Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małopolscy przedsiębiorcy teraz z szansą na unijną dotację

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Prowadzisz działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego? Chcesz rozwijać swoje przedsiębiorstwo, ale unijne dotacje to dla Ciebie „czarna magia”? Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki unijnej dotacji masz bowiem szanse na rozwój swojego przedsiębiorstwa i pozostawienie konkurencji daleko w tyle.

Przedsiębiorcy z województwa małopolskiego mogą ubiegać się o unijne dotacje w ramach tzw. programów krajowych oraz programu regionalnego. Warto zainteresować się zwłaszcza tym drugim, gdyż za chwilę ruszają unijne konkursy. Najlepsze projekty będą mogły otrzymać nawet do 45% unijnego dofinansowania na pokrycie wydatków w ramach projektu. Wszystko co należy zrobić to posiadać pomysł oraz złożyć wniosek o dofinansowanie.

Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Unijna pomoc dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swoich firm będzie udzielana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Programy regionalne charakteryzuje to, że są one wdrażane na poziomie województw i za ich realizację odpowiadają władze regionalne. W zależności od potrzeb danego województwa, pieniądze z funduszy unijnych mogą być kierowane na różne obszary interwencji. W przypadku Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wsparcie unijne dla przedsiębiorców jest udzielane w ramach działania 2.1.

Działanie 2.1 „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw"

Dotacje unijne dla przedsiębiorców są udzielane w trybie i terminie naboru wniosków. W przypadku działania 2.1 terminy naboru wniosków są uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa.

W przypadku tegorocznego konkursu dla przedsiębiorców, wnioski o udzielenie wsparcia należy składać w następujących terminach:
- 21 kwietnia - 20 maja 2011 r. - konkurs dla małych przedsiębiorstw,
- lipiec - sierpień 2011 r. - konkurs dla średnich przedsiębiorstw,
- listopad - grudzień 2011 r. - konkurs dla mikroprzedsiębiorstw.

Wnioski o udzielenie dofinansowania powinny być wypełnione zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji konkursowej oraz w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokumentacja konkursowa dla działania 2.1 oraz instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie są dostępne na stronie internetowej: http://www.mcp.malopolska.pl
Wnioski o dofinansowanie należy wypełnić za pośrednictwem aplikacji internetowej (Regionalnego Systemu Informatycznego) dostępnej na powyższej stronie internetowej, a następnie w terminie naboru dostarczyć wraz z wymaganymi załącznikami do Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Wnioski o dofinansowanie wraz z kompletną dokumentacją należy dostarczyć osobiście, pocztą lub przesyłką kurierską na adres Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości (Zespół wyboru projektów) ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków.

Przeczytaj również: Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie?

Do przykładowych rodzajów projektów, które mogą być realizowane w ramach działania 2. zalicza się projekty inwestycyjne poprawiające konkurencyjność przedsiębiorstwa związane z unowocześnieniem sposobu działania jak i oferty poprzez :
- rozbudowę i zakup przedsiębiorstwa,
- działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego,
- zmianę stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP,
- unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,
- zmianę wyrobu i usługi, w tym także zmianę w sposobie świadczenia usług,
- modernizację środków produkcji.

Projekt musi być realizowany w granicach administracyjnych województwa małopolskiego. Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesiące.

Jakie koszty mogą zostać pokryte w ramach dotacji?

Koszty poniesione na realizację projektu mogą być przedmiotem dofinansowania unijnego do określonej wysokości. Należy pamiętać, że koszty te muszą być poniesione zgodnie z ogólnymi zasadami kwalifikowalności wydatków w ramach programu operacyjnego. Zasady te są określone w dokumentacji programowej, w tym w „Programie kwalifikowania wydatków”. Do głównych wydatków kwalifikowanych w ramach projektu zaliczamy:
- przygotowanie projektu (dokumentacja techniczna i projektowa, prace konserwatorskie, geologiczne, archeologiczne, urbanistyczne, itp.),
- zakup środków trwałych (np. maszyn, urządzeń, aparatury, wyposażenia, itp.),
- zakup wartości niematerialnych i prawnych (np. patentów, licencji, oprogramowania, wiedzy, itp.),
- leasing oraz inne techniki finansowania,
- amortyzację,
- zarządzanie projektem (wynagrodzenie pracownika zarządzającego projektem, zarządzanie zlecone podmiotowi zewnętrznemu, nadzór i zastępstwo inwestycyjne, wydatki na promocję projektu, itp.),
- nabycie nieruchomości zabudowanej,
- roboty budowlane,
- usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe,
- systemy zarządzania w celu spełnienia wymagań europejskich norm ISO,
- zakup środków transportu,
- zakup przedsiębiorstwa (cena zakupu składników majątkowych zakupywanego przedsiębiorstwa mieszczących się w katalogu wydatków kwalifikowanych).

Wydatki na realizację projektu, aby mogły zostać uznane za kwalifikowane muszą zostać poniesione nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości dotacja?

Kwota do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców w ramach tego konkursu wynosi ponad 11 mln EUR. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla pojedynczego projektu inwestycyjnego dla małego przedsiębiorcy wynosi 40%. Pułap dofinansowania może zostać podniesiony o 5 punktów procentowych (do 45%) dla przedsiębiorcy, którego projekt jest zlokalizowany na terenie powiatu o wskaźniku przedsiębiorczości (mierzonym na poziomie powiatu) niższym niż 75% średniej dla województwa małopolskiego. Zalicza się do nich następujące powiaty: brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki, tarnowski.

Oznacza to, że minimalny wkład własny beneficjenta projektu wynosi co najmniej 60% wydatków kwalifikowanych i musi zostać pokryty ze środków własnych.
W ramach konkursu dla małych przedsiębiorstw została określona minimalna i maksymalna kwota dofinansowania przypadająca na jeden projekt:
- minimalna kwota wsparcia - 100 tys, PLN,
- maksymalna kwota wsparcia – 1 mln PLN.

Należy pamiętać, że w ramach działania 2.1 płatności na rzecz beneficjentów następują poprzez refundację. Oznacza to, że przedsiębiorca musi najpierw ponieść koszty związane z realizacją projektu ze środków własnych, a następnie na podstawie faktur ubiegać się o ich zwrot ze środków unijnych.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej sztucznej inteligencji w handlu

  Wartość wdrożeń sztucznej inteligencji na globalnym rynku detalicznym w 2023 roku ma wynieść 10,76 mld dolarów. To dopiero początek.

  Onboarding – wdrożenie do pracy zdalnie. Jak zwiększyć efektywność?

  Praca zdalna daje możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Coraz więcej organizacji stawia na ten model, dając możliwość pracy z własnego domu czy nawet z drugiego końca świata. O ile samo działanie jest już w większości przypadków bezproblemowe, warto zwrócić uwagę na proces wdrożenia w świat nowej organizacji i nowych obowiązków. 

  Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

  Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

  Czy 2023 Będzie Znów Rokiem Obligacji? Co z akcjami?

  Ubiegły rok na rynkach finansowych stał bez wątpienia pod znakiem obligacji. Wzrosty oprocentowania obligacji wystąpiły na niemal wszystkich znaczących rynkach. Oprocentowanie obligacji rosło zarówno w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jak i na amerykańskim rynku obligacji. Roczny wzrost na amerykańskich obligacjach dziesięcioletnich wyniósł 62,35%.

  Najem instytucjonalny – sektor PRS z ambitnymi planami budowy

  Przedłużający się konflikt w Ukrainie oraz znacznie obniżona zdolność kredytowa ludzi zwiększają popyt na wynajem mieszkań i tym samym wpływają na rozwój rynku PRS w Polsce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, w Unii Europejskiej około 30 proc. ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, podczas gdy w Polsce tylko około 13 proc.

  Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

  Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

  Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

  Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

  Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

  Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

  Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

  Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

  Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

  Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

  Dane GUS o sprzedaży detalicznej – komentarz rynkowy

  Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane na temat sprzedaży detalicznej w lutym 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 5 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 8,1 proc.), a w porównaniu ze styczniem spadek wyniósł 3,6 proc.

  Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

  Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

  Po kryzysie niektórych banków USA, cały świat patrzy na Fed

  Śmiało można stwierdzić, że dzisiejsza decyzja ws. stóp procentowych w USA, jest jedną z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych w ciągu ostatnich lat. Wszystko za sprawą niedawnych wydarzeń, gdy po rynkach rozlała się fala systemowych zagrożeń w sektorze bankowym. Jeszcze przed upadkiem SVB, rynkowy konsensus zakładał, że marcowe posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pozostawi po sobie podwyżkę stóp o 50 pb. Przewidywania te spotkały się z falą krytyki ze strony największych banków na Wall Street. Sytuacja jednak uległa zmianie. Jaka więc będzie decyzja Fedu i co się zmieniło w kwestii dolara? 

  Coraz więcej Polek zakłada własny biznes

  Jednym z kluczowych wyzwań wymienianych przez respondentki jest niewystarczająca wiedza na temat formalności związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz niechęć do ryzyka.

  SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

  SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?

  Kobieta z misją nie tylko gospodarczą

  Przedsiębiorcy, którzy w swoim regionie zrobili już wszystko, mogą nadal dużo zrobić w krajach gdzie brakuje tego, w czym oni się wyspecjalizowali. O misjach gospodarczych opowiada Beata Drzazga – Przedsiębiorca Wizjoner, który czerpie radość i energię z pomagania w biznesie i w życiu innym ludziom. 

  Mercedes GLB 2023. Lifting mocno delikatny. Zmian zbyt wiele nie ma

  Mercedes GLB 2023, czyli SUV niemieckiej marki przeszedł właśnie lifting. Co zmieniło się w modelu? Zmian prawie nie widać. To dobrze czy źle?

  Samochód do strefy czystego transportu. O czym pamiętać kupując auto używane?

  Samochód do strefy czystego transportu to pojęcie, którym Polacy interesują się coraz mocniej. O czym powinien pamiętać podczas zakupu mieszkaniec SCT?

  Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa...

  Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa? To zdanie idealnie opisuje zeszłoroczną sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

  Czy ChatGPT pomoże w walce z cyberprzestępczością?

  ChatGPT stał się groźnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Jednak, jak przekonują eksperci z Sophos, ten zaawansowany model językowy, zdolny do pisania i analizowania nawet dłuższych tekstów, może być również bardzo pomocny w walce z hakerami i internetowymi oszustami. Sztuczną inteligencję da się z powodzeniem wykorzystać do namierzania podejrzanej aktywności, filtrowania wiadomości e-mail czy przeciwdziałania cyberatakom z wykorzystaniem komponentów wbudowanych w system Microsoft Windows (LOLBin). 

  Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

  Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

  Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

  Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

  Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

  Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

  Polacy kochają mięso, jedzą je nawet 6 razy w tygodniu! Jakie wybierają najczęściej?

  Polacy jedzą dużo mięsa. Prawie czterech na dziesięciu badanych sięga po nie zazwyczaj 2-3 razy w tygodniu. Co trzecia osoba robi to nawet 4-6 razy w tym czasie. Na co dzień rodacy wybierają drób i wieprzowinę, ale ważne miejsca na liście zakupowej zajmują też ryby i owoce morza. Z kolei wołowina plasuje się wysoko w kategorii mięs jadanych od czasu do czasu. Natomiast dziczyzna i jagnięcina są rzadko wybierane przez konsumentów. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania Kantar Polska i Grupy BLIX, przeprowadzonego na próbie blisko 1,8 tys. konsumentów.

  Śniadanie biznesowe w Gdańsku: sygnaliści w firmie, zmiany w prawie pracy 2023, ochrona danych osobowych

  18 kwietnia 2023 r. w Gdańsku odbędzie się Śniadanie biznesowe – prawo w pigułce, poświęcone praktycznym zagadnieniom prawnym obowiązującym przedsiębiorców w 2023 r. Szkolenie organizuje Rödl & Partner. Partnerem medialnym szkolenia są: portal Infor.pl, organizacja pracodawców „Pracodawcy Pomorza”, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Niemieckie Koło Gospodarcze, a także Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.