REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankomat połknął Ci kartę? Spokojnie!

Bankomat zjadł Ci kartę?/fot.Fotolia
Bankomat zjadł Ci kartę?/fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Standardowa czynność – wkładasz kartę do bankomatu, wpisujesz PIN, wybierasz kwotę, a tu jednak niespodzianka, bankomat odmawia posłuszeństwa. Nerwy sięgają zenitu, potrzebujesz szybko gotówki ! Co zrobić w takiej sytuacji, gdy bankomat pożera Ci kartę? Zapoznaj się z poniższymi radami

Każda osoba, która korzysta z rachunku bankowego posiada najczęściej również kartę debetową. Umożliwia ona płacenie w różnych punktach handlowo-usługowych oraz wybieranie gotówki z bankomatu. Prostokątny kawałek plastiku pozwala nam uniknąć trzymania w portfelu większej sumy pieniędzy, przez co możliwość ich utraty jest zminimalizowana. Wiele osób jest już tak przyzwyczajonych do płacenia kartą, że nie noszą przy sobie nawet drobnych sum gotówki. Co jednak zrobić w momencie, gdy zostaniemy pozbawieni możliwości korzystania z karty? Zgubienie, kradzież czy też wciągnięcie karty przez bankomat może trochę utrudnić nam życie. Trzykrotne  wprowadzenie błędnego PINu czy też upłynięcie okresu ważności karty może być powodem do zatrzymania karty przez bankomat. Co jednak zrobić, jeśli sytuacja taka dzieje się bez przyczyny?

REKLAMA

Pożeracz kart w placówce banku…

Podchodzimy sobie spokojnie do bankomatu, wkładamy kartę, wbijamy PIN, podajemy kwotę i czekamy na upragnioną gotówkę. I czekamy, czekamy, a bankomat nie zwraca karty, ani nie wydaje gotówki. Sytuacja taka z pewnością podniesie nam ciśnienie, gdyż nie jest to nic przyjemnego. Pół biedy, jeśli bankomat, który „połknął” kartę, znajduje się w placówce banku. Jeśli jest ona otwarta, to możemy wejść tam i od razu zgłosić ten fakt. Być może uda się kartę odzyskać nawet od ręki. Jeżeli to się nie stanie, to uzyskamy przynajmniej informację o tym, gdzie i kiedy karta będzie do odebrania.

Zobacz serwis: Karta kredytowa

… i wolnostojący

Nieco więcej zachodu wymaga odzyskanie karty z bankomatu znajdującego się na przykład w centrum handlowym. Na każdym bankomacie powinny być naklejki z numerami telefonów, na które trzeba zadzwonić, aby poinformować o fakcie wciągnięcia karty przez urządzenie.  Najlepiej zrobić to od razu, nie oddalając się od bankomatu, bo być może nasza karta zostanie oddana kolejnemu klientowi, a to jest dla nas niepożądane. Konsultant na infolinii poinformuje nas, gdzie można odzyskać naszą kartę. Zwykle jest to oddział banku, gdzie karta została wydana.

Czy połknięta karta jest bezpieczna?

Teoretycznie karta połknięta przez bankomat powinna być bezpieczna. Ale nikt nie jest w stanie zagwarantować, że nie zostanie ona wydana kolejnemu klientowi albo też czy dane z karty nie zostaną użyte w celu dokonania niepożądanej transakcji. W końcu znając numer karty i mając wzór podpisu można go podrobić. Jeśli nie zastrzeżemy karty, to odpowiedzialność pozostaje po naszej stronie i ewentualna strata środków będzie naszą winą. Tak więc najlepiej od razu zastrzec kartę w banku, który ją wydał. Wiąże się z tym co prawda konieczność obycia się bez karty przez pewien czas (zwykle dwóch tygodni), ale jest to dość niewielkie utrudnienie w porównaniu z możliwością utraty ciężko zarobionych pieniędzy. Wydanie nowej karty zwykle przebiega sprawnie, a na ten czas warto zaopatrzyć się w gotówkę w kasie banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo

Co zrobić, kiedy z naszego konta zostaną pobrane pieniądze, których nie otrzymaliśmy?

W sytuacji, gdy naszą kartę połknął bankomat – kartożerca warto od razu sprawdzić stan swojego konta, na przykład poprzez bankowość elektroniczną. Jeśli z konta pobrano sumę, którą chcieliśmy wybrać z bankomatu, a jej nie otrzymaliśmy, to należy bezzwłocznie udać się do banku, aby wyjaśnić sprawę. Niestety to, czy nasze roszczenie zostanie uznane zależy tylko i wyłącznie od polityki banku. To, że nie otrzymaliśmy gotówki, jest bowiem trudne do udowodnienia. Warto jednak zawalczyć o swoją własność, szczególnie jeśli suma jest znaczna.

Krok po kroku

  1. Jeśli bankomat znajduje się przy otwartej akurat placówce banku, udaj się tam po dalsze informacje lub odbiór karty.
  2. Jeśli bankomat jest wolnostojący, to zadzwoń na infolinię firmy, która go obsługuje i poinformuj o problemie.
  3. Zadzwoń na infolinię swojego banku i zastrzeż kartę.
  4. Udaj się do swojego banku i złóż wniosek o wydanie nowej karty, a także o zwrot środków, jeśli zostały one pobrane z twojego konta, a niewypłacone przez bankomat.

Eksperci Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA