Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców
REKLAMA
REKLAMA
Pozostałe zmiany dotyczą m.in. zatrudniania nauczycieli języków obcych oraz sportowców bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę i mają wyłącznie charakter uściślający i porządkujący.
Istotne jest, że cudzoziemcy, którzy wykonują pracę na podstawie dotychczasowych przepisów, a nie mają do nich zastosowania przepisy nowego rozporządzenia, mogą kontynuować pracę bez zezwolenia maksymalnie przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. do 28 stycznia 2012 r.
Zasady zatrudniania cudzoziemców bez zezwolenia
Najważniejsze zmiany wprowadzone przez nowe przepisy dotyczą zatrudniania pracowników z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy. Obywatele tych krajów mogą wykonywać w Polsce pracę bez zezwolenia, pod warunkiem że wykonują ją w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Nowy przepis uzależnia możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca bez zezwolenia na pracę od zawarcia umowy w formie pisemnej. Doprecyzowuje on również wyraźnie, że okres 6 miesięcy pracy w kolejnych 12 miesiącach, w czasie których cudzoziemiec z ww. krajów może pracować bez zezwolenia na pracę w Polsce, będzie dotyczył łącznego zatrudnienia u wszystkich podmiotów powierzających mu wykonywanie pracy.
WAŻNE!
Okres 6 miesięcy pracy bez zezwolenia w Polsce w czasie kolejnych 12 miesięcy pobytu dotyczy wykonywania pracy u wszystkich pracodawców bez względu na ich liczbę.
Rozporządzenie z 20 lipca 2011 r. określa również zakres dodatkowych informacji dotyczących pracy cudzoziemców z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy, jakie powinny zostać zamieszczone w oświadczeniu składanym do PUP przez polskiego pracodawcę, który zamierza zatrudnić cudzoziemca.
W oświadczeniu tym należy zamieścić następujące dane:
• nazwę zawodu (rodzaj pracy, jaką będzie wykonywał cudzoziemiec),
• miejsce wykonywania pracy,
• datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy,
• wysokość wynagrodzenia, a także
• rodzaj umowy, na podstawie której praca będzie wykonywana.
Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców oraz że nie ma możliwości zaspokojenia swoich potrzeb kadrowych, korzystając z lokalnego rynku pracy.
Nowe przepisy mają zastosowanie wyłącznie do pracy tymczasowej. Uproszczona procedura dopuszczania cudzoziemców do polskiego rynku pracy dotyczy migracji zarobkowych o charakterze krótkookresowym i cyrkulacyjnym. W związku z tym została zniesiona możliwość powierzania cudzoziemcowi pracy na okres powyżej 6 miesięcy, jeżeli posiada on w tym czasie zezwolenie na pobyt na czas oznaczony w związku z wykonywaniem innej pracy na terenie Polski niż będąca przedmiotem oświadczenia.
Zatrudnianie nauczycieli języków obcych i sportowców
Nowe przepisy rozszerzyły krąg podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę o nauczycieli języków obcych pracujących w:
• ośrodkach (ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, młodzieżowe ośrodki wychowawcze oraz inne wymienione w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty),
• kolegiach (kolegia pracowników służb społecznych, kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych wymienione w art. 2 pkt 11, art. 77 ust. 1 ustawy o systemie oświaty).
Ponadto po wejściu z życie nowych przepisów zezwolenia na pracę nie muszą posiadać cudzoziemcy będący sportowcami. Do tej pory zezwolenie nie było im potrzebne, jeśli praca sportowca polegająca na reprezentowaniu pracodawcy w trakcie zawodów sportowych miała charakter okazjonalny. Taki zapis powodował rozbieżności w ustaleniu, jaką pracę należałoby uznać za okazjonalną. Nowy przepis doprecyzował to pojęcie i od 28 lipca br. nie muszą posiadać zezwolenia sportowcy wykonujący pracę dla podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zawodami sportowymi, jeżeli praca ta nie przekracza łącznie 30 dni w roku kalendarzowym.
Podstawa prawna:
• art. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty - Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę - Dz.U. Nr 155, poz. 919
Karolina Jagielska
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA