REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wypowiedzenia umowy o pracę na portalu społecznościowym jest prawidłowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Mędrala-Natkaniec

REKLAMA

Złożyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na portalu społecznościowym. Pracownik odwołał się do sądu pracy od tego wypowiedzenia. Czy dokonanie wypowiedzenia w opisany sposób jest prawidłowe?

 

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane we wskazany sposób nie jest prawidłowe, gdyż narusza przepisy o wymogu pisemnej formy wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie to jest jednak skuteczne, ponieważ tylko sąd pracy może uznać, że jest wadliwe.

 

UZASADNIENIE

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). Forma wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę przewidziana w Kodeksie pracy nie jest jednak formą zastrzeżoną pod rygorem nieważności.

 

Oznacza to, że dokonanie wypowiedzenia w innej formie niż pisemna jest skuteczne i prowadzi do rozwiązania umowy o pracę. Jednak ze względu na niezachowanie formy pisemnej wypowiedzenie może być kwestionowane przed sądem pracy.

 

Obowiązek złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę „na piśmie” oznacza wymóg zachowania zwykłej formy pisemnej. Minimalnym wymaganiem dla zachowania formy pisemnej jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. Jedyne odstępstwo od tego dotyczy możliwości złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu w postaci elektronicznej w sposób równoważny ze złożonym w formie pisemnej, ale pod warunkiem opatrzenia go bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym (art. 78 § 2 Kodeksu cywilnego).

 

WAŻNE!

Wypowiedzenie umowy o pracę w formie elektronicznej jest prawidłowe, jeżeli zostało opatrzone certyfikowanym podpisem elektronicznym.

 

Podpis złożony na dokumencie identyfikuje osobę i ma na celu wykazanie, że dokument ten należy do osoby podpisującej. Świadczy on zarazem o tym, że dana osoba sporządziła ten dokument oraz że zgadza się z jego treścią.

 

Treść oświadczenia woli o wypowiedzeniu może być sporządzona w różny sposób, np. pismem ręcznym, maszynowym, wydrukiem komputerowym itp. Istotne jest jednak, by pod tak przygotowanym dokumentem figurował własnoręczny podpis składającego wypowiedzenie umowy o pracę.

 

Wymaganie zachowania własnoręcznego podpisu nie jest spełnione, gdy nie jest to znak oryginalny, a jedynie odtworzony za pomocą kalki, kserokopiarki, skanera, faksu itp. Powyższych wymagań dotyczących składania wypowiedzenia nie spełnia z pewnością wypowiedzenie pracodawcy złożone pracownikowi na portalu społecznościowym. Nie jest ono bowiem sporządzone w formie pisemnej ani nie jest własnoręcznie podpisane przez pracodawcę lub osobę działającą w imieniu pracodawcy. Wypowiedzenie złożone na portalu społecznościowym nie jest również opatrzone bezpiecznym certyfikowanym podpisem elektronicznym.

 

PRZYKŁAD

Pracodawca postanowił wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Wysłał go pracownikowi zwykłą drogą mailową, a następnie w tym samym dniu oryginał pisma został wysłany listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W tej sytuacji nie dochodzi do naruszenia przepisów o formie wypowiedzenia umowy o pracę, gdyż wysłanie pracownikowi pisma drogą mailową stanowi jedynie dodatkową informację dla pracownika o wypowiedzeniu.

 

Niedochowanie formy pisemnej wypowiedzenia umowy o pracę nie jest równoznaczne z brakiem skutku doręczenia złożonego wypowiedzenia. Wypowiedzenie złożone bez zachowania formy pisemnej jest skuteczne, ale może być kwestionowane przed sądem pracy jako niezgodne z prawem. Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę dokonane w niewłaściwej formie stanowi naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu (art. 45 § 1 Kodeksu pracy) lub rozwiązywaniu umów o pracę (art. 56 § 1 Kodeksu pracy), co może pociągnąć za sobą uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, przywrócenie do pracy lub zasądzenie odszkodowania od pracodawcy. Wymaga to jednak wystąpienia pracownika na drogę sądową.

 

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę może więc zostać dokonane przez każde zachowanie się pracodawcy ujawniające jego wolę w sposób dostatecznie zrozumiały, w tym również bez dochowania formy pisemnej. Jednak niezachowanie formy pisemnej powoduje wadliwość wypowiedzenia umowy o pracę. Od daty doręczenia wypowiedzenia umowy biegnie termin do złożenia pozwu o uznanie danego wypowiedzenia za bezskuteczne.

 

PRZYKŁAD

Pracodawca podczas rozmowy z pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony powiadomił go ustnie o rozwiązaniu umowy o pracę. Wypowiedzenie to jest skuteczne, ale wadliwe. Złożenie w formie ustnej oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę spowoduje rozpoczęcie biegu terminu do wystąpienia z powództwem o uznanie za bezskuteczne tego wypowiedzenia albo o odszkodowanie.

 

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Podstawa prawna:

• art. 30 § 3, art. 45 § 1, art. 56 § 1, art. 264 § 1 Kodeksu pracy,

• art. 60, art. 74, art. 78 § 2 Kodeksu cywilnego.

 

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA