reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Polskie przedsiębiorstwa coraz bardziej innowacyjne

Polskie przedsiębiorstwa coraz bardziej innowacyjne

Europejska wydajność innowacyjna systematycznie rośnie, wyprzedzając po raz kolejny Stany Zjednoczone. Wciąż jednak Europa goni światowych liderów innowacji, takich jak Korea Południowa, Australia i Japonia.

Komisja Europejska opublikowała European Innovation Scoreboard 2020. Choć  Polska, podobnie jak w 2019 roku zajęła 24 miejsce, to jednak  nadrobiła  dystans do większości umiarkowanych innowatorów. Co istotne sumaryczny wskaźnik innowacyjności za 2019 rok rósł w naszym przypadku zdecydowanie szybciej i w gronie umiarkowanych innowatorów szybsze tempo odnotowały tylko Włochy 0.019 Hiszpania 0.030 i Cypr 0.046.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Polska na przestrzeni lat 2018-2019 wykazała silny wzrost, który doprowadził do ogólnego wzrostu wydajności systemu innowacji o 13,0 punktów proc. w porównaniu z 2012 rokiem. Wysoko (powyżej średniej unijnej) zostały także ocenione takie czynniki jak: populacja z wyższym wykształceniem, innowacje nie oparte na B+R, powszechność wzornictwa przemysłowego oraz zatrudnienie w szybko rosnących przedsiębiorstwach.

Innowacyjne kategorie

 Polska odnotowała wysoki wzrost:

  • wskaźnik Lifelong learning / Kształcenie przez całe życie - wzrósł o 42,5%,
  • wskaźnik Public-private co-publications/Wspólne publikacje sektora nauki (publicznego) i firm na milion ludności - wzrósł o 33,4%,
  • wskaźnik R&D expenditure in the business sector /Nakłady sektora prywatnego na B+R jako % PKB - wzrósł o 19,4%,
  • wskaźnik International scientific co-publications /Publikacje naukowe z co najmniej 1 zagranicznym współautorem - wzrósł o 11,1%,
  • wskaźnik R&D expenditure in the public sector / Nakłady sektora publicznego na B+R jako % PKB - wzrósł o 11,1%.

Wzrosty te w dużej części można łączyć ze zmianami legislacyjnymi wprowadzonymi pakietem ustaw o innowacyjności, które m.in. wprowadziły coraz chętniej wykorzystywane ulgi podatkowe na prace badawczo-rozwojowe, ulgę IP Box, szeroko zakrojonymi działaniami mającymi na celu wsparcie rozwoju ekosystemu startupowego (różne komponenty Programu Start in Poland), reformę Urzędu Patentowego, realizację Narodowego Planu Szerokopasmowego czy realizację programów i działań finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Zobacz pełen raport European Innovation Scoreboard 2020

Więcej informacji o innowacjach w firmie znajdziesz na portalu e-firma.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama