Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców działających wspólnie
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorcy działający wspólnie w tzw. klastrach mają szansę na otrzymanie dotacji inwestycyjnej w ramach działania 5.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ubieganie się o dotację w ramach tego konkursu może być ostatnią szansą na zdobycie unijnego dofinansowania, gdyż pieniądze dla przedsiębiorców w ramach środków przyznanych Polsce na lata 2007-2013 już się kończą. Podmioty zainteresowane otrzymaniem unijnej dotacji na ten cel powinny złożyć wymaganą dokumentację aplikacyjną w trybie i terminie przewidzianym w konkursie.
REKLAMA
REKLAMA
Nabór projektów prowadzony jest w terminie od 21 marca do 27 maja bieżącego roku. Trzeba pamiętać, że organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zamknięcia naboru wcześniej, tj. przed dniem 27 maja br. w sytuacji wyczerpania puli zarezerwowanych środków. W takim przypadku na 3 dni przed zamknięciem naboru odpowiedni komunikat zostanie zamieszczony na stronie internetowej PARP.
W ramach konkursu przewiduje się udzielenie dofinansowania na wspieranie działalności powiązań kooperacyjnych poprzez zapewnienie wspólnego zaplecza, zakup usług doradczych oraz szkoleniowych w ramach tzw. wczesnej fazy rozwoju powiązania kooperacyjnego. W ramach konkursu można także otrzymać dotację na wsparcie działalności innowacyjnej prowadzonej w ramach powiązania kooperacyjnego, której efektem będzie wytworzenie oraz wprowadzenie wspólnego innowacyjnego produktu i/lub usługi.
Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy
Kto może ubiegać się o dotację?
O przyznanie dofinansowania unijnego w ramach konkursu mogą wnioskować tzw. koordynatorzy powiązania kooperacyjnego. Funkcję takie koordynatora mogą pełnić m.in. spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, organizacje przedsiębiorstw działające na podstawie szczególnych przepisów.
Koordynator powiązania kooperacyjnego przed wystąpieniem o przyznanie wsparcia unijnego powinien spełniać szereg wymogów formalnych, w tym m.in. posiadać siedzibę na terytorium RP oraz udokumentowany potencjał do realizacji projektu.
Przeczytaj także: Dotacje również dla firm budowlanych!
Na co można otrzymać dotację?
W ramach konkursu wsparcie unijne będzie przeznaczone na realizację przedsięwzięć w ramach tzw. wczesnej fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych oraz fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych.
I FAZA –wczesna faza rozwoju powiązań kooperacyjnych
W ramach wczesnej fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych będą wspierane inwestycje, których celem jest stworzenie warunków techniczno-organizacyjnych funkcjonowania takiego powiązania, opracowanie wspólnej strategii rozwoju powiązania kooperacyjnego i wdrażanie tej strategii.
Wsparcie udzielane w ramach tej fazy może zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z:
- zakupem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- organizacją szkoleń ogólnych i specjalistycznych, związanych z przedmiotem działalności powiązania kooperacyjnego oraz z zakresu zarządzania powiązaniem kooperacyjnym,
- zakupem usług doradczych,
- kosztami osobowymi i administracyjnymi.
II FAZA – faza rozwoju powiązań kooperacyjnych
W tej fazie wspierane są projekty, których celem jest rozwój powiązania kooperacyjnego skutkujący wytworzeniem innowacyjnego produktu lub/i usługi.
Wsparcie udzielane w ramach tej fazy może zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z:
- dokonaniem inwestycji,
- badaniami przemysłowymi lub pracami rozwojowymi,
- kosztami osobowymi i administracyjnymi,
- zakupem usług doradczych,
- szkoleniami specjalistycznymi związanymi z przedmiotem działalności powiązania kooperacyjnego oraz z zakresu zarządzania powiązaniem kooperacyjnym,
- współpracą międzynarodową powiązania kooperacyjnego.
Zasady dofinansowania projektów
Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu wynosi aż 80 mln PLN. W przypadku I fazy wartość całkowita projektu nie może przekroczyć 2 mln PLN. W przypadku projektów z II fazy wartość dofinansowania jest uzależniona od typu inwestycji i nie może przekroczyć:
- 20 milionów złotych w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych,
- 5 milionów złotych w części dotyczącej wydatków na badania przemysłowe lub prace rozwojowe,
- 400 tysięcy złotych w części dotyczącej wydatków na doradztwo,
- 1 milion złotych w części dotyczącej wydatków na szkolenia,
- 600 tysięcy złotych w części dotyczącej współpracy międzynarodowej powiązania.
Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych
Jak wnioskować o przyznanie dotacji?
REKLAMA
W pierwszej kolejności wniosek o udzielenie wsparcia należy wypełnić i zarejestrować za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest na stronie organizatora konkursu pod adresem: http://www.parp.gov.pl. Następnie po zarejestrowaniu wniosku należy w terminie 7 dni dostarczyć jego kopię papierową i elektroniczną wraz z wymaganymi załącznikami opatrzonymi stosownymi podpisami do siedziby PARP.
Przed przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej wnioskodawcy są zobowiązani szczegółowo zapoznać się z aktualną dokumentacją konkursową oraz instrukcją wypełniania wniosku. Dokumenty te są dostępne na stronie internetowej organizatora konkursu, w zakładce: „Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka”, Działanie 5.1.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.