REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta kredytowa na wczasach

Karta kredytowa na wakacjach/Fot. Fotolia
Karta kredytowa na wakacjach/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Plaża, hotel, rodzina, restauracje, bazary i pamiątki – wszędzie tam wydajemy pieniądze w czasie urlopu. Nieplanowane wydatki, zachcianki to nieodłączna część odpoczynku. Nie zawsze jest pod ręką gotówka, lecz gdy mamy kartę kredytową możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Czy jest to korzystne?

Wiele osób zastanawia się, czy karta kredytowa to dobra alternatywa dla gotówki w czasie wyjazdów wakacyjnych. Tradycjonaliści, przywiązani do pieniędzy w portfelu, od razu odrzucą ten pomysł. Argumentują bowiem, że nie w każdym miejscu można zapłacić kartą. Zwolennicy plastikowego pieniądza stwierdzą zaś, że karta kredytowa to wygodny sposób na sfinansowanie wakacyjnych wydatków, a gotówkę można wypłacić na pomocą karty kredytowej w bankomatach, choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami. 

REKLAMA

Niskie oprocentowanie czy długi okres bez odsetek

Wybierając kartę kredytową na wakacyjne wojaże zastanów się, czy interesuje cię niskie oprocentowanie czy też  długi okres bez odsetkowy. Jeśli planujesz spłacać zadłużenie na karcie kredytowej po zakończeniu okresu bez odsetkowego, to wybierz kartę z jak najniższym oprocentowaniem. Jeżeli kartę zamierzasz spłacić w okresie bez odsetkowym, to wybierz bank, w którym jest on najdłuższy. Na rynku jest wiele ofert, więc wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo

Monitoruj zadłużenie

Pułapką kart kredytowych jest to, że płacąc, nie zauważa się upływu środków. Osoby, które za bardzo pofolgują wakacyjnym zachciankom łatwo mogą przekroczyć limit lub też doprowadzić do zablokowania karty przez bank. Nie jest to sytuacja komfortowa. Monitorowanie stanu zadłużenia powinno stać się więc naturalnym odruchem. Osoby, które nie potrafią trzymać się w ryzach powinny określić sobie maksymalną sumę wydatków na dzień, a nawet jeszcze przed wyjazdem ustalić nieprzekraczalny dzienny limit w banku. Bardziej zdyscyplinowanym wystarczy znajomość sumy dokonanych transakcji. Płacenie kartą kredytową jest ułatwieniem, lecz może także bardzo mocno wciągnąć.

Wypłaty tylko w ostateczności

Oprócz karty kredytowej warto zabrać także pewną sumę gotówki, bowiem nie w każdym miejscu będzie możliwość płatności bezgotówkowej. Co prawda w prawie każdym bankomacie można dokonać wypłaty z karty kredytowej, jednak wiąże się to z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami. W momencie wypłaty gotówki bank bowiem natychmiast rozpoczyna naliczanie odsetek. Przy transakcjach bezgotówkowych może to być odsunięte w czasie nawet do dwóch miesięcy.  Jeśli planujemy zaś wypłacanie gotówki w bankomacie za pomocą karty kredytowej to warto wcześniej się dowiedzieć, w których bankomatach będzie to najtańsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak zastrzec kartę kredytową?

Co w przypadku kradzieży lub zgubienia karty?

Przede wszystkim staraj się zadbać o bezpieczeństwo swojej karty kredytowej. Jeśli masz taką możliwość, to wyrób kartę kredytową ze swoim zdjęciem. Choć nie jest to zabezpieczenie gwarantujące 100% pewności, to może to być utrudnieniem dla osoby, która próbowałaby użyć skradzionej karty. Powiedzenie mówi, że okazja czyni złodzieja, więc nie dopuszczaj, aby karta zniknęła z twoich oczu. Płacąc w restauracji poproś o terminal przenośny lub idź z kelnerem, aby sfinalizować transakcję. Nie zapisuj numeru PIN na karcie, ani nie noś go w pobliżu karty. Lepiej zapisać PIN w telefonie komórkowym, pamiętając, by nadać mu nazwę inną niż „numer PIN”, a kojarzącą się z PINem  na przykład „Pinta Piotr”. Na wszelki wypadek zanotuj numer banku lub karto linii, aby szybko zablokować kartę w razie kradzieży.

Wiele banków z myślą o osobach, które chętnie podróżują przygotowało ofertę karty kredytowej, połączonej z assistance podróżnym. Poniżej prezentujemy niektóre z ofert.

Karta Kredytowa Citibank z Pakietem Podróżnym

Połączenie karty kredytowej z assistance podróżnym to dobre zabezpieczenie na wszelki wypadek. Citi Handlowy dla posiadaczy kart kredytowych przygotował Pakiet Podróżny, kosztujący zaledwie 10 zł miesięcznie. Szeroka ochrona obejmuje różne zdarzenia, które mogą się pojawić w czasie zagranicznych wojaży, takie jak leczenie poza granicami kraju, ubezpieczenie bagażu, assistance samochodowe oraz infolinię motoryzacyjną. Ubezpieczenie dostosowane jest do rodzaju karty kredytowej, oferowanej przez bank, więc każdy może zaleźć ofertę odpowiednią do swoich potrzeb.

Bezpieczna podróż z Deutsche Bankiem

Deutsche Bank oferuje wszystkim swoim klientom, którzy korzystają z karty kredytowej bezpłatne ubezpieczenie podróżne Bezpieczna Podróż. Dodatkowo kusi wszystkich rabatami nawet do 50% w wybranych punktach handlowo-usługowych, a także program PayPass dla posiadaczy kart partnerskich.

Na podróż z Bankiem Zachodnim WBK

REKLAMA

Niektóre banki oferują bezpłatne ubezpieczenie turystyczne tylko do wybranego rodzaju karty. Tak jest w przypadku Banku Zachodniego WBK, który proponuje ubezpieczenie posiadaczom karty kredytowej Gold. Obejmuje ono zarówno leczenie i ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, jak i świadczenia, związane z utratą bagażu czy opóźnieniem lotu. 

Karta kredytowa to rozwiązanie wygodne, ale trzeba pamiętać o tym, by trzymać się w karbach. Osoby, które są rozrzutne łatwo mogą wpaść w szał zakupów i szybko wyczerpać limit na karcie. A pamiętać należy, że kartę kredytową spłacać trzeba tak jak każdy kredyt.

Zobacz: Bezpiecznie płacić kartą

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA