REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czasowa zmiana treści umowy o pracę

Alicja Fal

REKLAMA

Chciałbym jednej z moich pracownic powierzyć na okres około dwóch miesięcy wykonywanie innych obowiązków niż te, które wykonywała dotychczas, pracując na swoim stanowisku. W jaki sposób powinienem to zrobić i czy w ogóle przepisy prawa pracy na to zezwalają?

Tak, przepisy prawa pracy pozwalają na okresową modyfikację treści umowy o pracę po spełnieniu określonych przesłanek.

REKLAMA

WYJAŚNIENIE

REKLAMA

Pracodawca ma prawo zmienić pracownikowi treść umowy za pomocą wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Jednakże wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Przez inną pracę należy rozumieć w szczególności zmianę jej rodzaju, miejsca wykonywania, czasu i rozkładu. Przy czym nie oznacza to, iż dopuszczalna jest każda modyfikacja. Przede wszystkim powierzenie pracownikowi innej pracy musi być uzasadnione potrzebami pracodawcy. Chodzi o przypadki, kiedy zagrożona jest ciągłość realizacji zadań, procesu produkcji, funkcjonowania całego zakładu lub jego części. Niepodjęcie pewnych zadań spowodowałoby zaś znaczne straty. Uzasadnione potrzeby nie powinny obejmować tylko jednostki (komórki) organizacyjnej zakładu pracy, do której pracownik został skierowany (wyrok SN z 8 sierpnia 1979 r. sygn. akt I PR 55/79, OSNC 1980 r. nr 2, poz. 30). Niezbędną przesłanką skutecznego powierzenia innej pracy jest uwzględnienie kwalifikacji, które pracownik posiada. Należy brać pod uwagę nie tylko przygotowanie rozumiane jako formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenie i potrzebne umiejętności, ale także właściwości psychofizyczne pracownika, predyspozycje i zdolności do wykonywania określonych czynności (wyrok SN z 4 października 2000 r. sygn. akt I PKN 61/00, Pr. Pracy 2001 r. nr 5, str. 33). Należy zaznaczyć, iż czasowa zmiana treści umowy o pracę nie może być stosowana jako forma dyskryminacji. Stąd powierzenie pracownikowi (technik chemik) pracy niewymagającej żadnego przygotowania zawodowego (sprzątanie) w okresie biegnącego wypowiedzenia warunków pracy i płacy stanowi naruszenie art. 42 § 4 k.p. Odmowa wykonania takiej pracy nie uzasadnia zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym (wyrok SN z 8 maja 1997 r. sygn. akt I PKN 131/97, OSNP z 1998 r. nr 6, poz. 178). Ponadto musi być zachowane dotychczasowe wynagrodzenie pracownika. A zatem dotychczasowe wynagrodzenie osoby przeniesionej do innej pracy musi być wypłacane w wysokości nie mniejszej niż dotąd uzyskiwana. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby płaca była wyższa. Pracodawca musi również pamiętać, aby świadczenie powierzonej innej pracy nie przekroczyło 3 miesięcy.

Warto podkreślić, że pracownik odmawiający wykonania sprzecznego z prawem polecenia, kierującego go do innej pracy, nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu i umowa o pracę nie może być z nim rozwiązana na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (wyrok SN z 18 listopada 1999 r. sygn. akt I PKN 370/99, OSNP z 2001 r. nr 7, poz. 225).

Reasumując, przepisy prawa pracy przewidują możliwość powierzenia innej pracy pracownicy, niewymagającej wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Ponadto inna praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika, a wynagrodzenie nie może być w tym przypadku niższe od dotychczasowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alicja Fal

PODSTAWA PRAWNA

• art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA