reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Estoński CIT, czyli brak podatku dla małych i średnich firm. Ruszają konsultacje społeczne.

Estoński CIT, czyli brak podatku dla małych i średnich firm. Ruszają konsultacje społeczne.

Rozwiązanie ma dotyczyć spółek nieposiadających udziałów w innych podmiotach, zatrudniających co najmniej 3 pracowników i wykazujących nakłady inwestycyjne.

Estoński CIT oznacza brak podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie. O planach wprowadzenia takiego rozwiązania w Polsce poinformował w połowie czerwca premier Mateusz Morawiecki. Ministerstwo Finansów zapowiada, że w lipcu do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy w tej sprawie, a nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w 2021 r.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

5 mld zł ma kosztować budżet państwa wprowadzenie estońskiego CIT-u. Projekt ustawy trafi w lipcu do konsultacji społecznych. Jak wyjaśnia resort, estoński CIT to rozwiązanie skierowane do małych i średnich spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych), których przychody nie przekraczają 50 mln zł i spółek, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne; - Oznacza to, że może z niego skorzystać zdecydowana większość polskich podatników CIT (ok. 200 tys. firm), w których inwestor jest blisko spółki, a struktura firmy jest transparentna i prosta – wskazuje MF.

Estoński CIT ma dotyczyć spółek nieposiadających udziałów w innych podmiotach, zatrudniających co najmniej 3 pracowników i wykazujących nakłady inwestycyjne. MF podkreśla m.in., że nowe rozwiązanie przyczyni się do szybszego rozwoju firm, zwiększy ich płynność finansową i produktywność. Resort zwraca też uwagę, że brak podatku oznacza brak rachunkowości podatkowej i minimum obowiązków administracyjnych.

- Podatnik nie musi ustalać co jest podatkowym kosztem uzyskania przychodu, obliczać odpisów amortyzacyjnych, stosować podatku minimalnego czy poświęcać czasu i środków na optymalizacje podatkowe – wylicza MF.

Wśród korzyści dla gospodarki resort wymienia większą odporność na kryzysy, likwidację barier rozwojowych dla polskiego sektora MŚP, większą produktywność firm i dzięki temu wzrost ich konkurencyjności, wzrost liczby miejsc pracy, a także wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że koszt dla budżetu państwa estońskiego CIT- u, to ok. 5 mld zł. Największy udział w podatku CIT mają samorządy województw, które otrzymują 14,75 proc. wpływów z tego tytułu. Do gmin trafia 6, 71 proc., do powiatów – 1,4 proc.

Więcej w temacie zarządzania firmą znajdziesz w serwisie e-firma.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama