| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Bez PIT-a d... zbita – tak zachęca Piaseczno do rozliczania PIT w tej gminie osoby mieszkające tam ale zarejestrowane podatkowo w urzędzie skarbowym w innej gminie (np. w miejscu poprzedniego zamieszkania). Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tym haśle (d… może oznaczać różne rzeczy np. drogę), to jak zwykle chodzi o pieniądze, a konkretnie o dochody gminy z PIT.

Warszawa już od kilku lat prowadzi taką akcję. W tym roku pod hasłem „Rozliczaj PIT w Warszawie – To do Ciebie wróci”.

- Wróci w postaci lepszych dróg i skrzyżowań, ścieżek rowerowych, nowych autobusów, tramwajów i wagonów metra, szerokiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej, czy zadbanych parków, jednym słowem – lepiej funkcjonującego miasta – stwierdza Łukasz Pawłowski, z-ca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Szacuje się, że w Warszawie na ponad 2 mln faktycznych mieszkańców - około 500 tys. osób płaci podatki w innych miejscowościach (zwykle tam gdzie są zameldowane).

Jedna z dzielnic Warszawy - Bemowo prowadzi sama aktywne starania o nowych podatników. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Bemowo - p. Michał Łukasik osoby rozliczające PIT na Bemowie mogą liczyć na:

- uzyskanie bezpłatnej wejściówki na koncerty odbywające się na Lotnisku Bemowo (w zeszłym roku AC/DC i Sonisphere Festival z Metallicą w roli głównej, w tym Iron Maiden);
- wzięcie udziału w bezpłatnych zajęciach prozdrowotnych organizowanych przez Dzielnicę Bemowo (największa tego typu inicjatywa w skali Warszawy);
- pierwszeństwo w naborze dzieci do przedszkoli. 

Ale np. Kraków nie przewiduje żadnych preferencji ani zachęt dla osób rozliczających PIT w tym mieście.

Nie każdy wie, że ok. 30% dochodów Warszawy pochodzi właśnie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to największe źródło dochodów miasta. Podobnie jest również w innych miastach i gminach.

Istotną częścią dochodów wielu gmin i powiatów są wpływy z części PIT zapłaconego przez osoby zameldowane i zarejestrowane w urzędzie skarbowym na ich obszarze. Można więc powiedzieć, że faktycznie część zapłaconego PIT wróci do podatnika w postaci lepszych dróg, czy kanalizacji zbudowanych w miejscowości, gdzie ten podatnik mieszka i jednocześnie płaci podatki.

Zgodnie z ustawą z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jednolity: Dziennik Ustaw rok 2010 nr 80 poz. 526 z późniejszymi zmianami) kwotę udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc:
- ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,3934, z zastrzeżeniem art. 89 (procent ten jest odpowiednio zmniejszany o liczbę osób przyjętych do domów pomocy społecznej), i
- wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze gminy, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »