REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla firm, czyli projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2 [OPINIA]

projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2
projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2
ST

REKLAMA

REKLAMA

Zakończyły się konsultacje publiczne senackiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2. Business Centre Club z aprobatą przyjmuje propozycje rozszerzające katalog wsparcia dla przedsiębiorców przewidziany w dotychczas przyjętym ustawodawstwie. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, epidemia COVID-19 ma istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki. W przypadku niektórych branż można mówić wręcz o zapaści.

Stan, w którym przychodzi funkcjonować przedsiębiorcom, można porównać do stanu klęski żywiołowej. Niezbędne jest zatem wprowadzenie dalszych rozwiązań, które będą pomocne przedsiębiorcom w tym trudnym czasie.

REKLAMA

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Co znalazło się w projekcie?

Rozwiązania przyjęte w projekcie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. W projekcie znalazły się rozwiązania zapewniające przedsiębiorcom, objętym całkowitym zakazem prowadzenia działalności z związku z zagrożeniem COVID-19, środków finansowych z budżetu państwa na pokrycie kosztów prowadzonej przez nich działalności. Będą one rekompensatą dla przedsiębiorstw, które nie ze swojej winy znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, nie wynikającej z błędów w zarządzaniu, lecz z zewnętrznych, niezależnych od nich czynników. Zdaniem BCC, dotacje z budżetu państwa należy traktować jako inwestycję, która po ustąpieniu stanu zagrożenia COVID-19 zwróci się z nawiązką we wpłaconych przez firmy podatkach.

REKLAMA

Korzystne są również propozycje umożliwiające: zawieszenie zobowiązań przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji wobec kredytodawców lub finansujących, zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zatrudniających pracowników, zwolnienie ze składek ZUS bez względu na osiągane przychody, a także proponowane zmiany w zakresie zasiłków chorobowych, czy dopłat do wynagrodzeń pracowników oraz w zakresie kodeksu pracy i zatrudniania cudzoziemców.

W projekcie zawarty jest komponent podatkowy – zwolnienie przez 6 miesięcy z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy oraz usprawnienia w zwrocie podatku VAT. Zaproponowane w projekcie rozwiązanie zdecydowanie będzie wsparciem dla przedsiębiorców z problemami finansowymi związanymi z COVID-19 i nie tylko. Wychodzi ono naprzeciw postulatom firm przedstawianym od dłuższego czasu, a widocznym szczególnie w czasie pandemii, gdyż to właśnie teraz płynność finansowa jest kluczowa dla ochrony firm przed upadkiem. Środki posiadane obecnie przez podatników na tzw. rachunku wydzielonym VAT nie są dla nich w pełni dostępne – przykładowo nie można wykorzystać ich, aby zapłacić wynagrodzenia pracownikom. Z drugiej strony, są to środki należące do przedsiębiorców, ale niestety istniejące mechanizmy przewidziane w art. 108b ust. 3 i art. 108b ust. 5 ustawy o VAT w istocie powodowały, że pomimo złożonego przez podatnika wniosku o uwolnienie tych środków, urzędy skarbowe, po pierwsze, miały aż 60 dni na rozpatrzenie takiego wniosku, a po drugie mogły stosunkowo łatwo odmawiać uwolnienia środków – wystarczyła bowiem „obawa” naczelnika urzędu skarbowego, by środków nie zwracać. W tym zakresie, proponowane skrócenie do 14 dni terminu zwrotu środków z rachunków VAT podatnikowi i jednoczesne wyłączenie uznaniowości organu podatkowego jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla przedsiębiorców. Należy pamiętać, że to nie są środki należne budżetowi, lecz środki należące do podatnika, więc każda ingerencja w możliwość szybkiego i swobodnego dysponowania nimi budzi poważne wątpliwości systemowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radosław Płonka, ekspert BCC ds. prawa gospodarczego

Michał Borowski, ekspert BCC ds. podatków i walki z szarą strefą, minister ds. podatków w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    REKLAMA

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    REKLAMA