REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca i ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek chorobowy można stracić w jeden dzień

Nawet jeden dzień opóźnienia w zapłacie dobrowolnej składki chorobowej może kosztować przedsiębiorcę utratą prawa do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Bardzo ważna jest godzina zlecenia przelewu oraz moment obciążenia konta przedsiębiorcy.

Częstotliwość wypłaty wynagrodzenia

Wynagrodzenie może być wypłacane częściej niż raz w miesiącu, np. co tydzień. W tej sytuacji rozliczenia z ZUS należy przeprowadzić w terminach ustalonych do rozliczania składek, a nie w odstępach tygodniowych.

Jak święta 1 i 11 listopada wpływają na wymiar czasu pracy pracowników

Zatrudniamy kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Obowiązuje u nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący poszczególne miesiące kalendarzowe. Część pracowników pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. W jaki sposób na wymiar czasu pracy wpływają święta przypadające w listopadzie br.?

Jak rozliczyć czas pracy pracowników pracujących w nocy, jeżeli następuje zmiana czasu letniego na zimowy

W naszym zakładzie praca jest wykonywana na trzy zmiany (w godzinach od 6.00 do 14.00, od 14.00 do 22.00 i od 22.00 do 6.00) przez 7 dni w tygodniu. Pracownicy pracują w systemie podstawowym czasu pracy. Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy pracowników pracujących na nocną zmianę (w godz. od 22.00 do 6.00) w przypadku zmiany czasu letniego na zimowy, która będzie miała miejsce z 29 na 30 października br.?

REKLAMA

Czy pracodawca może kontrolować zwolnienie lekarskie

Jeden z naszych pracowników poprosił o urlop w terminie nieustalonym wcześniej w planie urlopów. W tym okresie nie mogliśmy udzielić wolnego ze względu na dużą ilość pracy. W związku z tym pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie i nie stawił się do pracy. Czy jako pracodawca mogę skontrolować, czy pracownik faktycznie jest chory. Czy muszę zrobić to sam, czy może to być inny zatrudniany przeze mnie pracownik. Czy może on odmówić przeprowadzenia kontroli innego pracownika, który przebywa na L4?

Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez pracownika

Pracownik podlega odpowiedzialności materialnej za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Odpowiedzialność ta jest oparta na zasadzie winy, a szkoda musi być normalnym następstwem działania pracownika.

Wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na żądanie pracownika

Zatrudniamy pracownika, który bardzo często, czasami dwa razy w miesiącu, przychodzi do działu kadr z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Pracownik twierdzi, że zaświadczenie jest mu potrzebne do przedłożenia odpowiednim organom. Czy w każdym przypadku musimy wydawać takie zaświadczenia, czy możemy np. ograniczyć ich sporządzanie do jednego zaświadczenia na kwartał?

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Od 28 lipca 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które wprowadza zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji oraz Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem cudzoziemców z tych państw można zatrudniać bez zezwolenia przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w kolejnych 12 miesiącach, przy czym okres ten dotyczy pracy łącznie u wszystkich pracodawców.

REKLAMA

Czy można zatrudnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracownik, w przypadku którego  lekarz orzekł niezdolność do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, otrzymuje z ubezpieczenia społecznego zasiłek chorobowy.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

 Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Złożyła do nas wniosek, w którym wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim 2 dni opieki na dziecko, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy musimy uwzględnić wniosek pracownicy dotyczący terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Czy przedsiębiorca może opłacić niższe składki, jeśli był chory?

Prowadzę jednoosobową firmę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Uzyskałem prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Z tytułu działalności zgłosiłem się do ubezpieczeń społecznych, w tym do ubezpieczenia chorobowego. Czy uzyskane prawo do renty wpływa na mój obowiązek opłacania składek? Czy jeśli zachoruję, będę miał prawo do zasiłku chorobowego i czy będę mógł płacić za miesiące choroby niższe składki

Zgłoszenie do ZUS zmiany nazwiska przedsiębiorcy

Jestem przedsiębiorcą i od trzech lat prowadzę własną firmę. Zamierzam zawrzeć związek małżeński i w związku z tym zmienię nazwisko. Jakie dokumenty powinnam przekazać do ZUS w związku z tą zmianą?

Jaka odprawa po zwolnieniu pracownika?

Przepisy Kodeksu pracy przewidują dwa rodzaje odpraw pieniężnych. W art. 921 przewidziana została odprawa emerytalna i rentowa. Pracownik, który spełnia warunki do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy lub uzyskania emerytury, a także którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, uzyskuje prawo do odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny, którą następnie wypowiedzieliśmy. Pracownik złożył w sądzie pozew, w którym podnosi zarzut, że umowa została wypowiedziana niezgodnie z prawem, ponieważ w umowie nie było klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Proszę o informację, czy w umowie o pracę na okres próbny musi być zawarta klauzula umożliwiająca rozwiązanie umowy za pomocą wypowiedzenia?

Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy

Jestem przedsiębiorcą i od wielu lat opłacam za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Nigdy dotąd nie korzystałem jednak z zasiłku. Jakie dokumenty będę musiał złożyć do ZUS, żeby został mi wypłacony zasiłek za okres choroby?

Jak prawidłowo zgłosić i wyrejestrować zleceniobiorcę

Zatrudnianie osób na podstawie umowy-zlecenia w przekonaniu przedsiębiorców jest dla nich korzystniejsze, gdyż jest mniej sformalizowane, a co za tym idzie, pracodawca ma mniej obowiązków.

Czy pracodawca może skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Prowadzimy firmę budowlaną, w której zatrudniamy w sumie ponad 50 pracowników. Niestety jesteśmy narażani na wysokie koszty przez pracowników, którzy po niedługim okresie pracy idą na zwolnienia lekarskie. Nieraz otrzymuję informację, że taki „chory” pracownik dostał inne zlecenie i pracuje na jakiejś innej budowie lub wyjechał za granicę. Czy istnieje sposób, aby zdyscyplinować takiego „chorego” pracownika? Czy ktoś w ogóle weryfikuje prawdziwość informacji zawartych w zwolnieniu?

Czy warto zatrudnić freelancera?

Firmy coraz chętniej zamiast zatrudniać pracowników etatowych, zatrudniają osoby pracujące na zlecenia. Z każdym rokiem powiększa się również grono osób, które rezygnują z pracy na etat i wybierają pracę tzw. wolnego strzelca. Czy warto zatrudniać freelancerów? Co firma może zyskać, a co stracić powierzając projekty osobie z zewnątrz?

Czy po zmianie przepisów trzeba zlecać kierowcom ponowne wykonanie badań lekarskich?

Zatrudniamy w naszym zakładzie kierowców samochodów ciężarowych i autobusów. Czy po zmianie przepisów dotyczących badań lekarskich kierowców musimy ponownie zlecać im wykonanie tych badań?

Czy za Boże Ciało trzeba oddać pracownikowi dzień wolny?

Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu. Czy w związku z tym, że pracownik ma wolne czwartki na podstawie swojego rozkładu powinniśmy mu wyznaczyć jeszcze inny dzień wolny za święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 23 czerwca br.?

Zwrot składek za pracowników oddelegowanych za granicę

Zwrot opłaconych składek za pracowników delegowanych za granicę jest możliwy dopiero po stwierdzeniu – prawomocną decyzją ZUS lub wyrokiem sądowym – że pracownicy ci powinni być ubezpieczeni wyłącznie w kraju, w którym wykonywali pracę, a nie w Polsce (wyrok Sądu Najwyższego z 19 maja 2011 r., I UK 403/10).

Dyskryminowani przez pracodawców Polacy rzadko dochodzą swoich praw

Polacy rzadko skarżą pracodawców o dyskryminację, znacznie częściej o mobbing; tymczasem przepisy dotyczące dyskryminacji są korzystne dla osób, które jej doświadczyły, i łatwo wygrać taką sprawę w sądzie - przekonuje prawnik Grzegorz Wrona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP.

Czy wypowiedzenia umowy o pracę na portalu społecznościowym jest prawidłowe?

Złożyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na portalu społecznościowym. Pracownik odwołał się do sądu pracy od tego wypowiedzenia. Czy dokonanie wypowiedzenia w opisany sposób jest prawidłowe?

Prowadzenie spraw firmy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim

Jestem przedsiębiorcą, prowadzę małą rodzinną firmę z branży budowlanej. W kwietniu tego roku złamałem rękę i lekarz ortopeda wystawił mi zwolnienie na sześć tygodni. Ponieważ opłacam od lat składkę chorobową, należy mi się zasiłek. Przed długim weekendem majowym odbyłem bardzo ważne spotkanie biznesowe, w trakcie którego podpisałem umowę z kontrahentem. W tym dniu skontrolował mnie ZUS i na podstawie tego, że byłem w siedzibie firmy na spotkaniu, cofnął mi prawo do wypłaty zasiłku za całe sześć tygodni zwolnienia. Czy jest to postępowanie prawidłowe? Dlaczego cofnięto mi cały zasiłek, pomimo że na spotkanie poświęciłem, awaryjnie, tylko pół dnia? Czy za okres, kiedy byłem chory, będę musiał teraz opłacić składki na ZUS?

Czy można oszczędzić na składkach zatrudniając emeryta?

Nasz pracownik ukończył wiek emerytalny. Rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron, aby móc pobierać emeryturę. Chcemy go ponownie zatrudnić na umowę o pracę lub zlecenie. Czy posiadane przez niego uprawnienia do emerytury mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń, jakim będzie podlegał?

Umowa o praktykę absolwencką

Czy wyrażając zgodę na odbycie praktyki w naszej firmie, mamy jakieś zobowiązania wobec praktykanta, np: urlopy, wynagrodzenie itp.?

Niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy

 Pracownik jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ustaliliśmy w porozumieniu z nim termin wykorzystania 2 dni na poszukiwanie pracy. Jednak w czasie, kiedy miał wykorzystać te dni wolne, pracownik chorował. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy już nie musimy udzielać pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Wypowiedzenie zmieniające do umowy o pracę

 Czy pracodawca ma prawo w czasie biegnącego wypowiedzenia zmienić warunki pracy na gorsze; niższe wynagrodzenie, inne stanowisko pracy?

Wielkanoc - jak w tym roku wpływa na wymiar czasu pracy?

W tym roku święta wielkanocne przypadają kwietniu. Z tego powodu oraz ze względu na zmiany dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy, które zostały wprowadzone od 1 stycznia 2011 r., planowanie godzin pracy w kwietniu br. jest dla pracodawców skomplikowane.

Czasowa zmiana treści umowy o pracę

Chciałbym jednej z moich pracownic powierzyć na okres około dwóch miesięcy wykonywanie innych obowiązków niż te, które wykonywała dotychczas, pracując na swoim stanowisku. W jaki sposób powinienem to zrobić i czy w ogóle przepisy prawa pracy na to zezwalają?

Działalność w czasie urlopu wychowawczego - zwrot składek na Fundusz Pracy?

Prowadziłam działalność gospodarczą w latach 2000–2008. Równocześnie pracowałam na etacie, ale w okresie od 2006 r. do 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym. W tym czasie płaciłam składki z tytułu działalności.

Czy zakaz palenia dotyczy również e-papierosów?

W naszym zakładzie nie ma palarni i obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Jeden z pracowników w czasie przerw w pracy pali e-papierosy na terenie firmy. Czy łamie wprowadzony u nas zakaz palenia?

Konta czasu pracy - dozwolone czy nie

Rozliczanie czasu pracy metodą tzw. banku lub kont czasu pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy nie jest możliwe. Pracodawca może próbować wprowadzać takie metody rozliczeniowe pod warunkiem zawarcia porozumienia ze związkami zawodowymi.

Obowiązek umowy z zakładem służby medycyny pracy

Jestem małym zakładem pracy. Zatrudniam 8 pracowników. Słyszałam, że mimo tego muszę mieć zawartą umowę z zakładem służby medycyny pracy. Czy to prawda?

Zróżnicowanie godzin pory nocnej

Czy w regulaminie pracy można ustalić godziny nocne dla określonej grupy pracowników (np. kierowców) odrębne niż dla całej spółki? Przykładowo zostałoby ustalone, że w spółce X godziny nocne obowiązują od godziny 21.00 do 5.00 rano, ale dla kierowców od 23.00 do 7.00 rano. Czy takie ustalenia byłyby prawidłowe w świetle Kodeksu pracy?

Pracodawca wysyła pracownika za granicę

Co musi zawierać umowa o pracę z pracownikami wysyłanymi za granicę? Treść umowy o pracę zawieranej z pracownikiem polskiego pracodawcy, w tym również delegowanym do pracy za granicę, reguluje art. 29 § 1 k.p.

Zadaniowy czas pracy

Prowadzę kilka sklepów i ostatnio słyszałam, że mogę zatrudnić sprzedawców w zadaniowym czasie pracy. Sprzedawcy pracują w godzinach otwarcia sklepów. Czy rzeczywiście tak można zrobić i w jaki sposób można wprowadzić taki czas pracy?

Procedura wręczenia kary porządkowej

Pracownik często spóźnia się do pracy. Chciałabym ukarać go karą pieniężną. Czy mogę i jakie jest postępowanie w tej sprawie?

Nowe zasady podnoszenia kwalifikacji

Jeden z pracowników naszej firmy zgłosił chęć podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych przez podjęcie 1-rocznych studiów podyplomowych. Poprosił o możliwość zwolnienia z pracy w 2 piątki w miesiącu w celu uczestniczenia w zajęciach. Wyraziliśmy zgodę, ponieważ kierunek studiów, który wybrał pracownik, pozostaje w ścisłym związku z jego zakresem obowiązków. Czy możemy udzielić temu pracownikowi zwolnienia na 2 dni w miesiącu, a nie udzielać urlopu szkoleniowego?

Czy od „trzynastki” wypłaconej po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki na FP i FGŚP

 W styczniu 2011 r. wypłaciliśmy wynagrodzenie roczne pracownikowi, z którym umowa o pracę zawarta na pełny etat została rozwiązana 31 lipca 2010 r. Czy od „trzynastki” wypłacanej po rozwiązaniu stosunku pracy musimy naliczyć i opłacić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Jak udzielać urlopu na żądanie

Urlop na żądanie jest szczególnym rodzajem urlopu wypoczynkowego, który przysługuje w wymiarze 4 dni na każdy rok kalendarzowy. Dni urlopu na żądanie nie zwiększają wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, a dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok kalendarzowy.

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy możemy zwolnić takiego pracownika z pracy?

Zatarcie kary porządkowej

Gdzie powinnam wpisywać kary porządkowe nałożone na pracowników, którzy nie przestrzegają zasad porządkowych panujących w naszym zakładzie pracy? Co powinnam robić z wpisami o karach, które usuwam z akt z powodu ich zatarcia? Czy takie kary uznane za niebyłe można przechowywać w oddzielnej teczce?

Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy

Ostatnio mieliśmy kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy i inspektor znalazł błąd w świadectwie pracy jednego z pracowników. Osoba wypisująca świadectwo wpisała błędny okres zatrudnienia. Ten błąd od razu został przez nas skorygowany i wystawiliśmy pracownikowi nowe świadectwo pracy. Czy w takiej sytuacji możemy dostać mandat od inspektora za ten błąd?

Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu powierzonym

Prowadzę niewielką firmę. Zamierzam zatrudnić pracownika i powierzyć mu całe mienie firmy, którym do tej pory zarządzałem sam. Na jakiej zasadzie odpowiada pracownik za mienie powierzone i do jakiej wysokości? Czy jeśli pracownik wyrządzi mi szkodę, będę mógł potrącić jej wysokość bezpośrednio z jego wynagrodzenia?

Czy małe firmy też muszą tworzyć plan urlopów

W mojej firmie zatrudniłem w tym roku pierwsze osoby na umowę o pracę. Pracuje u mnie obecnie 5 pracowników. Czy w takiej małej firmie też trzeba tworzyć plan urlopów? Zbliża się koniec roku i nie wiem, czy mam obowiązek sporządzenia takiego planu na 2011 r.

Czy za święto Bożego Narodzenia, które przypada w sobotę, trzeba oddać pracownikom dzień wolny

Pracownicy naszej firmy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Zatrudnieni są w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w związku z tym, że Boże Narodzenie (25 grudnia) przypada w tym roku w sobotę, należy im oddać dodatkowy dzień wolny? Czy zmieniły się przepisy w tym zakresie? Jeśli trzeba oddać pracownikom dzień wolny, jak to zrobić? Czy mogę np. skrócić im pracę przez 2 dni po 4 godziny, tak żeby mieli wolne dodatkowe 8 godzin zamiast dnia wolnego?

Inspektor PIP w zakładzie pracy - prawa i obowiązki pracodawcy

Pracodawca w trakcie kontroli PIP ma obowiązek stosować się do wszystkich poleceń inspektora przeprowadzającego kontrolę w jego firmie. Wyjątkiem jest możliwość podważenia treści protokołu pokontrolnego.

Czy można kontrolować prywatną korespondencję elektroniczną pracownika w pracy

Pracownik zarzucił nam, że przeglądamy jego prywatną korespondencję elektroniczną, którą prowadzi on ze służbowego adresu e-mail. Czy mamy prawo sprawdzać bez zgody pracownika taką korespondencję?

Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy

Najważniejszą korzyścią z wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego jest możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy. Związane jest to z możliwością ustalania wymiaru czasu pracy dla obowiązującego dłuższego okresu rozliczeniowego, a nie dla poszczególnych miesięcy wchodzących w jego skład.

REKLAMA