REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Rusza nabór wniosków o wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwach
Rusza nabór wniosków o wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwach

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczyna się wyścig po unijne dotacje w województwie podlaskim. Najbardziej innowacyjne pomysły nagradzane są unijną dotacją nawet w wysokości do 6 mln PLN. Wszystko co trzeba zrobić to posiadać nietuzinkowy pomysł na rozwój przedsiębiorstwa oraz złożyć w wymaganym terminie wniosek o przyznanie wsparcia. Jeśli posiadasz jakieś wątpliwości dotyczące aplikowania o unijne fundusze, ten artykuł pozwoli Ci je rozwiać!

Dodatkowe środki dostępne również dla podlaskich przedsiębiorców

REKLAMA

Śpieszę donieść, że unijne dotację są jeszcze dostępne w województwie podlaskim. To cenna informacja zwłaszcza w kontekście wyczerpywania się środków unijnych dla przedsiębiorców. Zarząd województwa podlaskiego skutecznie zadbał, aby w jego regionie nie zabrakło środków na wsparcie innowacyjnych przedsiębiorców. W tym konkursie do rozdysponowania pomiędzy nich jest kwota aż 12 mln EUR. I to nie koniec dobrych informacji. Dodatkowe środki, które województwo podlaskie otrzymało za sprawne wydawanie unijnych pieniędzy (m.in. z krajowej rezerwy wykonania) zasilą budżet kolejnych konkursów dla przedsiębiorców, które zostały zaplanowane na koniec 2011 roku oraz na 2012 rok. Wcześniej zmiany w programie operacyjnym musi zaakceptować Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Dzięki takim zmianom, podlascy przedsiębiorcy będą mogli cieszyć środkami nawet w wysokości ponad 20 mln EUR. 

REKLAMA

Propozycja rozdysponowania dodatkowych środków pomiędzy podlaskich przedsiębiorców stała się możliwa dzięki sprawnemu wdrażaniu programu operacyjnego przez władze województwa. Działanie takie zostało nagrodzone premią z krajowej rezerwy wykonania, dzięki czemu do województwa podlaskiego trafiło ponad 27,5 mln EUR. Spośród przyznanej kwoty:
- 5 mln EUR zasiliło pulę przeznaczoną na wsparcie akcji pożyczkowo - poręczeniowej w regionie (działanie 1.3. RPOWP Wsparcie instytucji otoczenia biznesu)
- 10 mln EUR przeznaczone zostało na bezpośrednie dotacje inwestycyjne dla firm (działanie 1.4. RPOWP Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw)
- 6,5 mln EUR wsparło inwestycje przedsiębiorstw z branży turystycznej (działanie 3.2. RPOWP).
Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Europejskiej.

Rusza nabór wniosków o wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwach

REKLAMA

Znany jest już termin naboru wniosków o dofinansowanie dla podlaskich przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swoich firm. Będzie on prowadzony od 20 kwietnia i potrwa do 8 lipca br. Konkurs ten organizowany jest w ramach działania 1.4 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Konkurs przeznaczony jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa podlaskiego. Zgłoszenie udziału w konkursie następuje poprzez złożenie kompletnej aplikacji określonej w dokumentacji konkursowej w trybie i terminie naboru wniosków. Dokumenty można składać osobiście, drogą pocztową - listem poleconym lub kurierem w kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Pomoc może być udzielona jedynie na nową inwestycję tj. inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związaną z:
- utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
- rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
- dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych, dodatkowych produktów lub
- zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.

Przeczytaj również: Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nową inwestycją nie jest inwestycja prowadząca jedynie do odtworzenia zdolności produkcyjnych oraz nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorcy.

Dofinansowanie w ramach działania 1.4 mogą otrzymać projekty polegające na:
- realizacji zasadniczych zmian produkcji, procesu produkcyjnego lub zmiana w zakresie sposobu świadczenia usług poprzez racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację.
- nabyciu oraz wytworzeniu środków trwałych niezbędnych do prowadzenia, unowocześnienia i rozwoju działalności gospodarczej.
- inwestycjach w aktywa niematerialne i prawne związanych z transferem technologii poprzez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej i technologicznej.

Wysokość dofinansowania unijnego, o które mogą wnioskować beneficjenci konkursu jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa i kształtuje się następująco:
- 70% - Mikro i małe przedsiębiorstwa
- 60% - Średnie przedsiębiorstwa
- 50% - MSP w przypadku pomocy de minimis

Budżet konkursu wynosi 12 mln EUR. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 6 mln PLN.

Obowiązują nowe kryteria wyboru projektów

O powodzeniu w konkursie w większym niż dotychczas stopniu będzie decydowała innowacyjność przedsięwzięć przygotowanych przez przedsiębiorców. Zwiększono bowiem liczbę maksymalną liczbę punktów przyznawanych za innowacyjność projektu (z 32 do 40).
Żeby projekt spełniał wymogi kryterium musi wnosić do działalności przedsiębiorstwa „nową jakość” – musi być innowacyjny. Innowacyjność może być związana z ofertą przedsiębiorcy lub z procesem operacyjnym. W pierwszym przypadku będzie to np. wytwarzanie nowego produktu, świadczenie nowych usług, wprowadzenie do oferty nowego asortymentu towarów. We wszystkich tych przypadkach przedsiębiorstwo podejmuje nowe wyzwanie, które wymaga szczególnego wysiłku finansowego, organizacyjnego oraz wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rynkowym. Firma będzie robiła coś, czego nie robiła wcześniej. Żeby jednak osiągnąć swój cel musi ponieść odpowiednie nakłady. W ramach konkursu założono wsparcie środkami publicznymi wyłącznie takich przedsięwzięć.

Polecamy serwis Dotacje

Z dofinansowania w ramach konkursu nie będą mogły skorzystać firmy, których inwestycje mają charakter typowo odtworzeniowy (wymiana parku maszynowego, remonty itp.). Ponadto nie przewiduje się udzielenie wsparcia na zakup kolejnych maszyn w celu zwiększenia wolumenu produkcji i sprzedaży już wytwarzanego produktu, otwarcie kolejnych punktów usługowych w nowych lokalizacjach, z tą samą ofertą usług, zwiększenie ilości palcówek handlowych.

Drugą kwalifikowaną grupą projektów innowacyjnych stanowią projekty, w których oferta przedsiębiorstwa nie ulega zmianie. Istotnie zmienia się natomiast proces operacyjny. W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych zmieni się np. technologia produkcji i zmiana ta będzie istotna z punktu widzenia efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa tj. będzie skutkowała znacznym przyspieszeniem cyklu produkcyjnego, oszczędnością kosztów, zwiększeniem jakości wyrobów itp.  Wszelkie nakłady inwestycyjne (z zastrzeżeniem szczególnych wymogów programowych) służące wdrożeniu nowej technologii będą mogły zostać dofinansowane w ramach konkursu.

Nowe kryteria obowiązujące podczas procesu oceny projektów zgłoszonych w konkursie szczegółowo opisuje „Przewodnik po kryteriach wyboru projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – działanie 1.4 Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw, wersja marzec 2011”. Dokument ten dostępny jest na stronie internetowej: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA