REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Karolina Jagielska

REKLAMA

Od 28 lipca 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które wprowadza zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji oraz Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem cudzoziemców z tych państw można zatrudniać bez zezwolenia przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w kolejnych 12 miesiącach, przy czym okres ten dotyczy pracy łącznie u wszystkich pracodawców.

 

REKLAMA

Pozostałe zmiany dotyczą m.in. zatrudniania nauczycieli języków obcych oraz sportowców bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę i mają wyłącznie charakter uściślający i porządkujący.

 

Istotne jest, że cudzoziemcy, którzy wykonują pracę na podstawie dotychczasowych przepisów, a nie mają do nich zastosowania przepisy nowego rozporządzenia, mogą kontynuować pracę bez zezwolenia maksymalnie przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. do 28 stycznia 2012 r.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady zatrudniania cudzoziemców bez zezwolenia

 

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez nowe przepisy dotyczą zatrudniania pracowników z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy. Obywatele tych krajów mogą wykonywać w Polsce pracę bez zezwolenia, pod warunkiem że wykonują ją w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Nowy przepis uzależnia możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca bez zezwolenia na pracę od zawarcia umowy w formie pisemnej. Doprecyzowuje on również wyraźnie, że okres 6 miesięcy pracy w kolejnych 12 miesiącach, w czasie których cudzoziemiec z ww. krajów może pracować bez zezwolenia na pracę w Polsce, będzie dotyczył łącznego zatrudnienia u wszystkich podmiotów powierzających mu wykonywanie pracy.

 

WAŻNE!

Okres 6 miesięcy pracy bez zezwolenia w Polsce w czasie kolejnych 12 miesięcy pobytu dotyczy wykonywania pracy u wszystkich pracodawców bez względu na ich liczbę.

 

Rozporządzenie z 20 lipca 2011 r. określa również zakres dodatkowych informacji dotyczących pracy cudzoziemców z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy, jakie powinny zostać zamieszczone w oświadczeniu składanym do PUP przez polskiego pracodawcę, który zamierza zatrudnić cudzoziemca.

 

W oświadczeniu tym należy zamieścić następujące dane:

• nazwę zawodu (rodzaj pracy, jaką będzie wykonywał cudzoziemiec),

• miejsce wykonywania pracy,

• datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy,

wysokość wynagrodzenia, a także

• rodzaj umowy, na podstawie której praca będzie wykonywana.

 

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców oraz że nie ma możliwości zaspokojenia swoich potrzeb kadrowych, korzystając z lokalnego rynku pracy.

 

Nowe przepisy mają zastosowanie wyłącznie do pracy tymczasowej. Uproszczona procedura dopuszczania cudzoziemców do polskiego rynku pracy dotyczy migracji zarobkowych o charakterze krótkookresowym i cyrkulacyjnym. W związku z tym została zniesiona możliwość powierzania cudzoziemcowi pracy na okres powyżej 6 miesięcy, jeżeli posiada on w tym czasie zezwolenie na pobyt na czas oznaczony w związku z wykonywaniem innej pracy na terenie Polski niż będąca przedmiotem oświadczenia.

 

Zatrudnianie nauczycieli języków obcych i sportowców

 

Nowe przepisy rozszerzyły krąg podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę o nauczycieli języków obcych pracujących w:

• ośrodkach (ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, młodzieżowe ośrodki wychowawcze oraz inne wymienione w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty),

• kolegiach (kolegia pracowników służb społecznych, kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych wymienione w art. 2 pkt 11, art. 77 ust. 1 ustawy o systemie oświaty).

 

Ponadto po wejściu z życie nowych przepisów zezwolenia na pracę nie muszą posiadać cudzoziemcy będący sportowcami. Do tej pory zezwolenie nie było im potrzebne, jeśli praca sportowca polegająca na reprezentowaniu pracodawcy w trakcie zawodów sportowych miała charakter okazjonalny. Taki zapis powodował rozbieżności w ustaleniu, jaką pracę należałoby uznać za okazjonalną. Nowy przepis doprecyzował to pojęcie i od 28 lipca br. nie muszą posiadać zezwolenia sportowcy wykonujący pracę dla podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zawodami sportowymi, jeżeli praca ta nie przekracza łącznie 30 dni w roku kalendarzowym.

 

Podstawa prawna:

• art. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty - Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę - Dz.U. Nr 155, poz. 919

Karolina Jagielska

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA