REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga przewoźnicy! Część przepisów z pakietu mobilności zacznie obowiązywać już w sierpniu

Subskrybuj nas na Youtube
Pakiet mobilności wchodzi w życie
Pakiet mobilności wchodzi w życie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Parlament Europejski przeprowadził głosowanie, które zamyka wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy.

Pierwsza część przepisów zacznie obowiązywać już z początkiem sierpnia, czyli 20 dni od momentu ich ogłoszenia. Wśród nich są regulacje, które mówią o systematycznych, tygodniowych okresach odpoczynku dla kierowców oraz o tym, że tygodniowy odpoczynek dłuższy niż 45 godzin nie będzie mógł odbywać się w ciężarówce. Kierowca będzie musiał odpocząć w miejscu wyposażonym w odpowiednia infrastrukturę noclegową i sanitarną, np. hotelu. Koszty zakwaterowania będzie pokrywał pracodawca.

REKLAMA

Polecamy: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020

Po 20 dniach zaczną też obowiązywać przepisy, które stanowią, że firma transportowa musi organizować prace kierowców w taki sposób, by umożliwić im powrót do domu co 4 lub 3 tygodnie, w zależności od harmonogramu czasu pracy.

Pojawią się inteligentne tachografy

Z początkiem sierpnia wejdzie też w życie rozporządzenia dotyczące tachografów. Przekraczanie granicy przez kierowców będzie rejestrowane przez te urządzenia, co ma umożliwić walkę z nadużyciami. Rozporządzenie zakłada, że w kolejnych latach sukcesywnie w Unii Europejskiej będą wprowadzane tzw. inteligentne tachografy II generacji. Harmonogram będzie uzależniony od wydania w tej sprawie przez Komisję Europejską szczegółowych przepisów, w ciągu maksymalnie 12 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia.

Przepisy dotyczące kabotażu

REKLAMA

Przepisy dotyczące delegowania kierowców zaczną obowiązywać natomiast 18 miesięcy po publikacji aktu prawnego. Oznacza to, że wejdą w życie prawdopodobnie na początku 2022 roku. Przepisy dotyczące delegowania kierowców mają zastosowanie do kabotażu (transportu towarów prowadzonego w państwie przez przewoźników niemających siedziby w tym państwie) oraz przewozów międzynarodowych, z wyjątkiem tranzytu, przewozów dwustronnych oraz przewozów dwustronnych z dwoma dodatkowymi załadunkami i wyładunkami. Delegowanie oznacza w tym wypadku, że pracownik za granicą będzie podlegał m.in. lokalnym przepisom czy układom zbiorowym państwa, w którym pracuje. Właściciele firm transportowych wskazują, że zwiększy to biurokrację i podniesie koszty działania firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również 18 miesięcy od publikacji - na początku 2022 r., zaczną obowiązywać regulacje mówiące o obowiązku powrotu pojazdu do kraju siedziby raz na 8 tygodni. Obowiązkowe powroty oznaczają, że ciężarówki, które operują na zachodzie Europy, a należą do firmy zarejestrowanej np. w Polsce, będą musiały co 8 tygodni przyjeżdżać z powrotem do Polski.

Kontrowersyjne zapisy

Regulacje dotyczące tzw. pakietu mobilności wzbudzają wiele kontrowersji. Część krajów członkowskich UE, w tym Polska, była im przeciwna. Przedstawiciele tych państw wskazywali, że wejście przepisów w życie będzie oznaczać m.in. większe obciążenia biurokratyczne dla firm, dodatkowe koszty czy trudne do uzasadnienia przymusowe powroty ciężarówek, które są wykorzystywane za granicą, do kraju, gdzie znajduje się siedziba firmy przewozowej.

Państwa przeciwne regulacjom argumentowały, że nowo przyjmowane przepisy są wyrazem protekcjonizmu gospodarczego państw zachodniej Europy, chcących wypchnąć ze swoich rynków bardziej konkurencyjne firmy z Polski, Rumunii czy Bułgarii. Sprzeciw części krajów nie wystarczył jednak, by zablokować prace legislacyjne .

Więcej informacji o zarządzaniu firmą znajdziesz w serwisie e-firma

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA