REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uwaga na niebezpieczne maile – jak wyglądają i jak się przed nimi chronić?

Kamil Rogala
Klienci polskich banków znów muszą mieć się na baczności, gdyż po raz kolejny są na celowniku cyberprzestępców.
Klienci polskich banków znów muszą mieć się na baczności, gdyż po raz kolejny są na celowniku cyberprzestępców.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Klienci polskich banków znów muszą mieć się na baczności, gdyż po raz kolejny są na celowniku cyberprzestępców. Tym razem wykorzystywane są niebezpieczne pliki PDF, które mogą zainfekować nasz komputer i wydobyć z niego prywatne dane, w tym oczywiście hasła i loginy do systemów bankowych. Jak wygląda taki niebezpieczny mail i co zrobić, gdy damy się oszukać?

W tym przypadku metoda ataku jest znana i wykorzystywana od dłuższego czasu, niestety dość skutecznie. A na czym to polega?

REKLAMA

REKLAMA

Otóż potencjalna ofiara otrzymuje maila z informacją o dokonanym zamówieniu i rzekomym obciążeniu karty kredytowej. Już sama informacja o tym, że dokonaliśmy rzekomego zakupu może zbić nas z tropu, a treść maila ma nas skłonić do otwarcia załącznika w formie pliku PDF. W załączniku tym mają znajdować się szczegóły zamówienia, a potencjalna ofiara, która przecież niczego nie zamawiała, z chęcią dowie się więcej na temat zamówienia. Niestety, załącznik zawiera złośliwe skrypty, które instalują w systemie oprogramowanie, pozwalające przestępcom wykraść prywatne dane, w tym informacje niezbędne do zalogowania w systemie bankowym.

A jak wygląda taki mail? Poniżej prezentujemy przykładową treść. Należy pamiętać, że list może być zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a wszelkie numery i kwoty rzekomo obciążające kartę kredytową mogą się różnić od podanych w przykładzie. Cechą szczególną polskiej wersji listu mogą być błędy w składni wynikające z użycia translatora.

Sprawdź również: Pamięci masowe – jak kształtuje się przyszłość składowania danych?

Temat: Your Order No 123456789 | Puremobile Inc.
Nadawca : PuremobileInc
Załącznik : Order_123456789.pdf
Treść wiadomości w języku polskim :

Dziekujemy za zamowienie!

Twoje zamowienie zostalo przyjete.
Numer zamowienia 123-123456789.
Bedziesz musial podac ten numer w korespondencji.

Wybrales opcje platnosci karta kredytowa.
Twoja karta zostanie obciazona oplata w wysokosci 658,00 EUR.
Oplata za zamowienie bedzie opisana na wyciagu bankowym z karty kredytowej jako "Puremobile Inc."

Ta wiadomosc nie jest dowod zakupu
Po otrzymaniu przez nas potwierdzenia tej wplaty, wyslemy Ci list zwrotny.
W zaleznosci od tego jaka forme wysylki wybierzesz otrzymasz go wprost
na swoj adres e-mail lub na adres domowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecz jasna samo odebranie wiadomości mail nie stanowi zagrożenia, jednak jeśli pokusimy się o otwarcie załączonego pliku możemy mieć problemy. Co zrobić, jeśli dostaniemy podobny list?

Po pierwsze i najważniejsze, nie powinniśmy otwierać jakichkolwiek załączników w mailach, które otrzymujemy od nieznajomych. Tyczy się to wszystkich maili, zarówno tych opisywanych powyżej, jak i maili o innych treściach. Fałszywą wiadomość można dość łatwo rozpoznać. Większość tego typu maili nie zawiera polskich znaków, posiada również wspomniane wcześniej błędy stylistyczne i składniowe.

Polecamy: Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?

REKLAMA

Kolejnym krokiem jest instalowanie wszystkich aktualizacji posiadanych programów. Przestępcy wykorzystują wszystkie możliwe luki w oprogramowaniu. Może zdarzyć się, że cyberprzestępcy znajdą lukę w programie Paint i wyślą nam zdjęcie otwierające się w tej aplikacji. Producenci na bieżąco analizują bezpieczeństwo swoich produktów i starają się jak najszybciej naprawiać wszystkie wykryte luki. A co zrobić, jeśli otworzyliśmy taki załącznik?

Przede wszystkim powinniśmy wykonać kilka podstawowych czynności, a w szczególności przeskanować cały system za pomocą programu antywirusowego i zaktualizować wszystkie posiadane programy. Powinniśmy również jak najszybciej zmienić dane logowania do konta bankowego. Zmiany hasła możemy dokonać w systemie banku online lub telefonicznie. Możemy również zmienić hasła we wszystkich serwisach i kontach pocztowych.

Pamiętajmy, aby wszelkie dane zmieniać na komputerze, który na 100% nie jest zawirusowany. W innym przypadku podamy przestępcom na tacy nowe dane logowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA