REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

REKLAMA

REKLAMA

Bez PIT-a d... zbita – tak zachęca Piaseczno do rozliczania PIT w tej gminie osoby mieszkające tam ale zarejestrowane podatkowo w urzędzie skarbowym w innej gminie (np. w miejscu poprzedniego zamieszkania). Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tym haśle (d… może oznaczać różne rzeczy np. drogę), to jak zwykle chodzi o pieniądze, a konkretnie o dochody gminy z PIT.

Warszawa już od kilku lat prowadzi taką akcję. W tym roku pod hasłem „Rozliczaj PIT w Warszawie – To do Ciebie wróci”.

REKLAMA

- Wróci w postaci lepszych dróg i skrzyżowań, ścieżek rowerowych, nowych autobusów, tramwajów i wagonów metra, szerokiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej, czy zadbanych parków, jednym słowem – lepiej funkcjonującego miasta – stwierdza Łukasz Pawłowski, z-ca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Szacuje się, że w Warszawie na ponad 2 mln faktycznych mieszkańców - około 500 tys. osób płaci podatki w innych miejscowościach (zwykle tam gdzie są zameldowane).

Jedna z dzielnic Warszawy - Bemowo prowadzi sama aktywne starania o nowych podatników. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Bemowo - p. Michał Łukasik osoby rozliczające PIT na Bemowie mogą liczyć na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- uzyskanie bezpłatnej wejściówki na koncerty odbywające się na Lotnisku Bemowo (w zeszłym roku AC/DC i Sonisphere Festival z Metallicą w roli głównej, w tym Iron Maiden);
- wzięcie udziału w bezpłatnych zajęciach prozdrowotnych organizowanych przez Dzielnicę Bemowo (największa tego typu inicjatywa w skali Warszawy);
- pierwszeństwo w naborze dzieci do przedszkoli. 

Ale np. Kraków nie przewiduje żadnych preferencji ani zachęt dla osób rozliczających PIT w tym mieście.

PIT to 1/3 dochodów gmin

Nie każdy wie, że ok. 30% dochodów Warszawy pochodzi właśnie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to największe źródło dochodów miasta. Podobnie jest również w innych miastach i gminach.

REKLAMA

Istotną częścią dochodów wielu gmin i powiatów są wpływy z części PIT zapłaconego przez osoby zameldowane i zarejestrowane w urzędzie skarbowym na ich obszarze. Można więc powiedzieć, że faktycznie część zapłaconego PIT wróci do podatnika w postaci lepszych dróg, czy kanalizacji zbudowanych w miejscowości, gdzie ten podatnik mieszka i jednocześnie płaci podatki.

Zgodnie z ustawą z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jednolity: Dziennik Ustaw rok 2010 nr 80 poz. 526 z późniejszymi zmianami) kwotę udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc:
- ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,3934, z zastrzeżeniem art. 89 (procent ten jest odpowiednio zmniejszany o liczbę osób przyjętych do domów pomocy społecznej), i
- wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze gminy, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

Czyli tak czy inaczej ok. 1/3 dochodów gmin stanowią wpływy z PIT.

Kwota udziału powiatu i województwa we wpływach z PIT wyznaczana jest podobnie tylko z mniejszymi procentami 10,25% (powiat) i 1,6% (województwo).

Wskaźnik odpowiadający udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze województwa, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku – ustala się na podstawie danych zawartych w złożonych zeznaniach podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu oraz rocznym obliczeniu podatku dokonanym przez płatników, według stanu na dzień 15 września roku bazowego.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Co zatem zrobić?

REKLAMA

Aby zaktualizować swój adres zamieszkania w urzędzie skarbowym i płacić PIT tam gdzie się mieszka, wystarczy wypełnić jeden dokument - NIP-3. Przeznaczony jest on między innymi dla osób fizycznych nie prowadzących samodzielnie działalności gospodarczej.

Zgłoszenie aktualizacyjne nie podlega opłacie skarbowej i należy je złożyć po zmianie danych osobowych, np. miejsca zamieszkania, w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania.

Formularz można przekazać osobiście, wysłać pocztą lub za pośrednictwem organu wydającego dowód osobisty (przy wymianie dowodu osobistego), za pośrednictwem organu emerytalnego lub rentowego (jeżeli ten organ jest dla Ciebie płatnikiem).

Formularz NIP-3 można załączyć również do rocznego zeznania podatkowego (PIT) i złożyć go do 30 kwietnia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA