Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców działających wspólnie

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Przedsiębiorcy działający wspólnie mogą ubiegać się o dotacje unijne w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Nabór wniosków o udzielenie wsparcia prowadzony jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przyznaną dotację można przeznaczyć na wsparcie działalności kooperacyjnej pomiędzy przedsiębiorcami oraz działalność innowacyjną, której efektem będzie wytworzenie innowacyjnego produktu lub usługi.

Przedsiębiorcy działający wspólnie w tzw. klastrach mają szansę na otrzymanie dotacji inwestycyjnej w ramach działania 5.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ubieganie się o dotację w ramach tego konkursu może być ostatnią szansą na zdobycie unijnego dofinansowania, gdyż pieniądze dla przedsiębiorców w ramach środków przyznanych Polsce na lata 2007-2013 już się kończą. Podmioty zainteresowane otrzymaniem unijnej dotacji na ten cel powinny złożyć wymaganą dokumentację aplikacyjną w trybie i terminie przewidzianym w konkursie. 

Nabór projektów prowadzony jest w terminie od 21 marca do 27 maja bieżącego roku. Trzeba pamiętać, że organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zamknięcia naboru wcześniej, tj. przed dniem 27 maja br. w sytuacji wyczerpania puli zarezerwowanych środków. W takim przypadku na 3 dni przed zamknięciem naboru odpowiedni komunikat zostanie zamieszczony na stronie internetowej PARP.

W ramach konkursu przewiduje się udzielenie dofinansowania na wspieranie działalności powiązań kooperacyjnych poprzez zapewnienie wspólnego zaplecza, zakup usług doradczych oraz szkoleniowych w ramach tzw. wczesnej fazy rozwoju powiązania kooperacyjnego. W ramach konkursu można także otrzymać dotację na wsparcie działalności innowacyjnej prowadzonej w ramach powiązania kooperacyjnego, której efektem będzie wytworzenie oraz wprowadzenie wspólnego innowacyjnego produktu i/lub usługi. 

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Kto może ubiegać się o dotację?

O przyznanie dofinansowania unijnego w ramach konkursu mogą wnioskować tzw. koordynatorzy powiązania kooperacyjnego. Funkcję takie koordynatora mogą pełnić m.in. spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, organizacje przedsiębiorstw działające na podstawie szczególnych przepisów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koordynator powiązania kooperacyjnego przed wystąpieniem o przyznanie wsparcia unijnego powinien spełniać szereg wymogów formalnych, w tym m.in. posiadać siedzibę na terytorium RP oraz udokumentowany potencjał do realizacji projektu.

Przeczytaj także: Dotacje również dla firm budowlanych!

Na co można otrzymać dotację?

W ramach konkursu wsparcie unijne będzie przeznaczone na realizację przedsięwzięć w ramach tzw. wczesnej fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych oraz fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych.

I FAZA –wczesna faza rozwoju powiązań kooperacyjnych

W ramach wczesnej fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych będą wspierane inwestycje, których celem jest stworzenie warunków techniczno-organizacyjnych funkcjonowania takiego powiązania, opracowanie wspólnej strategii rozwoju powiązania kooperacyjnego i wdrażanie tej strategii.

Wsparcie udzielane w ramach tej fazy może zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z:

 • zakupem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
 • organizacją szkoleń ogólnych i specjalistycznych, związanych z przedmiotem działalności powiązania kooperacyjnego oraz z zakresu zarządzania powiązaniem kooperacyjnym,
 • zakupem usług doradczych,
 • kosztami osobowymi i administracyjnymi.

II FAZA – faza rozwoju powiązań kooperacyjnych

W tej fazie wspierane są projekty, których celem jest rozwój powiązania kooperacyjnego skutkujący wytworzeniem innowacyjnego produktu lub/i usługi. 

Wsparcie udzielane w ramach tej fazy może zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z:

 • dokonaniem inwestycji,
 • badaniami przemysłowymi lub pracami rozwojowymi,
 • kosztami osobowymi i administracyjnymi,
 • zakupem usług doradczych,
 • szkoleniami specjalistycznymi związanymi z przedmiotem działalności powiązania kooperacyjnego oraz z zakresu zarządzania powiązaniem kooperacyjnym,
 • współpracą międzynarodową powiązania kooperacyjnego.

Zasady dofinansowania projektów

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu wynosi aż 80 mln PLN. W przypadku I fazy wartość całkowita projektu nie może przekroczyć 2 mln PLN. W przypadku projektów z II fazy wartość dofinansowania jest uzależniona od typu inwestycji i nie może przekroczyć:

 • 20 milionów złotych w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych,
 • 5 milionów złotych w części dotyczącej wydatków na badania przemysłowe lub prace rozwojowe,
 • 400 tysięcy złotych w części dotyczącej wydatków na doradztwo,
 • 1 milion złotych w części dotyczącej wydatków na szkolenia,
 • 600 tysięcy złotych w części dotyczącej współpracy międzynarodowej powiązania.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

Jak wnioskować o przyznanie dotacji?

W pierwszej kolejności wniosek o udzielenie wsparcia należy wypełnić i zarejestrować za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest na stronie organizatora konkursu pod adresem: http://www.parp.gov.pl. Następnie po zarejestrowaniu wniosku należy w terminie 7 dni dostarczyć jego kopię papierową i elektroniczną wraz z wymaganymi załącznikami opatrzonymi stosownymi podpisami do siedziby PARP.

Przed przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej wnioskodawcy są zobowiązani szczegółowo zapoznać się z aktualną dokumentacją konkursową oraz instrukcją wypełniania wniosku. Dokumenty te są dostępne na stronie internetowej organizatora konkursu, w zakładce: „Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka”, Działanie 5.1.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy Polacy najchętniej chodzą na zakupy?

  Sklepy convenience cieszą się największym ruchem w ciągu całego dnia. Jednak, podobnie jak supermarkety, są najbardziej oblegane o godz. 16.00. Z kolei 17.00 należy do dyskontów, a 18.00 – do hipermarketów, które są wybierane głównie wieczorami. A w jaki dzień tygodnia Polacy najczęściej robią zakupy?

  Automatyzacja magazynów: 93% firm nie widzi innej przyszłości

  Najnowsze badanie w branży magazynowej pokazuje dobitnie, że zachodzi właśnie radykalna zmiana w podejściu automatyzacji. Dekadę temu trudno było sobie wyobrazić, że w 2023 roku ponad jedna trzecia firm korzystać będzie z robotów w swoich magazynach

  Innowacje, które napędzają konkurencyjność

  Innowacyjność jest warunkiem koniecznym do zbudowania konkurencyjności firmy – takie zdanie podziela 66% Dyrektorów Finansowych w średnich i dużych przedsiębiorstwach przebadanych w ramach raportu „Od liczb do innowacji. Jak CFO przyśpiesza rozwój biznesu”.

  Energia ze słońca – czy możemy mieć jej za dużo?

  Nasłonecznienie w Polsce wynosi średnio około 1700 godzin rocznie. Jak się okazuje – wraz z wydłużającym się dniem – dla naszych sieci energetycznych może to być zbyt wiele. Czy ze względu na coraz wyższe temperatury staniemy przed koniecznością stworzenia infrastruktury magazynowania ciepła i chłodu?

  Polacy kochają nowe technologie, ale wciąż boją się 5G

  57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. Ale pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. 

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował we wtorek w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus.

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

  Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

  Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

  Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

  Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

  Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

  Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

  W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

  Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

  O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

  Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

  Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

  Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

  Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

  Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

  Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

  Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

  W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

  Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

  Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

  Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

  Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.