| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Potężny komputer i maszyna do pracy w chmurze – czy to możliwe?

Potężny komputer i maszyna do pracy w chmurze – czy to możliwe?

Wyobraźmy sobie, że wieczorem siadamy przed telewizorem podłączonym do Internetu. Bierzemy klawiaturę w dłoń i sprawdzamy pocztę, kursy walut, najnowsze informacje ze świata, łączymy się z firmą i pobieramy najnowsze dokumenty po czym przetwarzamy je w arkuszu kalkulacyjnym, następnie przeprowadzamy krótką naradę ze współpracownikami, po czym kontaktujemy się za pomocą video-czata z kontrahentem… Chwila! Czy to wszystko możliwe? Okazuje się, że już niedługo właśnie tak może wyglądać praca z komputerem.

Może się wydawać, że powyższa wizja nadaje się jedynie do filmy science-fiction. W rzeczywistości okazuje się, że taka będzie przyszłość. Otóż czekają nas czasy, w których komputery nie będą musiały zajmować się przetwarzaniem danych, a tylko wyświetlaniem wyników pracy potężnych centrów danych. Skończą się czasy, w których właściciele firm co jakiś czas będą musieli martwić się o modernizacje sprzętu, wystarczy bowiem zmiana urządzenia wyświetlającego obraz. Ale czy przemysł IT całkiem zaginie?

Polecamy: Na co uważać przy płatnościach internetowych?

Oczywiście zapotrzebowanie na mocne komputery do gier, obróbki wideo czy pracy nad projektami graficznymi nie zniknie. Po prostu zdecydowana większość niewymagających klientów będzie wybierać o wiele tańsze, „lekkie” komputery, które będzie podpinać się do gniazdka sieciowego i korzystać z usług pokroju Windows Live. Z takiego rozwiązania zadowoleni będą w szczególności właściciele niewielkich firm, w których pracują typowo biurowe komputery.

Zobacz również: Piractwo w Polsce – ile kosztowało w 2010 roku?

Podobnie sprawa wygląda z systemami operacyjnymi, które również staną się elementem platformy chmury. W czasie instalacji nie będziemy musieli instalować systemu na każdym urządzeniu z osobna. Nie będziemy musieli również wprowadzać nazwy użytkownika i hasła dla lokalnej maszyny, tylko loginy i hasła dostępu do wspomnianych wcześniej hubów. To kolejny powód, dla których należy spodziewać się w najbliższej przyszłości walki o czas użytkownika i promowania coraz bardziej kompleksowych usług w chmurze. Miejmy tylko nadzieję, że idea ta nie zostanie przekształcona i zniszczona.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czekają nas czasy, w których komputery nie będą musiały zajmować się przetwarzaniem danych, a tylko wyświetlaniem wyników pracy potężnych centrów danych.
Czekają nas czasy, w których komputery nie będą musiały zajmować się przetwarzaniem danych, a tylko wyświetlaniem wyników pracy potężnych centrów danych.

E-Commerce & Digital Marketing – prenumerata282.45 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »