Czy od „trzynastki” wypłaconej po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki na FP i FGŚP
REKLAMA
REKLAMA
UZASADNIENIE
Podstawę wymiaru składek na FP i FGŚP stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągnięty przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Składki na obydwa te fundusze są należne za osobę, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Przy czym obowiązek opłacenia składki na FP powstaje pod warunkiem, że przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest - w przeliczeniu na okres miesiąca - co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie należy w tym przypadku stosować ograniczenia tej podstawy do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia (jest to ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych). Obowiązek naliczania tych składek nie powstaje m.in. wobec pracowników - kobiet, które ukończyły 55 lat i mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.
WAŻNE!
Składek na FP i FGŚP nie należy opłacać za kobiety, które ukończyły 55 lat i za mężczyzn po ukończeniu 60 lat.
Ponieważ pracownik był zatrudniony na pełny etat, przysługiwało mu wynagrodzenie miesięczne nie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym musieli Państwo opłacać za niego zarówno składkę na FGŚP, jak i FP. Składki na te fundusze należy naliczyć od wszystkich przychodów przysługujących pracownikowi z tytułu zatrudnienia, również od dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłaconego pracownikowi po rozwiązaniu stosunku pracy - nawet jeśli kwota tego wynagrodzenia będzie niższa od płacy minimalnej obowiązującej w 2011 r.
PRZYKŁAD
Pracownik był zatrudniony do 15 grudnia 2010 r. z wynagrodzeniem stałym miesięcznym w wysokości 2200 zł brutto. W styczniu 2011 r. pracodawca wypłacił pracownikowi premię za drugie półrocze zatrudnienia w 2010 r. w wysokości 1000 zł. Zarówno od przychodów wypłaconych w okresie zatrudnienia, jak i od premii wypłaconej po ustaniu zatrudnienia muszą zostać naliczone i opłacone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP i FGŚP.
• art. 104 ust. 1, art. 104b ust. 2, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
• art. 9, art. 9b ust. 2, art. 29 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Kinga Jurak
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA