Kategorie

Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Rusza nabór wniosków o wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwach
Rusza nabór wniosków o wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwach
Rozpoczyna się wyścig po unijne dotacje w województwie podlaskim. Najbardziej innowacyjne pomysły nagradzane są unijną dotacją nawet w wysokości do 6 mln PLN. Wszystko co trzeba zrobić to posiadać nietuzinkowy pomysł na rozwój przedsiębiorstwa oraz złożyć w wymaganym terminie wniosek o przyznanie wsparcia. Jeśli posiadasz jakieś wątpliwości dotyczące aplikowania o unijne fundusze, ten artykuł pozwoli Ci je rozwiać!

Dodatkowe środki dostępne również dla podlaskich przedsiębiorców

Reklama

Śpieszę donieść, że unijne dotację są jeszcze dostępne w województwie podlaskim. To cenna informacja zwłaszcza w kontekście wyczerpywania się środków unijnych dla przedsiębiorców. Zarząd województwa podlaskiego skutecznie zadbał, aby w jego regionie nie zabrakło środków na wsparcie innowacyjnych przedsiębiorców. W tym konkursie do rozdysponowania pomiędzy nich jest kwota aż 12 mln EUR. I to nie koniec dobrych informacji. Dodatkowe środki, które województwo podlaskie otrzymało za sprawne wydawanie unijnych pieniędzy (m.in. z krajowej rezerwy wykonania) zasilą budżet kolejnych konkursów dla przedsiębiorców, które zostały zaplanowane na koniec 2011 roku oraz na 2012 rok. Wcześniej zmiany w programie operacyjnym musi zaakceptować Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Dzięki takim zmianom, podlascy przedsiębiorcy będą mogli cieszyć środkami nawet w wysokości ponad 20 mln EUR. 

Propozycja rozdysponowania dodatkowych środków pomiędzy podlaskich przedsiębiorców stała się możliwa dzięki sprawnemu wdrażaniu programu operacyjnego przez władze województwa. Działanie takie zostało nagrodzone premią z krajowej rezerwy wykonania, dzięki czemu do województwa podlaskiego trafiło ponad 27,5 mln EUR. Spośród przyznanej kwoty:
- 5 mln EUR zasiliło pulę przeznaczoną na wsparcie akcji pożyczkowo - poręczeniowej w regionie (działanie 1.3. RPOWP Wsparcie instytucji otoczenia biznesu)
- 10 mln EUR przeznaczone zostało na bezpośrednie dotacje inwestycyjne dla firm (działanie 1.4. RPOWP Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw)
- 6,5 mln EUR wsparło inwestycje przedsiębiorstw z branży turystycznej (działanie 3.2. RPOWP).
Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Europejskiej.

Rusza nabór wniosków o wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwach

Reklama

Znany jest już termin naboru wniosków o dofinansowanie dla podlaskich przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swoich firm. Będzie on prowadzony od 20 kwietnia i potrwa do 8 lipca br. Konkurs ten organizowany jest w ramach działania 1.4 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Konkurs przeznaczony jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa podlaskiego. Zgłoszenie udziału w konkursie następuje poprzez złożenie kompletnej aplikacji określonej w dokumentacji konkursowej w trybie i terminie naboru wniosków. Dokumenty można składać osobiście, drogą pocztową - listem poleconym lub kurierem w kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Pomoc może być udzielona jedynie na nową inwestycję tj. inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związaną z:
- utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
- rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
- dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych, dodatkowych produktów lub
- zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.

Przeczytaj również: Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Nową inwestycją nie jest inwestycja prowadząca jedynie do odtworzenia zdolności produkcyjnych oraz nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorcy.

Dofinansowanie w ramach działania 1.4 mogą otrzymać projekty polegające na:
- realizacji zasadniczych zmian produkcji, procesu produkcyjnego lub zmiana w zakresie sposobu świadczenia usług poprzez racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację.
- nabyciu oraz wytworzeniu środków trwałych niezbędnych do prowadzenia, unowocześnienia i rozwoju działalności gospodarczej.
- inwestycjach w aktywa niematerialne i prawne związanych z transferem technologii poprzez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej i technologicznej.

Wysokość dofinansowania unijnego, o które mogą wnioskować beneficjenci konkursu jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa i kształtuje się następująco:
- 70% - Mikro i małe przedsiębiorstwa
- 60% - Średnie przedsiębiorstwa
- 50% - MSP w przypadku pomocy de minimis

Budżet konkursu wynosi 12 mln EUR. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 6 mln PLN.

Obowiązują nowe kryteria wyboru projektów

O powodzeniu w konkursie w większym niż dotychczas stopniu będzie decydowała innowacyjność przedsięwzięć przygotowanych przez przedsiębiorców. Zwiększono bowiem liczbę maksymalną liczbę punktów przyznawanych za innowacyjność projektu (z 32 do 40).
Żeby projekt spełniał wymogi kryterium musi wnosić do działalności przedsiębiorstwa „nową jakość” – musi być innowacyjny. Innowacyjność może być związana z ofertą przedsiębiorcy lub z procesem operacyjnym. W pierwszym przypadku będzie to np. wytwarzanie nowego produktu, świadczenie nowych usług, wprowadzenie do oferty nowego asortymentu towarów. We wszystkich tych przypadkach przedsiębiorstwo podejmuje nowe wyzwanie, które wymaga szczególnego wysiłku finansowego, organizacyjnego oraz wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rynkowym. Firma będzie robiła coś, czego nie robiła wcześniej. Żeby jednak osiągnąć swój cel musi ponieść odpowiednie nakłady. W ramach konkursu założono wsparcie środkami publicznymi wyłącznie takich przedsięwzięć.

Polecamy serwis Dotacje

Z dofinansowania w ramach konkursu nie będą mogły skorzystać firmy, których inwestycje mają charakter typowo odtworzeniowy (wymiana parku maszynowego, remonty itp.). Ponadto nie przewiduje się udzielenie wsparcia na zakup kolejnych maszyn w celu zwiększenia wolumenu produkcji i sprzedaży już wytwarzanego produktu, otwarcie kolejnych punktów usługowych w nowych lokalizacjach, z tą samą ofertą usług, zwiększenie ilości palcówek handlowych.

Drugą kwalifikowaną grupą projektów innowacyjnych stanowią projekty, w których oferta przedsiębiorstwa nie ulega zmianie. Istotnie zmienia się natomiast proces operacyjny. W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych zmieni się np. technologia produkcji i zmiana ta będzie istotna z punktu widzenia efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa tj. będzie skutkowała znacznym przyspieszeniem cyklu produkcyjnego, oszczędnością kosztów, zwiększeniem jakości wyrobów itp.  Wszelkie nakłady inwestycyjne (z zastrzeżeniem szczególnych wymogów programowych) służące wdrożeniu nowej technologii będą mogły zostać dofinansowane w ramach konkursu.

Nowe kryteria obowiązujące podczas procesu oceny projektów zgłoszonych w konkursie szczegółowo opisuje „Przewodnik po kryteriach wyboru projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – działanie 1.4 Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw, wersja marzec 2011”. Dokument ten dostępny jest na stronie internetowej: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.