Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci
REKLAMA
REKLAMA
Warszawa już od kilku lat prowadzi taką akcję. W tym roku pod hasłem „Rozliczaj PIT w Warszawie – To do Ciebie wróci”.
REKLAMA
- Wróci w postaci lepszych dróg i skrzyżowań, ścieżek rowerowych, nowych autobusów, tramwajów i wagonów metra, szerokiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej, czy zadbanych parków, jednym słowem – lepiej funkcjonującego miasta – stwierdza Łukasz Pawłowski, z-ca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
Szacuje się, że w Warszawie na ponad 2 mln faktycznych mieszkańców - około 500 tys. osób płaci podatki w innych miejscowościach (zwykle tam gdzie są zameldowane).
Jedna z dzielnic Warszawy - Bemowo prowadzi sama aktywne starania o nowych podatników. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Bemowo - p. Michał Łukasik osoby rozliczające PIT na Bemowie mogą liczyć na:
- uzyskanie bezpłatnej wejściówki na koncerty odbywające się na Lotnisku Bemowo (w zeszłym roku AC/DC i Sonisphere Festival z Metallicą w roli głównej, w tym Iron Maiden);
- wzięcie udziału w bezpłatnych zajęciach prozdrowotnych organizowanych przez Dzielnicę Bemowo (największa tego typu inicjatywa w skali Warszawy);
- pierwszeństwo w naborze dzieci do przedszkoli.
Ale np. Kraków nie przewiduje żadnych preferencji ani zachęt dla osób rozliczających PIT w tym mieście.
PIT to 1/3 dochodów gmin
Nie każdy wie, że ok. 30% dochodów Warszawy pochodzi właśnie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to największe źródło dochodów miasta. Podobnie jest również w innych miastach i gminach.
REKLAMA
Istotną częścią dochodów wielu gmin i powiatów są wpływy z części PIT zapłaconego przez osoby zameldowane i zarejestrowane w urzędzie skarbowym na ich obszarze. Można więc powiedzieć, że faktycznie część zapłaconego PIT wróci do podatnika w postaci lepszych dróg, czy kanalizacji zbudowanych w miejscowości, gdzie ten podatnik mieszka i jednocześnie płaci podatki.
Zgodnie z ustawą z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jednolity: Dziennik Ustaw rok 2010 nr 80 poz. 526 z późniejszymi zmianami) kwotę udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc:
- ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,3934, z zastrzeżeniem art. 89 (procent ten jest odpowiednio zmniejszany o liczbę osób przyjętych do domów pomocy społecznej), i
- wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze gminy, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.
Czyli tak czy inaczej ok. 1/3 dochodów gmin stanowią wpływy z PIT.
Kwota udziału powiatu i województwa we wpływach z PIT wyznaczana jest podobnie tylko z mniejszymi procentami 10,25% (powiat) i 1,6% (województwo).
Wskaźnik odpowiadający udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze województwa, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku – ustala się na podstawie danych zawartych w złożonych zeznaniach podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu oraz rocznym obliczeniu podatku dokonanym przez płatników, według stanu na dzień 15 września roku bazowego.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Co zatem zrobić?
REKLAMA
Aby zaktualizować swój adres zamieszkania w urzędzie skarbowym i płacić PIT tam gdzie się mieszka, wystarczy wypełnić jeden dokument - NIP-3. Przeznaczony jest on między innymi dla osób fizycznych nie prowadzących samodzielnie działalności gospodarczej.
Zgłoszenie aktualizacyjne nie podlega opłacie skarbowej i należy je złożyć po zmianie danych osobowych, np. miejsca zamieszkania, w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania.
Formularz można przekazać osobiście, wysłać pocztą lub za pośrednictwem organu wydającego dowód osobisty (przy wymianie dowodu osobistego), za pośrednictwem organu emerytalnego lub rentowego (jeżeli ten organ jest dla Ciebie płatnikiem).
Formularz NIP-3 można załączyć również do rocznego zeznania podatkowego (PIT) i złożyć go do 30 kwietnia.
REKLAMA
REKLAMA