REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Małopolscy przedsiębiorcy teraz z szansą na unijną dotację

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie?
Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzisz działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego? Chcesz rozwijać swoje przedsiębiorstwo, ale unijne dotacje to dla Ciebie „czarna magia”? Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki unijnej dotacji masz bowiem szanse na rozwój swojego przedsiębiorstwa i pozostawienie konkurencji daleko w tyle.

Przedsiębiorcy z województwa małopolskiego mogą ubiegać się o unijne dotacje w ramach tzw. programów krajowych oraz programu regionalnego. Warto zainteresować się zwłaszcza tym drugim, gdyż za chwilę ruszają unijne konkursy. Najlepsze projekty będą mogły otrzymać nawet do 45% unijnego dofinansowania na pokrycie wydatków w ramach projektu. Wszystko co należy zrobić to posiadać pomysł oraz złożyć wniosek o dofinansowanie.

REKLAMA

Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Unijna pomoc dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swoich firm będzie udzielana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Programy regionalne charakteryzuje to, że są one wdrażane na poziomie województw i za ich realizację odpowiadają władze regionalne. W zależności od potrzeb danego województwa, pieniądze z funduszy unijnych mogą być kierowane na różne obszary interwencji. W przypadku Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wsparcie unijne dla przedsiębiorców jest udzielane w ramach działania 2.1.

Działanie 2.1 „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw"

Dotacje unijne dla przedsiębiorców są udzielane w trybie i terminie naboru wniosków. W przypadku działania 2.1 terminy naboru wniosków są uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa.

W przypadku tegorocznego konkursu dla przedsiębiorców, wnioski o udzielenie wsparcia należy składać w następujących terminach:
- 21 kwietnia - 20 maja 2011 r. - konkurs dla małych przedsiębiorstw,
- lipiec - sierpień 2011 r. - konkurs dla średnich przedsiębiorstw,
- listopad - grudzień 2011 r. - konkurs dla mikroprzedsiębiorstw.

Wnioski o udzielenie dofinansowania powinny być wypełnione zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji konkursowej oraz w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dokumentacja konkursowa dla działania 2.1 oraz instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie są dostępne na stronie internetowej: http://www.mcp.malopolska.pl
Wnioski o dofinansowanie należy wypełnić za pośrednictwem aplikacji internetowej (Regionalnego Systemu Informatycznego) dostępnej na powyższej stronie internetowej, a następnie w terminie naboru dostarczyć wraz z wymaganymi załącznikami do Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Wnioski o dofinansowanie wraz z kompletną dokumentacją należy dostarczyć osobiście, pocztą lub przesyłką kurierską na adres Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości (Zespół wyboru projektów) ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków.

Przeczytaj również: Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie?

Do przykładowych rodzajów projektów, które mogą być realizowane w ramach działania 2. zalicza się projekty inwestycyjne poprawiające konkurencyjność przedsiębiorstwa związane z unowocześnieniem sposobu działania jak i oferty poprzez :
- rozbudowę i zakup przedsiębiorstwa,
- działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego,
- zmianę stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP,
- unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,
- zmianę wyrobu i usługi, w tym także zmianę w sposobie świadczenia usług,
- modernizację środków produkcji.

Projekt musi być realizowany w granicach administracyjnych województwa małopolskiego. Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesiące.

Jakie koszty mogą zostać pokryte w ramach dotacji?

Koszty poniesione na realizację projektu mogą być przedmiotem dofinansowania unijnego do określonej wysokości. Należy pamiętać, że koszty te muszą być poniesione zgodnie z ogólnymi zasadami kwalifikowalności wydatków w ramach programu operacyjnego. Zasady te są określone w dokumentacji programowej, w tym w „Programie kwalifikowania wydatków”. Do głównych wydatków kwalifikowanych w ramach projektu zaliczamy:
- przygotowanie projektu (dokumentacja techniczna i projektowa, prace konserwatorskie, geologiczne, archeologiczne, urbanistyczne, itp.),
- zakup środków trwałych (np. maszyn, urządzeń, aparatury, wyposażenia, itp.),
- zakup wartości niematerialnych i prawnych (np. patentów, licencji, oprogramowania, wiedzy, itp.),
- leasing oraz inne techniki finansowania,
- amortyzację,
- zarządzanie projektem (wynagrodzenie pracownika zarządzającego projektem, zarządzanie zlecone podmiotowi zewnętrznemu, nadzór i zastępstwo inwestycyjne, wydatki na promocję projektu, itp.),
- nabycie nieruchomości zabudowanej,
- roboty budowlane,
- usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe,
- systemy zarządzania w celu spełnienia wymagań europejskich norm ISO,
- zakup środków transportu,
- zakup przedsiębiorstwa (cena zakupu składników majątkowych zakupywanego przedsiębiorstwa mieszczących się w katalogu wydatków kwalifikowanych).

Wydatki na realizację projektu, aby mogły zostać uznane za kwalifikowane muszą zostać poniesione nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości dotacja?

REKLAMA

Kwota do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców w ramach tego konkursu wynosi ponad 11 mln EUR. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla pojedynczego projektu inwestycyjnego dla małego przedsiębiorcy wynosi 40%. Pułap dofinansowania może zostać podniesiony o 5 punktów procentowych (do 45%) dla przedsiębiorcy, którego projekt jest zlokalizowany na terenie powiatu o wskaźniku przedsiębiorczości (mierzonym na poziomie powiatu) niższym niż 75% średniej dla województwa małopolskiego. Zalicza się do nich następujące powiaty: brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki, tarnowski.

Oznacza to, że minimalny wkład własny beneficjenta projektu wynosi co najmniej 60% wydatków kwalifikowanych i musi zostać pokryty ze środków własnych.
W ramach konkursu dla małych przedsiębiorstw została określona minimalna i maksymalna kwota dofinansowania przypadająca na jeden projekt:
- minimalna kwota wsparcia - 100 tys, PLN,
- maksymalna kwota wsparcia – 1 mln PLN.

Należy pamiętać, że w ramach działania 2.1 płatności na rzecz beneficjentów następują poprzez refundację. Oznacza to, że przedsiębiorca musi najpierw ponieść koszty związane z realizacją projektu ze środków własnych, a następnie na podstawie faktur ubiegać się o ich zwrot ze środków unijnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA