REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia
Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy możemy zwolnić takiego pracownika z pracy?

RADA

REKLAMA

Nie mogą Państwo zwolnić z pracy pracownika powołanego do odbycia służby przygotowawczej. Na okres trwania służby przygotowawczej pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. W czasie urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje prawo do wszystkich uprawnień pracowniczych, z wyjątkiem wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej określone w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP (art. 133 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Służba przygotowawcza ma na celu przeszkolenie przez wojsko ochotników, którzy chcą wstąpić do armii zawodowej lub Narodowych Sił Rezerwowych.

Bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik jest zatrudniony, w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a zakończeniem jej odbywania pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem powołanym do służby przygotowawczej (art. 118 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Wyjątkiem uchylającym ochronę stosunku pracy jest wystąpienie okoliczności uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne), a także konieczność rozwiązania stosunku pracy z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a datą jej ukończenia umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem nie może zostać wypowiedziana ani rozwiązana, chyba że wystąpiły okoliczności uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika lub wypowiedzenie mu umowy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

Jeżeli pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy o pracę przed doręczeniem pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej, a okres wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia karty powołania, wypowiedzenie staje się bezskuteczne. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika.

Nabywanie przez pracodawcę praw autorskich pracowników

REKLAMA

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, 30 września 2010 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna rozwiązać się 31 grudnia 2010 r. Pracownik otrzymał 20 października 2010 r. kartę powołania do odbycia służby przygotowawczej. O powołaniu do odbycia służby przygotowawczej w terminie od 25 listopada 2010 r. został również poinformowany przez WKU pracodawca zatrudniający pracownika. W tej sytuacji wypowiedzenie umowy o pracę jest bezskuteczne, chyba że pracownik zażąda rozwiązania stosunku pracy.

Jeżeli pracownik powołany do służby przygotowawczej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny i upływ okresu próbnego przypadałby po powołaniu pracownika do służby przygotowawczej, umowę o pracę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy ulega rozwiązaniu z upływem terminu określonego w umowie (art. 118 ust. 5 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do służby przygotowawczej, jest zobowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy (art. 122 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Na okres trwania służby pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. W czasie trwania urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Na wniosek pracownika, któremu doręczono kartę powołania do służby przygotowawczej, pracodawca jest zobowiązany udzielić mu 2 dni zwolnienia od pracy. Pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas takiego zwolnienia. Nie ma jednak przeszkód, żeby pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie na własny koszt za czas takiego zwolnienia.

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

• art. 118-133 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 ze zm.).

Ewa Łukasik

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA