| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Wybór karty kredytowej > Karta kredytowa na wczasach

Karta kredytowa na wczasach

Plaża, hotel, rodzina, restauracje, bazary i pamiątki – wszędzie tam wydajemy pieniądze w czasie urlopu. Nieplanowane wydatki, zachcianki to nieodłączna część odpoczynku. Nie zawsze jest pod ręką gotówka, lecz gdy mamy kartę kredytową możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Czy jest to korzystne?

Wiele osób zastanawia się, czy karta kredytowa to dobra alternatywa dla gotówki w czasie wyjazdów wakacyjnych. Tradycjonaliści, przywiązani do pieniędzy w portfelu, od razu odrzucą ten pomysł. Argumentują bowiem, że nie w każdym miejscu można zapłacić kartą. Zwolennicy plastikowego pieniądza stwierdzą zaś, że karta kredytowa to wygodny sposób na sfinansowanie wakacyjnych wydatków, a gotówkę można wypłacić na pomocą karty kredytowej w bankomatach, choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami. 

Niskie oprocentowanie czy długi okres bez odsetek

Wybierając kartę kredytową na wakacyjne wojaże zastanów się, czy interesuje cię niskie oprocentowanie czy też  długi okres bez odsetkowy. Jeśli planujesz spłacać zadłużenie na karcie kredytowej po zakończeniu okresu bez odsetkowego, to wybierz kartę z jak najniższym oprocentowaniem. Jeżeli kartę zamierzasz spłacić w okresie bez odsetkowym, to wybierz bank, w którym jest on najdłuższy. Na rynku jest wiele ofert, więc wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo

Monitoruj zadłużenie

Pułapką kart kredytowych jest to, że płacąc, nie zauważa się upływu środków. Osoby, które za bardzo pofolgują wakacyjnym zachciankom łatwo mogą przekroczyć limit lub też doprowadzić do zablokowania karty przez bank. Nie jest to sytuacja komfortowa. Monitorowanie stanu zadłużenia powinno stać się więc naturalnym odruchem. Osoby, które nie potrafią trzymać się w ryzach powinny określić sobie maksymalną sumę wydatków na dzień, a nawet jeszcze przed wyjazdem ustalić nieprzekraczalny dzienny limit w banku. Bardziej zdyscyplinowanym wystarczy znajomość sumy dokonanych transakcji. Płacenie kartą kredytową jest ułatwieniem, lecz może także bardzo mocno wciągnąć.

Wypłaty tylko w ostateczności

Oprócz karty kredytowej warto zabrać także pewną sumę gotówki, bowiem nie w każdym miejscu będzie możliwość płatności bezgotówkowej. Co prawda w prawie każdym bankomacie można dokonać wypłaty z karty kredytowej, jednak wiąże się to z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami. W momencie wypłaty gotówki bank bowiem natychmiast rozpoczyna naliczanie odsetek. Przy transakcjach bezgotówkowych może to być odsunięte w czasie nawet do dwóch miesięcy.  Jeśli planujemy zaś wypłacanie gotówki w bankomacie za pomocą karty kredytowej to warto wcześniej się dowiedzieć, w których bankomatach będzie to najtańsze.

Zobacz: Jak zastrzec kartę kredytową?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »