REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

HP TouchPad – tablet z 10-calowym ekranem i dwurdzeniowym Snapdragonem

Już jakiś czas temu firma Hewlett-Packard zapowiedziała, że doda do swojej oferty nowy tablet - TouchPad z ekranem o przekątnej 10 cali. W sieci pojawiła się informacja, że urządzenie trafi na rynek w czerwcu. Cena urządzenia ma wynieść 499 dolarów, a więc porównywalnie do iPadów. Cena dotyczy wersji podstawowej, z Wi-Fi i pamięcią flash o pojemności 16 GB. Czy nowe urządzenie zaskoczy swoimi parametrami?

Reset hasła i groźne sieci Wi-Fi – jak chronić firmowe dane?

Bardzo często bywa tak, że firmowe dane są warte więcej niż cała firma. Niekiedy są to dane na temat przetargów, faktury, dane na temat firmy etc. Ochrona takich danych jest niezwykle ważna, a każde zaniedbanie lub lekceważenie zagrożenia może doprowadzić do wielkich strat. Niekiedy może to być utrata ważnego kontraktu, niekiedy upadek całej firmy. Aby nie kusić losu warto odpowiednio zabezpieczyć dane w komputerach mobilnych pracowników.

Nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych ze szkodą dla wykonawców

Już niedługo prezydent otrzyma do podpisania krzywdzącą dla wykonawców nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych. W myśl nowego projektu zamawiający będzie mógł stosować pewne formy nacisku na firmę, podczas kiedy wykonawca zostanie pozbawiony możliwości obrony. Ponadto rynek zamówień publicznych zepsuje uwarunkowanie wyboru oferty przez cenę, stosowaną jako jedyne kryterium wyboru.

Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Bez PIT-a d... zbita – tak zachęca Piaseczno do rozliczania PIT w tej gminie osoby mieszkające tam ale zarejestrowane podatkowo w urzędzie skarbowym w innej gminie (np. w miejscu poprzedniego zamieszkania). Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tym haśle (d… może oznaczać różne rzeczy np. drogę), to jak zwykle chodzi o pieniądze, a konkretnie o dochody gminy z PIT.

REKLAMA

Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach – część 2


W pierwszej części omówiliśmy przedmiotowe przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku roszczeń przysługujących względem dziennikarzy.

Jak kwalifikować wynagrodzenie personelu w projektach POKL?

Realizacja projektu ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki może wymagać zaangażowania dodatkowego personelu. Czy wydatki poniesione na ich wynagrodzenie będzie można uznać w świetle obowiązujących przepisów za kwalifikowalne? A jeśli tak to na jakich zasadach – o tym w treści artykułu.

Jak założyć firmę we Francji?

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej nasze firmy mogą swobodnie świadczyć usługi na rynku francuskim. W efekcie Polska dla Francji jest 10. klientem i 15. dostawcą, pozostając największym, obok Rosji, partnerem handlowym w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli chcesz dołączyć do grona inwestorów we Francji, już teraz przeczytaj, jakie formalności musisz spełnić.

Jak założyć firmę we Francji - spółki

Według statystyk połowę tworzonych firm we Francji stanowią spółki handlowe, największą popularnością cieszą się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółki komandytowe stanowią dzisiaj rzadkość. Ekspert radzi jaką spółkę założyć we Francji.

REKLAMA

NIP żegnamy od stycznia

Od 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne, które są objęte rejestrem PESEL i nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie będą posiadały Numeru Identyfikacji Podatkowej. Urządowi skarbowemu wystarczy PESEL.

Jak zwiększyć swoje szanse na stołecznym rynku pracy dzięki unijnym szkoleniom?

Powrót do pracy może być teraz łatwiejszy niż myślisz. Dzięki udziałowi w unijnym projekcie zdobędziesz nowe umiejętności, które mogą okazać się niezbędne w poszukiwaniu zatrudnienia. Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne, gdyż jego koszty pokrywa Unia Europejska.

Jak założyć firmę we Francji? - samozatrudnienie

Po akcesji Polski do UE i zgodnie z dyrektywami europejskimi, Polacy nie muszą uzyskiwać karty handlowca (kupca). Osoby tworzące przedsiębiorstwo we Francji (właściciele czy np. udziałowcy spółki) mogą pracować jako jego szefowie bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę. Ekspert wyjaśnia zasady samo zatrudnienia we Francji.

Jak zarejestrować spółkę we Francji?

Znalezienie siedziby spółki, podpisanie umowy, rejestracja. Jakie etapy wiążą się z zakładaniem spółki we Francji? Przeczytaj.

Gdzie szukać informacji o podatkach obowiązujących w państwach Unii Europejskiej?

W jednej z baz danych Komisji Europejskiej pod nazwą „Podatki w Europie”. Zawiera ona dane o najważniejszych podatkach obowiązujących na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej. Ekspert radzi jak ją wykorzystać.

Czy e-rejestracja spółek z o. o. stwarza ryzyko nadużyć?

E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to nowa procedura objęta projektem ustawy przygotowanym przez resort sprawiedliwości, która ma pozwolić na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w szybszym i mniej sformalizowanym trybie.

Czy e-rejestracja spółek z o. o. stwarza ryzyko nadużyć?

E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to nowa procedura objęta projektem ustawy przygotowanym przez resort sprawiedliwości, która ma pozwolić na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w szybszym i mniej sformalizowanym trybie.

SURVEILLANCES, TCOI, VIES – co te skróty oznaczają dla przedsiębiorcy?

SURVEILLANCES, TCOI i VIES to praktyczne bazy danych Komisji Europejskiej. Dotyczą w głównej mierze nadzorów statystycznych, urzędów celnych oraz potwierdzeń numerów VAT. W jaki sposób z nich korzystać? Jakie konkretne informacje zawierają?

Firmy wpływają na szkoły

Przedsiębiorstwa nie mogą znaleźć odpowiednich pracowników pomimo wysokiego bezrobocia. Absolwenci szkół oraz uczelni nie mają wystarczających kwalifikacji do zatrudnienia - są to główne wnioski z konferencji „Jaka edukacja i nauka w XXI wieku? - Głos Biznesu" zorganizowanej przez PKPP Lewiatan.

Czym jest SEED?

SEED jest jednym z rodzajów baz danych Komisji Europejskiej. Jakiej dziedziny dotyczy? Jak wygląda polski system SEED? O tym poniżej.

Metoda kasowa i metoda memoriałowa w ewidencji kosztów - porada

Co oznacza metoda kasowa oraz metoda metoda memoriałowa w ewidencji kosztów, zwłaszcza w kontekście podatku od towarów i usług? Kto może stosować te metody i od czego to zależy?

Jak firma może dochodzić roszczeń za granicą?

Osoba pracująca w Niemczech jako firma jednoosobowa będąca podwykonawcą dochodzi roszczeń od zleceniodawcy. Niemiecka firma nie chce wypłacić zaległych pieniędzy. Co należy zrobić, gdzie się udać?

Jak chronić dane pracownika w sieci mobilnej?

W nowoczesnym i dobrze działającym przedsiębiorstwie podróżujący pracownicy stanowią coraz ważniejszy, strategiczny wręcz segment. Firma dbając o swój wizerunek poza siedzibą firmy, dba również o wyposażenie takich pracowników przekazując im smartfony, laptopy, netbooki czy tablety, na których często zapisane są cenne korporacyjne dane. Niestety dane elektroniczne narażone są na kradzież w takim samym stopniu, jak dane na tradycyjnych nośnikach. W dzisiejszych czasach antywirusy czy firewalle mogą nie wystarczyć. Jak więc ochronić elektroniczne dane?

Czy fakturowanie on-line jest opłacalne?

Bezpieczeństwo, wygoda, niskie koszty. Z fakturowaniem on-line łączą się zarówno zalety, ale również wady. Przeczytaj co radzi ekspert na temat e-fakturowania.

Prywatny samochód w pracy - opodatkowanie

Zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych stanowi opodatkowany przychód ze stosunku pracy. W jakich przypadkach będzie można skorzystać ze zwolnienia? Przeczytaj poradę eksperta.

CEIDG – jaką funkcję będzie pełniła?

Czy rolą pracownika ewidencji działalności gospodarczej będzie tylko przyjęcie wniosku o wpis/zmianę w ewidencji , wydanie poświadczenia złożenia wniosku, przetworzenie wniosku w formę elektroniczną i przesłanie do centralnej ewidencji? W jakiej formie przedsiębiorcy będą otrzymywali zaświadczenie potwierdzające dokonanie wpisu do ewidencji? Jak będzie wyglądało załatwianie spraw w okresie przejściowym od 1 lipca 2011 do 31 grudnia 2011? Ekspert odpowiada na pytania.

Czy firmom opłaca się zawierać z pracownikami długie umowy na czas określony?

Kodeks pracy dopuszcza zawieranie z pracownikami umów na czas określony. Żaden z przepisów kodeksu nie wskazuje maksymalnej długości takiej umowy. Ponadto z art. 33 wynika możliwość zastrzeżenia w umowie na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Na czym polega Program Ramowy CIP?

Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (ang.: Competitiveness and Innovation Framework Programme - CIP) ma na celu promowanie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw. Program stworzono przede wszystkim z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach (MSP). W jakim celu? Na czym polega?

TK orzeknie w sprawie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Czy przedsiębiorca, który zapewnił przestrzeganie określonych w ustawie zasad sprzedaży i podawania alkoholu, a sam ich nie naruszył ponosi odpowiedzialność za działania swojego pracownika? W sprawie wypowie się Trybunał Konstytucyjny. 

Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej - porada

Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu mogę potraktować część kosztów związanych z użytkowaniem tego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej i ewidencjonować je w książce przychodów i rozchodów? Na jakich zasadach? W jakiej części jeśli działalność jest prowadzona w jednym z pomieszczeń mieszkania?

Potwierdzenie przyjęcia wniosku - porada

Zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (artykułu 11) wprowadzona ustawą z dnia 4 marca b.r. o świadczeniu usług na terytorium RP przewiduje obowiązek potwierdzania przez organ przyjęcia wniosku od przedsiębiorcy. Czy wpływ korespondencji przesłanej drogą pocztową przez przedsiębiorcę także należy potwierdzać, jeśli tak, to w jaki sposób?

Firmy oszczędzą na badaniach lekarskich

Pracownicy nie muszą już przechodzić wstępnych badań lekarskich, jeśli przerwa między kolejną umową o pracę nie będzie dłuższa niż jeden miesiąc. Dla firm oznacza to oszczędności w wydatkach.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie dbają o klientów

Błędne informacje o prawach konsumentów, utrudnianie przeczytania umowy przed jej podpisaniem, podawanie błędnych informacji o prawach abonentów oraz niezgodne z prawem naliczanie opłat za wcześniejsze rozwiązanie umowy – to tylko niektóre praktyki zakwestionowane przez Prezes UOKiK.

Czy warto wybrać hosting dedykowany?

Wybór usług hostingowych nie jest prosty. VPS, hosting współdzielony, czy dedykowany? Przeczytaj opinię eksperta na temat wad i zalet hostingu dedykowanego.

Jakie są wady i zalety hostingu VPS?

VPS (Virtual Private Server) to rodzaj hostingu plasujący się pomiędzy współdzielonym, a dedykowanym. Jakie są jego wady, a jakie zalety? Ekspert doradza.

Jakie są wady i zalety hostingu współdzielonego?

Stosunkowo niskie koszty, ale niebezpieczeństwo awarii i obciążeń. Czy warto decydować się na hosting wirtualny w małej firmie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Czym jest rachunek przepływów pieniężnych?

Rachunek przepływów pieniężnych jest elementem sprawozdania finansowego. Sprawozdanie finansowe zawierające rachunek przepływów pieniężnych, mają obowiązek sporządzać podmioty, które podlegają corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta.

Sprzeczność wzorców umownych w stosunkach obustronnie profesjonalnych

Wraz z wprowadzeniem do polskiego systemu prawnego regulacji dotyczącej wzorców umownych, ich stosowanie przez przedsiębiorców stało się zjawiskiem powszechnym. Ułatwiają one w znaczny sposób obrót gospodarczy, gdyż pozwalają na określenie w ich treści typowych postanowień, stosowanych w danym rodzaju umów. Takie warunki umowne zostają następnie włączone do każdorazowego stosunku prawnego, którego stroną jest przedsiębiorca.

CEIDG - jakie są jej zadania?

Z dniem 1 lipca 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Poniżej przedstawione są zadania, które będzie realizować CEIDG.

Najlepsi menedżerowie w Polsce

Na początku lutego br. w ramach ogólnopolskiego Finału I Mistrzostw Polski Kadry Menedżerskiej wyłoniono najlepszych przedstawicieli kadry kierowniczej w Polsce. Diners Club Polska, który jest mecenasem mistrzostw podsumowuje ich przebieg.

Wzrost presji inflacyjnej w strefie euro

Przyśpieszenie gospodarcze w strefie euro natrafiło na pierwszą przeszkodę. Wstępny odczyt wskaźników wyprzedzających koniunkturę za marzec świadczy o lekkim regresie. Spadek PMI dla sektora usług oraz przemysłu wyniósł 58,2 pkt., podczas kiedy w lutym indeks ten osiągnął 57,5 pkt.

Jak realizować zobowiązania w walutach obcych?

Z punktu widzenia problemu waluty zobowiązania, w szczególności zobowiązania umownego, podstawowe znaczenie ma art. 358 kodeksu cywilnego.

Zmiany w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”

16 marca br. znowelizowane zostało rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Zmiany dotyczą zasad naboru wniosków oraz warunków przyznawania i wypłaty pomocy.

Nie reaktywujesz przedwojennej spółki

Akcje kolekcjonerskie nie są podstawą do reaktywowania przedwojennych spółek. Obowiązujące przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym ograniczają stosowanie wyciągów, odpisów i zaświadczeń z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS.

Jak stwierdzana jest nieważność umowy o wykonanie zamówienia?


Zgodnie z art. 146 ustawy Prawo zamówień publicznych w razie wystąpienia określonych w tym przepisie okoliczności umowa o wykonanie zamówienia podlega unieważnieniu. To, z czyjej inicjatywy umowa może zostać unieważniona, w jakim czasie od jej zawarcia może to nastąpić oraz kto decyduje o unieważnieniu, rozstrzygają przepisy prawa zamówień publicznych.

Jakich cyberataków mogą spodziewać się firmy w 2011r.?

Aby lepiej zrozumieć, co nas czeka w 2011 roku w obszarze zagrożeń IT, musimy podzielić potencjalne zagrożenia na trzy osobne kategorie. W dalszej części zajmiemy się analizą celów cyberataków, przyjrzymy się metodom ich przeprowadzania oraz zastanowimy się, kim są ich organizatorzy.

Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Nowy rok przyniósł spore zmiany w projektach realizowanych oraz składanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Od 1 stycznia 2011 obowiązują do projektów nowe wytyczne, które związane są ze zmianami w dwóch podstawowych dokumentach: „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” z dnia 22 listopada 2010 oraz „Zasadach finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” z dnia 21 grudnia 2010.

Co podlega wpisowi do CEIDG?

Z dniem 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rejestrze tym znajdą się dane przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Co podlega wpisowi do CEIDG? Przeczytaj.

Jakie zmiany wprowadza rząd wobec przedsiębiorców?

Polska nie jest niestety państwem, w którym prowadzenie działalności gospodarczej jest lekkie łatwe i przyjemne. I nie chodzi tu bynajmniej o silną konkurencję na rynku, lecz o liczne prawne i urzędnicze bariery, z którymi codziennie muszą się mierzyć działający w Polsce przedsiębiorcy. W ostatnim rankingu państw przyjaznych biznesowi, ogłaszanym corocznie przez Bank Światowy, nasz kraj znalazł się na „zaszczytnym” 70. miejscu – m.in. za Litwą, Białorusią i... Rwandą. Czy są szansę na zmianę tego stanu rzeczy?

Jakie są zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych w postępowaniu?

Czy zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentu poświadczającego posiadanie przez osobę fizyczną, która będzie uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, uprawnień budowlanych czy zaświadczenia z izby inżynierów budownictwa? Ekspert odpowiada.

Szczyt UE początkiem końca wzrostów eurodolara?

W środę decyzje inwestorów były zdeterminowane przez wydarzenia w Portugalii. Tamtejszy parlament nie zgodził się na dalsze cięcia budżetowe i po godz. 16.00 odrzucił propozycję programu oszczędnościowego, mającego ograniczyć deficyt do 4,6% PKB. Zgodnie z obietnicami José Sócrates zrezygnował ze stanowiska premiera.

Czy możliwa jest cesja wierzytelności w zamówieniach publicznych?

Kodeks cywilny, który ma zastosowanie również do umów o zamówienia publiczne (art.139 Pzp), przewiduje instytucję przelewu wierzytelności (np. zapłaty wynagrodzenia). Czy można ją zastosować w przypadku zamówień publicznych?

REKLAMA