Kategorie

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet
3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet
Fotolia
Zabezpieczenie płatności kartą w Internecie 3D Secure stosowane jest w Polsce już od czterech lat, ale jego popularność rośnie bardzo powoli. Liczba banków, które pozwalają zabezpieczyć dodatkowym hasłem płatności kartą w Internecie wkrótce wzrośnie do czterech.

Część użytkowników kart ze względów bezpieczeństwa obawia się płacić nimi w Internecie. Te obawy mają pewne uzasadnienie, bo płatności bez fizycznej obecności karty rzeczywiście wydają się zabezpieczone najsłabiej spośród wszystkich typów transakcji kartowych.

Do podjęcia gotówki z bankomatu potrzebne jest posiadanie karty i znajomość kodu PIN. Przy klasycznej płatności bezgotówkowej wymagana jest karta i PIN lub podpis.

Mniej restrykcyjne są zasady wykonywania płatności zbliżeniowych. Tu, aby zapłacić za towar lub usługę, wystarczy jedynie mieć kartę w portfelu posiadanie karty – jednak systemowe ograniczenia liczby i kwoty transakcji, które można w ten sposób wykonać, zwiększają bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Ilościowych ani kwotowych ograniczeń nie ma natomiast przy płatnościach internetowych (chyba że bank pozwala posiadaczom kart indywidualnie ustalić kwotowy limit dla transakcji zdalnych).

Choć można w ten sposób dokonywać płatności na wysokie kwoty, transakcje odbywają się bez weryfikacji kodu PIN i podpisu użytkownika. Wystarczy, że osoba dokonująca internetowych zakupów zna numer karty i podstawowe dane jej użytkownika.

To może rodzić obawy, że osoba nieuprawniona posłuży się skradzioną lub znalezioną kartą. Jej legalnemu użytkownikowi pozostaje wtedy droga reklamacyjna.

Dodatkowe hasło potwierdza tożsamość płacącego

Sposobem, by do takich nadużyć dochodziło rzadziej, jest dodatkowe zabezpieczenie zdalnych transakcji w standardzie 3D Secure (dla kart Visa nosi ono nazwę Verified by Visa, zaś dla kart MC: MasterCard Secure Code).

W największym uproszczeniu polega ono na tym, że bank wyraża zgodę na obciążenie karty kwotą transakcji dopiero wtedy, gdy klient dokonujący płatności dodatkowo potwierdzi, że jest uprawniony do jej wykonania.

Stosowany jest tu identyczny rodzaj uwierzytelnienia, co w systemie bankowości internetowej. Klient jest więc przekierowywany z e-sklepu do serwisu internetowego swojego banku, a tam musi wpisać jednorazowe hasło. Może to być np. kod SMS wysłany przez bank na zarejestrowany w systemie numer telefonu komórkowego klienta lub odczyt hasła wygenerowanego przez przekazany tej osobie token.

W efekcie przy płatnościach internetowych uzyskuje się taki sam poziom bezpieczeństwa, jak przy zleceniach wydawanych w systemie bankowości internetowej.

Zabezpieczenie działa dopiero w trzech bankach

Najdłużej, bo już od roku 2008, z 3D Secure korzystają klienci BZ WBK. Bank wyposażył w tę usługę wszystkie wydawane karty. Po aktywacji 3D Secure klienci tego banku potwierdzają transakcje dokonywane w sklepach internetowych kodem SMS lub kodem z tokena – w zależności od tego, którego rozwiązania używają na co dzień we współpracy z bankiem.

W Citi Handlowym posiadacze kart kredytowych używają haseł 3D Secure od maja 2011 r. Jednorazowe hasła są każdorazowo przesyłane na numer telefonu komórkowego klienta. Karty debetowe takich zabezpieczeń nie posiadają do dziś.

Karta kredytowa na wczasach

Bankomat połknął Ci kartę? Spokojnie!

Od czerwca 2012 r. do listy banków oferujących 3D Secure dołączył ING. W pierwszej kolejności zabezpieczone zostały transakcje wykonywane kartami debetowymi, których bank obsługuje najwięcej, a także specjalnymi kartami przedpłaconymi, które służą wyłącznie do dokonywania transakcji internetowych. Płatność w e-sklepie musi być potwierdzona kodem autoryzacyjnym przesyłanym do klienta w formie wiadomości SMS lub dostarczanym przez telefoniczny serwis HaloŚląski. Natomiast posiadacze kart kredytowych ING na wprowadzenie 3D Secure muszą poczekać do końca roku.

Już wkrótce na tej liście pojawi się kolejny bank. Wprowadzenie 3D Secure jeszcze w lipcu zapowiadało Millennium. W przejściowym okresie klienci będą mogli wykonać trzy płatności internetowe nie potwierdzone jednorazowymi hasłami SMS, później taka możliwość zostanie wyłączona. Docelowo zabezpieczeniem będą objęte wszystkie karty.

Mniej konkretne są plany innych instytucji. BNP Paribas przymierza się do wprowadzenia 3D Secure w przyszłym roku. Natomiast Nordea Bank informuje, że na poziomie skandynawskiej centrali grupy powstały już plany wdrożenia tej usługi, jednak nie można jeszcze określić, kiedy skorzystają z niej polscy klienci tego banku.

Jest bezpiecznie, ale nie do końca

Wprowadzenie 3D Secure przez krajowe banki nie oznacza jeszcze całkowitego wyeliminowania ryzyka związanego z płaceniem kartą w Internecie.

Zabezpieczenie jest tak mocne, jak jego najsłabszy punkt – a tu najsłabszym punktem są zagraniczne sklepy internetowe, które 3D Secure nie wdrożyły.

Przestępca, który pozna dane karty zabezpieczonej przez bank, nie będzie mógł jej użyć w zdecydowanej większości krajowych e-sklepów. Jednak to nie eliminuje ryzyka, że karta zostanie użyta w sklepie, który nie wdrożył tego zabezpieczenia.

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce - nabór wniosków

  Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze badań nad sztuczną inteligencją i wykorzystaniem ich wyników w praktyce poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

  Pracownicy nie chcą wracać do biur

  Ponad 70% pracowników zdalnych i 60% pracowników hybrydowych zadeklarowało, że nie czuje się gotowych na powrót do pracy w biurze. Jednak aż 70% zapytanych firm planuje powrót do pracy stacjonarnej jeszcze w 2021 roku. Czym pracodawcy chcą zachęcić do powrotów? Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

  Czy paragon w formie faktury uproszczonej tylko z NIP nabywcy jest dowodem księgowym

  Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła podstawowa). Czy mogę przyjąć paragon w formie faktury uproszczonej w kwocie 409 zł, gdzie nie ma nabywcy ani odbiorcy, jest tylko NIP nabywcy? Czy pracownik może zapłacić za fakturę vat swoją osobistą kartą płatniczą?

  Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu

  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nie przestrzega regulaminu pracy poprzez palenie papierosów w niedozwolonym miejscu, pomimo iż zostało wyznaczone specjalne miejsce w firmie przeznaczone do tego celu?

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Czy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych?

  Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?