Kategorie

Jak zapewnić kontrolę nad wydatkami firmowymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji z kartą Visa Business?

finanse, karta Fot. Fotolia
Fotolia
Karty płatnicze pozwalają na dużą redukcję transakcji gotówkowych- zwiększając bezpieczeństwo, wygodę i przejrzystość firmowych wydatków. Wszystko to składa się na wartą uwagi oszczędność pieniędzy i czasu.

Firmowe środki w portfelu: nie tylko dla szefa

Typy kart płatniczych Visa Business

Karta debetowa: Karta płatnicza powiązana bezpośrednio z rachunkiem firmowym  pozwalająca na dokonywanie płatności do wysokości dostępnego salda rachunku – oraz (obarczoną dodatkowymi opłatami ) możliwością sięgnięcia po dodatkowe środki do wysokości z góry określonej (debet)

Karta kredytowa: Karta płatnicza z odrębnym od firmowego rachunkiem – z przyznanym, odnawialnym limitem kredytowym. Z końcem okresu rozliczeniowego (z reguły jest to miesiąc) posiadacz decyduje o spłacie całości lub części (co najmniej minimalna, określana przez bank kwota spłaty salda karty). Spłata całości salda w terminie (sięgającym nawet 50-u dni od końca okresu rozliczeniowego) pozwala na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu dla transakcji bezgotówkowych. Odsetki i opłaty naliczane są od niespłaconego salda i wypłat gotówki.

Karta obciążeniowa: Podobna do karty kredytowej z uwagi na oddzielny rachunek i przyznany limit kredytowy –z jedną istotną różnicą. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego i otrzymania zestawienia operacji – kwota wykorzystana za pośrednictwem karty musi być spłacona w całości.

Karta przedpłacona: Kolejny typ karty posiadającej własny rachunek oddzielny od rachunku firmowego. Nie dysponuje jednak linią kredytową – a środkami przelanymi bezpośrednio na jej rachunek przez posiadacza lub inne osoby. Zasilenie w obrębie jednego banku z reguły następuje w czasie rzeczywistym. Karta przedpłacona nie pozwala na wejście w debet.

Ważne: Na wszystkich typach kart można (w zależności od oferty banku) ustalać indywidualne limity transakcji bezgotówkowych i gotówkowych.

Firmowe karty płatnicze (np. karty Visa Business) pozwalają korzystać ze środków zdeponowanych na rachunku firmowym (karty debetowe) lub udostępnionej firmie linii kredytowej (karty kredytowe i obciążeniowe) bez konieczności dokonywania przelewów bankowych (przy których opóźnienia transakcji potrafią sięgać w skrajnych przypadkach kilku dni) czy korzystania z obsługi kasowej (koszty związane z obsługą gotówki), nie mówiąc o trudnościach związanych z udostępnieniem środków pieniężnych pracownikom wykonującym swoje obowiązki poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Reklama

Wydanie firmowych kart płatniczych pracownikom w miejsce gotówki pozwala dokonać płatności w nieprzewidzianych sytuacjach oraz zmniejsza ryzyka związane z dużą ilością gotówki (np. kradzież). Biorąc pod uwagę fakt, iż każda transakcja kartą jest monitorowana przez bank, przygotowanie zestawień kosztów poszczególnych pracowników i stała kontrola wydatków jest zdecydowanie prostsza niż przy transakcjach gotówkowych – pozwala także na wychwycenie nieprawidłowości.

Liczba kart płatniczych, które przedsiębiorca może udostępnić swoim pracowników (np. przedstawicielom handlowym, zaopatrzeniowcom) limitowana jest tylko jego potrzebami i umową z bankiem

Karta = bezpieczeństwo

Pieniądze, do których dostęp dają karty płatnicze, są zabezpieczone na kilku płaszczyznach:

 • Limit transakcji

Korzystanie z karty płatniczej może być ograniczone w rozbiciu na poszczególne typy transakcji (np. internetowe, gotówkowe). Limity mogą być ustalane indywidualnie dla każdej karty płatniczej Visa Business wydanej dla danego przedsiębiorcy. Można je ustawić samodzielnie, najczęściej za pomocą bankowości internetowej.

 • Zastrzeżenie zagubionej lub skradzionej karty

W odróżnieniu od kradzieży bądź zgubienia gotówki, utrata karty płatniczej ma ograniczone skutki finansowe. Po pierwsze, od momentu zastrzeżenia karty w banku nie będziemy obciążani transakcjami nią wykonanymi. Po drugie – nawet jeśli nie zdążymy zastrzec karty, nasza odpowiedzialność za standardowe transakcje dokonane kartą jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro dla zwykłych transakcji i 50 euro dla transakcji zbliżeniowych (odpowiedzialności tej można uniknąć dzięki dodatkowym ubezpieczeniom). Co ważne, banki monitorują transakcje dokonywane kartą i wychwytują transakcje odbiegające od normy (np. szybkie transakcje dokonywane w kilku miejscach za granicą).

 • Chargeback

To dodatkowa, unikalna dla płatności kartą, usługa ochronna przy płatnościach internetowych – pozwalająca odzyskać pieniądze za pośrednictwem banku wtedy, gdy zamówiony towar nigdy do nas nie dotarł lub jest niezgodny z zamówieniem. Ta procedura reklamacyjna przysługuje wszystkim użytkownikom kart Visa, którym nie udało się odzyskać środków bezpośrednio od nieuczciwego sprzedawcy.

Karta = wygoda

Kartami Visa Business można płacić w blisko 300 tys. placówek w całej Polsce – w tym także, coraz częściej, w małych sklepach lokalnych. Możliwość dokonywania opłat kartą coraz częściej wprowadzają także urzędy i jednostki samorządowe – w toku są także prace nad umożliwieniem uiszczania w ten sposób zobowiązań podatkowych.

Karty płatnicze Visa są jednocześnie uniwersalnym środkiem płatniczym za granicą – pozwalającym płacić bez posiadania waluty danego kraju. Co ważne, w wielu przypadkach niezbędne jest posiadanie karty kredytowej - zwłaszcza przy wynajmie samochodów czy opłacaniu biletów lotniczych.

Karty płatnicze to również wygoda płatności w Internecie. W przypadku banków korzystających z systemu Verified by Visa podczas płatności kartą w Internecie w ramach dodatkowego zabezpieczenia może pojawić się konieczność weryfikacji transakcji za pomocą jednorazowego kodu przesłanego SMS-em lub przez zalogowanie do systemu bankowości elektronicznej.

Więcej na: www.visa.pl

Artykuł powstał we współpracy z

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.