| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy możemy zwolnić takiego pracownika z pracy?

RADA

Nie mogą Państwo zwolnić z pracy pracownika powołanego do odbycia służby przygotowawczej. Na okres trwania służby przygotowawczej pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. W czasie urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje prawo do wszystkich uprawnień pracowniczych, z wyjątkiem wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej określone w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP (art. 133 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Służba przygotowawcza ma na celu przeszkolenie przez wojsko ochotników, którzy chcą wstąpić do armii zawodowej lub Narodowych Sił Rezerwowych.

Bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik jest zatrudniony, w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a zakończeniem jej odbywania pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem powołanym do służby przygotowawczej (art. 118 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Wyjątkiem uchylającym ochronę stosunku pracy jest wystąpienie okoliczności uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne), a także konieczność rozwiązania stosunku pracy z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a datą jej ukończenia umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem nie może zostać wypowiedziana ani rozwiązana, chyba że wystąpiły okoliczności uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika lub wypowiedzenie mu umowy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

Jeżeli pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy o pracę przed doręczeniem pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej, a okres wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia karty powołania, wypowiedzenie staje się bezskuteczne. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika.

Nabywanie przez pracodawcę praw autorskich pracowników

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, 30 września 2010 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna rozwiązać się 31 grudnia 2010 r. Pracownik otrzymał 20 października 2010 r. kartę powołania do odbycia służby przygotowawczej. O powołaniu do odbycia służby przygotowawczej w terminie od 25 listopada 2010 r. został również poinformowany przez WKU pracodawca zatrudniający pracownika. W tej sytuacji wypowiedzenie umowy o pracę jest bezskuteczne, chyba że pracownik zażąda rozwiązania stosunku pracy.

Czytaj także

Aktualizacja: 11.09.2014

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia
Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »