej. Obecnie prowizje od transakcji pobieranych przez banki wynoszą 0,5 proc. Dzięki promowaniu płatności, tworzeniu zachęt do używania kart oraz obniżce prowizji w lipcu ub.r. w Polsce przyspieszył rozwój obrotu bezgotówkowego. W III kwartale dokonano prawie 0,5 mld transakcji bezgotówkowych, co oznacza wzrost o ponad 13 proc. w porównaniu z II kwartałem 2014 r.

Prace nad obniżkami opłat od transakcji kartowych

Zmniejszenie stawek interchange oraz ochronę polskich firm rozliczających transakcje kartowe przewiduje poselski projekt noweli ustawy o usługach płatniczych, którym będą zajmować się posłowie podczas bieżącego posiedzenia Sejmu.

Płatności bezgotówkowe coraz popularniejsze

Polacy coraz chętniej korzystają z tej formy płatności. Ponad połowa terminali w Polsce obsługuje karty zbliżeniowe, a co druga karta Visa w kraju daje możliwość płatności zbliżeniowej. Co miesiąc Polacy dokonują blisko 20 mln transakcji zbliżeniowych. To najlepszy wynik w Europie.

Mniejsze opłaty za płacenie kartą od lipca

Od 1 lipca opłaty za płatność kartą nie będą mogły być wyższe niż 0,5 proc. wartości transakcji. To ponad dwukrotnie mniej niż obecnie, a także nieco mniej niż unijna średnia. To efekt obowiązującej od początku roku ustawy regulującej poziom opłat interchange w Polsce.

Firmy częściej oszczędzają w funduszach inwestycyjnych

Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, depozyty jednodniowe, czyli tzw. overnight’y oraz klasyczne lokaty bankowe to wciąż najpopularniejsze instrumenty do zarządzania bieżącymi środkami w polskich firmach. Przedsiębiorcy są dość ostrożnymi inwestorami, ale przy rekordowo niskich stopach procentowych coraz częściej szukają narzędzi, które pozwolą im na większe zyski. Fundusze inwestycyjne zmieniają swoje oferty, by przyciągnąć właśnie firmy.

Niższe opłaty interchange od 2014 roku

30 sierpnia 2013 r. Sejm uchwalił ustawę regulującą maksymalny poziom opłaty Interchange stanowiącej główny składnik kosztów związanych z przyjmowaniem płatności kartowych. Od 2014 roku wyniesie ona 0,5% i w istotny sposób przełamie jedną z głównych barier rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Korzyści z karty przedpłaconej

Nie lubisz nosić ze sobą gotówki, a jednocześnie boisz się utraty karty debetowej? Skorzystaj z karty przedpłaconej. Możesz „naładować” ją potrzebną aktualnie kwotą, a niewykorzystane pieniądze przelać z powrotem na konto osobiste.

Fundusz inwestycyjny ETF – fundusz na giełdzie

Fundusze inwestycyjne typu ETF, są popularną metodą inwestycyjną, preferowaną od lat przez prywatne banki, fundusze emerytalne, organizacje rządowe, profesjonalnych menadżerów zarządzających oraz prywatnych inwestorów na całym świecie.

Karta kredytowa bez opłat?

Warto regularnie korzystać z karty kredytowej, bo w takim przypadku unikamy opłaty za jej prowadzenie. Przedstawiamy zestawienie opłat za karty kredytowe i limity obrotów zwalniające z tych opłat w kilkudziesięciu bankach.

Karty prepaid – na razie mała oferta banków

Karty przedpłacone pod wieloma względami przypominają telefony komórkowe w systemie prepaid. Kartą można wydać tylko taką kwotę, jaka wcześniej została wpłacona na jej rachunek techniczny. Plastik można kupić bez żadnych formalności i używać bez konieczności podpisywania umowy z bankiem.

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet

Zabezpieczenie płatności kartą w Internecie 3D Secure stosowane jest w Polsce już od czterech lat, ale jego popularność rośnie bardzo powoli. Liczba banków, które pozwalają zabezpieczyć dodatkowym hasłem płatności kartą w Internecie wkrótce wzrośnie do czterech.

Wyniki globalnych funduszy ETF - drugi kwartał 2012

Połowa 2012 już za nami, właśnie skończył się drugi kwartał 2012. Zobaczmy jak przedstawiają się wyniki poszczególnych funduszy ETF za ten okres.

Karta kredytowa na wczasach

Plaża, hotel, rodzina, restauracje, bazary i pamiątki – wszędzie tam wydajemy pieniądze w czasie urlopu. Nieplanowane wydatki, zachcianki to nieodłączna część odpoczynku. Nie zawsze jest pod ręką gotówka, lecz gdy mamy kartę kredytową możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Czy jest to korzystne?

Bankomat połknął Ci kartę? Spokojnie!

Standardowa czynność – wkładasz kartę do bankomatu, wpisujesz PIN, wybierasz kwotę, a tu jednak niespodzianka, bankomat odmawia posłuszeństwa. Nerwy sięgają zenitu, potrzebujesz szybko gotówki ! Co zrobić w takiej sytuacji, gdy bankomat pożera Ci kartę? Zapoznaj się z poniższymi radami

Zdolność kredytowa - jak ją poprawić?

Bank nie przyznał ci kredytu? Dowiedz się jak poprawić swoją zdolność kredytową.

Srebrne karty kredytowe - ranking

Srebrne karty kredytowe weszły na stałe do oferty większości banków. Porównaliśmy oprocentowanie, maksymalny limit kredytowy, okres bezodsetkowy i wysokość opłaty rocznej za ich używanie.

Ranking globalnych funduszy ETF

Prezentujemy ranking funduszy ETF z całego świata „World ETF Matrix”.

Kredyty cross-sell

Kredyty cross-sell. Czy opłaca się korzystać z innych usług banków, aby dostać korzystniejszy kredyt? Dowiedz się na czym polega tajemnica kredytów cross-sell.

RPP nie zmieniła stóp procentowych

RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Stopa bazowa pozostała na poziomie 4,5%. Oprocentowanie kredytów w złotych raczej się nie zmieni.

Rynek amerykańskich obligacji z bańką spekulacyjną?

Ostatnio nasiliły się opinie o bliskim pęknięciu bańki na rynku amerykańskich obligacji. Niektórzy liczą, że pieniądze popłyną na giełdy, powodując hossę. Na taki scenariusz jest jednak zbyt wcześnie.

Ranking funduszy parasolowych

Zastanawiając się nad odpowiednim dla siebie funduszem parasolowym, powinniśmy uwzględnić szereg czynników, nie tylko liczbę subfunduszy, wchodzących w skład funduszu. Porównując ze sobą fundusze parasolowe, należy wziąć pod uwagę również koszty czy dotychczasowe wyniki inwestycyjne. Przyjrzyjmy się poszczególnym funduszom parasolowym.

Jak płacić kartą kredytową bez dodatkowych opłat?

Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie pozwoli tanio korzystać z kart kredytowych. Ważne jest, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach opłaca się płacić kartami kredytowymi. Warto również poznać podejście banków do zakupów na raty czy ogólnego zadłużenia na karcie kredytowej.

Ile wynosi podatek od zysków z lokat w krajach europejskich?

Zmiana ordynacji podatkowej pozwoliła ukrócić unikanie podatku, który zapłacilibyśmy z zysku na lokatach. Podatek Belki można było ominąć, zakładając lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. W których krajach lokata będzie opodatkowana?

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny na zakup domu?

Oferta z kredytami hipotecznymi na dom uległa na początku tego roku pogorszeniu. Banki podniosły marże kredytów hipotecznych, a wprowadzenie Rekomendacji SII odbiło się negatywnie na zdolności kredytowej Polaków. Przyjrzyjmy się dostępnym aktualnie kredytom hipotecznym w euro i złotym.

REKLAMA