reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy zakaz palenia dotyczy również e-papierosów?

Czy zakaz palenia dotyczy również e-papierosów?

W naszym zakładzie nie ma palarni i obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Jeden z pracowników w czasie przerw w pracy pali e-papierosy na terenie firmy. Czy łamie wprowadzony u nas zakaz palenia?

Państwa pracownik może korzystać z e-papierosa w miejscu pracy, nawet jeśli w zakładzie pracy obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu. E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym, dlatego osoby, które palą e-papierosy, nie naruszają zakazu palenia tytoniu w miejscu pracy.

 

UZASADNIENIE

Przepisy zabraniają pracownikom palenia wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach zakładów pracy, z wyjątkiem wydzielonych w tym celu palarni (art. 5 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych). Pracodawcy będący właścicielami lub zarządcami budynków, w których mieszczą się ich firmy, samodzielnie podejmują decyzję o utworzeniu lub likwidacji palarni w miejscu pracy. Jeżeli nie wydzielą takiego miejsca, na terenie zakładu pracy obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Nie ma natomiast przepisów regulujących wprost kwestię korzystania z e-papierosów na terenie zakładu pracy. Jednak interpretacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wskazuje, że e-papierosy nie są objęte zakazem palenia, ponieważ ustawa zakazuje palenia wyrobów tytoniowych m.in. w zakładach pracy poza miejscami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi. E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym, nie podlega więc ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (art. 2 pkt 2 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami tytoniu i wyrobów tytoniowych).

WAŻNE!

E-papierosy nie są wyrobem tytoniowym, dlatego pracownicy mogą z nich korzystać w pomieszczeniach pracy.

Pracodawca mógłby zabronić używania e-papierosów, jeśli wydychane po ich użyciu powietrze zawierałoby szkodliwe substancje. Badania potwierdziły jednak, że e-papierosy są wolne od takich związków. Osoby korzystające z e-papierosów wydychają parę wodną, w związku z tym współpracownicy osób używających takich urządzeń nie są narażeni na bierne palenie.

Pracownik może zatem używać elektronicznych papierosów w czasie pracy. Nie musi też tego robić w palarni, a w przypadku jej braku i obowiązywania zakazu palenia na terenie zakładu pracy - na zewnątrz. Jednak mimo że e-papierosy nie są szkodliwe dla współpracowników, ze względów wizerunkowych pracodawca może zakazać korzystania z nich na stanowiskach pracy np. w regulaminie pracy.

W takim przypadku pracownik, aby palić e-papierosy, powinien wykorzystywać przerwy przysługujące mu ze względu na wykonywaną pracę. Dotyczy to przede wszystkim 15-minutowej przerwy - tzw. śniadaniowej - dla pracowników, których czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Poza wyznaczonymi przerwami pracownik ma obowiązek znajdować się na stanowisku pracy.

• art. 134 Kodeksu pracy,

• art. 2 pkt 2, art. 5 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.).

Ewa Łukasik

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama