| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zagadkowe umocnienie dolara

Zagadkowe umocnienie dolara

Wczoraj amerykańscy inwestorzy na rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych i Azji nie mogli narzekać na brak dobrej passy. Od wzrostu chińskiego indeksu SSEC o 0,21%, poprzez zwyżkujący o 0,71% S&P 500 aż po Nikkei 225, który znalazł się 2,64% nad kreską, obserwujemy sygnały, świadczące o poprawie globalnych nastrojów. Natomiast pewnym zaskoczeniem było umocnienie się dolara.

Zazwyczaj dolar słabnie wraz z lepszymi nastrojami na giełdach. Inwestorzy wyprzedają walutę amerykańską, uważaną za „bezpieczną przystań” na trudne czasy, kierując środki ku rynkom wschodzącym. Tym razem było inaczej – dolar umocnił się względem głównych walut o 0,16%, pomimo gorszego odczytu indeksu zaufania konsumentów. Tzw. Conference Board spadł z najwyższego od trzech lat poziomu 72 w lutym do 63,4 w marcu. Impuls do umocnienia dolara dały tym razem oczekiwania co do dalszego kierunku polityki pieniężnej w USA. James Bullard, członek komitetu FOMC, wskazał na możliwość zmniejszenia skali programu bardzo luźnej polityki monetarnej QE2 nawet o 1/6, czyli o 100 mld dol. Dodatkowo, 12-miesięczne oczekiwania inflacyjne w USA wzrosły do 6,7%.

Mimo czynników przemawiających za aprecjacją dolara, kurs EUR/USD zakończył wtorek na plusie, rosnąc o 0,2%. Wczoraj inwestorzy nie przestraszyli się nawet obniżek ratingów Grecji i Portugalii przez agencję Standard&Poor’s. S&P cięła rating Portugalii drugi raz w ciągu tygodnia. Obecnie znajduje się on na poziomie BBB-, a do uznania długu tego kraju za spekulacyjny brakuje już tylko spadku o jeden szczebel. Ocena wiarygodności kredytowej Grecji została obniżona do BB-, o dwa szczeble.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Od strony technicznej, eurodolar znajduje się w pobliżu linii trendu wzrostowego, wyznaczonej od 7 stycznia br. Kurs EUR/USD wielokrotnie testował tą barierę, jednak nie udało mu się jej trwale przebić. Stanowi ona zatem silne wsparcie, dodatkowo uwiarygodnione przez analizę 100% ekspansji Fibonacciego. Na podstawie fal 1 i 2, wyznaczyła ona zasięg ruchu fali 3, który rynek respektował. Prawdopodobnie kurs głównej pary będzie więc kontynuował wzrosty.

Polecamy serwis: Kredyty

Fundamentalnie, zwyżki EUR/USD może wesprzeć publikacja indeksów koniunktury gospodarczej w Eurolandzie o godz. 11.00. Najważniejszy jednak będzie raport firmy ADP, która prognozuje zmianę liczby miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej – poznamy go o godz. 14.30. W marcu spodziewany odczyt to 200 tys. Raport ADP uznawany jest za prognostyk oficjalnych danych z rynku pracy – raportu non farm payrolls. Ponadto dziś napłyną dane z gospodarek: szwajcarskiej – indeks KOF – oraz brytyjskiej – wskaźnik CBI Realized Sales. Publikacje te nastąpią odpowiednio o 11.30 i 12.00.

Alchemia-Inwestowania.pl

Czytaj także

Ekspert:

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziś warto zwrócić uwagę na raport firmy ADP na temat zmiany liczby miejsc pracy w gospodarce USA.
Dziś warto zwrócić uwagę na raport firmy ADP na temat zmiany liczby miejsc pracy w gospodarce USA.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK