REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankomat połknął Ci kartę? Spokojnie!

Subskrybuj nas na Youtube
Bankomat zjadł Ci kartę?/fot.Fotolia
Bankomat zjadł Ci kartę?/fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Standardowa czynność – wkładasz kartę do bankomatu, wpisujesz PIN, wybierasz kwotę, a tu jednak niespodzianka, bankomat odmawia posłuszeństwa. Nerwy sięgają zenitu, potrzebujesz szybko gotówki ! Co zrobić w takiej sytuacji, gdy bankomat pożera Ci kartę? Zapoznaj się z poniższymi radami

Każda osoba, która korzysta z rachunku bankowego posiada najczęściej również kartę debetową. Umożliwia ona płacenie w różnych punktach handlowo-usługowych oraz wybieranie gotówki z bankomatu. Prostokątny kawałek plastiku pozwala nam uniknąć trzymania w portfelu większej sumy pieniędzy, przez co możliwość ich utraty jest zminimalizowana. Wiele osób jest już tak przyzwyczajonych do płacenia kartą, że nie noszą przy sobie nawet drobnych sum gotówki. Co jednak zrobić w momencie, gdy zostaniemy pozbawieni możliwości korzystania z karty? Zgubienie, kradzież czy też wciągnięcie karty przez bankomat może trochę utrudnić nam życie. Trzykrotne  wprowadzenie błędnego PINu czy też upłynięcie okresu ważności karty może być powodem do zatrzymania karty przez bankomat. Co jednak zrobić, jeśli sytuacja taka dzieje się bez przyczyny?

REKLAMA

Pożeracz kart w placówce banku…

Podchodzimy sobie spokojnie do bankomatu, wkładamy kartę, wbijamy PIN, podajemy kwotę i czekamy na upragnioną gotówkę. I czekamy, czekamy, a bankomat nie zwraca karty, ani nie wydaje gotówki. Sytuacja taka z pewnością podniesie nam ciśnienie, gdyż nie jest to nic przyjemnego. Pół biedy, jeśli bankomat, który „połknął” kartę, znajduje się w placówce banku. Jeśli jest ona otwarta, to możemy wejść tam i od razu zgłosić ten fakt. Być może uda się kartę odzyskać nawet od ręki. Jeżeli to się nie stanie, to uzyskamy przynajmniej informację o tym, gdzie i kiedy karta będzie do odebrania.

Zobacz serwis: Karta kredytowa

… i wolnostojący

Nieco więcej zachodu wymaga odzyskanie karty z bankomatu znajdującego się na przykład w centrum handlowym. Na każdym bankomacie powinny być naklejki z numerami telefonów, na które trzeba zadzwonić, aby poinformować o fakcie wciągnięcia karty przez urządzenie.  Najlepiej zrobić to od razu, nie oddalając się od bankomatu, bo być może nasza karta zostanie oddana kolejnemu klientowi, a to jest dla nas niepożądane. Konsultant na infolinii poinformuje nas, gdzie można odzyskać naszą kartę. Zwykle jest to oddział banku, gdzie karta została wydana.

Czy połknięta karta jest bezpieczna?

Teoretycznie karta połknięta przez bankomat powinna być bezpieczna. Ale nikt nie jest w stanie zagwarantować, że nie zostanie ona wydana kolejnemu klientowi albo też czy dane z karty nie zostaną użyte w celu dokonania niepożądanej transakcji. W końcu znając numer karty i mając wzór podpisu można go podrobić. Jeśli nie zastrzeżemy karty, to odpowiedzialność pozostaje po naszej stronie i ewentualna strata środków będzie naszą winą. Tak więc najlepiej od razu zastrzec kartę w banku, który ją wydał. Wiąże się z tym co prawda konieczność obycia się bez karty przez pewien czas (zwykle dwóch tygodni), ale jest to dość niewielkie utrudnienie w porównaniu z możliwością utraty ciężko zarobionych pieniędzy. Wydanie nowej karty zwykle przebiega sprawnie, a na ten czas warto zaopatrzyć się w gotówkę w kasie banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo

Co zrobić, kiedy z naszego konta zostaną pobrane pieniądze, których nie otrzymaliśmy?

W sytuacji, gdy naszą kartę połknął bankomat – kartożerca warto od razu sprawdzić stan swojego konta, na przykład poprzez bankowość elektroniczną. Jeśli z konta pobrano sumę, którą chcieliśmy wybrać z bankomatu, a jej nie otrzymaliśmy, to należy bezzwłocznie udać się do banku, aby wyjaśnić sprawę. Niestety to, czy nasze roszczenie zostanie uznane zależy tylko i wyłącznie od polityki banku. To, że nie otrzymaliśmy gotówki, jest bowiem trudne do udowodnienia. Warto jednak zawalczyć o swoją własność, szczególnie jeśli suma jest znaczna.

Krok po kroku

  1. Jeśli bankomat znajduje się przy otwartej akurat placówce banku, udaj się tam po dalsze informacje lub odbiór karty.
  2. Jeśli bankomat jest wolnostojący, to zadzwoń na infolinię firmy, która go obsługuje i poinformuj o problemie.
  3. Zadzwoń na infolinię swojego banku i zastrzeż kartę.
  4. Udaj się do swojego banku i złóż wniosek o wydanie nowej karty, a także o zwrot środków, jeśli zostały one pobrane z twojego konta, a niewypłacone przez bankomat.

Eksperci Totalmoney.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA