REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla firm, czyli projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2 [OPINIA]

projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2
projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2
ST

REKLAMA

REKLAMA

Zakończyły się konsultacje publiczne senackiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2. Business Centre Club z aprobatą przyjmuje propozycje rozszerzające katalog wsparcia dla przedsiębiorców przewidziany w dotychczas przyjętym ustawodawstwie. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, epidemia COVID-19 ma istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki. W przypadku niektórych branż można mówić wręcz o zapaści.

Stan, w którym przychodzi funkcjonować przedsiębiorcom, można porównać do stanu klęski żywiołowej. Niezbędne jest zatem wprowadzenie dalszych rozwiązań, które będą pomocne przedsiębiorcom w tym trudnym czasie.

REKLAMA

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Co znalazło się w projekcie?

Rozwiązania przyjęte w projekcie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. W projekcie znalazły się rozwiązania zapewniające przedsiębiorcom, objętym całkowitym zakazem prowadzenia działalności z związku z zagrożeniem COVID-19, środków finansowych z budżetu państwa na pokrycie kosztów prowadzonej przez nich działalności. Będą one rekompensatą dla przedsiębiorstw, które nie ze swojej winy znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, nie wynikającej z błędów w zarządzaniu, lecz z zewnętrznych, niezależnych od nich czynników. Zdaniem BCC, dotacje z budżetu państwa należy traktować jako inwestycję, która po ustąpieniu stanu zagrożenia COVID-19 zwróci się z nawiązką we wpłaconych przez firmy podatkach.

REKLAMA

Korzystne są również propozycje umożliwiające: zawieszenie zobowiązań przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji wobec kredytodawców lub finansujących, zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zatrudniających pracowników, zwolnienie ze składek ZUS bez względu na osiągane przychody, a także proponowane zmiany w zakresie zasiłków chorobowych, czy dopłat do wynagrodzeń pracowników oraz w zakresie kodeksu pracy i zatrudniania cudzoziemców.

W projekcie zawarty jest komponent podatkowy – zwolnienie przez 6 miesięcy z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy oraz usprawnienia w zwrocie podatku VAT. Zaproponowane w projekcie rozwiązanie zdecydowanie będzie wsparciem dla przedsiębiorców z problemami finansowymi związanymi z COVID-19 i nie tylko. Wychodzi ono naprzeciw postulatom firm przedstawianym od dłuższego czasu, a widocznym szczególnie w czasie pandemii, gdyż to właśnie teraz płynność finansowa jest kluczowa dla ochrony firm przed upadkiem. Środki posiadane obecnie przez podatników na tzw. rachunku wydzielonym VAT nie są dla nich w pełni dostępne – przykładowo nie można wykorzystać ich, aby zapłacić wynagrodzenia pracownikom. Z drugiej strony, są to środki należące do przedsiębiorców, ale niestety istniejące mechanizmy przewidziane w art. 108b ust. 3 i art. 108b ust. 5 ustawy o VAT w istocie powodowały, że pomimo złożonego przez podatnika wniosku o uwolnienie tych środków, urzędy skarbowe, po pierwsze, miały aż 60 dni na rozpatrzenie takiego wniosku, a po drugie mogły stosunkowo łatwo odmawiać uwolnienia środków – wystarczyła bowiem „obawa” naczelnika urzędu skarbowego, by środków nie zwracać. W tym zakresie, proponowane skrócenie do 14 dni terminu zwrotu środków z rachunków VAT podatnikowi i jednoczesne wyłączenie uznaniowości organu podatkowego jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla przedsiębiorców. Należy pamiętać, że to nie są środki należne budżetowi, lecz środki należące do podatnika, więc każda ingerencja w możliwość szybkiego i swobodnego dysponowania nimi budzi poważne wątpliwości systemowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radosław Płonka, ekspert BCC ds. prawa gospodarczego

Michał Borowski, ekspert BCC ds. podatków i walki z szarą strefą, minister ds. podatków w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA