Kategorie

Jak święta 1 i 11 listopada wpływają na wymiar czasu pracy pracowników

Monika Wacikowska
Zatrudniamy kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Obowiązuje u nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący poszczególne miesiące kalendarzowe. Część pracowników pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. W jaki sposób na wymiar czasu pracy wpływają święta przypadające w listopadzie br.?

RADA

To, jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywał Państwa pracowników, zależy od tego jak Państwo sporządzili harmonogram dla nich. Jeżeli w danym tygodniu dla części pracowników zatrudnionych w równoważnym czasie pracy jako dzień wolny, wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy, został wyznaczony wtorek (1 listopada) lub odpowiednio piątek (11 listopada), a dla innych wyznaczony został inny dzień, np. środa, to Państwa pracownicy będą mieć w listopadzie różne wymiary czasu pracy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ustala się:

• mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni (rozumianych jako 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego) przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

• dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Ustalony w powyższy sposób wymiar czasu pracy zostaje obniżony o święta przypadające w danym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż:

• niedziela (bez względu na to, czy pracownik w niedziele wykonuje pracę, czy też nie), oraz

• dzień wolny wynikający z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (tzw. W5), wynikający z obowiązującego rozkładu czasu pracy (jest to dzień wolny od pracy ustalony w sposób stały u danego pracodawcy; nie jest to dzień tożsamy z dniem wolnym wynikającym z harmonogramu czasu pracy. Rozkładu czasu pracy nie należy utożsamiać z harmonogramem czasu pracy. Rozkład to stałe dni pracy i stałe dni wolne od pracy, które wynikają z regulaminu pracy. Harmonogram może natomiast wprowadzać dni wolne w różnych dniach tygodnia.

WAŻNE!

Święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy nie obniża wymiaru czasu pracy, jeśli pokrywa się z dniem harmonogramowo wolnym od pracy.

Reklama

W celu ustalenia wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy pracodawca może umownie przyjąć, jaki dzień będzie wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Wówczas w harmonogramie może zaplanować pracownikom inne dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (W5) niż dzień przyjęty na potrzeby obliczania wymiaru czasu pracy. Jednak licząc wymiar czasu pracy, pracodawca będzie brał pod uwagę, że dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest dzień z góry ustalony w firmie. Taki sposób ustalania wymiaru czasu pracy stanowi dla pracodawcy ułatwienie i powoduje, że pracownicy pracujący w różnych rozkładach czasu pracy będę mieli jednolite wymiary czasu pracy.

W przedstawionej sytuacji, jeżeli ustalili Państwo jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy np. sobotę, to w listopadzie br. należy zaplanować pracownikom 160 godz. pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w firmie X w równoważnym systemie czasu pracy. Wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku. Pracodawca jako dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy wyznaczył sobotę.

W przedstawionej powyżej sytuacji zarówno święto 1, jak i 11 listopada obniża wymiar czasu pracy pracowników. Żadne z nich nie przypada bowiem w niedzielę ani w dniu wolnym W5, który wynika z rozkładu czasu pracy. Wymiar czasu pracy obowiązujący tego pracownika w listopadzie 2011 r. wyniesie 160 godz., co wynika z obliczenia:

• 40 godz. x 4 tygodnie + 8 godz. x 2 dni „wystające” (chodzi o 29 i 30 listopada) - 8 godz. x 2 święta przypadające w innych dniach niż niedziela oraz dzień wolny W5 wynikający z rozkładu czasu pracy = 160 godz.

Jeżeli natomiast ustalili Państwo, że dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia jest piątek lub odpowiednio wtorek, to w listopadzie br. pracownicy powinni przepracować 168 godzin.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w firmie X w równoważnym systemie czasu pracy. Wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku. Pracodawca jako dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy wyznaczył piątek.

W przedstawionej powyżej sytuacji jedynie święto 1 listopada obniży wymiar czasu pracy pracownika (nie przypada ono bowiem w niedzielę ani w dniu wolnym W5, który wynika z rozkładu czasu pracy). Wymiaru nie obniży natomiast święto 11 listopada, które przypada w piątek, czyli w dniu wolnym W5.

Wymiar czasu pracy obowiązujący tego pracownika w listopadzie 2011 r. wyniesie 168 godz., co wynika z obliczenia:

• 40 godz. x 4 tygodnie + 8 godz. x 2 dni „wystające” (chodzi o 29 i 30 listopada) - 8 godz. x 1 święto przypadające w innym dniu niż niedziela oraz dzień wolny W5 wynikający z rozkładu czasu pracy = 168 godz.

Jeżeli nie ustalili Państwo jednego stałego dnia wolnego wynikającego z rozkładu czasu pracy i w każdym tygodniu będzie to inny dzień, może się okazać, że żadne z listopadowych świąt nie obniży czasu pracy Państwa pracownikom i będą oni mieli do przepracowania 176 godz.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy (w systemie pracy zmianowej). Pracodawca wyznacza mu odrębny harmonogram czasu pracy na dany miesiąc. Grafik pracownika na listopad 2011 r. wygląda następująco:

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

 

1

W

2

8 godz.

3

8 godz.

4

8 godz.

5

8 godz.

6

N

7

8 godz.

8

8 godz.

9

8 godz.

10

8 godz.

11

W

12

8 godz.

13

N

14

8 godz.

15

8 godz.

16

8 godz.

17

8 godz.

18

8 godz.

19

W

20

N

21

8 godz.

22

8 godz.

23

8 godz.

24

8 godz.

25

8 godz.

26

W

27

N

28

8 godz.

29

8 godz.

30

8 godz.

 

 

 

 

N - niedziela wolna od pracy

W - dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy

W efekcie pracodawca - wyznaczając dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy na 1 i 11 listopada - nie musi oddawać pracownikowi innych dni wolnych w tym miesiącu. Dni wolne pokrywają się bowiem ze świętami i w tej sytuacji obliczenie wymiaru czasu pracy będzie następujące:

(40 godzin x 4 tygodnie) + 8 godz. x 2 dni „wystające” = 176 godz.

Wpływ świąt na wymiar czasu pracy niepełnoetatowców

Wymiar czasu pracy pracowników niepełnoetatowych powinni Państwo ustalić w taki sam sposób, w jaki ustala się wymiar pełnoetatowców, z tym że należy go proporcjonalnie zmniejszyć do wielkości etatu.

PRZYKŁAD

Wymiar czasu pracy w listopadzie 2011 r. obowiązujący pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu w równoważnym systemie czasu pracy wykonującego swoje obowiązki od poniedziałku do piątku należy ustalić w następujący sposób:

• 1/2 x [40 godz. x 4 tygodnie + 8 godz. x 2 dni „wystające” przypadające od poniedziałku do piątku (chodzi o 29 i 30 listopada) - 8 godz. x 2 święta przypadające w innych dniach niż niedziela oraz dzień wolny W5 wynikający z rozkładu czasu pracy] = 80 godz.

Oba święta listopadowe obniżają wymiar czasu pracy pracowników.

• art. 130 § 1-21, art. 150 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 144, poz. 855

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.