Kategorie

Małopolscy przedsiębiorcy teraz z szansą na unijną dotację

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie?
Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie?
Prowadzisz działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego? Chcesz rozwijać swoje przedsiębiorstwo, ale unijne dotacje to dla Ciebie „czarna magia”? Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki unijnej dotacji masz bowiem szanse na rozwój swojego przedsiębiorstwa i pozostawienie konkurencji daleko w tyle.

Przedsiębiorcy z województwa małopolskiego mogą ubiegać się o unijne dotacje w ramach tzw. programów krajowych oraz programu regionalnego. Warto zainteresować się zwłaszcza tym drugim, gdyż za chwilę ruszają unijne konkursy. Najlepsze projekty będą mogły otrzymać nawet do 45% unijnego dofinansowania na pokrycie wydatków w ramach projektu. Wszystko co należy zrobić to posiadać pomysł oraz złożyć wniosek o dofinansowanie.

Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Unijna pomoc dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swoich firm będzie udzielana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Programy regionalne charakteryzuje to, że są one wdrażane na poziomie województw i za ich realizację odpowiadają władze regionalne. W zależności od potrzeb danego województwa, pieniądze z funduszy unijnych mogą być kierowane na różne obszary interwencji. W przypadku Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wsparcie unijne dla przedsiębiorców jest udzielane w ramach działania 2.1.

Działanie 2.1 „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw"

Dotacje unijne dla przedsiębiorców są udzielane w trybie i terminie naboru wniosków. W przypadku działania 2.1 terminy naboru wniosków są uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa.

W przypadku tegorocznego konkursu dla przedsiębiorców, wnioski o udzielenie wsparcia należy składać w następujących terminach:
- 21 kwietnia - 20 maja 2011 r. - konkurs dla małych przedsiębiorstw,
- lipiec - sierpień 2011 r. - konkurs dla średnich przedsiębiorstw,
- listopad - grudzień 2011 r. - konkurs dla mikroprzedsiębiorstw.

Wnioski o udzielenie dofinansowania powinny być wypełnione zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji konkursowej oraz w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Reklama

Dokumentacja konkursowa dla działania 2.1 oraz instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie są dostępne na stronie internetowej: http://www.mcp.malopolska.pl
Wnioski o dofinansowanie należy wypełnić za pośrednictwem aplikacji internetowej (Regionalnego Systemu Informatycznego) dostępnej na powyższej stronie internetowej, a następnie w terminie naboru dostarczyć wraz z wymaganymi załącznikami do Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Wnioski o dofinansowanie wraz z kompletną dokumentacją należy dostarczyć osobiście, pocztą lub przesyłką kurierską na adres Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości (Zespół wyboru projektów) ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków.

Przeczytaj również: Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie?

Do przykładowych rodzajów projektów, które mogą być realizowane w ramach działania 2. zalicza się projekty inwestycyjne poprawiające konkurencyjność przedsiębiorstwa związane z unowocześnieniem sposobu działania jak i oferty poprzez :
- rozbudowę i zakup przedsiębiorstwa,
- działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego,
- zmianę stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP,
- unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,
- zmianę wyrobu i usługi, w tym także zmianę w sposobie świadczenia usług,
- modernizację środków produkcji.

Projekt musi być realizowany w granicach administracyjnych województwa małopolskiego. Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesiące.

Jakie koszty mogą zostać pokryte w ramach dotacji?

Koszty poniesione na realizację projektu mogą być przedmiotem dofinansowania unijnego do określonej wysokości. Należy pamiętać, że koszty te muszą być poniesione zgodnie z ogólnymi zasadami kwalifikowalności wydatków w ramach programu operacyjnego. Zasady te są określone w dokumentacji programowej, w tym w „Programie kwalifikowania wydatków”. Do głównych wydatków kwalifikowanych w ramach projektu zaliczamy:
- przygotowanie projektu (dokumentacja techniczna i projektowa, prace konserwatorskie, geologiczne, archeologiczne, urbanistyczne, itp.),
- zakup środków trwałych (np. maszyn, urządzeń, aparatury, wyposażenia, itp.),
- zakup wartości niematerialnych i prawnych (np. patentów, licencji, oprogramowania, wiedzy, itp.),
- leasing oraz inne techniki finansowania,
- amortyzację,
- zarządzanie projektem (wynagrodzenie pracownika zarządzającego projektem, zarządzanie zlecone podmiotowi zewnętrznemu, nadzór i zastępstwo inwestycyjne, wydatki na promocję projektu, itp.),
- nabycie nieruchomości zabudowanej,
- roboty budowlane,
- usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe,
- systemy zarządzania w celu spełnienia wymagań europejskich norm ISO,
- zakup środków transportu,
- zakup przedsiębiorstwa (cena zakupu składników majątkowych zakupywanego przedsiębiorstwa mieszczących się w katalogu wydatków kwalifikowanych).

Wydatki na realizację projektu, aby mogły zostać uznane za kwalifikowane muszą zostać poniesione nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości dotacja?

Reklama

Kwota do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców w ramach tego konkursu wynosi ponad 11 mln EUR. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla pojedynczego projektu inwestycyjnego dla małego przedsiębiorcy wynosi 40%. Pułap dofinansowania może zostać podniesiony o 5 punktów procentowych (do 45%) dla przedsiębiorcy, którego projekt jest zlokalizowany na terenie powiatu o wskaźniku przedsiębiorczości (mierzonym na poziomie powiatu) niższym niż 75% średniej dla województwa małopolskiego. Zalicza się do nich następujące powiaty: brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki, tarnowski.

Oznacza to, że minimalny wkład własny beneficjenta projektu wynosi co najmniej 60% wydatków kwalifikowanych i musi zostać pokryty ze środków własnych.
W ramach konkursu dla małych przedsiębiorstw została określona minimalna i maksymalna kwota dofinansowania przypadająca na jeden projekt:
- minimalna kwota wsparcia - 100 tys, PLN,
- maksymalna kwota wsparcia – 1 mln PLN.

Należy pamiętać, że w ramach działania 2.1 płatności na rzecz beneficjentów następują poprzez refundację. Oznacza to, że przedsiębiorca musi najpierw ponieść koszty związane z realizacją projektu ze środków własnych, a następnie na podstawie faktur ubiegać się o ich zwrot ze środków unijnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.