REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapewnić kontrolę nad wydatkami firmowymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji z kartą Visa Business?

Subskrybuj nas na Youtube
finanse, karta Fot. Fotolia
finanse, karta Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karty płatnicze pozwalają na dużą redukcję transakcji gotówkowych- zwiększając bezpieczeństwo, wygodę i przejrzystość firmowych wydatków. Wszystko to składa się na wartą uwagi oszczędność pieniędzy i czasu.

REKLAMA

Firmowe środki w portfelu: nie tylko dla szefa

Typy kart płatniczych Visa Business

Karta debetowa: Karta płatnicza powiązana bezpośrednio z rachunkiem firmowym  pozwalająca na dokonywanie płatności do wysokości dostępnego salda rachunku – oraz (obarczoną dodatkowymi opłatami ) możliwością sięgnięcia po dodatkowe środki do wysokości z góry określonej (debet)

Karta kredytowa: Karta płatnicza z odrębnym od firmowego rachunkiem – z przyznanym, odnawialnym limitem kredytowym. Z końcem okresu rozliczeniowego (z reguły jest to miesiąc) posiadacz decyduje o spłacie całości lub części (co najmniej minimalna, określana przez bank kwota spłaty salda karty). Spłata całości salda w terminie (sięgającym nawet 50-u dni od końca okresu rozliczeniowego) pozwala na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu dla transakcji bezgotówkowych. Odsetki i opłaty naliczane są od niespłaconego salda i wypłat gotówki.

Karta obciążeniowa: Podobna do karty kredytowej z uwagi na oddzielny rachunek i przyznany limit kredytowy –z jedną istotną różnicą. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego i otrzymania zestawienia operacji – kwota wykorzystana za pośrednictwem karty musi być spłacona w całości.

Karta przedpłacona: Kolejny typ karty posiadającej własny rachunek oddzielny od rachunku firmowego. Nie dysponuje jednak linią kredytową – a środkami przelanymi bezpośrednio na jej rachunek przez posiadacza lub inne osoby. Zasilenie w obrębie jednego banku z reguły następuje w czasie rzeczywistym. Karta przedpłacona nie pozwala na wejście w debet.

Ważne: Na wszystkich typach kart można (w zależności od oferty banku) ustalać indywidualne limity transakcji bezgotówkowych i gotówkowych.

Firmowe karty płatnicze (np. karty Visa Business) pozwalają korzystać ze środków zdeponowanych na rachunku firmowym (karty debetowe) lub udostępnionej firmie linii kredytowej (karty kredytowe i obciążeniowe) bez konieczności dokonywania przelewów bankowych (przy których opóźnienia transakcji potrafią sięgać w skrajnych przypadkach kilku dni) czy korzystania z obsługi kasowej (koszty związane z obsługą gotówki), nie mówiąc o trudnościach związanych z udostępnieniem środków pieniężnych pracownikom wykonującym swoje obowiązki poza siedzibą przedsiębiorstwa.

finanse, karta Fot. Fotolia

Fotolia

REKLAMA

Wydanie firmowych kart płatniczych pracownikom w miejsce gotówki pozwala dokonać płatności w nieprzewidzianych sytuacjach oraz zmniejsza ryzyka związane z dużą ilością gotówki (np. kradzież). Biorąc pod uwagę fakt, iż każda transakcja kartą jest monitorowana przez bank, przygotowanie zestawień kosztów poszczególnych pracowników i stała kontrola wydatków jest zdecydowanie prostsza niż przy transakcjach gotówkowych – pozwala także na wychwycenie nieprawidłowości.

Liczba kart płatniczych, które przedsiębiorca może udostępnić swoim pracowników (np. przedstawicielom handlowym, zaopatrzeniowcom) limitowana jest tylko jego potrzebami i umową z bankiem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta = bezpieczeństwo

Pieniądze, do których dostęp dają karty płatnicze, są zabezpieczone na kilku płaszczyznach:

  • Limit transakcji

Korzystanie z karty płatniczej może być ograniczone w rozbiciu na poszczególne typy transakcji (np. internetowe, gotówkowe). Limity mogą być ustalane indywidualnie dla każdej karty płatniczej Visa Business wydanej dla danego przedsiębiorcy. Można je ustawić samodzielnie, najczęściej za pomocą bankowości internetowej.

  • Zastrzeżenie zagubionej lub skradzionej karty
karta, Internet, bezpieczeństwo Fot. Fotolia

Fotolia

W odróżnieniu od kradzieży bądź zgubienia gotówki, utrata karty płatniczej ma ograniczone skutki finansowe. Po pierwsze, od momentu zastrzeżenia karty w banku nie będziemy obciążani transakcjami nią wykonanymi. Po drugie – nawet jeśli nie zdążymy zastrzec karty, nasza odpowiedzialność za standardowe transakcje dokonane kartą jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro dla zwykłych transakcji i 50 euro dla transakcji zbliżeniowych (odpowiedzialności tej można uniknąć dzięki dodatkowym ubezpieczeniom). Co ważne, banki monitorują transakcje dokonywane kartą i wychwytują transakcje odbiegające od normy (np. szybkie transakcje dokonywane w kilku miejscach za granicą).

  • Chargeback

To dodatkowa, unikalna dla płatności kartą, usługa ochronna przy płatnościach internetowych – pozwalająca odzyskać pieniądze za pośrednictwem banku wtedy, gdy zamówiony towar nigdy do nas nie dotarł lub jest niezgodny z zamówieniem. Ta procedura reklamacyjna przysługuje wszystkim użytkownikom kart Visa, którym nie udało się odzyskać środków bezpośrednio od nieuczciwego sprzedawcy.

Karta = wygoda

Kartami Visa Business można płacić w blisko 300 tys. placówek w całej Polsce – w tym także, coraz częściej, w małych sklepach lokalnych. Możliwość dokonywania opłat kartą coraz częściej wprowadzają także urzędy i jednostki samorządowe – w toku są także prace nad umożliwieniem uiszczania w ten sposób zobowiązań podatkowych.

Karty płatnicze Visa są jednocześnie uniwersalnym środkiem płatniczym za granicą – pozwalającym płacić bez posiadania waluty danego kraju. Co ważne, w wielu przypadkach niezbędne jest posiadanie karty kredytowej - zwłaszcza przy wynajmie samochodów czy opłacaniu biletów lotniczych.

złota karta, portfel, <a class=komputer Fot. Fotolia"/>

Fotolia

Karty płatnicze to również wygoda płatności w Internecie. W przypadku banków korzystających z systemu Verified by Visa podczas płatności kartą w Internecie w ramach dodatkowego zabezpieczenia może pojawić się konieczność weryfikacji transakcji za pomocą jednorazowego kodu przesłanego SMS-em lub przez zalogowanie do systemu bankowości elektronicznej.

Więcej na: www.visa.pl

Artykuł powstał we współpracy z

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA