Kategorie

PIT za 10 zł może okazać się znacznie droższy

nie każdemu warto powierzyć wypełnienie swojego PIT-a
Nie warto korzystać z najtańszych ofert rozliczania i wypełniania PIT-ów. Takie ogłoszenia publikują najczęściej osoby, które nie mają uprawnień do wypełniania deklaracji podatkowych. A za błędy w zeznaniach podatkowych odpowiada zawsze (odsetki, grzywna) podatnik. Stąd PIT za 10 zł może nas kosztować znacznie więcej, jeżeli fiskus znajdzie w nim błąd.

Koniec kwietnia jednym kojarzy się dobrze, bo to zapowiedź majówki, inni natomiast z przerażeniem patrzą na zbliżający się maj. Istnieje ryzyko, że weekend majowy spędzą bowiem rozliczając roczny PIT.

Sprawa dodatkowo się skomplikuje, jeśli rozliczenie wykaże, że urzędowi skarbowemu należy się dopłata. W tym roku ostatni dzień na złożenie zeznania przypada 2 maja.

Błędy w PIT-ach

Dwadzieścia lat funkcjonowania w Polsce podatku dochodowego od osób fizycznych niestety nie wystarczyło na to, aby wszyscy zdążyli się nauczyć, jak wypełniać roczne deklaracje podatkowe.

Co piąty PIT jest wypełniany błędnie. Najczęściej popełniane błędy to: brak podpisu, podanie NIP-u pracodawcy zamiast swojego, sporządzenie zeznania na nieaktualnym formularzu, błędne odliczanie ulg – zamiast od dochodu to od podatku i na odwrót.

Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach

PIT-a wypełnię

Trudności z wypełnieniem zeznania, osiąganie dochodów z różnych źródeł (wiele deklaracji do uwzględnienia w rozliczeniu rocznym) czy po prostu brak czasu powodują, że Polacy chętnie korzystają z pomocy przy rozliczaniu PIT.

Najprostsze rozwiązanie to posłużenie się programem komputerowym. Takie programy są popularnym dodatkiem do gazet w gorącym okresie „pitowania”. Programy są też dostępne na różnych portalach.

Dla wielu jednak to wciąż zadanie zbyt trudne. W takim przypadku rozwiązaniem może być skorzystanie z dostępnej oferty rozliczenia podatku. Ogłoszeń z taką ofertą w gazetach i w sieci są tysiące. Tax Care przyjrzał się tym ogłoszeniom.

Jakie grzywny za przewinienia skarbowe grożą w 2011 roku?

Nawet od … 10 zł za rozliczenie

W internecie pojawiają się często oferty prywatnych osób, które proponują rozliczenie PIT np. za 10 zł. Ogłoszenia tego typu mają np. postać „rozliczę tanio, profesjonalnie i dyskretnie”.

To najtańsze oferty, jakie znaleźliśmy. Zwykle ceny są bowiem wyższe. Ceny wypełnienia PIT-ów przez wykwalifikowane biura księgowe zależą przede wszystkim od miasta i stopnia trudności wypełnianego formularza.

Rozliczenie dochodu na formularzu PIT 37 kosztuje od 20 zł netto np. w Kielcach, do 50 zł np. w Warszawie, Szczecinie. Podatnicy, którzy odliczają ulgi, rozliczają dochody z działalności gospodarczej albo rozliczają dochody zagraniczne muszą się liczyć z wyższą ceną. Koszt może wzrosnąć do 100, a nawet 200 zł (np. Wrocław, Zielona Góra).

Sam odpowiadasz za swojego PIT-a

Korzystając z cudzej pomocy przy rozliczaniu PIT trzeba pamiętać, że to podatnik, a nie osoba wypełniająca zeznanie podatkowe, odpowiada (całym swoim majątkiem) za powstałe zobowiązanie podatkowe. Sporządzanie deklaracji rocznej przez wykwalifikowane osoby (np. biura rachunkowe) ograniczy z pewnością ryzyko pojawienia się błędu. Aczkolwiek, gdyby taki błąd się pojawił i tak odpowiedzialność ponosi podatnik.

Warto jednak przed skorzystaniem z oferty sprawdzić kwalifikacje osoby rozliczającej PIT’y.

Uprawnionymi do sporządzenia deklaracji podatkowych są m.in. osoby, które posiadają certyfikat księgowego albo uprawnienia doradcy podatkowego. Minister Finansów prowadzi wykaz osób, które uzyskały taki certyfikat. Doradcę podatkowego można natomiast sprawdzić poprzez weryfikację listy osób uprawnionych do wykonywania tego zawodu prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.

Sporządzanie deklaracji przez osoby do tego nieuprawnione jest karalne.

Reklama

Zgodnie z art. 81 ustawy o doradztwie podatkowym, kto, nie będąc uprawniony, wykonuje czynności doradztwa podatkowego (m.in. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie), podlega grzywnie do 50 000 zł.

W tym kontekście trudno oczekiwać, aby oferty w cenie 10 zł za wypełnienie zeznania były godne polecenia. Korzystając z takich ofert możemy trafić na samouka, który wypełnia rozliczenie korzystając np. z programu komputerowego dołączonego do gazety i na tym kończy się jego wiedza o podatkach.

Takich „specjalistów”, którzy łamią prawo, niestety nie brakuje. 

Przykładowe ceny sporządzenia rocznych deklaracji podatkowych w wybranych biurach rachunkowych w miastach wojewódzkich Polski

Miasto

PIT-37  zwykły

PIT-36, PIT-36L   działalność gospodarcza

Dochody zagraniczne

Poznań

50 zł

50 zł

od 50 zł

Gdańsk

50 zł

50 zł

od 50 zł

Warszawa

od 50 

od 50 zł

od 100 zł

Wrocław

30 zł

30 zł - 200 zł

30 zł - 200 zł

Katowice

50 zł

50 zł

od 50 zł

Lublin

30 zł

30 zł - 50 zł

od 50 zł

Szczecin

30 zł

od 30 zł

od 50 zł

Łódź

40 zł

od 40 zł

od 40 zł

Kraków

od 30 zł

od 30 zł

od 80 zł

Zielona-Góra

50 zł

50 zł - 150 zł

50 - 150 zł

Kielce

20 zł - 30zł

50 zł

od 50 zł

Rzeszów

30 zł

30 zł - 50 zł

30 - 100 

Bydgoszcz

od 30 zł

od 30 zł

od 30 zł

Białystok

30 zł

od 30 zł

od 50 zł

Opole

od 35 zł

od 35 zł

od 35 zł

Olsztyn

od 30 zł

od 30 zł

od 40 zł

Szczecin

30 zł - 50 zł

30 zł  - 50 zł

30 zł - 50 zł

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma

  Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

  Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

  Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

  Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

  Złoto nadal jednym z najbardziej popularnych celów inwestycyjnych

  Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. Samoloty ze złotymi sztabkami latają rzadziej, ale konwoje z cennym ładunkiem mkną autostradami – tak złoto jest transportowane m.in. do Polski. Kruszec stał się popularną alternatywą do inwestowania, także nad Wisłą.

  Od 15 maja bez maseczek na ulicy

  Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Co jeszcze się zmieni w tym zakresie?

  Ponownie otwarte kluby fitness, siłownie i baseny

  Od 29 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność klubów fitness i siłowni, a także basenów - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

  Resort sprawiedliwości planuje nowelizację art. 388 k.c. Co to oznacza dla sprzedawców?

  Będą zmiany w przepisach. Prawnicy przerażeni proponowanymi zmianami do art. 388 k.c. Zmiana ma zwiększyć ochronę obywateli przed nieuczciwymi i nieetycznymi praktykami sprzedawców.

  Czy fintech to przyszłość bankowości?

  Mówi się, że spółki fintechowe to przyszłość tradycyjnej bankowości, a niektórzy analitycy ryzykują stwierdzenie, iż biznesy łączące świat finansów z nowymi technologiami to przyszłość, która już nadeszła. Taki wariant potwierdzają nastroje na rynkach światowych, a także w strukturach największych funduszy inwestycyjnych globu. Beneficjentem tego typu zmian będzie przede wszystkim sam klient.

  Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

  Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

  Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

  Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

  Jak ustawić bezpieczne hasło na komputerze firmowym?

  Bezpieczne hasło i ochrona danych to podstawa każdej firmy. Tymczasem oszuści wykorzystują zaawansowane narzędzia IT do masowego łamania haseł dostępów do usług internetowych i w ten sposób pozyskują ogromne wolumeny danych do dokonywania przestępstw.

  MRiRW: blisko 2,2 mld euro z KPO na sektor rolno-spożywczy

  Sektor rolno-spożywczy ma w Krajowym Planie Odbudowy wyodrębnioną pulę na rozwój i wzmocnienie odporności na kryzysy. Jakie inwestycje będą jeszcze wspierane z KPO?

  Codzienie tracimy około 600 milionów zł z polskiego PKB

  Trzecia fala pandemii łagodniejsza dla gospodarki, ale niektóre sektory wciąż dużo tracą. Kto traci, a kto zyskuje na pandemii?

  Pakiet akcyzowy - zmiany dla firm

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie. Szereg zmian już obowiązuje m.in. uzyskiwanie lub cofanie zezwoleń akcyzowych. Co jeszcze się zmieniło?

  Jak powinna wyglądać umowa na dostawy produktów rolniczych?

  Umowa dla rolnika: jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu?

  Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej po śmierci przedsiębiorcy

  Prawnik wyjaśnia, co dzieje się po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG

  Hotele znów otwarte. Te miejskie na razie są omijane są przez gości

  Od 8 maja hotele znów mogą przyjmować gości. Jednak w przeciwieństwie do hoteli resortowych w tych miejskich nie widać bardzo dużego zainteresowania.

  Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

  Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

  Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

  Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

  Jak uzyskać wyrok w sprawach budowlanych w mniej niż dwa miesiące?

  Brak płatności nawet jednej faktury może zagrozić wypłacalności wykonawcy. W poszukiwaniu wyjścia z tej pułapki, coraz więcej firm budowlanych zwraca się w kierunku e-arbitrażu.

  Ponad 20% przedsiębiorców z branży beauty zapowiada zwolnienia

  Firmy z branży beauty zamierzają zwolnić część swoich pracowników. Planowane redukcje najczęściej mają obejmować ponad 60% kadr. Branża przeżywa stagnację i zapowiada falę upadłości.

  Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

  Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

  Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

  Tarcza branżowa - zasady wsparcia, nowe kody PKD

  Tarcza branżowa to wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po zmianach?

  Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

  Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?