REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.
Warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku unijnych dotacji dla firm staje się coraz mniej korzystna. Dzieje się tak głównie ze względu na wyczerpywanie się potencjalnych źródeł finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach. W najbliższym czasie czeka nas organizacja ostatnich unijnych konkursów w tej perspektywie. W obliczu tego warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.

W ostatnim czasie coraz głośniej w Unii Europejskiej mówi się o przejściu od finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w postaci bezzwrotnych dotacji do modelu finansowania poprzez kredyty i poręczenia. Instrumenty zwrotne bo o nich tu mowa mogą stać się jedynym sposobem finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w kolejnej perspektywie finansowej 2014-2020. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak wiedzą, że taki sposób finansowania przedsięwzięć będzie dostępny w Polsce już w przyszłym roku i może on stanowić skuteczną alternatywę dla wyczerpującego się źródła unijnych dotacji. Instrumenty zwrotne mogą stanowić szansę zwłaszcza dla najmniejszych firm, które ze względu na brak doświadczenia i krótki okres funkcjonowania na rynku mają problemy z otrzymaniem kredytu komercyjnego.

REKLAMA

99 proc. zakładanych w Europie firm to małe przedsiębiorstwa, a jedna trzecia spośród nich to firmy założone przez osoby bezrobotne.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Europejski instrument mikrofinansowy Progress

REKLAMA

Europejski instrument mikrofinansowy Progress został ustanowiony przez Komisję Europejską w marcu 2010 roku i ma na celu ułatwić dostęp do finansowania osobom, które chcą założyć firmę lub rozwinąć działalność, ale trudno jest im uzyskać pożyczkę bankową. Progress nie udostępnia środków finansowych bezpośrednio przedsiębiorcom, ale ułatwia instytucjom mikrofinansowym w krajach UE udzielanie przedsiębiorcom pożyczek. Innymi słowy Progress udostępnia krajowym instytucjom pożyczki i kapitał własny, dzięki którym możliwe jest zwiększenie środków przeznaczonych na pożyczki dla przedsiębiorców, również początkujących. To co może wyróżniać tego typu produkty od innych to prawdopodobnie niższe oprocentowanie kredytu od rynkowego, karencja w spłacie pożyczki czy niższy poziom zabezpieczeń. „Prawdopodobnie” gdyż zasady udzielania wsparcia są uzależnione od wyniku negocjacji z poszczególnymi bankami.

Budżet początkowo przeznaczony na ten cel wynosi 100 mln euro i ma dzięki efektowi dźwigni osiągnąć w sumie kwotę 500 mln euro w mikrokredytach. Działania będą prowadzone we współpracy z Grupą Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i mogą prowadzić do udostępnienia w ciągu następnych ośmiu lat około 45 tys. pożyczek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

REKLAMA

Pożyczki udzielane w ramach instrumentu Progress są przeznaczone dla przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej, które zatrudniają lub będą zatrudniać nie więcej niż 10 osób. W takiej sytuacji wszystkie podmioty zainteresowane otrzymaniem takiej pożyczki powinny zgłosić się do banku, który został pośrednikiem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i w ramach, którego oferuje konkurencyjne pożyczki na wsparcie działalności gospodarczej. Należy dodać, że wysokość jednorazowej pożyczki udzielanej dla indywidualnego przedsiębiorcy nie może przekroczyć kwoty 25 tys. EUR.

Na chwilę obecną trwają rozmowy z przedstawicielami polskich instytucji finansowanych na temat zasad i możliwości udzielania preferencyjnych kredytów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Prawdopodobnie nowa, bogatsza o mikrokredyty EFI oferta będzie oferowana przez polskich pośredników już z początkiem przyszłego roku. 

Lista pośredników finansowych zaangażowanych we wdrażanie instrumentu Progress jest dostępna pod adresem strony internetowej Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego: http://www.eif.org i jest ona przedmiotem sukcesywnej aktualizacji o dane kontaktowe podmiotów zainteresowanych udzielaniem tej formy pomocy.

Finansowanie udzielane w ramach instrumentu Progress może zostać przeznaczone na inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach, włączając to koszty leasingu, nabywania licencji i patentów jak również koszty poniesione na uruchomienie przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że środki udzielone w ramach Progress nie mogą służyć pokryciu zadłużenia. Pożyczki udzielane w ramach instrumentu nakierowane są przede wszystkim na wspieranie grup nieaktywnych zawodowo, ludzi młodych pozostających bez pracy, kobiet.

Polecamy serwis Dotacje

Przedsiębiorcy, którzy są niecierpliwy i potrzebują gotówki na finansowanie inwestycji w swoich przedsiębiorstwach mogą skorzystać z pożyczek udzielanych z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego przez Bank Pekao. W ciągu trzech lat bank może przeznaczyć na finansowanie tego typu pożyczek kwotę 200 mln PLN. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 20 tys. PLN. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej banku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA