REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na żądanie pracownika

Jadwiga Krukowska
Wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na żądanie pracownika
Wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na żądanie pracownika

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy pracownika, który bardzo często, czasami dwa razy w miesiącu, przychodzi do działu kadr z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Pracownik twierdzi, że zaświadczenie jest mu potrzebne do przedłożenia odpowiednim organom. Czy w każdym przypadku musimy wydawać takie zaświadczenia, czy możemy np. ograniczyć ich sporządzanie do jednego zaświadczenia na kwartał?

Nie powinni Państwo limitować pracownikowi liczby wydawanych zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Mogą się Państwo bowiem narazić na zarzut braku dbałości o dobro pracownika.

REKLAMA

UZASADNIENIE

REKLAMA

Odmowa pracodawcy dotycząca wydania zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu mogłaby być potraktowana przez pracownika jako działanie na jego szkodę, gdyby okazało się, że pracownik na skutek braku aktualnego zaświadczenia nie mógł zrealizować swoich potrzeb, np. nie otrzymał kredytu na budowę domu. Powinni Państwo zatem każdorazowo, na wniosek pracownika, wystawiać zaświadczenie o jego zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Aby uporządkować tryb wystawiania tych zaświadczeń, można wprowadzić postanowienia w tej sprawie do regulaminu pracy, jeśli taki regulamin obowiązuje u Państwa (np. w regulaminie można wskazać osobę upoważnioną do wydania zaświadczenia, umieścić zapis, że zaświadczenie jest wydawane po złożeniu przez pracownika pisemnego wniosku itp.).

Przepisy prawa pracy nie regulują przedstawionego problemu. Jednak kwestie związane z wydawaniem pracownikowi zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu były rozpatrywane przez Sąd Najwyższy. W postanowieniu z 16 września 1999 r. (I PKN 331/99, OSNP 2001/9/314) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że pracownik może dochodzić przed sądem pracy nakazania udzielenia informacji mających istotne znaczenie dla jego sytuacji pracowniczej, jak też że powinnością pracodawcy jest dbałość o dobro pracownika oparta na zasadach współżycia społecznego. Pracodawca jest bowiem zobowiązany wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego (art. 94 pkt 10 Kodeksu pracy). Natomiast w wyroku z 11 czerwca 2003 r. (I PK 273/02, OSNP 2004/16/279) Sąd Najwyższy orzekł, że naruszenie przez pracodawcę zasad współżycia społecznego (uczciwego działania, dobrych obyczajów, przyzwoitości, lojalności wobec pracownika) stanowi czyn niedozwolony (art. 415 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy).

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownik poprosił w kadrach o wystawienie zaświadczenia o wynagrodzeniu, aby złożyć je w zakładzie pracy żony w związku z ubieganiem się przez nią o dofinansowanie do wycieczki dla dziecka. Za kilka dni pracownik zwrócił się ponownie z prośbą o wystawienie dwóch zaświadczeń. Jedno zaświadczenie dotyczyło zatrudnienia, o którym informacja była potrzebna do ubiegania się o przyjęcie na kurs języka angielskiego finansowany ze środków unijnych. Drugie zaświadczenie, o wysokości wynagrodzenia brutto z ostatnich 3 miesięcy, pracownik musiał przedstawić w celu podpisania umowy z siecią telefonii komórkowej. Pracodawca odmówił mu ponownego wydania zaświadczenia o wynagrodzeniu. Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Naraża się on na dochodzenie przez pracownika takiego zaświadczenia przed sądem oraz na zapłatę odszkodowania w przypadku wyrządzenia pracownikowi szkody na skutek niewydania zaświadczenia, jeżeli pracownik wystąpi do sądu pracy o takie roszczenie.

Należy pamiętać, że zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach pracownika może wystawić osoba upoważniona przez pracodawcę do wykonywania tych czynności.

 Podstawa prawna:

• art. 94 pkt 10, art. 300 Kodeksu pracy,

• art. 415 Kodeksu cywilnego.

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika, zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 8 maja 2002 r., I PKN 267/01, OSNP 2004/6/99)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA