REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

 Pracownik jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ustaliliśmy w porozumieniu z nim termin wykorzystania 2 dni na poszukiwanie pracy. Jednak w czasie, kiedy miał wykorzystać te dni wolne, pracownik chorował. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy już nie musimy udzielać pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

 

REKLAMA

 

ODPOWIEDŹ

Choroba w terminie planowanych dni wolnych na poszukiwanie pracy nie pozbawia pracownika prawa do ich wykorzystania. Pracownik może więc nadal domagać się od Państwa udzielenia tych 2 dni wolnych.

WYJAŚNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługują płatne dni wolne na poszukiwanie pracy (art. 37 k.p.). Należą się one w wymiarze:

• 2 dni roboczych - w przypadku 2-tygodniowego i 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia,

REKLAMA

• 3 dni roboczych - w odniesieniu do 3-miesięcznego wypowiedzenia oraz skróconego z 3 miesięcy do najwyżej 1 miesiąca wypowiedzenia dokonanego z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracownik może wykorzystać poszczególne dni wolne na poszukiwanie pracy osobno lub łącznie. Termin wykorzystania tych dni wolnych musi zostać uzgodniony z pracodawcą. Jeśli we wskazanym przez pracownika terminie pracodawca nie udzielił mu zwolnienia od pracy na poszukiwanie pracy, ewentualne niestawienie się tego dnia pracownika do pracy będzie nieobecnością nieusprawiedliwioną. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z uprawnieniem pracownika, które nie jest jednak związane z roszczeniem o udzielenie zwolnienia w narzuconym przez pracownika terminie. Z drugiej strony, udzielenie tych dni wolnych jest obowiązkiem pracodawcy, a zatem nie może on doprowadzić do faktycznego pozbawienia zatrudnionej osoby tego prawa. Dlatego odmowa udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy we wnioskowanym przez pracownika terminie powinna być uzasadniona ważnymi przyczynami związanymi z sytuacją występującą w zakładzie pracy. Zatem pracodawca tylko wyjątkowo może nie zgodzić się na wykorzystywanie przez pracownika dni wolnych w zaproponowanym przez niego terminie. Związane jest to z celem tego zwolnienia od pracy, które przysługuje np. na uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej. Przyjmuje się, że jeżeli pracodawca odmawiał udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, mimo wniosku pracownika w tej sprawie, to pracownik może skorzystać z tych dni samodzielnie w ostatnich dniach okresu wypowiedzenia, np. gdy ma prawo do 2 dni wolnych, może nie przyjść do pracy w ostatnich 2 dniach okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie powinien w takim przypadku stosować wobec pracownika sankcji dyscyplinarnych.

REKLAMA

Nie można jednak uznać, że choroba w dniach, które zostały uzgodnione z pracownikiem jako dni wolne na poszukiwanie pracy, wyłącza prawo pracownika do domagania się ich udzielenia w pozostałej części okresu wypowiedzenia. Choroba nie tylko uniemożliwia świadczenie pracy, ale również wykonywanie innych czynności, w tym także związanych z poszukiwaniem nowego zatrudnienia. Zatem w przedstawionej sytuacji dni wolne na poszukiwanie pracy nie zostały faktycznie udzielone. Choroba pracownika nie powoduje jednak automatycznego przesunięcia terminu ich wykorzystania bezpośrednio na okres przypadający po jej zakończeniu. Pracodawca nie musi również w tym przypadku od razu proponować innego terminu wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy. Z wnioskiem w tej sprawie powinien wystąpić pracownik.

Pracodawca może odmówić udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeżeli posiada informację, że pracownik znalazł już nową pracę bądź zamierza wykorzystać zwolnienie w innym celu niż poszukiwanie pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzysta przysługujących mu dni wolnych na poszukiwanie pracy, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty za nie ekwiwalentu pieniężnego.

Marek Rotkiewicz

PODSTAWA PRAWNA

• art. 37 ustawy z dnia 24 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA