REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynik PKB lepszy od oczekiwań, ale wciąż dużo niepewności [KOMENTARZ]

Witold Michałek
Witold Michałek
Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.
firma, biznes, rozliczenie, biuro, praca, internet, dokumenty /shutterstock.com
firma, biznes, rozliczenie, biuro, praca, internet, dokumenty /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Spadek PKB o 8,2 proc. w drugim kwartale bieżącego roku, największy w naszej współczesnej historii, duża część bankowych analityków interpretuje jako stosunkowo dobrą wiadomość, ponieważ wynik jest lepszy od ich oczekiwań. I zapewne tak jest, w szczególności na tle szeregu innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Niektórzy analitycy rysują już nawet literę V jako znak (i tempo) wyjścia z kryzysu. Przedsiębiorcom trudno jednak podzielać ich optymizm.

Przyglądając się sytuacji przedsiębiorstw – ich przyszłość nie rysuje się zbyt różowo. Silna kroplówka, która pozwoliła dziesiątkom tysięcy firm sztucznie podtrzymać poziom zatrudnienia, pomimo wyraźnego spadku obrotów – właśnie się kończy. W wielu branżach, szczególnie w usługach, oznaczać to będzie serię zwolnień w nadchodzących miesiącach oraz wzrost niepewności, zarówno rynkowej jak i regulacyjnej, ponieważ nie wiadomo, czy pandemia ponownie zwiększy natężenie, jaka będzie reakcja władz oraz jak zareagują rynki zewnętrzne, w szczególności w krajach silniej niż Polska dotkniętych kryzysem, a będących ważnymi partnerami w naszej wymianie handlowej.

REKLAMA

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Niepewność nie skłania przedsiębiorców do inwestowania, a to właśnie silne inwestycje, jak wskazał wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas spotkania w Radzie Dialogu Społecznego, mają być główną nadzieją polskiego rządu na powrót do ustabilizowania finansów publicznych, poczynając od przyszłego roku. Minister oznajmił, że rząd pracuje nad pakietem instrumentów, który miałby pobudzić prywatne inwestycje do stopniowego wzrostu z dramatycznie niskiego obecnie poziomu. Bardzo oczekujemy na propozycje tych instrumentów, ale na razie nic na ten temat nie wiadomo oprócz niepewnych planów wprowadzenia tzw. „estońskiego CIT-u“. Ten może jednak nie wystarczyć.

Rząd deklaruje również zwiększenie poziomu inwestycji publicznych. To obiecujące zamierzenia, na które jednak środowiska przedsiębiorców na razie spoglądają dość sceptycznie. Szczególnie nie bardzo widać na horyzoncie, z jakich źródeł te zwiększone publiczne inwestycje miałyby być finansowane. Należy mieć nadzieję, że nie będzie to po prostu plan zużytkowania zadeklarowanych w Brukseli środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy oraz z nowego, siedmioletniego budżetu UE. Z jednej strony – nie wiadomo, kiedy te środki będą realnie dostępne, z drugiej nie wiadomo na ile projekty przygotowane przez polski rząd będą spójne z celami i kryteriami, jakie wyznaczyła Komisja Europejska i jakie będą musiały być spełnione przez Polskę, aby je móc wydatkować. Proces uzgadniania może być bardzo długi. Na razie wciąż czekamy na zaproszenie ze strony rządu do rzeczowej dyskusji ze środowiskami gospodarczymi na ten temat.

Sytuacji nie poprawia fakt, że rząd nadal podejmuje decyzje obciążające finanse firm, takie jak silna podwyżka minimalnego wynagrodzenia, a także decyzje kierujące środki publiczne przede wszystkim na zwiększenie wydatków socjalnych, takich jak trzynaste i czternaste emerytury, co nie wydaje się obecnie pilną społeczną potrzebą, a jest bardzo kosztowne i znacznie ogranicza możliwość wydatkowania tych środków na cele inwestycyjne i rozwojowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Witold Michałek, ekspert BCC ds. makroekonomii, członek Rady Dialogu Społecznego

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA