REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pilnuj swojej karty płatniczej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej słyszymy o nowych kradzieżach pieniędzy przy pomocy kart płatniczych. Wraz z rozwojem rynku przybywa kartowych przestępców. Expander radzi jak skutecznie zabezpieczyć przed nimi nasze pieniądze.

REKLAMA

Karty płatnicze są bardzo wygodnym narzędziem regulowania rachunków, a w portfelach Polaków znajduje się ich ponad 30 milionów. Karty są też bezpieczniejsze niż gotówka. W przypadku kradzieży lub rabunku pieniędzy klient traci całą zrabowaną kwotę, a jedyną nadzieją na jej odzyskanie jest ujęcie złodzieja. Jeśli posługujemy się kartą, to w razie jej utraty strata nigdy nie przekroczy kwoty różnowartości 150 Euro, co gwarantuje ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych. W przypadku kart z dodatkowym ubezpieczeniem, klient nie odpowiada również za transakcje na mniejsze kwoty. Expander zwraca jednak uwagę na to, że aby klient mógł korzystać z takiej ochrony musi także stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i chronić swoją kartę płatniczą oraz ważne informacje o niej.

REKLAMA

REKLAMA

Przestępców poza wejściem w posiadanie samej karty płatniczej, interesują przede wszystkim dwie informacje o niej: numer (i inne dane wybite na karcie) oraz kod PIN. Numer karty może być bowiem wykorzystany przez przestępców do transakcji w Internecie, natomiast kod PIN wraz z samą kartą lub jej kopią może służyć do pobierania gotówki z bankomatu na koszt ofiary.

Im częściej płacimy kartą, tym bardziej jesteśmy narażeni na ryzyko. Oczywiście najskuteczniejszą metodą ochrony karty byłoby trzymanie jej cały czas w sejfie, jednak to uczyniłoby kartę bezużyteczną. Skuteczniejszą metodą wydaje się stała dbałość o karty oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby chronić nasz numer karty powinniśmy dokładnie niszczyć wszystkie pokwitowania, które otrzymujemy w sklepach gdzie płaciliśmy „plastikiem”. Obecnie w większości miejsc numer karty nie jest już drukowany na pokwitowaniach. Jednak wciąż zdarzają się od tego wyjątki. Lepiej więc niszczyć dokładnie wszystkie pokwitowania, niż przeoczyć jedno z danymi, które przestępcy mogą użyć. Numer karty nie jest już także drukowany na przesyłanych z banku comiesięcznych wyciągach. Jednak sam wyciąg to wiele ciekawych informacji na nasz temat, że też nie powinien być wyrzucany do kosza, lecz niszczony. W tym celu warto sprawić sobie domową niszczarkę do dokumentów (ceny takich urządzeń spadły obecnie poniżej 100 zł).

Jednak najgroźniejszym obecnie przestępstwem związanym z kartami jest klonowanie, czyli skimming. Polega ono na sczytaniu zawartości paska magnetycznego karty przez przestępców i stworzeniu na tej podstawie kopii karty. W przypadku tego procederu wykorzystywane są miniaturowe czytniki kart, które służą do kopiowania zawartości paska magnetycznego. Niewielki rozmiar takiego urządzenia powoduje, że karta może zostać "zeskanowana" nawet na oczach nieświadomej niczego ofiary. Ofiarą tego przestępstwa możemy paść praktycznie wszędzie tam gdzie płacimy kartą: w sklepach, restauracjach lub innych punktach handlowych.

Najlepszym sposobem walki ze skimingiem jest wprowadzanie kart z chipem. Ta są bowiem praktycznie niemożliwe do skopiowania. Jednak stosowane w Polsce karty z chipem, to karty hybrydowe wyposażone także w pasek magnetyczny. Dlatego ciągle pozostają narażone na działania przestępców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj też: Sposób na skimming

W sytuacji jednak, gdy karta została sklonowana i użyta bez podania kodu PIN, banki nie obciążają klientów powstałymi w ten sposób stratami. Inaczej jest natomiast, gdy złodzieje znają PIN, ponieważ udało im się go podejrzeć. Prawo zobowiązuje posiadaczy kart do szczególnej ochrony tego kodu. W sytuacji, gdy przestępcy dokonali wypłaty z użyciem kodu PIN trudne może być nawet udowodnienie, że doszło do skopiowania karty. Dlatego bardzo ważne jest, by w każdej sytuacji, gdy wprowadzamy kod PIN, robić do dyskretnie. Szczególnie jest to ważne podczas zakupów w sklepach, gdzie przy kasie korzystamy z przenośnych PIN-padów. Często klienci korzystający z takich urządzeń wprowadzają kod tak, że podejrzeć go mogą wszystkie osoby stojące w bliskim otoczeniu. Każda postronna osoba, może być przestępcą i może zrobić użytek z poznania naszego PINu. Dlatego bezwzględnie trzeba zawsze zasłaniać klawiaturę, kiedy wprowadzamy PIN. Powinniśmy także przybrać taką pozycję, by pionowe zasłony, w które wyposażony jest PIN-pad, chroniły nas przed wścibskimi spojrzeniami innych ludzi.

Ofiarą skimmingu można także paść przy bankomacie, na których przestępcy instalują czytniki zapisujące zawartość paska magnetycznego karty podczas jej wprowadzania. Natomiast kod PIN poznają dzięki miniaturowej kamerze lub poprzez nałożenie na oryginalną klawiaturę bankomatu jej dokładnie wykonanej kopii.
By się ustrzec przed skopiowaniem karty przed wypłatą powinniśmy dokładnie obejrzeć bankomat. Zauważenie jakiegokolwiek podejrzanego elementu dołączonego do urządzenia powinno nas skłonić do rezygnacji. W takiej sytuacji należy również zawiadomić bank będący właścicielem bankomatu lub od razu policję, jeśli jesteśmy pewni, że na bankomacie znajduje się skimmer. Z tego właśnie względu warto korzystać z tych samych bankomatów, wtedy łatwiej jest nam zauważyć zmiany w ich wyglądzie. Powinniśmy także obserwować otoczenie bankomatu, czy nie dzieje się tam nic podejrzanego. Warto także zasłonić ręką klawiaturę bankomatu, gdy wprowadzamy kod PIN. Zasadą jest, że jeśli osoba wybierająca pieniądze sama nie widzi wprowadzanego przez siebie kodu (bo dokładanie zasłania klawiaturę ręką) to przestępcy także nie będę w stanie go podejrzeć.

Wybierz kartę kredytową

Każdy posiadacz kart powinien także na bieżąco sprawdzać przychodzące wyciągi bankowe. W sytuacji gdy znajdzie na nich transakcje, których nie wykonał natychmiast zawiadomić bank i zastrzec kartę. Często bowiem zdarza się, że klienci nie zaglądają nawet do szczegółowych zestawień transakcji i nie zauważają, że padli ofiarą oszustwa. Na szczęście, jeśli już padniemy ofiarą przestępców, to w dość łatwy sposób można taką transakcję zareklamować i uzyskać zwrot wydatkowanych środków. To powinno zapienić nam bezpieczne korzystanie z kart.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA