reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy od „trzynastki” wypłaconej po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki na FP i FGŚP

Czy od „trzynastki” wypłaconej po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki na FP i FGŚP

 W styczniu 2011 r. wypłaciliśmy wynagrodzenie roczne pracownikowi, z którym umowa o pracę zawarta na pełny etat została rozwiązana 31 lipca 2010 r. Czy od „trzynastki” wypłacanej po rozwiązaniu stosunku pracy musimy naliczyć i opłacić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Od wynagrodzenia rocznego należy opłacić składki na te fundusze. Dodatkowe wynagrodzenie roczne, wypłacone pracownikowi po ustaniu zatrudnienia, jest bowiem przychodem z istniejącego w przeszłości stosunku pracy.

 

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na FP i FGŚP stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągnięty przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Składki na obydwa te fundusze są należne za osobę, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Przy czym obowiązek opłacenia składki na FP powstaje pod warunkiem, że przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest - w przeliczeniu na okres miesiąca - co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie należy w tym przypadku stosować ograniczenia tej podstawy do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia (jest to ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych). Obowiązek naliczania tych składek nie powstaje m.in. wobec pracowników - kobiet, które ukończyły 55 lat i mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

WAŻNE!

Składek na FP i FGŚP nie należy opłacać za kobiety, które ukończyły 55 lat i za mężczyzn po ukończeniu 60 lat.

Ponieważ pracownik był zatrudniony na pełny etat, przysługiwało mu wynagrodzenie miesięczne nie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym musieli Państwo opłacać za niego zarówno składkę na FGŚP, jak i FP. Składki na te fundusze należy naliczyć od wszystkich przychodów przysługujących pracownikowi z tytułu zatrudnienia, również od dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłaconego pracownikowi po rozwiązaniu stosunku pracy - nawet jeśli kwota tego wynagrodzenia będzie niższa od płacy minimalnej obowiązującej w 2011 r.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony do 15 grudnia 2010 r. z wynagrodzeniem stałym miesięcznym w wysokości 2200 zł brutto. W styczniu 2011 r. pracodawca wypłacił pracownikowi premię za drugie półrocze zatrudnienia w 2010 r. w wysokości 1000 zł. Zarówno od przychodów wypłaconych w okresie zatrudnienia, jak i od premii wypłaconej po ustaniu zatrudnienia muszą zostać naliczone i opłacone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP i FGŚP.

• art. 104 ust. 1, art. 104b ust. 2, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 9, art. 9b ust. 2, art. 29 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Kinga Jurak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama