reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > PIT za 10 zł może okazać się znacznie droższy

PIT za 10 zł może okazać się znacznie droższy

Nie warto korzystać z najtańszych ofert rozliczania i wypełniania PIT-ów. Takie ogłoszenia publikują najczęściej osoby, które nie mają uprawnień do wypełniania deklaracji podatkowych. A za błędy w zeznaniach podatkowych odpowiada zawsze (odsetki, grzywna) podatnik. Stąd PIT za 10 zł może nas kosztować znacznie więcej, jeżeli fiskus znajdzie w nim błąd.

Koniec kwietnia jednym kojarzy się dobrze, bo to zapowiedź majówki, inni natomiast z przerażeniem patrzą na zbliżający się maj. Istnieje ryzyko, że weekend majowy spędzą bowiem rozliczając roczny PIT.

Sprawa dodatkowo się skomplikuje, jeśli rozliczenie wykaże, że urzędowi skarbowemu należy się dopłata. W tym roku ostatni dzień na złożenie zeznania przypada 2 maja.

Dwadzieścia lat funkcjonowania w Polsce podatku dochodowego od osób fizycznych niestety nie wystarczyło na to, aby wszyscy zdążyli się nauczyć, jak wypełniać roczne deklaracje podatkowe.

Co piąty PIT jest wypełniany błędnie. Najczęściej popełniane błędy to: brak podpisu, podanie NIP-u pracodawcy zamiast swojego, sporządzenie zeznania na nieaktualnym formularzu, błędne odliczanie ulg – zamiast od dochodu to od podatku i na odwrót.

Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach

Trudności z wypełnieniem zeznania, osiąganie dochodów z różnych źródeł (wiele deklaracji do uwzględnienia w rozliczeniu rocznym) czy po prostu brak czasu powodują, że Polacy chętnie korzystają z pomocy przy rozliczaniu PIT.

Najprostsze rozwiązanie to posłużenie się programem komputerowym. Takie programy są popularnym dodatkiem do gazet w gorącym okresie „pitowania”. Programy są też dostępne na różnych portalach.

Dla wielu jednak to wciąż zadanie zbyt trudne. W takim przypadku rozwiązaniem może być skorzystanie z dostępnej oferty rozliczenia podatku. Ogłoszeń z taką ofertą w gazetach i w sieci są tysiące. Tax Care przyjrzał się tym ogłoszeniom.

Jakie grzywny za przewinienia skarbowe grożą w 2011 roku?

W internecie pojawiają się często oferty prywatnych osób, które proponują rozliczenie PIT np. za 10 zł. Ogłoszenia tego typu mają np. postać „rozliczę tanio, profesjonalnie i dyskretnie”.

To najtańsze oferty, jakie znaleźliśmy. Zwykle ceny są bowiem wyższe. Ceny wypełnienia PIT-ów przez wykwalifikowane biura księgowe zależą przede wszystkim od miasta i stopnia trudności wypełnianego formularza.

Rozliczenie dochodu na formularzu PIT 37 kosztuje od 20 zł netto np. w Kielcach, do 50 zł np. w Warszawie, Szczecinie. Podatnicy, którzy odliczają ulgi, rozliczają dochody z działalności gospodarczej albo rozliczają dochody zagraniczne muszą się liczyć z wyższą ceną. Koszt może wzrosnąć do 100, a nawet 200 zł (np. Wrocław, Zielona Góra).

Korzystając z cudzej pomocy przy rozliczaniu PIT trzeba pamiętać, że to podatnik, a nie osoba wypełniająca zeznanie podatkowe, odpowiada (całym swoim majątkiem) za powstałe zobowiązanie podatkowe. Sporządzanie deklaracji rocznej przez wykwalifikowane osoby (np. biura rachunkowe) ograniczy z pewnością ryzyko pojawienia się błędu. Aczkolwiek, gdyby taki błąd się pojawił i tak odpowiedzialność ponosi podatnik.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

nie każdemu warto powierzyć wypełnienie swojego PIT-a
nie każdemu warto powierzyć wypełnienie swojego PIT-a

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama