REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet
3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zabezpieczenie płatności kartą w Internecie 3D Secure stosowane jest w Polsce już od czterech lat, ale jego popularność rośnie bardzo powoli. Liczba banków, które pozwalają zabezpieczyć dodatkowym hasłem płatności kartą w Internecie wkrótce wzrośnie do czterech.

Część użytkowników kart ze względów bezpieczeństwa obawia się płacić nimi w Internecie. Te obawy mają pewne uzasadnienie, bo płatności bez fizycznej obecności karty rzeczywiście wydają się zabezpieczone najsłabiej spośród wszystkich typów transakcji kartowych.

REKLAMA

Do podjęcia gotówki z bankomatu potrzebne jest posiadanie karty i znajomość kodu PIN. Przy klasycznej płatności bezgotówkowej wymagana jest karta i PIN lub podpis.

Mniej restrykcyjne są zasady wykonywania płatności zbliżeniowych. Tu, aby zapłacić za towar lub usługę, wystarczy jedynie mieć kartę w portfelu posiadanie karty – jednak systemowe ograniczenia liczby i kwoty transakcji, które można w ten sposób wykonać, zwiększają bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Ilościowych ani kwotowych ograniczeń nie ma natomiast przy płatnościach internetowych (chyba że bank pozwala posiadaczom kart indywidualnie ustalić kwotowy limit dla transakcji zdalnych).

Choć można w ten sposób dokonywać płatności na wysokie kwoty, transakcje odbywają się bez weryfikacji kodu PIN i podpisu użytkownika. Wystarczy, że osoba dokonująca internetowych zakupów zna numer karty i podstawowe dane jej użytkownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To może rodzić obawy, że osoba nieuprawniona posłuży się skradzioną lub znalezioną kartą. Jej legalnemu użytkownikowi pozostaje wtedy droga reklamacyjna.

Dodatkowe hasło potwierdza tożsamość płacącego

Sposobem, by do takich nadużyć dochodziło rzadziej, jest dodatkowe zabezpieczenie zdalnych transakcji w standardzie 3D Secure (dla kart Visa nosi ono nazwę Verified by Visa, zaś dla kart MC: MasterCard Secure Code).

W największym uproszczeniu polega ono na tym, że bank wyraża zgodę na obciążenie karty kwotą transakcji dopiero wtedy, gdy klient dokonujący płatności dodatkowo potwierdzi, że jest uprawniony do jej wykonania.

Stosowany jest tu identyczny rodzaj uwierzytelnienia, co w systemie bankowości internetowej. Klient jest więc przekierowywany z e-sklepu do serwisu internetowego swojego banku, a tam musi wpisać jednorazowe hasło. Może to być np. kod SMS wysłany przez bank na zarejestrowany w systemie numer telefonu komórkowego klienta lub odczyt hasła wygenerowanego przez przekazany tej osobie token.

W efekcie przy płatnościach internetowych uzyskuje się taki sam poziom bezpieczeństwa, jak przy zleceniach wydawanych w systemie bankowości internetowej.

Zabezpieczenie działa dopiero w trzech bankach

REKLAMA

Najdłużej, bo już od roku 2008, z 3D Secure korzystają klienci BZ WBK. Bank wyposażył w tę usługę wszystkie wydawane karty. Po aktywacji 3D Secure klienci tego banku potwierdzają transakcje dokonywane w sklepach internetowych kodem SMS lub kodem z tokena – w zależności od tego, którego rozwiązania używają na co dzień we współpracy z bankiem.

W Citi Handlowym posiadacze kart kredytowych używają haseł 3D Secure od maja 2011 r. Jednorazowe hasła są każdorazowo przesyłane na numer telefonu komórkowego klienta. Karty debetowe takich zabezpieczeń nie posiadają do dziś.

Karta kredytowa na wczasach

Bankomat połknął Ci kartę? Spokojnie!

REKLAMA

Od czerwca 2012 r. do listy banków oferujących 3D Secure dołączył ING. W pierwszej kolejności zabezpieczone zostały transakcje wykonywane kartami debetowymi, których bank obsługuje najwięcej, a także specjalnymi kartami przedpłaconymi, które służą wyłącznie do dokonywania transakcji internetowych. Płatność w e-sklepie musi być potwierdzona kodem autoryzacyjnym przesyłanym do klienta w formie wiadomości SMS lub dostarczanym przez telefoniczny serwis HaloŚląski. Natomiast posiadacze kart kredytowych ING na wprowadzenie 3D Secure muszą poczekać do końca roku.

Już wkrótce na tej liście pojawi się kolejny bank. Wprowadzenie 3D Secure jeszcze w lipcu zapowiadało Millennium. W przejściowym okresie klienci będą mogli wykonać trzy płatności internetowe nie potwierdzone jednorazowymi hasłami SMS, później taka możliwość zostanie wyłączona. Docelowo zabezpieczeniem będą objęte wszystkie karty.

Mniej konkretne są plany innych instytucji. BNP Paribas przymierza się do wprowadzenia 3D Secure w przyszłym roku. Natomiast Nordea Bank informuje, że na poziomie skandynawskiej centrali grupy powstały już plany wdrożenia tej usługi, jednak nie można jeszcze określić, kiedy skorzystają z niej polscy klienci tego banku.

Jest bezpiecznie, ale nie do końca

Wprowadzenie 3D Secure przez krajowe banki nie oznacza jeszcze całkowitego wyeliminowania ryzyka związanego z płaceniem kartą w Internecie.

Zabezpieczenie jest tak mocne, jak jego najsłabszy punkt – a tu najsłabszym punktem są zagraniczne sklepy internetowe, które 3D Secure nie wdrożyły.

Przestępca, który pozna dane karty zabezpieczonej przez bank, nie będzie mógł jej użyć w zdecydowanej większości krajowych e-sklepów. Jednak to nie eliminuje ryzyka, że karta zostanie użyta w sklepie, który nie wdrożył tego zabezpieczenia.

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA