REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet
3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zabezpieczenie płatności kartą w Internecie 3D Secure stosowane jest w Polsce już od czterech lat, ale jego popularność rośnie bardzo powoli. Liczba banków, które pozwalają zabezpieczyć dodatkowym hasłem płatności kartą w Internecie wkrótce wzrośnie do czterech.

Część użytkowników kart ze względów bezpieczeństwa obawia się płacić nimi w Internecie. Te obawy mają pewne uzasadnienie, bo płatności bez fizycznej obecności karty rzeczywiście wydają się zabezpieczone najsłabiej spośród wszystkich typów transakcji kartowych.

REKLAMA

Do podjęcia gotówki z bankomatu potrzebne jest posiadanie karty i znajomość kodu PIN. Przy klasycznej płatności bezgotówkowej wymagana jest karta i PIN lub podpis.

Mniej restrykcyjne są zasady wykonywania płatności zbliżeniowych. Tu, aby zapłacić za towar lub usługę, wystarczy jedynie mieć kartę w portfelu posiadanie karty – jednak systemowe ograniczenia liczby i kwoty transakcji, które można w ten sposób wykonać, zwiększają bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Ilościowych ani kwotowych ograniczeń nie ma natomiast przy płatnościach internetowych (chyba że bank pozwala posiadaczom kart indywidualnie ustalić kwotowy limit dla transakcji zdalnych).

Choć można w ten sposób dokonywać płatności na wysokie kwoty, transakcje odbywają się bez weryfikacji kodu PIN i podpisu użytkownika. Wystarczy, że osoba dokonująca internetowych zakupów zna numer karty i podstawowe dane jej użytkownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To może rodzić obawy, że osoba nieuprawniona posłuży się skradzioną lub znalezioną kartą. Jej legalnemu użytkownikowi pozostaje wtedy droga reklamacyjna.

Dodatkowe hasło potwierdza tożsamość płacącego

Sposobem, by do takich nadużyć dochodziło rzadziej, jest dodatkowe zabezpieczenie zdalnych transakcji w standardzie 3D Secure (dla kart Visa nosi ono nazwę Verified by Visa, zaś dla kart MC: MasterCard Secure Code).

W największym uproszczeniu polega ono na tym, że bank wyraża zgodę na obciążenie karty kwotą transakcji dopiero wtedy, gdy klient dokonujący płatności dodatkowo potwierdzi, że jest uprawniony do jej wykonania.

Stosowany jest tu identyczny rodzaj uwierzytelnienia, co w systemie bankowości internetowej. Klient jest więc przekierowywany z e-sklepu do serwisu internetowego swojego banku, a tam musi wpisać jednorazowe hasło. Może to być np. kod SMS wysłany przez bank na zarejestrowany w systemie numer telefonu komórkowego klienta lub odczyt hasła wygenerowanego przez przekazany tej osobie token.

W efekcie przy płatnościach internetowych uzyskuje się taki sam poziom bezpieczeństwa, jak przy zleceniach wydawanych w systemie bankowości internetowej.

Zabezpieczenie działa dopiero w trzech bankach

REKLAMA

Najdłużej, bo już od roku 2008, z 3D Secure korzystają klienci BZ WBK. Bank wyposażył w tę usługę wszystkie wydawane karty. Po aktywacji 3D Secure klienci tego banku potwierdzają transakcje dokonywane w sklepach internetowych kodem SMS lub kodem z tokena – w zależności od tego, którego rozwiązania używają na co dzień we współpracy z bankiem.

W Citi Handlowym posiadacze kart kredytowych używają haseł 3D Secure od maja 2011 r. Jednorazowe hasła są każdorazowo przesyłane na numer telefonu komórkowego klienta. Karty debetowe takich zabezpieczeń nie posiadają do dziś.

Karta kredytowa na wczasach

Bankomat połknął Ci kartę? Spokojnie!

REKLAMA

Od czerwca 2012 r. do listy banków oferujących 3D Secure dołączył ING. W pierwszej kolejności zabezpieczone zostały transakcje wykonywane kartami debetowymi, których bank obsługuje najwięcej, a także specjalnymi kartami przedpłaconymi, które służą wyłącznie do dokonywania transakcji internetowych. Płatność w e-sklepie musi być potwierdzona kodem autoryzacyjnym przesyłanym do klienta w formie wiadomości SMS lub dostarczanym przez telefoniczny serwis HaloŚląski. Natomiast posiadacze kart kredytowych ING na wprowadzenie 3D Secure muszą poczekać do końca roku.

Już wkrótce na tej liście pojawi się kolejny bank. Wprowadzenie 3D Secure jeszcze w lipcu zapowiadało Millennium. W przejściowym okresie klienci będą mogli wykonać trzy płatności internetowe nie potwierdzone jednorazowymi hasłami SMS, później taka możliwość zostanie wyłączona. Docelowo zabezpieczeniem będą objęte wszystkie karty.

Mniej konkretne są plany innych instytucji. BNP Paribas przymierza się do wprowadzenia 3D Secure w przyszłym roku. Natomiast Nordea Bank informuje, że na poziomie skandynawskiej centrali grupy powstały już plany wdrożenia tej usługi, jednak nie można jeszcze określić, kiedy skorzystają z niej polscy klienci tego banku.

Jest bezpiecznie, ale nie do końca

Wprowadzenie 3D Secure przez krajowe banki nie oznacza jeszcze całkowitego wyeliminowania ryzyka związanego z płaceniem kartą w Internecie.

Zabezpieczenie jest tak mocne, jak jego najsłabszy punkt – a tu najsłabszym punktem są zagraniczne sklepy internetowe, które 3D Secure nie wdrożyły.

Przestępca, który pozna dane karty zabezpieczonej przez bank, nie będzie mógł jej użyć w zdecydowanej większości krajowych e-sklepów. Jednak to nie eliminuje ryzyka, że karta zostanie użyta w sklepie, który nie wdrożył tego zabezpieczenia.

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA