| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Sytuacja na rynku unijnych dotacji dla firm staje się coraz mniej korzystna. Dzieje się tak głównie ze względu na wyczerpywanie się potencjalnych źródeł finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach. W najbliższym czasie czeka nas organizacja ostatnich unijnych konkursów w tej perspektywie. W obliczu tego warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.

W ostatnim czasie coraz głośniej w Unii Europejskiej mówi się o przejściu od finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w postaci bezzwrotnych dotacji do modelu finansowania poprzez kredyty i poręczenia. Instrumenty zwrotne bo o nich tu mowa mogą stać się jedynym sposobem finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w kolejnej perspektywie finansowej 2014-2020. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak wiedzą, że taki sposób finansowania przedsięwzięć będzie dostępny w Polsce już w przyszłym roku i może on stanowić skuteczną alternatywę dla wyczerpującego się źródła unijnych dotacji. Instrumenty zwrotne mogą stanowić szansę zwłaszcza dla najmniejszych firm, które ze względu na brak doświadczenia i krótki okres funkcjonowania na rynku mają problemy z otrzymaniem kredytu komercyjnego.

99 proc. zakładanych w Europie firm to małe przedsiębiorstwa, a jedna trzecia spośród nich to firmy założone przez osoby bezrobotne.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Europejski instrument mikrofinansowy Progress

Europejski instrument mikrofinansowy Progress został ustanowiony przez Komisję Europejską w marcu 2010 roku i ma na celu ułatwić dostęp do finansowania osobom, które chcą założyć firmę lub rozwinąć działalność, ale trudno jest im uzyskać pożyczkę bankową. Progress nie udostępnia środków finansowych bezpośrednio przedsiębiorcom, ale ułatwia instytucjom mikrofinansowym w krajach UE udzielanie przedsiębiorcom pożyczek. Innymi słowy Progress udostępnia krajowym instytucjom pożyczki i kapitał własny, dzięki którym możliwe jest zwiększenie środków przeznaczonych na pożyczki dla przedsiębiorców, również początkujących. To co może wyróżniać tego typu produkty od innych to prawdopodobnie niższe oprocentowanie kredytu od rynkowego, karencja w spłacie pożyczki czy niższy poziom zabezpieczeń. „Prawdopodobnie” gdyż zasady udzielania wsparcia są uzależnione od wyniku negocjacji z poszczególnymi bankami.

Budżet początkowo przeznaczony na ten cel wynosi 100 mln euro i ma dzięki efektowi dźwigni osiągnąć w sumie kwotę 500 mln euro w mikrokredytach. Działania będą prowadzone we współpracy z Grupą Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i mogą prowadzić do udostępnienia w ciągu następnych ośmiu lat około 45 tys. pożyczek.

Przeczytaj również: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Pożyczki udzielane w ramach instrumentu Progress są przeznaczone dla przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej, które zatrudniają lub będą zatrudniać nie więcej niż 10 osób. W takiej sytuacji wszystkie podmioty zainteresowane otrzymaniem takiej pożyczki powinny zgłosić się do banku, który został pośrednikiem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i w ramach, którego oferuje konkurencyjne pożyczki na wsparcie działalności gospodarczej. Należy dodać, że wysokość jednorazowej pożyczki udzielanej dla indywidualnego przedsiębiorcy nie może przekroczyć kwoty 25 tys. EUR.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »