REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Badania, Firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynik PKB lepszy od oczekiwań, ale wciąż dużo niepewności [KOMENTARZ]

Spadek PKB o 8,2 proc. w drugim kwartale bieżącego roku, największy w naszej współczesnej historii, duża część bankowych analityków interpretuje jako stosunkowo dobrą wiadomość, ponieważ wynik jest lepszy od ich oczekiwań. I zapewne tak jest, w szczególności na tle szeregu innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Niektórzy analitycy rysują już nawet literę V jako znak (i tempo) wyjścia z kryzysu. Przedsiębiorcom trudno jednak podzielać ich optymizm.

Duży spadek PKB w II kwartale 2020, ale mniejszy niż w UE [KOMENTARZ]

Spadek PKB o 8,2% jest największy w historii III RP. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny to skutki zamrożenia gospodarki i strat ekonomicznych, jakie poniosła w tym okresie. Czy to początek głębokiej recesji?

Producenci drobiu chcą wrócić na rynki azjatyckie

Sytuacja na rynku drobiu nie napawa optymizmem. Najpierw z początkiem roku grypa wśród ptactwa, teraz koronawirus. To, co do tej pory było wprowadzane na rynek trafiło do mroźni,a cena drobiu spadła poniżej opłacalności. Czy powrót na rynki azjatyckie uratuje sytuację?

Producenci drobiu chcą wrócić na rynki azjatyckie

Sytuacja na rynku drobiu nie napawa optymizmem. Najpierw z początkiem roku grypa wśród ptactwa, teraz koronawirus. To, co do tej pory było wprowadzane na rynek trafiło do mroźni,a cena drobiu spadła poniżej opłacalności. Czy powrót na rynki azjatyckie uratuje sytuację?

REKLAMA

Co 3 przedsiębiorca uważa, że obostrzenia reżimu sanitarnego negatywnie wpływają na firmę

Prowadzenie biznesu w czasach pandemii nie należy do najłatwiejszych. Oprócz niepewności na rynku, firmy muszą zainwestować środki w bezpieczeństwo pracowników, przystosować stanowiska pracy oraz zapewnić środki ochrony osobistej, To dla małych firm spore obciążenie.

Globalizacja rynku pracy w czasach pandemii [PODCAST]

Jak zmienił się rynek pracy przez pandemię i w którym kierunku będzie się rozwijał? Joanna Torbé w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (INFOR.pl) wyjaśnia m.in. jakich rozwiązań potrzebuje teraz rynek pracy z punktu widzenia relacji pracownik – pracodawca i na jakie zawody warto postawić w tym momencie. Zapraszamy do słuchania podcastu.

Czy będzie pomoc dla poszkodowanych firm w strefie czerwonej?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zgłosił uwagi w sprawie ponownego wprowadzenia obostrzeń w określonych powiatach. Jego zdaniem firmy prowadzące działalność na czerwonym obszarze powinny otrzymać pomoc.

Czy hotele i restaurację mogą liczyć na poprawę sytuacji?

Poprawy sytuacji na rynku HoReCa spodziewa się co 3 restaurator, jednak zdecydowana większość nie liczy na duże odbicie w tej branży.

REKLAMA

Prowadzisz warsztaty terapii zajęciowej? Zgłoś się po wsparcie

Do końca sierpnia można składać wnioski o środki na zapewnienie najlepszej ochrony i bezpieczeństwa podczas warsztatów terapii zajęciowej.

Branża eventowa, jeśli chce przeżyć - musi iść w kierunku cyfryzacji

Branża eventowa należy do tych branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii. Obecnie prowadzone są rozmowy nad wypracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą rozwiązaniami systemowymi.

Lipiec 2020 - nowe firmy pojawiają się na rynku

Pomimo pandemii koronawirusa przedsiębiorcy decydują się na zakładanie firm - tylko w lipcu przybyło ich prawie 3% więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Pomoc dla firm, czyli projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2 [OPINIA]

Zakończyły się konsultacje publiczne senackiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2. Business Centre Club z aprobatą przyjmuje propozycje rozszerzające katalog wsparcia dla przedsiębiorców przewidziany w dotychczas przyjętym ustawodawstwie. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, epidemia COVID-19 ma istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki. W przypadku niektórych branż można mówić wręcz o zapaści.

"Wybieram lokalne" - czy kupowanie rodzimych produktów uratuje gospodarkę?

Celem kampanii jest pokazanie, dlaczego warto wspierać lokalność i wybierać produkty, które pochodzą od polskich rolników i producentów.

Rynek przemysłowy po pandemii - na co powinny przygotować się firmy?

Choć pierwsze miesiące od wybuchu pandemii dla wielu branż były szokiem i nie wszystkim udało się przetrwać na rynku, to od czerwca sytuacja zaczęła się stabilizować. W tym czasie wiele firm postanowiło przebranżowić się, szukało nowych rozwiązań, by wciąż móc funkcjonować na podobnym poziomie jak przed epidemią. Czy po wakacjach przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą, czy powinni przygotowywać się do tzw. drugiej fali?

Czy przedsiębiorcy muszą sami sfinansować wychodzenie z kryzysu? [PODCAST]

Czy to na przedsiębiorcy leży cały ciężar wychodzenia z kryzysu? Dariusz Grabowski w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (INFOR.pl) analizuje działania, jakie powinny podjąć firmy, aby utrzymać się na rynku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Jak cyfryzacja pozwala zachować ciągłość kontroli stanu technicznego urządzeń

Mimo zamrożenia gospodarki i obostrzeń, Urząd Dozoru Technicznego przeprowadził kilkaset tysięcy badań urządzeń technicznych. Pomogło to utrzymać ciągłość pracy tak istotnych branż jak np. logistyka w branży spożywczej czy farmaceutycznej.

Organizujesz targi, wystawy, konferencje? Sprawdź nowe wytyczne dotyczące ilości osób

Zmieniły się ograniczenia związane z COVID-19 podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Więcej osób może wziąć udział m.in. w targach, wystawach czy imprezach plenerowych.

Znak towarowy to cenna wartość przedsiębiorstwa. Sprawdź jak można go chronić

Unijny znak towarowy ma charakter jednolity we wszystkich państwach członkowskich UE. Ochrona unijnego znaku towarowego trwa 10 lat i może być przedłużana na dalsze okresy 10-letnie. Może to zatem trwać właściwie w nieskończoność.

Jak powinien działać lider w warunkach transformacji cyfrowej? [PODCAST]

Pandemia COVID-19 wymusiła na wielu firmach proces transformacji cyfrowej. Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorstwa? Jak zmienia się sposób zarządzania firmą? Czym jest "cyfrowy bliźniak" i czy warto tworzyć długoterminowe plany? Na te pytania odpowie Dr Piotr Kaczmarek-Kurczak - adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. innowacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Dotacje na kapitał obrotowy - warunki, wysokość, wniosek

Dotacje na kapitał obrotowy przysługują średnim przedsiębiorcom. Wysokość wsparcia uzależniona jest od skali zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak złożyć wniosek?

Firmy turystyczne nie mają co liczyć na organizację firmowych imprez w tym roku

W dobie koronawirusa firmy ograniczają wydatki marketingowe m.in. związane z wyjazdami motywacyjnymi. Obawiają się o bezpieczeństwo uczestników i własny wizerunek na wypadek ewentualnego zakażenia. Dlatego branża turystycznie nie ma co liczyć na ożywienie w tym zakresie,.

Stopy procentowe bez zmian. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu bez zmian stawek stóp procentowych. Stawki oprocentowania w NBP pozostały na rekordowo niskim poziomie.

Przedłużony termin wpisu do CRBR

Przez awarię systemu informatycznego przedsiębiorcy otrzymali więcej czasu na wpisanie się do nowego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Nawet 1 milion złotych kary dla firm, które nie wpiszą się do CRBR. 13 lipca mija termin

To ostatni dzwonek, aby wpisać firmę do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Obowiązek zgłoszenia dotyczy spółek, które zostały wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie przepisów o CRBR, tj. przed 13 października 2019 r.

Uwaga przewoźnicy! Część przepisów z pakietu mobilności zacznie obowiązywać już w sierpniu

Parlament Europejski przeprowadził głosowanie, które zamyka wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy.

Ransomware, czyli blokady firm dla okupu

To często występujący rodzaj ataku stosowany wśród firm. Ransomware to rodzaj wirusa komputerowego, który szyfruje pliki na zaatakowanym komputerze i w praktyce blokuje jego działanie. Za wydanie klucza do odszyfrowania danych przestępcy żądają okupu.

Polskie mikrofirmy napędzają PKB

Sektor MSP ma największy wkład w PKB przedsiębiorstw, który stanowi blisko trzy czwarte całego polskiego PKB. Małe i średnie przedsiębiorstwa generują blisko co drugą złotówkę PKB.

Prowadzisz firmę rodzinną? Możesz otrzymać dotację i zaplanować sukcesję

W Polsce działa 828 tys. firm jako przedsiębiorstwa rodzinne.. Przynoszą one gospodarce rocznie 322 mld złotych.

13 lipca upływa termin zgłoszenia firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Obowiązek zgłoszenia dotyczy spółek, które zostały wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie przepisów o CRBR, tj. przed 13 października 2019 r.

Polskie przedsiębiorstwa coraz bardziej innowacyjne

Europejska wydajność innowacyjna systematycznie rośnie, wyprzedzając po raz kolejny Stany Zjednoczone. Wciąż jednak Europa goni światowych liderów innowacji, takich jak Korea Południowa, Australia i Japonia.

15 mln złotych dla firm, które zdecydują się wrócić na rynek

Rusza konkurs "Nowy Start" w ramach którego mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą mogą otrzymać 100 proc. dofinansowania z funduszy unijnych. To ma pomóc w powrocie na rynek. Budżet programu to 15 mln zł.

To najgorszy sezon od lat. Plantatorzy truskawek liczą straty

Najpierw susza, a potem intensywne opady deszczu spowodowały gigantyczne straty w uprawach truskawek. Przedsiębiorcy szacują, że na polach zgniło około 70% owoców.

To najgorszy sezon od lat. Plantatorzy truskawek liczą straty

Najpierw susza, a potem intensywne opady deszczu spowodowały gigantyczne straty w uprawach truskawek. Przedsiębiorcy szacują, że na polach zgniło około 70% owoców.

Estoński CIT, czyli brak podatku dla małych i średnich firm. Ruszają konsultacje społeczne.

Rozwiązanie ma dotyczyć spółek nieposiadających udziałów w innych podmiotach, zatrudniających co najmniej 3 pracowników i wykazujących nakłady inwestycyjne.

Coraz mniej rządowych pieniędzy dla mikrofirm. Co dalej z rynkiem MŚP?

O zwolnienie ze składek ZUS można było starać się tylko do końca czerwca. Teraz przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z rynkiem bez wsparcia rządu.

Czy firmy turystyczne doczekają się wsparcia od rządu?

Przez ostatnich 30 lat dynamicznie się rozwijała bez żadnej większej pomocy ze strony państwa. Jednak teraz wsparcie jest niezbędne – zwłaszcza na czas po pandemii, żeby branża mogła podnieść się z zapaści. W przeciwnym razie w lipcu, kiedy skończą się środki płynące z rządowych tarcz, pojawią się problemy z utrzymaniem płynności i zatrudnienia.

Czy firmy wrócą do aktywności sprzed koronawirusa? Są już wstępne prognozy

W ponad połowie przedsiębiorstw epidemia wpłynęła na prowadzone lub planowane inwestycje. Większość z nich została wstrzymana lub przesunięta na przyszły rok. Jak firmy bronią się przed upadłością i czy jest szansa na powrót do normalności?

Prowadzisz żłobek lub przedszkole? Pobierz wykaz nowych wytycznych GIS

Są już nowe wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz instytucji opieki do lat 3. Dotyczą one m.in.: liczebności grup a także organizacji pracy.

Jak podwyższyć kapitał zakładowy w firmie?

Kapitał zakładowy zazwyczaj ma charakter gwarancyjny. Można go podwyższać lub obniżać, jednak zmiana kapitału zakładowego spółki zawsze wymaga przeprowadzenia odpowiedniej procedury.

Jak założyć firmę budowlaną i prowadzić ją z sukcesem?

Firma budowlana zawsze znajdzie swoje miejsce na rynku, bez względu na jego dynamikę. Założenie firmy budowlanej nie jest trudne i można zacząć od działalności gospodarczej.

Czy tarcza 4.0 powstrzyma wrogie przejęcia polskich firm?

Od 24 lipca zaczną obowiązywać nowe regulacje chroniące przed przejęciem krajowe firmy. Co się zmieni z punktu widzenia przedsiębiorców?

Niepewny los małych firm. Czy czeka je upadłość?

Odmrażanie gospodarki nadal trwa. Jednak już teraz można zauważyć pesymistyczne nastroje wśród małych firm, które najbardziej obawiają się drugiego półrocza.

Jak ograniczyć ryzyko strat w związku z koronawirusem? Firmy inwestują w systemy do zdalnego mierzenia temperatury

Zdalny pomiar temperatury to obecnie najczęściej stosowana metoda w systemach termograficznych. W dobie koronawirusa zdalne pomiary w tłumie ludzi mogą ułatwić wykrywanie osób potencjalnie chorych. Dla firm ma to niebagatelne znaczenie, bo wstrzymanie lub ograniczenie produkcji w wyniku wykrycia koronawirusa u pracowników może narazić je na znaczne straty.

Rusza program „Oczko Wodne plus”. Sprawdź wytyczne

1 lipca startuje nabór wniosków na dotacje z programu Moja Woda, potocznie nazywanego „Oczko Wodne plus”. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i ile można otrzymać dofinansowania

Jaką firmę założyć? – najlepsze pomysły na własny biznes

Chcąc ruszyć z własnym biznesem należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaką firmę założyć. Na obecnym trudnym rynku pracy wybór odpowiedniego rodzaju biznesu ma decydujące znaczenie. Przedstawiamy popularne pomysły na własny biznes.

Firmy turystyczne pozywają państwo za lockdown

Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej żądają od Skarbu Państwa wypłaty odszkodowań za straty poniesione w czasie lockdown. Jeśli pieniędzy nie dostaną, zapowiadają pozew zbiorowy.

Jak sąd potraktuje doręczenie pisma na nieaktualny adres firmy?

Pisma procesowe lub orzeczenia dla przedsiębiorców będą obecnie doręczane na adres wskazany we właściwym rejestrze (np. CEiDG w przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze). A co w przypadku jeżeli przedsiębiorca jest wpisany do innego rejestru niż CEiDG? Jak sąd potraktuje doręczenie pisma na nieaktualny adres spółki?

Brak przychodów w firmie? Nie otrzymasz świadczenia postojowego

Jeżeli za ostatnie dwa miesiące (kwiecień i maj) przychód w firmie wynosi 0 zł i nie spadł w stosunku do miesiąca poprzedniego o co najmniej 15%, to w takiej sytuacji firma nie otrzyma świadczenia postojowego.

Dotacje na kapitał obrotowy - dla kogo, ile wynoszą

Od 15 czerwca 2020 r. można składać wnioski o dotacje na kapitał obrotowy. Kto może otrzymać dofinansowanie oraz jak liczyć spadek obrotów?

Cyberbezpieczeństwo w firmie 2020 - poradnik pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji

Siemens udostępnił nieodpłatnie kompendium wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa w przemyśle. Publikacja obejmuje między innymi opisy zagrożeń od strony IT oraz w obszarze procesów przemysłowych (OT). Dokument zawiera także wskazówki, w jaki sposób chronić przedsiębiorstwo zarówno od strony procedur i spełnienia norm, jak i w aspektach technologicznych – narzędzi i usług. Publikacja ma za zadanie poszerzyć wiedzę inżynierów i managerów na temat cyberbezpieczeństwa i stanowić poradnik o kompleksowym podejściu do ochrony informacji i ciągłości działania obejmującym procesy, ludzi i technologie. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Cyfryzacji.

REKLAMA