Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca może opłacić niższe składki, jeśli był chory?

Joanna Grzelińska-Darłak
Prowadzę jednoosobową firmę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Uzyskałem prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Z tytułu działalności zgłosiłem się do ubezpieczeń społecznych, w tym do ubezpieczenia chorobowego. Czy uzyskane prawo do renty wpływa na mój obowiązek opłacania składek? Czy jeśli zachoruję, będę miał prawo do zasiłku chorobowego i czy będę mógł płacić za miesiące choroby niższe składki

 

Jak potraktować okres, na który nie otrzymałem zwolnienia lekarskiego (mimo że byłem chory), jeśli z uwagi na brak miejsc nie mogłem się zarejestrować do lekarza, ale mam stosowne dokumenty na potwierdzenie mojej niezdolności do pracy?

RADA

Uzyskane przez Pana prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy nie ma wpływu na obowiązek ubezpieczeń ani na prawo do zasiłku chorobowego. Jeśli uzyska Pan prawo do zasiłku chorobowego, będzie Pan mógł pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłącznie za te okresy, za które uzyska Pan zasiłek z ubezpieczenia chorobowego.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu, a także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla takiej osoby dobrowolne. Przedsiębiorca przystępuje do niego na własny wniosek.

Uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy nie mają wpływu na rodzaj ubezpieczeń, jakim podlega przedsiębiorca. Do momentu uzyskania prawa do emerytury podlegają oni takim samym ubezpieczeniom i opłacają składki na takich samych zasadach jak inne osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność.

WAŻNE!

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym do czasu uzyskania prawa do emerytury.

Przedsiębiorca uzyskuje prawo do zasiłku chorobowego, jeśli podlega ubezpieczeniu chorobowemu i ma odpowiednio długi (co najmniej 90-dniowy) okres tego ubezpieczenia. Uzyskanie prawa do renty nie ma znaczenia, jeśli chodzi o nabycie prawa do zasiłku chorobowego. Istotne jest jednak, by przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w dniu powstania niezdolności do pracy, czyli m.in. aby terminowo opłacał pełne kwoty składek na własne ubezpieczenia. Każda składka opłacona po terminie lub w zaniżonej wysokości powoduje bowiem z mocy prawa ustanie ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca, który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od minimalnej podstawy wymiaru - tj. odpowiednio 60% przeciętnego wynagrodzenia lub 30% minimalnego wynagrodzenia, ma prawo opłacić składki od zmniejszonej podstawy tylko w trzech sytuacjach:

• gdy ubezpieczenia nie trwały przez cały miesiąc z powodu powstania obowiązku ubezpieczeń w trakcie miesiąca,

• gdy ubezpieczenia nie trwały przez cały miesiąc z powodu ustania obowiązku ubezpieczeń w trakcie miesiąca,

• gdy przez część miesiąca przedsiębiorca był niezdolny do pracy i z tego tytułu ma prawo do zasiłku (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego itd.).

 

Oznacza to, że dopiero po przyznaniu przez ZUS zasiłku chorobowego przedsiębiorca może pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do okresu, w którym wykonywał działalność.

WAŻNE!

Jeśli przedsiębiorca jest chory, ale nie ma prawa do zasiłku, musi opłacić składki od pełnej podstawy wymiaru.

Proporcjonalne zmniejszenie podstawy wymiaru składek polega na podzieleniu miesięcznej podstawy przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca, a następnie pomnożeniu wyniku przez liczbę dni, przez które przedsiębiorca wykonywał działalność. Proporcjonalnemu pomniejszeniu nie podlega podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, która jest miesięczna i niepodzielna.

Przedsiębiorca, który nie ma prawa do zasiłku chorobowego, przy dłuższej niezdolności do pracy może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Bezwzględnym warunkiem jest jednak faktyczne zaprzestanie jej prowadzenia.

Dowodem stwierdzającym niezdolność przedsiębiorcy do pracy jest zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. To na jego podstawie i tylko za okres w nim wskazany ZUS może wypłacić zasiłek chorobowy (jeśli istnieje do niego prawo). Nie ma tu znaczenia fakt, że przedsiębiorca był niezdolny do pracy również w innych okresach, skoro nie posiada na nie zwolnień lekarskich. Oznacza to jednocześnie, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może zmniejszyć podstawy wymiaru składek za okres nieobjęty zaświadczeniem lekarskim, ponieważ za okres ten nie ma możliwości uzyskania zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna:

• art. 9 ust. 4c, art. 11 ust. 2, art. 18 ust. 8, ust. 9 i ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),

• art. 53 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Joanna Grzelińska-Darłak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polacy kochają nowe technologie, ale wciąż boją się 5G

    57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. Pokazuje ono także, że pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. 

    Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku

    Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował we wtorek w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus.

    Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

    Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

    Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

    Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

    Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

    Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

    Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

    W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

    Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

    O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

    Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

    Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

    Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

    Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

    Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

    Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

    Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

    W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

    Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

    Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

    Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

    Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

    W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

    Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

    Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

    Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

    Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

    Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

    Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

    Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

    Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

    Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

    Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

    PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

    Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

    Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

    Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

    Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

    "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

    PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

    Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

    Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

    Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

    Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

    W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.