MI: przewoźnicy drogowi do 15 stycznia mają przesłać oświadczenia o bazie eksploatacyjnej
13 sty 2023
Oświadczenia o posiadaniu bazy eksploatacyjnej. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na przewozy drogowe mają do 15 stycznia br. obowiązek złożenia oświadczenia o posiadaniu bazy eksploatacyjnej przystosowanej do prowadzenia działalności transportowej - przypomniało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.
Globalny rynek logistyczny zwolni w 2023 r. Słabsze wyniki we wszystkich rodzajach transportu
09 sty 2023
Spowolnienie obejmie zarówno przewozy morskie, lotnicze i drogowe, ale także kolej oraz inne subsektory globalnego rynku logistycznego. Spośród głównych regionów świata najlepiej poradzi sobie Azja i Pacyfik, słabo wypadnie Europa. Spadki zaliczy także handel towarowy i dynamika wzrostu globalnego PKB. Sytuacja ma się poprawić w przyszłym roku, ale nie będzie to koniec problemów branży TSL, zwłaszcza w Europie.
Dostęp do brytyjskiego rynku przewozów drogowych - zmiany 2022/2023. Nowe zakazy dla przewoźników z UE
05 sty 2023
Od 24 grudnia 2022 r. Wielka Brytania wprowadziła zmiany w krajowych przepisach dotyczących zasad dostępu do brytyjskiego rynku przewozów drogowych wobec przewoźników z Unii Europejskiej.
Łańcuch dostaw w czasach kryzysu – rozwój technologiczny sposobem na optymalizację
19 gru 2022
Lata 2020 – 2022 przyniosły wiele nowych wyzwań dla osób zajmujących się logistyką. Pandemia, wojna w Ukrainie, napięta sytuacja polityczna pomiędzy Chinami i USA czy czynniki ekonomiczne, takie jak wzrost cen paliw i inflacja, spowodowały, że firmy muszą intensywnie szukać sposobów na budowanie na nowo odporności i bezpieczeństwa łańcucha dostaw oraz źródeł jego optymalizacji.
Automaty paczkowe. Czy zdominują rynek usług kurierskich?
15 gru 2022
Pochodną boomu na e-commerce jest wzmożone zainteresowanie rynkiem automatów paczkowych. Automaty w Polsce cieszą się wyjątkowo dużą popularnością.
Europa i Polska przechodzi na transport intermodalny
24 lis 2022
Bezpieczeństwo stało się kluczowym aspektem w biznesie. W tym kontekście coraz częściej mówi się o transporcie intermodalnym, który w Polsce wciąż ma ogromny potencjał rozwoju. To rodzaj transportu, który tworzy nowoczesne łańcuchy zespajające kilka rodzajów transportu w jeden system, dzięki czemu zapewnia większą przewidywalność i regularność przejazdów niż sam transport drogowy.
Wyższe stawki w transporcie sprzyjają inflacji. Zmowa cenowa?
14 lis 2022
Koszty stawek frachtowych od kilku miesięcy spadają i są już o ponad 70 proc. niższe niż we wrześniu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że rekordowe szczyty z końcówki poprzedniego i początku tego roku przestały oddziaływać na gospodarkę. Konsumenci odczują je w postaci podwyżek cen dóbr dopiero zimą 2023 roku.
Integracja narzędzi w firmie transportowej . Rynek transportu drogowego ulega znacznym zmianom
27 paź 2022
Integracja narzędzi w firmie transportowej. Większość przedstawicieli globalnych spółek transportu oczekuje wzrostu przychodów, dzięki technologiom cyfrowym.
Większe zapotrzebowanie na usługi transportowe w Polsce
06 paź 2022
Firmy transportowe w ostatnich latach musiały mierzyć się z wieloma zmianami prawnymi. Wśród istotnych czynników wpływających na ich działalność można wymienić wzrost cen paliw oraz inflację – wynika z badania.
Koszty w transporcie drogowym. Co i ile kosztuje w roku 2022?
21 cze 2022
Koszty w transporcie drogowym? Aż 40 proc. wydatków firm transportowych to obecnie paliwo. A to dopiero pierwszy z filarów wydatków.
Licencja wspólnotowa, brak przewoźników i paraliż w Europie?
10 maja 2022
Licencja wspólnotowa brak przewoźników. Pytanie na dziś brzmi: czy nowe przepisy mogą sparaliżować transport w Europie? Mogą. To realne widmo!
Nowe wymogi dla przewoźników drogowych od 21 maja 2022 r. Polisa OC
21 kwi 2022
Od 21 maja 2022 roku wchodzą w życie nowe wymagania Pakietu Mobilności dla przedsiębiorców realizujących międzynarodowe przewozy pojazdami o dmc do 3,5 tony. Pojazdy takie stanowią ponad 70 proc. wszystkich samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Polsce. Wśród najważniejszych zasad, które muszą spełniać przewoźnicy, jest posiadanie zdolności finansowej. Jednym z kryteriów potwierdzających spełnienie tego warunku jest polisa OC zawodowej przewoźnika drogowego.
Branża transportowa a wojna. Załamał się rynek wschodni.
07 kwi 2022
Branża transportowa a wojna? Nie mamy dobrych informacji. Popyt na usługi transportowe do Rosji spadł o 73 proc., a Białorusi 60 proc.
Transport towarów a sytuacja w Ukrainie. Co na to branża TSL?
09 mar 2022
Transport towarów a sytuacja w Ukrainie. Czyli dziś sprawdzimy jakie wyzwania działania wojenne i ich reperkusje stawiają przed firmami transportowymi.
PKP Cargo uruchomi sieć drogowych połączeń drobnicowych
10 sty 2022
PKP Cargo Connect - spółka należąca do Grupy PKP Cargo, uruchomi w styczniu sieć własnych połączeń drogowych drobnicowych na linii Bałtyk-Bałkany - poinformowała kolejowa spółka w poniedziałkowym komunikacie.
Lotniczy transport towarowy - nadciąga prawdziwa drożyzna
21 paź 2021
Lotniczy transport towarowy - rosną ceny. We wrześniu 2021 r. padły historyczne rekordy opłat za transport ładunków na pokładach samolotów. Nie wróży to ani szybkich obniżek, ani ustabilizowania się cenników, ponieważ ostatni kwartał każdego roku to zwyczajowe okresy podwyżek i najwyższe stawki przewozowe na najważniejszych szlakach transportowych. Do pobicia rekordu z ubiegłego miesiąca brakuje już tylko 2%, a wyraźnego osłabienia dynamiki wzrostowej można się spodziewać dopiero na początku roku. Drogo będzie także w przyszłym roku i 2023 r., aż nie nastąpi pełna stabilizacja w całym lotnictwie cywilnym. Konsekwencje pandemii widać nawet w prognozach do 2040 r.
Branża transportowa... przeżywa renesans
16 wrz 2021
Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.
Zapotrzebowanie na przewozy 20% wyższe niż rok temu
05 lip 2021
Branża transportowa poważnie ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. W 2020 roku kierowcy tracili pracę częściej niż pracownicy innych sektorów. Sytuacja nieco się jednak ustabilizowała i w marcu 2021 roku zapotrzebowanie na usługi przewozowe było już o 40% większe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego
Zmiany na światowym rynku lotniczym cargo. Zyskają Chiny, straci Europa i USA
25 mar 2021
Fracht lotniczy wychodzi z najpoważniejszego od 30 lat tąpnięcia na rynku przewozów, nie oznacza to jednak całkowitej normalizacji w branży. Rok 2020 był jedynie początkiem głębokich zmian w lotniczym cargo i zapowiedzią dynamicznego rozwoju przepływów towarowych w Azji Wsch. pod przewodnictwem Chin, które zdominowały już powietrzne szlaki transportowe do Europy i Ameryki Pn. Podczas gdy globalny sektor cargo będzie ciążył ku Azji, Stary Kontynent stanie się najwolniej rozwijającym się rynkiem przewozów lotniczych na świecie, niewiele lepiej poradzi sobie USA.
Zarządzanie transportem to nawet o... 15 proc. większy zysk!
15 mar 2021
Zarządzanie transportem usprawnia pracę floty pojazdów i poprawia efektywność logistyczną. Oznacza oszczędności. Co jeszcze warto wiedzieć o TMS?
Transport na wschód, czyli nowy Jedwabny Szlak?
17 lut 2021
Transport na wschód, czyli polskie firmy transportowe obrały nowy kierunek. Jakie przeszkody czekają je na trasie do Chin? O tym w tej analizie.
Firmy transportowe: polski lider rusza na Stany
21 sty 2021
Firmy transportowe stawiają na ekspansję. Polski i europejski lider - Hegelmann rusza na Stany Zjednoczone. Nowa filia została zlokalizowana w Chicago.
Hegelmann Polska: dalszy rozwój firmy nad Wisłą
26 lis 2020
Firma posiada największą w Polsce flotę pojazdów, kilka centrów logistycznych i zatrudnia ponad 3000 kierowców. A to dopiero początek.
Sposoby na rentowne frachty w transporcie drogowym. O czym pamiętać, szukając cargo?
20 sie 2020
Jak podaje Eurostat, od momentu przystąpienia Polski do UE do 2017 r. tonaż ładunków transportowanych przez ciężarówki na polskich tablicach rejestracyjnych zwiększył się ponad sześciokrotnie.
Firmy poszkodowane przez porozumienia ograniczające konkurencje mogą walczyć o odszkodowania
30 lip 2020
Pozwy mogą dotyczyć m.in. praktyk zakazanych w przepisach polskich i unijnych - porozumień ograniczających konkurencję, czy nadużywania pozycji dominującej.
Spadki w branży transportowej. Czy przewoźnicy mają szansę na powrót do normalności?
16 lip 2020
Sektor firm transportowych w czasach koronawirusa zanotował mocne spadki, ale - co ciekawe - wzrosła liczba usług w zakresie transportu zwierząt domowych.
Pakiet mobilności przyjęty w Parlamencie Europejskim. 38 proc. przewoźników niepokoi się konsekwencjami
10 lip 2020
8 lipca w Parlamencie Europejskim przegłosowany został pakiet mobilności. To ostatni krok do zatwierdzenia przepisów niekorzystnych w szczególności dla polskich przedsiębiorców. Co warto wiedzieć o pakiecie mobilności?
Uwaga przewoźnicy! Część przepisów z pakietu mobilności zacznie obowiązywać już w sierpniu
10 lip 2020
Parlament Europejski przeprowadził głosowanie, które zamyka wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy.
Pakiet mobilności - Parlament Europejski odrzucił poprawki do regulacji ws. przewoźników drogowych
09 lip 2020
Dla przewoźników oznacza to, że regulacje, które Polska i część innych krajów UE uznają za szkodliwe, wejdą w życie.
Bez transportu towarowego nie uda się osiągnąć globalnych celów klimatycznych
03 kwi 2020
Do 2050 roku globalne zapotrzebowanie na transport towarowy wzrośnie o 226 proc., związane z tym emisje CO2 zwiększą się o 118 proc., a przewóz towarów będzie generował niemal tyle samo zanieczyszczeń co ruch pasażerski. Największy wzrost emisji odnotuje transport morski i lotniczy, jednocześnie bez wprowadzenia tych sektorów na rynek handlu emisjami nie uda się osiągnąć celów klimatycznych ONZ. Na samoregulację w kwestii klimatu decydują się za to najwięksi gracze globalnego rynku logistycznego.
Czy Pakiet Mobilności będzie wstrzymany?
31 mar 2020
30 marca 2020 r. z inicjatywy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ministrowie ds. transportu Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Malty i Cypru wystosowali do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącej Komisji Europejskiej i Prezydencji Chorwackiej w Radzie UE list z apelem o zawieszenie prac nad częścią socjalną i rynkową Pakietu Mobilności do czasu zakończenia pandemii COVID-19.
Wracasz do kraju? Zobacz ile kosztuje przeprowadzka do Polski!
13 lut 2020
Raport polskiego serwisu aukcji transportowych Clicktrans.pl pokazuje ciekawą tendencję. Aż 87 proc. wszystkich zleceń przeprowadzkowych między Polską i innymi krajami stanowiły powrotu do kraju. Ile kosztuje przewóz takich rzeczy?
Dokumenty kierowcy zawodowego w transporcie międzynarodowym
15 sty 2020
Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie zawodowy kierowca realizujący kurs w transporcie międzynarodowym? Na pewno prawo jazdy, wypis z licencji transportowej oraz zapisy dotyczące czasu pracy. Ale co jeszcze? Wyjaśniają ekspert z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK).
Lotniczy transport towarowy w Polsce – struktura, problemy i perspektywy branży
24 cze 2019
Udział Polski w unijnej strukturze frachtu lotniczego jest niemal niezauważalny, choć nasza przestrzeń powietrzna jest jedną z najruchliwszych w Europie. Ruch towarowy nad Polską jest wręcz ogromy, problem polega na tym, że nikt u nas nie ląduje. Brakuje nie tylko infrastruktury, ale także wiedzy polskich eksporterów, jak efektywnie wykorzystać możliwości transportu lotniczego.
Duże rabaty dla małych firm. Receptą nowy system zakupowy
15 kwi 2019
Małe firmy transportowe do tej pory nie mogły liczyć na duże rabaty podczas zakupu nowych ciężarówek. Teraz może się to jednak zmienić. A wszystko za sprawą systemu zakupowego Exabid.
SENT: nowe obowiązki dla przewoźników i kierowców
01 paź 2018
Od 1 października wchodzi w życie kolejna regulacja wynikająca z nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Na przewoźników nałożony został nowy obowiązek – wyposażenia pojazdu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne. Nowe przepisy mają na celu skuteczniejsze monitorowanie transportu towarów wrażliwych.
3 września weszły w życie zmiany w transporcie
04 wrz 2018
Polska uchodzi za bardzo mocnego gracza na europejskim rynku transportowym, dlatego wszelkie zmiany prawne dotyczące transportu są dla polskich przedsiębiorców bardzo ważne. 3 września weszły w życie zmiany, z którymi warto się zapoznać.
Za co mozna stracić prawo jazdy?
21 mar 2013
Prawo jazdy można stracić przekraczając dopuszczalny limit punktów karnych. Za co jeszcze można stracić prawo jazdy?
Korekta deklaracji VAT-7, a wydłużenie terminu zwrotu podatku
20 mar 2013
Czy złożenie przedterminowej korekty deklaracji VAT-7 wydłuży termin zwrotu podatku?
Jak dostarczyć w tym samym czasie towar do setek punktów odbiorczych?
15 mar 2013
Dostarczenie towaru pod wskazane adresy o konkretnej godzinie w przypadku, gdy punktów docelowych jest kilkaset to wyzwanie. Jak to zrobić?
Przemysł motoryzacyjny, a korzyści dla Europy
11 mar 2013
Przemysł motoryzacyjny to jedna z największych gałęzi napędzających gospodarki państw europejskich. Na rozwoju przemysłu motoryzacyjnego korzysta też branża logistyczna.
Rozformowanie kontenerów: także poza portem
08 lut 2013
Rozformowanie kontenerów i dalszy załadunek towarów na samochody lub wagony to zwyczajowo domena portów. Tymczasem, na rynku działają firmy, które specjalizują się rozformowaniem i załadunkiem w bliskich sąsiedztwach portów. Często takie usługi są tańsze.
Czy zmiana ustawy o VAT w 2013 r. zatrzęsie transportem drogowym?
07 sty 2013
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić spore zmiany do przepisów ustawy o
podatku od towarów i usług. Zgodnie z projektem zmian z dnia 10 sierpnia 2012 r. nowe regulacje w tym
zakresie zaczną obowiązywać 1 lipca 2013 r.
Cyfryzacja i liberalizacja rynku pocztowego zmniejszą ilość przesyłek konwencjonalnych
04 sty 2013
Krótka rozmowa na temat cyfryzacji w rynku usług pocztowych z Andreasem Dragositsem zajmującym stanowisko senior vice president w
Austrian Post
Tachograf - w jakich samochodach i jaki rodzaj?
21 gru 2012
W jakich samochodach mamy obowiązek zamontować tachograf oraz jakiego rodzaju tachograf - analogowy, czy cyfrowy - powinniśmy zamontować w naszym samochodzie?
Dachser: Nowe połączenie z Wielkiej Brytanii do Polski
29 paź 2012
Dachser UK wprowadził nowe, bezpośrednie połączenie do Polski. Nowa
linia jest odpowiedzią na wzrost zamówień eksportowych na polski rynek z
Wielkiej Brytanii.
Czy realizacja prawa zastawu na przesyłce kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
18 paź 2012
Podatnicy świadczący usługi transportowe, w celu zabezpieczenia roszczeń
o zapłatę wynagrodzenia za zrealizowaną usługę mają możliwość
ustanowienia zastawu na przewożonych przesyłkach. Wtedy też, w sytuacji
gdy kontrahent nie ureguluje wymaganych należności, podmioty te mogą
podjąć kroki zmierzające do sprzedaży zajętych ruchomości w drodze
egzekucji komorniczej.
Specyfika umowy na obsługę logistyczną
19 lip 2012
Co powinna zawierać umowa na obsługę logistyczną? Najczęściej umowa o współpracy pomiędzy operatorem logistycznym a
usługobiorcą wykazuje cechy zarówno umowy składu oraz umowy spedycji.
Ubezpieczenie Cargo - kiedy zawierać?
19 lip 2012
Klienci zlecając dostawę przesyłki, często zadają pytanie - czy warto ubezpieczać? Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia powodującego uszczerbek na
wartości towaru jest w przypadku transportu międzynarodowego stosunkowo
wysokie.
GUS: W maju sprzedaż usług transportowych wzrosła o 7,7 proc.
22 cze 2012
W maju sprzedaż usług w transporcie wzrosła o 7,7 proc. w ujęciu rocznym - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost w transporcie samochodowym.