Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach
REKLAMA
REKLAMA
Poddziałanie 3.4.3 POKL
Konkurs organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ma charakter pilotażowy i polega na wdrożeniu programów doskonalenia zawodowego w przedsiębiorstwach dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Konkurs finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).
REKLAMA
Celem konkursu jest wypracowanie nowej jakości doskonalenia nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Projekty zgłaszane przez zainteresowanych przedsiębiorców powinny w możliwie największym stopniu umożliwiać takim nauczycielom poszerzenie wiedzy poprzez zdobycie praktycznych umiejętności w obszarze nauczania zawodu. Konieczność aktualizacji wiedzy wynika wprost z wymagań nowoczesnej gospodarki.
Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy
Nabór wniosków o dofinansowanie ma charakter ciągły i prowadzony jest od 7 kwietnia br. do wyczerpania dostępnych środków. W sytuacji wyczerpania środków przeznaczonych na konkurs następuje jego zawieszenie o czym z wyprzedzeniem są informowani wszyscy zainteresowani komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej. W ramach konkursu wyłonione zostaną podmioty, które:
- opracują program praktyk,
- dokonają rekrutacji uczestników,
- zorganizują i zrealizują praktyczne doskonalenie w przedsiębiorstwie.
Co mogę zyskać?
Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą chęć organizacji takich praktyk, oprócz możliwości otrzymania unijnej dotacji, mogą m.in:
- udoskonalić warsztat nauczycieli, którzy przekażą zdobytą wiedzę swoim uczniom – przyszłym pracownikom przedsiębiorstw,
- wykorzystać udział w projekcie jako działanie promocyjne.
Przeczytaj również: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?
Jak to zrobić?
REKLAMA
Każdy przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie w ramach tego konkursu powinien złożyć wniosek o dofinansowanie w trybie i terminie przeprowadzania naboru. Zasady naboru projektów szczegółowo określa dokumentacja konkursowa, która jest dostępna pod adresem strony internetowej organizatora konkursu http://www.efs.men.gov.pl.
Projekty składane przez przedsiębiorców do wsparcia powinny być skierowane do nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Spełnienie tego kryterium jest przedmiotem oceny projektu.
REKLAMA
Wniosek o dofinansowanie powinien zostać wypełniony za pośrednictwem aplikacji internetowej Generator Wniosków, która dostępna jest pod adresem strony internetowej organizatora konkursu. Powinien on zostać krok po kroku uzupełniony zgodnie z zasadami określonymi w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie, która jest również dostępna na powyższej stronie. Następnie wniosek powinien zostać złożony w wersji papierowej i elektronicznej (na nośniku – płyta CD/DVD) w dwóch egzemplarzach do Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Wersja elektroniczna wniosku powinna zostać wygenerowana za pośrednictwem Generatora Wniosków i zapisana w formacie *.xml oraz *.pdf. Tak złożona dokumentacja aplikacyjna podlega procesowi oceny.
W przypadku zlecenia wypełnienia wniosku o dofinansowanie firmie zewnętrznej taki koszt nie będzie wydatkiem kwalifikowanym ze środków UE i będzie musiał zostać pokryty z pieniędzy przedsiębiorcy.
Co podlega dofinansowaniu?
W ramach projektu uzasadnione będą wydatki związane m. in. z:
- opracowaniem, we współpracy z przedsiębiorcami i szkołami zawodowymi, programu praktyk oraz innych dokumentów z obudowy dydaktyczno- merytorycznej,
- realizacją praktyk w przedsiębiorstwach, w tym koszty np. ubezpieczenia uczestników projektu, odzieży ochronnej i roboczej, zwrotu kosztów dojazdów i zakwaterowania na czas praktyk/staży uczestników projektu spoza miejsca odbywania praktyk/staży, zużytych materiałów i surowców, wynagrodzenia opiekunów praktyk.
Aby wydatki w projekcie mogły być zostać uznane za kwalifikowane powinny być poniesione zgodnie z „Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” oraz w „Zasadach finansowana PO KL”. Obydwa dokumenty są dostępne pod adresem strony internetowej http://www.efs.gov.pl
To co wydaje się być ważne to okres realizacji projektu, który jest określony we wniosku o dofinansowanie i jest powinien być spójny z okresem uznawania wydatków za kwalifikowane. Innymi słowy aby wydatki w ramach projekt mogły zostać zwrócone ze środków unijnych konieczne jest ich poniesienie w okresie realizacji projektu określonym we wniosku o dofinansowanie. W innym przypadku takie wydatki będą niekwalifikowane i będą musiały zostać pokryte ze środków wnioskodawcy.
Data rozpoczęcia projektu nie powinna być wcześniejsza niż 3 miesiące i późniejsza niż 6 miesięcy od daty złożenia wniosku do organizatora konkursu.
Niezależnie od powyższego w ramach POKL nie będą kwalifikowane wydatki poniesione m.in. na zakup nieruchomości, gruntu, infrastruktury, odsetki od zadłużenia, koszty kar i grzywien. Takie wydatki ponosi beneficjent.
Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu nie są zobowiązani do wniesienia wkładu własnego. Projekty realizowane w ramach działania są finansowane w 100% ze środków publicznych (85 % - EFS, 15% - budżet państwa).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.