REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.
Warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku unijnych dotacji dla firm staje się coraz mniej korzystna. Dzieje się tak głównie ze względu na wyczerpywanie się potencjalnych źródeł finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach. W najbliższym czasie czeka nas organizacja ostatnich unijnych konkursów w tej perspektywie. W obliczu tego warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.

W ostatnim czasie coraz głośniej w Unii Europejskiej mówi się o przejściu od finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w postaci bezzwrotnych dotacji do modelu finansowania poprzez kredyty i poręczenia. Instrumenty zwrotne bo o nich tu mowa mogą stać się jedynym sposobem finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w kolejnej perspektywie finansowej 2014-2020. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak wiedzą, że taki sposób finansowania przedsięwzięć będzie dostępny w Polsce już w przyszłym roku i może on stanowić skuteczną alternatywę dla wyczerpującego się źródła unijnych dotacji. Instrumenty zwrotne mogą stanowić szansę zwłaszcza dla najmniejszych firm, które ze względu na brak doświadczenia i krótki okres funkcjonowania na rynku mają problemy z otrzymaniem kredytu komercyjnego.

REKLAMA

99 proc. zakładanych w Europie firm to małe przedsiębiorstwa, a jedna trzecia spośród nich to firmy założone przez osoby bezrobotne.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Europejski instrument mikrofinansowy Progress

REKLAMA

Europejski instrument mikrofinansowy Progress został ustanowiony przez Komisję Europejską w marcu 2010 roku i ma na celu ułatwić dostęp do finansowania osobom, które chcą założyć firmę lub rozwinąć działalność, ale trudno jest im uzyskać pożyczkę bankową. Progress nie udostępnia środków finansowych bezpośrednio przedsiębiorcom, ale ułatwia instytucjom mikrofinansowym w krajach UE udzielanie przedsiębiorcom pożyczek. Innymi słowy Progress udostępnia krajowym instytucjom pożyczki i kapitał własny, dzięki którym możliwe jest zwiększenie środków przeznaczonych na pożyczki dla przedsiębiorców, również początkujących. To co może wyróżniać tego typu produkty od innych to prawdopodobnie niższe oprocentowanie kredytu od rynkowego, karencja w spłacie pożyczki czy niższy poziom zabezpieczeń. „Prawdopodobnie” gdyż zasady udzielania wsparcia są uzależnione od wyniku negocjacji z poszczególnymi bankami.

Budżet początkowo przeznaczony na ten cel wynosi 100 mln euro i ma dzięki efektowi dźwigni osiągnąć w sumie kwotę 500 mln euro w mikrokredytach. Działania będą prowadzone we współpracy z Grupą Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i mogą prowadzić do udostępnienia w ciągu następnych ośmiu lat około 45 tys. pożyczek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

REKLAMA

Pożyczki udzielane w ramach instrumentu Progress są przeznaczone dla przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej, które zatrudniają lub będą zatrudniać nie więcej niż 10 osób. W takiej sytuacji wszystkie podmioty zainteresowane otrzymaniem takiej pożyczki powinny zgłosić się do banku, który został pośrednikiem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i w ramach, którego oferuje konkurencyjne pożyczki na wsparcie działalności gospodarczej. Należy dodać, że wysokość jednorazowej pożyczki udzielanej dla indywidualnego przedsiębiorcy nie może przekroczyć kwoty 25 tys. EUR.

Na chwilę obecną trwają rozmowy z przedstawicielami polskich instytucji finansowanych na temat zasad i możliwości udzielania preferencyjnych kredytów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Prawdopodobnie nowa, bogatsza o mikrokredyty EFI oferta będzie oferowana przez polskich pośredników już z początkiem przyszłego roku. 

Lista pośredników finansowych zaangażowanych we wdrażanie instrumentu Progress jest dostępna pod adresem strony internetowej Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego: http://www.eif.org i jest ona przedmiotem sukcesywnej aktualizacji o dane kontaktowe podmiotów zainteresowanych udzielaniem tej formy pomocy.

Finansowanie udzielane w ramach instrumentu Progress może zostać przeznaczone na inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach, włączając to koszty leasingu, nabywania licencji i patentów jak również koszty poniesione na uruchomienie przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że środki udzielone w ramach Progress nie mogą służyć pokryciu zadłużenia. Pożyczki udzielane w ramach instrumentu nakierowane są przede wszystkim na wspieranie grup nieaktywnych zawodowo, ludzi młodych pozostających bez pracy, kobiet.

Polecamy serwis Dotacje

Przedsiębiorcy, którzy są niecierpliwy i potrzebują gotówki na finansowanie inwestycji w swoich przedsiębiorstwach mogą skorzystać z pożyczek udzielanych z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego przez Bank Pekao. W ciągu trzech lat bank może przeznaczyć na finansowanie tego typu pożyczek kwotę 200 mln PLN. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 20 tys. PLN. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej banku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA