REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy

Joanna Stolarska

REKLAMA

Jestem przedsiębiorcą i od wielu lat opłacam za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Nigdy dotąd nie korzystałem jednak z zasiłku. Jakie dokumenty będę musiał złożyć do ZUS, żeby został mi wypłacony zasiłek za okres choroby?

 

REKLAMA


Dokumentem stanowiącym podstawę wypłaty zasiłku z ubezpieczenia chorobowego jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione przez lekarza na druku ZUS ZLA. Oprócz zaświadczenia ZUS ZLA osoba prowadząca działalność gospodarczą musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

WYJAŚNIENIE

Zaświadczenie ZUS ZLA przedsiębiorca powinien dostarczyć do ZUS w terminie siedmiu dni od daty jego wystawienia. W przeciwnym wypadku kwota zasiłku, przysługującego na jego podstawie, zostanie zmniejszona o 25%, począwszy od ósmego dnia od wystawienia zwolnienia aż do dnia, w którym zaświadczenie zostanie dostarczone do ZUS. Druku ZUS ZLA nie trzeba jednak dostarczać do Zakładu osobiście. Można je wysłać pocztą, oczywiście najlepiej listem poleconym. Za datę wpływu uznaje się wówczas datę nadania w urzędzie pocztowym. Oprócz zaświadczenia ZUS ZLA osoba prowadząca działalność gospodarczą musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Ważne!

Nieopłacenie składki w wymaganym terminie oznacza przerwanie podlegania ubezpieczeniu od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki

 

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą powinna jednak pamiętać, że podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu jest ściśle uzależnione od terminowości wpłat na ubezpieczenia społeczne. Nieopłacenie składki w wymaganym terminie oznacza przerwanie podlegania ubezpieczeniu od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Często zdarza się, że przedsiębiorca nie ma nawet świadomości, że np. jedna z wpłat została na rachunku bankowym ZUS zaksięgowana z opóźnieniem (np. w wyniku niedopatrzenia, błędu banku, źle wypełnionego zlecenia itd.), a o fakcie tym dowiaduje się dopiero, występując do ZUS z wnioskiem o zasiłek. W takiej sytuacji ZUS uznaje, że przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu od pierwszego dnia miesiąca, za który składka wpłynęła z opóźnieniem, a w następstwie odmawia wypłaty świadczenia.

 

W praktyce taka sytuacja możliwa jest jednak do rozwiązania - przedsiębiorca będzie musiał wystąpić do Zakładu z wnioskiem o przywrócenie terminu płatności składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli zostanie on dobrze uzasadniony, jest bardzo duża szansa, że ZUS przychyli się do wniosku płatnika i przywróci ciągłość ubezpieczenia chorobowego, a tym samym prawo do otrzymania przez niego zasiłku. Niestety, cała procedura z pewnością opóźni wypłatę świadczenia.

Joanna Stolarska

PODSTAWA PRAWNA

• art. 11 ust. 2, art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 18 ust. 9 i 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.),

• art. 6, art. 8 i art. 62 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742 z późn. zm.).

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA