REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach
Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach

REKLAMA

REKLAMA

Urzędnicy z Ministerstwa Edukacji Narodowej ogłosili właśnie najważniejszy w tym roku konkurs na dofinansowanie projektów unijnych. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w konkursie muszą zorganizować w swoich firmach co najmniej dwutygodniowe staże lub praktyki dla nauczycieli zawodu. Na ten cel w ramach budżetu konkursu przeznaczono kwotę ponad 150 mln PLN. Koszty odbycia takiego szkolenia w przedsiębiorstwie w całości pokrywane są ze środków publicznych.

Poddziałanie 3.4.3 POKL

Konkurs organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ma charakter pilotażowy i polega na wdrożeniu programów doskonalenia zawodowego w przedsiębiorstwach dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Konkurs finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).

REKLAMA

Celem konkursu jest wypracowanie nowej jakości doskonalenia nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Projekty zgłaszane przez zainteresowanych przedsiębiorców powinny w możliwie największym stopniu umożliwiać takim nauczycielom poszerzenie wiedzy poprzez zdobycie praktycznych umiejętności w obszarze nauczania zawodu. Konieczność aktualizacji wiedzy wynika wprost z wymagań nowoczesnej gospodarki.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Nabór wniosków o dofinansowanie ma charakter ciągły i prowadzony jest od 7 kwietnia br. do wyczerpania dostępnych środków. W sytuacji wyczerpania środków przeznaczonych na konkurs następuje jego zawieszenie o czym z wyprzedzeniem są informowani wszyscy zainteresowani komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej. W ramach konkursu wyłonione zostaną podmioty, które:
- opracują program praktyk,
- dokonają rekrutacji uczestników,
- zorganizują i zrealizują praktyczne doskonalenie w przedsiębiorstwie.

Co mogę zyskać?

Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą chęć organizacji takich praktyk, oprócz możliwości otrzymania unijnej dotacji, mogą m.in:
- udoskonalić warsztat nauczycieli, którzy przekażą zdobytą wiedzę swoim uczniom – przyszłym pracownikom przedsiębiorstw,
- wykorzystać udział w projekcie jako działanie promocyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Jak to zrobić?

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie w ramach tego konkursu powinien złożyć wniosek o dofinansowanie w trybie i terminie przeprowadzania naboru.  Zasady naboru projektów szczegółowo określa dokumentacja konkursowa, która jest dostępna pod adresem strony internetowej organizatora konkursu http://www.efs.men.gov.pl.

Projekty składane przez przedsiębiorców do wsparcia powinny być skierowane do nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Spełnienie tego kryterium jest przedmiotem oceny projektu.

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać wypełniony za pośrednictwem aplikacji internetowej Generator Wniosków, która dostępna jest pod adresem strony internetowej organizatora konkursu. Powinien on zostać krok po kroku uzupełniony zgodnie z zasadami określonymi w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie, która jest również dostępna na powyższej stronie. Następnie wniosek powinien zostać złożony w wersji papierowej i elektronicznej (na nośniku – płyta CD/DVD) w dwóch egzemplarzach do Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Wersja elektroniczna wniosku powinna zostać wygenerowana za pośrednictwem Generatora Wniosków i zapisana w formacie *.xml oraz *.pdf. Tak złożona dokumentacja aplikacyjna podlega procesowi oceny. 

W przypadku zlecenia wypełnienia wniosku o dofinansowanie firmie zewnętrznej taki koszt nie będzie wydatkiem kwalifikowanym ze środków UE i będzie musiał zostać pokryty z pieniędzy przedsiębiorcy.

Co podlega dofinansowaniu?

W ramach projektu uzasadnione będą wydatki związane m. in. z:
- opracowaniem, we współpracy z przedsiębiorcami i szkołami zawodowymi, programu praktyk oraz innych dokumentów z obudowy dydaktyczno- merytorycznej,
- realizacją praktyk w przedsiębiorstwach, w tym koszty np. ubezpieczenia uczestników projektu, odzieży ochronnej i roboczej, zwrotu kosztów dojazdów i zakwaterowania na czas praktyk/staży uczestników projektu spoza miejsca odbywania praktyk/staży, zużytych materiałów i surowców, wynagrodzenia opiekunów praktyk.

Aby wydatki w projekcie mogły być zostać uznane za kwalifikowane powinny być poniesione zgodnie z „Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” oraz w „Zasadach finansowana PO KL”. Obydwa dokumenty są dostępne pod adresem strony internetowej http://www.efs.gov.pl

To co wydaje się być ważne to okres realizacji projektu, który jest określony we wniosku o dofinansowanie i jest powinien być spójny z okresem uznawania wydatków za kwalifikowane. Innymi słowy aby wydatki w ramach projekt mogły zostać zwrócone ze środków unijnych konieczne jest ich poniesienie w okresie realizacji projektu określonym we wniosku o dofinansowanie. W innym przypadku takie wydatki będą niekwalifikowane i będą musiały zostać pokryte ze środków wnioskodawcy.

Data rozpoczęcia projektu nie powinna być wcześniejsza niż 3 miesiące i późniejsza niż 6 miesięcy od daty złożenia wniosku do organizatora konkursu.

Niezależnie od powyższego w ramach POKL nie będą kwalifikowane wydatki poniesione m.in. na zakup nieruchomości, gruntu, infrastruktury, odsetki od zadłużenia, koszty kar i grzywien. Takie wydatki ponosi beneficjent.

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu nie są zobowiązani do wniesienia wkładu własnego. Projekty realizowane w ramach działania są finansowane w 100% ze środków publicznych (85 % - EFS, 15% - budżet państwa).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA