REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najem dla początkującego przedsiębiorcy - porada

Większość osób rozpoczynających działalność gospodarczą nie dysponuje pomieszczeniem, w którym firma może być prowadzona. Wiąże się to z koniecznością zawarcia umowy najmu. W praktyce wybór lokalizacji i zawarcie umowy o odpowiedniej treści est najważniejszą decyzją dla każdego nowego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcy oszukują na jajkach


S, M, L czy XL, to klasy wagowe jaj kurzych dostępnych na rynku. O rodzaju informuje nas producent podając ją na opakowaniu. Teoretycznie mamy więc duży wybór. Jak jest w praktyce?

Firmy zatrudniają częściej niż w ubiegłym roku

Sektor przedsiębiorstw zanotował spadek zatrudnienia w marcu br. o 0,1 proc. w stosunku do lutego. W ujęciu rocznym kondycja firm wypada lepiej. Zatrudnienie wzrosło o 4,1 proc. - podał GUS.

Ile można zarobić na świętach wielkanocnych, czyli jajcarski biznes

Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników. Rośnie popyt, a razem z nim ceny. Jeśli myślisz, że sprzedaż to rzecz prosta – mylisz się. Handel jajkami to bardzo delikatny biznes.

REKLAMA

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - formalności

Założenie firmy budowlanej nie wiąże się z koniecznością uzyskania koncesji, licencji lub zezwoleń. W związku z tym właścicielem firmy budowlanej może być zarówno osoba bez wykształcenia kierunkowego jak również inżynier budownictwa. Na tym rynku wiele ekip działa w szarej strefie. Jest to jednak często jedynie etap przejściowy – do czasu zdobycia kontaktów w branży. Działanie w szarej strefie uniemożliwia ubieganie się o dotacje, jak również wystawianie faktur. Ekspert opisuje, jakie kroki należy przedsięwziąć, aby założyć firmę remontowo – budowlaną.

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - pomysł

W dzisiejszych czasach większość osób wchodzących na rynek pracy, bądź też powracających po dłuższym okresie braku aktywności zawodowej, nie ma szans na etat. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem dla wielu osób jest samodzielne zorganizowanie sobie miejsca pracy, poprzez założenie działalności gospodarczej.

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - zatrudnianie pracowników

Każdy kto wykonuje pracę zarobkową, również w firmie remontowo – budowlanej, chciałby pracować na podstawie umowy o pracę. Jednak ta forma zatrudnienia nie jest pożądana z punktu widzenia przedsiębiorcy. Ekspert radzi jakie umowy warto zawierać z pracownikami prowadząc firmę remontowo-budowlaną.

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - biznesplan

Firma remontowo - budowlana i dobry biznesplan to podstawa. Jeśli jesteś w trakcie zakładania swojej firmy remontowo – budowlanej lub zamierzasz ją założyć, z pewnością słyszałeś o potrzebie sporządzenia biznesplanu. Słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, m.in. w kontekście dotacji z Urzędu Pracy oraz w instytucjach finansowych, które udzielają pożyczek i kredytów przedsiębiorcom, nie tylko początkującym.

REKLAMA

Ostatnia dekada emigracji należy do Niemiec

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, a przede wszystkim natychmiastowe otwarcie brytyjskiego rynku pracy, to wydarzenie, które odmieniło charakter polskiej emigracji. Jednak pomimo wielkiej popularności Wysp Brytyjskich, w ciągu ostatniej dekady Polacy najczęściej pracowali w Niemczech.

Małopolscy przedsiębiorcy teraz z szansą na unijną dotację

Prowadzisz działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego? Chcesz rozwijać swoje przedsiębiorstwo, ale unijne dotacje to dla Ciebie „czarna magia”? Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki unijnej dotacji masz bowiem szanse na rozwój swojego przedsiębiorstwa i pozostawienie konkurencji daleko w tyle.

Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: rękojmia

Jeżeli prowadzisz lub dopiero zamierzasz otworzyć firmę remontowo-budowlaną niniejszy poradnik pomoże Ci przezwyciężyć trudności związane z gąszczem przepisów oraz wynikającymi z nich skomplikowanymi obowiązkami. W tej części ekspert podpowiada jak poradzić sobie z regulacjami dotyczącymi rękojmi.

Nowe rekordy i nowy kryzys?

MFW i szefowie Banku Światowego biją na alarm. Ich zdaniem gospodarka nie jest wystarczająco silna, aby wyjść cało z kolejnego kryzysu, a skutki poprzedniego nie zostały jeszcze zniwelowane. Jednocześnie na giełdach mogą zostać pobite nowe rekordy hossy i obserwujemy boom na surowce, sądząc po cenach tych ostatnich.

Zamówienia publiczne będą znowelizowane

Ustawa o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych została podpisana przez Prezydenta RP. Nowe przepisy rozszerzają przesłanki wykluczenia wykonawców z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Przedsiębiorco, uważaj co sprzedajesz

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą punkty sprzedaży żywności powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad przechowywania produktów oraz uważać na terminy przydatności do spożycia. W szczególności w okresie przedświątecznym, który jest czasem wzmożonej kontroli ze strony Inspekcji Handlowej oraz samych konsumentów.

Nokia E6 z Symbianem 3 – zaawansowane urządzenie biznesowe

Wiele mówiło się o tym, że Symbian prędzej czy później odejdzie do lamusa. Jest to po części prawda, gdyż firma Nokia już wkrótce zrezygnuje z Symbiana na rzecz systemów Microsoftu, jednak ten dzień nie nadejdzie tak szybko. Pojawiły się bowiem nowe modele telefonów z najnowszą wersją Symbiana oznaczonego nazwą kodową „Anna”. Poznajmy Nokię E6 do zastosowań biznesowych.

HTC Flyer – już wkrótce w sklepach

HTC Flyer to jeden z pierwszych tabletów z Androidem, który w Europie pojawić się miał w drugim kwartale bieżącego roku. Teraz pojawiła się oficjalna informacja o tym, że na europejskie rynki produkt o nazwie Flyer wejdzie dokładnie 9 maja. Poznajmy bliżej nowe urządzenie firmy HTC.

HTC Sensation – oficjalna premiera już wkrótce

Firma HTC zapowiedziała oficjalnie, że już niedługo wprowadzi na rynek nowe urządzenie o nazwie Sensation. Na temat smartfona już od kilku miesięcy krążą plotki i spekulacje w sieci, ale tym razem wszystkie informacje na jego temat są oficjalne i co najważniejsze, prawdziwe. Poznajmy bliżej HTC Sensation.

Na co zwrócić uwagę przy warunkach udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia?


Ustawa nowelizująca Prawo zamówień publicznych z dnia 2 grudnia 2009 r. wprowadziła zmiany w zakresie warunków udziału w postępowaniu. Jakie nowe rozwiązania przyjął ustawodawca? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na kim spoczywa ciężar dowodu w postępowaniu o udzielenie zamówienia?

Spełnienie warunków umożliwiających wzięcie udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, w razie potrzeby udowodnić musi wykonawca. Jakie reguły rządzą ciężarem dowodu w przypadku zamówień publicznych? Przeczytaj.

Jakie są warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia?

Warunki udziału w postępowaniu odnoszą się do właściwości podmiotowej wykonawcy. Od ich spełnienia uzależniony jest udział wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: prawa i obowiązki stron umowy o dzieło

Ekspert wyjaśnia jak poradzić sobie z kwestiami dotyczącymi materiału, z którego dzieło ma zostać wykonane; skutkami nierozpoczęcia prac w umówionym terminie, a także uprawnieniami zamawiającego do żądania zmiany sposobu wykonania dzieła. Firmy remontowo-budowlane w praktyce często mają do czynienia z prawami i obowiązkami stron umowy o dzieło innymi niż określone w przepisach dotyczących rękojmi.

Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

W Sejmie uchwalił nowelizację ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą między innymi zasad zawieszania działalności gospodarczej. System zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej czeka mała rewolucja.

Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?

1 lipca 2011 r. ruszy CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). To centralny rejestr przedsiębiorców - osób fizycznych, który zastąpi prowadzone dotąd przez poszczególne gminy ewidencje. Na jakich zasadach możliwy będzie dostęp do rejestru? Przeczytaj.

Google stratne o ok. 5%

Dzisiejszy dzień jest zapowiedzią tego, w jakiej atmosferze będą upływać najbliższe 2-3 tygodnie. W tym czasie poznamy szereg wyników finansowych amerykańskich spółek za I kwartał. Nastroje inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych zmieniają się diametralnie po publikacji tych danych.

Sprzęt, a oprogramowanie do analizowania sieci – jak to działa?

Problemy z siecią zawsze są dość ciężkie do zażegnania, ale dzięki analizatorom sieci ich eliminacja jest o wiele szybsza i skuteczniejsza. Jak działają analizatory sieci? Czy w każdych warunkach spełnią swoje zadanie?

Kłopoty z siecią – analizator receptą na problemy?

Zarządzanie siecią LAN, rozwiązywanie problemów oraz tworzenie wydajnej infrastruktury pod wymagające aplikacje a także szybki audyt bezpieczeństwa – nie są to proste zadania. Mimo to, mogą być prostsze jeśli skorzystamy z dobrego analizatora sieci. Na czym polega praca tego urządzenia?

Nowe podejście do licencji – niedrogo i legalnie

Oprogramowanie w firmie to niezwykle ważny składnik całego systemu IT. Bez odpowiedniego oprogramowania nawet najdroższy sprzęt jest bezużyteczny. Niestety niektóre firmy bardzo zaniedbują ten aspekt licząc na to, że nadrobią w innej dziedzinie. Jak to jest w praktyce?

Uwierzytelnianie komputerów w firmowej sieci – czy to się sprawdza?

Pisaliśmy już o zasadzie uwierzytelniania komputerów i użytkowników podłączających się do firmowej sieci. Pozwala to zwiększyć kontrolę w sieci, a co za tym idzie zwiększyć jej bezpieczeństwo. Przedstawimy po krótce podstawowe zasady uwierzytelniania komputerów w firmowej sieci.

BlackBerry Touch 9860, Torch 2 9810 i Bold Touch 9900 – oficjalna specyfikacja

Nie da się ukryć, że co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje o nowych smartfonach kanadyjskiego RIM. W Sieci pojawiły się właśnie pełne specyfikacje trzech nadchodzących smartfonów. Czy mamy do czynienia z czymś ciekawym i wartym uwagi, czy jest to kolejna kopia konkurencji w nowej obudowie?

Koszty i utrzymanie Open Source – czy to jest w pełni darmowe?

Firmy decydujące się na „przesiadkę” na oprogramowanie open source chcą nie tylko oszczędzić, ale również mieć dostęp do częstych aktualizacji i możliwości dowolnej konfiguracji oprogramowania według własnych potrzeb. Wielu sceptyków jednak twierdzi, że open source to gniazdo wielu błędów, które należy naprawić na własną rękę, a to kosztuje. Czy tak jest w rzeczywistości?

Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Jak już wiemy, różnice między open source a pozycjami komercyjnymi są dość znaczne. Po pierwsze open source jest o wiele tańsze (zazwyczaj nawet darmowe), ma możliwość ingerencji w kod i dokonywania zmian, możemy również liczyć na częste aktualizacje. Ale co jeszcze oferuje otwarte źródło i czy warto je stosować w firmie?

Redukcja obowiązków dla firm? Nieustanna

Ministerstwo Gospodarki przygotowało propozycje zmian w obowiązkach ciążących na przedsiębiorcach. – Nie ustajemy w wysiłkach redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczania barier dla przedsiębiorców i obywateli. Chcemy, aby korzystne dla firm zmiany zostały uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu – deklaruje minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Małe firmy odkładają inwestycje

W marcu br. wzrosły kredyty i depozyty firm - podał NBP. Przedsiębiorcy nadal odkładają inwestycje i stronią od ryzyka.

Jak powinna wyglądać ochrona sieci LAN?

Firmowa sieć bardzo często narażona jest na ataki z zewnątrz. Próba kradzieży danych, podglądanie czy zwykłe szpiegowanie to norma. Aby do tego nie dopuścić należy zabezpieczyć firmową sieć. Jak to zrobić? Czy są jakieś sprawdzone sposoby?

Open Source w firmie – szansa czy zagrożenie?

Dla wielu osób open source to świetna alternatywa dla komercyjnego oprogramowania, które można stosować w domu. Ale czy open source sprawdzi się w firmie? Okazuje się, że tak, a oszczędności jakie wygeneruje pokrywają wady tego rozwiązania. Poznajmy bliżej open source i jego wpływ na firmę.

Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o zagrożeniach pojawiających się w sieciach Wi-Fi. W większości przypadków jest tak, że wszelkie problemy z bezpieczeństwem zrzuca się na sieci bezprzewodowe i ich „wrodzone” ryzyko. Gdyby jednak przyjrzeć się kontroli dostępu, stan bezpieczeństwa większości sieci przewodowych w polskich firmach jest wręcz opłakany. Czy jest inna możliwość poprawienia bezpieczeństwa w sieciach firmowych?

Jakie są skutki ogłoszenia orzeczenia KIO w procesie udzielania zamówienia?

Dotychczas Krajowa Izba Odwoławcza podczas ogłaszania orzeczenia odczytywała zarówno sentencję, także uzasadnienie. Nowelizacja z dnia 2 grudnia 2009r. wprowadziła jednak zmiany w procedurze. Jak orzekanie przebiega obecnie?

Jak działają sieci transeuropejskie?

Program Trans-European Networks (TEN), który w Polsce znany jest pod nazwą sieci transeuropejskie, został przygotowany z myślą o rozbudowie oraz modernizacji infrastruktury drogowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej w krajach członkowskich. Na mocy Traktatu z Maastricht, podjęto decyzję o stworzeniu i ciągłej rozbudowie sieci, które zwiększyłyby stopień integracji państw członkowskich.

Jak e-sklep może obniżyć koszty wysyłki?

Małe firmy prowadzące sklepy internetowe często doświadczają wysokich stawek za usługi ze strony firm kurierskich. Czy z takim problemem mogą sobie poradzić?

Acer Iconia Tab A500 – niedrogo i konkretnie

Firma Acer, znana przede wszystkim z produkcji komputerów i podzespołów, poinformowała o dacie sprzedaży oraz co równie ważne, cenie nowego tabletu Acer Iconia Tab A500. Początkowo zdradzono informacje dotyczące rynku amerykańskiego, jednak wieści zza oceanu są bardzo pozytywne – jest spora szansa na to, że urządzenie trafi do Europy i tym samem może do Polski. Ile trzeba będzie zapłacić za tablet z Androidem Honeycomb oraz co będzie oferował?

Poradnik dla firm remontowo-budowlanych - ustalenie sposobu wynagrodzenia

Osoby prowadzące firmy remontowo-budowlane najczęściej zawierają umowy o dzieło. Jest to umowa na podstawie której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W niniejszym cyklu nie będę jednak omawiał wszystkich przepisów dotyczących tejże umowy, ale skoncentruję się na tych, których stosowanie może okazać się najbardziej przydatne w momentach krytycznych, kiedy dochodzi do sporu z zamawiającym.

Open Source dla biznesu – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Jak oszczędzić na firmowym oprogramowaniu pozostając jednocześnie w pełni legalnym i bezpiecznym? Z pozoru trudne rozwiązanie, jednak po przeanalizowaniu możliwości, jakie oferuje nam rynek oprogramowania, istnieje wiele rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest open source.

Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Rozpoczyna się wyścig po unijne dotacje w województwie podlaskim. Najbardziej innowacyjne pomysły nagradzane są unijną dotacją nawet w wysokości do 6 mln PLN. Wszystko co trzeba zrobić to posiadać nietuzinkowy pomysł na rozwój przedsiębiorstwa oraz złożyć w wymaganym terminie wniosek o przyznanie wsparcia. Jeśli posiadasz jakieś wątpliwości dotyczące aplikowania o unijne fundusze, ten artykuł pozwoli Ci je rozwiać!

Jaką drukarkę wybrać, aby druk był tani?

Koszty funkcjonowania biuro mogą sięgać nawet 5% wszystkich wydatków firmy. W obniżeniu ich poziomu pomóc może wybór taniej w eksploatacji drukarki. Na jakie urządzenie powinien zdecydować się mały przedsiębiorca?

Baca do kicia za oscypki

Na karę 6 miesięcy więzienia - w zawieszeniu na 2 lata - skazał Sąd Rejonowy w Nowym Targu bacę Wojciecha Gromadę z Zębu za produkcję oscypka bez wymaganego certyfikatu - poinformowała Kronika TVP Kraków.

Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, decyzje inwestorów uwarunkowane są wiadomościami, dotyczącymi inflacji. W środę koreański bank centralny przedstawił wyższą prognozę tego wskaźnika, przewidującą, że ceny wzrosną o 3,9%, podczas kiedy wcześniej oczekiwano wzrostu rzędu 3,5%.

Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

Nowy sprzęt do firmy – komputery, drukarki, serwery, plotery, aparaty, kamery… Jednym słowem niemal nowa firma, a wszystko to za niewielki wkład pieniężny? Brzmi jak sen przedsiębiorcy? Być może, ale to również prawda. Otóż ruszają dotacje unijne na sprzęt IT.

Nowe zasady rozliczania obrotu złomem - porada

Działając niejako w dobrej wierze, ustawodawca – począwszy od 1 kwietnia tego roku – zdecydował się wprowadzić nowe zasady rozliczania obrotu złomem na gruncie podatku od towarów i usług. Celem tych zmian jest bowiem eliminacja patologii w sektorze, które polegały między innymi na dokonywaniu fikcyjnych transakcji lub były dokonywane z wykorzystaniem tzw. firm „słupów”.

Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Zarządzanie informacją – dla wielu firm samo to pojęcie jest obce nie mówiąc o definicji, która się pod nim kryje. Z analiz statystycznych wynika, że procesy i narzędzia wspierające zarządzanie informacjami funkcjonują statystycznie tylko w co trzeciej firmie. Co gorsze, w większości funkcjonujących na rynku firm brakuje nawet jednolitych zasad zarządzania informacjami. Co to oznacza? Czy to generuje jakiekolwiek straty w firmie?

Informacja podsumowująca składana przez nabywcę - porada

W przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów może dochodzić do sytuacji, w których dostawca nie spełnił wszystkich warunków formalnych w państwie rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Jak powinien się w tej sytuacji zachować nabywca?

REKLAMA