REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Młodzi z większym zamiłowaniem do oszczędzania, ryzyka i złota

złoto inwestycje
złoto inwestycje

REKLAMA

REKLAMA

Tylko ponad połowie Polaków (53%) udało się zaoszczędzić w I połowie tego roku. Zdecydowany prym w oszczędzaniu wiodą młodzi. Aż 71% osób w wieku 18-24 lata odłożyło środki finansowe. Co istotne, co trzecia z osób w tej grupie wiekowej zdecydowała się zainwestować oszczędności. W ich wyborach zdecydowanie widać większą skłonność do ryzyka na tle pozostałych grup wiekowych. W co inwestują młodzi?

Finanse dla najmłodszego pokolenia

Wśród respondentów, którym udało się zaoszczędzić w I połowie br., najwięcej jest osób młodych w wieku 18-24 lata (71%). Nie powinno to jednak budzić zdziwienia. Jest to grupa najmniej zadłużona – zobowiązania finansowe posiada jedynie około 5% osób w tym wieku (dane BIK 6.2022). Co więcej, wśród właścicieli kredytów hipotecznych w pierwszym półroczu 2022 r. młodzi również stanowią małą część kredytobiorców – mniej niż 8%, podaje Biuro Informacji Kredytowych. Oznacza to, że mają oni większe możliwości zarówno oszczędzania funduszy, jak i inwestowania, również w aktywa o wyższym ryzyku. 

REKLAMA

Strach przed inflacją zmotywował młodych do działania. Z badania wynika, że 40% osób do 24 r.ż zaczęło inwestować lub myśli o inwestowaniu w związku z rosnącą inflacją.

Swoje oszczędności postanowiła pomnożyć co trzecia osoba w wieku 18-24 lata. Na co więc stawiają młodzi? Aż 41% z nich zdecydowało się zainwestować w kryptowaluty. Drugim najchętniej wybieranym rozwiązaniem było złoto (28%). Natomiast ostatnie miejsce na podium zajmują lokaty (21%).

Młodzież inwestuje w złoto

REKLAMA

Obserwując młodych inwestorów na rynkach finansowych, można podejrzewać, że często kierują się oni potencjałem szybkiego zysku, czy trendami promowanymi w mediach społecznościowych. Jednak warty uwagi jest fakt, że według naszego najnowszego badania pokolenie Y jest również liderem inwestycji w złoto na tle pozostałych grup wiekowych. Może to sugerować, że część osób młodych decyduje się na analityczne i świadome podejście do spraw oszczędności i myśli długofalowo – a to bardzo cieszy – wskazuje Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych, Tavex. Inwestowanie nie powinno być żmudnym procesem i wiedzą tajemną. Dlatego tak kluczowa jest odpowiednia edukacja finansowa – dodaje.

Poza liczną obecnością na rynku kryptowalut, młodych jest sporo na giełdzie. Według badania firmy Tavex 15% osób do 24 r.ż. właśnie taki sposób wybrało na pomnażanie swoich oszczędności. Co ciekawe, młodzi, chętniej od pozostałych grup wiekowych, inwestują również w srebro i inne kruszce (13%). Najrzadziej decydują się z kolei na fundusze inwestycyjne (1%), obligacje Skarbu Państwa (6%) oraz antyki i sztukę (6%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje - grupa wiekowa 25-34 lata

Na co natomiast stawia grupa wiekowa 25-34 lata, która nieco mniej licznie oszczędza (59%), ale równie często inwestuje (31%) co najmłodsi respondenci?

Badanie pokazuje, że osoby w tym przedziale wiekowym zapytane, w co najczęściej inwestują, w większości wskazywały lokaty (31%), kryptowaluty (25%) oraz nieruchomości (20%).

Co ciekawe, na pytanie na jakie aktywa ich zdaniem warto obecnie postawić, respondenci wskazywali na pierwszym miejscu nieruchomości (38%), na drugim miejscu zaś złoto (24%).

Zdaniem ponad połowy osób między 25 a 34 rokiem życia, złoto jest jedną z pewniejszych inwestycji dostępnych na rynku.

Analizując wyniki badań, warto pamiętać, że I półrocze upłynęło pod wpływem wielu podwyżek stóp procentowych oraz innych wydarzeń, jak np. wojna w Ukrainie. Na początku roku wiele osób miało nadzieję, że sytuacja szybko się ustabilizuje, a stopy w końcu przestaną rosnąć – wskazuje Aleksander Pawlak. Interesujące może okazać się porównanie na koniec roku, gdy poznamy wyniki za II półrocze, które dla wielu analityków są zagadką. Na pierwszy ogień idzie pytanie, jakie decyzje podejmie RPP po przerwie i jaki wpływ na inflację będą mieć wakacje kredytowe. Niezależnie od tego co się wydarzy warto zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe i inwestować swoje zaoszczędzone pieniądze, nawet jeżeli będą to mniejsze kwoty. Warto jednak pamiętać, że osoby, które dysponują stosunkowo małym budżetem muszą bardziej ostrożnie nim zarządzać. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko. Zawsze warto je przekalkulować, niezależnie, czy stawiamy na rynek metali szlachetnych czy np. kryptowaluty – dodaje.

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Zuza
    2022-09-23 10:45:26
    Inwestować po prostu trzeba, bo inaczej przez inflacje bedzie się tylko traciło. Ja oszczędności zainwestowałam w otwarte fundusze inwestycyjne. Specjalista z zarabiajmyPL cały czas je monitoruje więc nie boje się, że będę stratna. Jak na razie mam tylko zyski.
    0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

REKLAMA

Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

REKLAMA

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

REKLAMA