| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorca będzie miał lepiej

Przedsiębiorca będzie miał lepiej

Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców ingeruje w kilkadziesiąt innych ustaw. Zastępuje zaświadczenia oświadczeniami i umożliwia naturalne przekształcanie działalności gospodarczej osób fizycznych oraz spółdzielni pracy w podmioty prawa handlowego.

Zasadniczą zmianą jest pozbawienie urzędników administracji publicznej prawa do żądania od obywatela i

przedsiębiorcy

pisemnych potwierdzeń faktów, które są im znane i dostępne z urzędu lub możliwe do ustalenia na podstawie posiadanych przez urząd ewidencji, rejestrów lub innych danych oraz rejestrów publicznych posiadanych przez inne instytucje państwowe, lub też drogą elektronicznej wymiany informacji z innym podmiotem publicznym. Zmienia to nie tylko sposób pracy organów władzy publicznej, ale przede wszystkim podkreśla jej usługową rolę we współczesnym społeczeństwie. Kultura oświadczeń zamiast zaświadczeń to coś więcej niż tylko eliminacja papierowych kwitów – to zmiana mentalności w relacji państwo-obywatel i państwo-przedsiębiorca.

– Dotychczas, brak oddzielnej osobowości prawnej, powodował, że działalność gospodarcza osoby fizycznej uznawana była powszechnie – i niesłusznie – za gorszy rodzaj aktywności biznesowej i „ślepą uliczkę rozwoju gospodarczego”. Wkroczenie na kapitałową drogę rozwoju podmiotu wymagało wniesienia aportu do uprzednio zawiązywanego wehikułu w postaci szkieletowej spółki podlegającej pod rygory Kodeksu spółek handlowych. Taka sztuczna metoda przekształcenia była zbyt często wykorzystywana przez służby skarbowe jako okazja do doszukiwania się nieprawidłowości podatkowych w procesie wnoszenia aportu.

Wprowadzenie możliwości przekształcenia z mocy ustawy usuwa zagrożenia towarzyszące dotychczas temu procesowi, takie jak: brak sukcesji uniwersalnej i podatkowej, konieczność aneksowania – na potencjalnie mniej korzystnych warunkach – umów handlowych, transfer pracowników drogą wypowiedzenia dotychczasowych umów o pracę, wreszcie zagrożenia podatkowe i kwestie skuteczności wnoszenia aportu – mówi Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC.

Polecamy: Jak mała firma może pozyskać kapitał na rynku NewConnect?

Warto podkreślić, że nie zdarzyło się dotychczas, by jedna ustawa ingerowała w materię blisko stu innych ustaw. To rzeczywiste odbiurokratyzowanie prawa dokonane w Komisji „Przyjazne Państwo” jest witane z satysfakcją przez przedsiębiorców. Wyrażamy jednak życzenie by, przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki ustawa o ograniczaniu obowiązków informacyjnych przedsiębiorców, była szybką kontynuacją obecnie uchwalonej ustawy.

Odbiurokratyzowanie prawa – poprzez odświeżanie ustawy – powinno być działaniem permanentnym, dokonywanym nie rzadziej niż raz na dwa lata, jako systematyczny wysiłek czyszczący złe prawo oraz wadliwie funkcjonujące ustawy i rozporządzenia.

Źródło: BCC

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców ingeruje w kilkadziesiąt innych ustaw.
Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców ingeruje w kilkadziesiąt innych ustaw.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK