Nowe propozycje dotyczące zarządzania ryzykiem finansowym
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizacji Prawa bankowego i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi dostosowuje polskie prawo do dyrektyw UE (dyrektywa CRDIV i rozporządzenie CRR). Jego głównym celem jest m.in. zapobieganie niekontrolowanej upadłości instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, co ma ograniczać ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji dla stabilności finansowej państwa i gospodarki. Zawiera przepisy uzupełniające wobec projektu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym, który we wtorek także ma być rozpatrywany przez rząd.
REKLAMA
Zobacz: Firmy niechętnie trzymają pieniądze w bankach
Nowa definicja banku
W projekcie ma się m.in. znaleźć nowa definicja banku. W nowy sposób określa ona wielkość, organizację wewnętrzną oraz rodzaj, zakres i złożoność prowadzonej działalności. Proponowana definicja różni się od dotychczasowej wysokością progu procentowego udziału banku w aktywach, depozytach lub funduszach własnych sektora bankowego, od osiągnięcia którego zależy uznanie banku za istotny. "Proponowane zwiększenie progu z 1 do 2 proc. stanowi wynik konsultacji prowadzonych przez Ministerstwo Finansów z Komisją Nadzoru Finansowego oraz przedstawicielami sektora bankowego" - głosi uzasadnienie.
Autorzy przygotowanego przez resort finansów projektu proponują też kompleksową zmianę w zakresie systemu kontroli wewnętrznej, wprowadzając pojęcie "funkcji kontroli ryzyka", które będą mogły sprawować osoby odpowiedzialne za przestrzeganie zasad zarządzania ryzykiem w banku.
Zobacz: Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?
Projekt wprowadza też m.in. obowiązek ustalenia przez zarząd i zatwierdzenia przez radę nadzorczą podziału kompetencji w zarządzie banku, z uwzględnieniem powierzenia prezesowi funkcji kierowania pracami zarządu i wskazania mu podległości komórki audytu wewnętrznego.
Dokument zakłada także "obowiązek uzyskania zgody KNF na powołanie prezesa zarządu oraz członka zarządu banku nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku". "Projektowane rozwiązanie ma zastąpić dotychczasowy wymóg uzyskania zgody w odniesieniu do dwóch członków zarządu, w tym prezesa" - głosi uzasadnienie.
Zobacz: Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu
Rozwiązania ujęte w projekcie obejmują także m.in. nałożenie na instytucje finansowe obowiązku raportowania rodzajów prowadzonej działalności, rocznego obrotu, liczby pracowników itp. osobno dla każdego kraju, w którym prowadzą działalność.
REKLAMA
REKLAMA