REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga przewoźnicy! Część przepisów z pakietu mobilności zacznie obowiązywać już w sierpniu

Pakiet mobilności wchodzi w życie
Pakiet mobilności wchodzi w życie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Parlament Europejski przeprowadził głosowanie, które zamyka wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy.

Pierwsza część przepisów zacznie obowiązywać już z początkiem sierpnia, czyli 20 dni od momentu ich ogłoszenia. Wśród nich są regulacje, które mówią o systematycznych, tygodniowych okresach odpoczynku dla kierowców oraz o tym, że tygodniowy odpoczynek dłuższy niż 45 godzin nie będzie mógł odbywać się w ciężarówce. Kierowca będzie musiał odpocząć w miejscu wyposażonym w odpowiednia infrastrukturę noclegową i sanitarną, np. hotelu. Koszty zakwaterowania będzie pokrywał pracodawca.

REKLAMA

Polecamy: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020

Po 20 dniach zaczną też obowiązywać przepisy, które stanowią, że firma transportowa musi organizować prace kierowców w taki sposób, by umożliwić im powrót do domu co 4 lub 3 tygodnie, w zależności od harmonogramu czasu pracy.

Pojawią się inteligentne tachografy

Z początkiem sierpnia wejdzie też w życie rozporządzenia dotyczące tachografów. Przekraczanie granicy przez kierowców będzie rejestrowane przez te urządzenia, co ma umożliwić walkę z nadużyciami. Rozporządzenie zakłada, że w kolejnych latach sukcesywnie w Unii Europejskiej będą wprowadzane tzw. inteligentne tachografy II generacji. Harmonogram będzie uzależniony od wydania w tej sprawie przez Komisję Europejską szczegółowych przepisów, w ciągu maksymalnie 12 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia.

Przepisy dotyczące kabotażu

REKLAMA

Przepisy dotyczące delegowania kierowców zaczną obowiązywać natomiast 18 miesięcy po publikacji aktu prawnego. Oznacza to, że wejdą w życie prawdopodobnie na początku 2022 roku. Przepisy dotyczące delegowania kierowców mają zastosowanie do kabotażu (transportu towarów prowadzonego w państwie przez przewoźników niemających siedziby w tym państwie) oraz przewozów międzynarodowych, z wyjątkiem tranzytu, przewozów dwustronnych oraz przewozów dwustronnych z dwoma dodatkowymi załadunkami i wyładunkami. Delegowanie oznacza w tym wypadku, że pracownik za granicą będzie podlegał m.in. lokalnym przepisom czy układom zbiorowym państwa, w którym pracuje. Właściciele firm transportowych wskazują, że zwiększy to biurokrację i podniesie koszty działania firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również 18 miesięcy od publikacji - na początku 2022 r., zaczną obowiązywać regulacje mówiące o obowiązku powrotu pojazdu do kraju siedziby raz na 8 tygodni. Obowiązkowe powroty oznaczają, że ciężarówki, które operują na zachodzie Europy, a należą do firmy zarejestrowanej np. w Polsce, będą musiały co 8 tygodni przyjeżdżać z powrotem do Polski.

Kontrowersyjne zapisy

Regulacje dotyczące tzw. pakietu mobilności wzbudzają wiele kontrowersji. Część krajów członkowskich UE, w tym Polska, była im przeciwna. Przedstawiciele tych państw wskazywali, że wejście przepisów w życie będzie oznaczać m.in. większe obciążenia biurokratyczne dla firm, dodatkowe koszty czy trudne do uzasadnienia przymusowe powroty ciężarówek, które są wykorzystywane za granicą, do kraju, gdzie znajduje się siedziba firmy przewozowej.

Państwa przeciwne regulacjom argumentowały, że nowo przyjmowane przepisy są wyrazem protekcjonizmu gospodarczego państw zachodniej Europy, chcących wypchnąć ze swoich rynków bardziej konkurencyjne firmy z Polski, Rumunii czy Bułgarii. Sprzeciw części krajów nie wystarczył jednak, by zablokować prace legislacyjne .

Więcej informacji o zarządzaniu firmą znajdziesz w serwisie e-firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA