REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach
Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach

REKLAMA

REKLAMA

Urzędnicy z Ministerstwa Edukacji Narodowej ogłosili właśnie najważniejszy w tym roku konkurs na dofinansowanie projektów unijnych. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w konkursie muszą zorganizować w swoich firmach co najmniej dwutygodniowe staże lub praktyki dla nauczycieli zawodu. Na ten cel w ramach budżetu konkursu przeznaczono kwotę ponad 150 mln PLN. Koszty odbycia takiego szkolenia w przedsiębiorstwie w całości pokrywane są ze środków publicznych.

Poddziałanie 3.4.3 POKL

Konkurs organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ma charakter pilotażowy i polega na wdrożeniu programów doskonalenia zawodowego w przedsiębiorstwach dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Konkurs finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).

REKLAMA

Celem konkursu jest wypracowanie nowej jakości doskonalenia nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Projekty zgłaszane przez zainteresowanych przedsiębiorców powinny w możliwie największym stopniu umożliwiać takim nauczycielom poszerzenie wiedzy poprzez zdobycie praktycznych umiejętności w obszarze nauczania zawodu. Konieczność aktualizacji wiedzy wynika wprost z wymagań nowoczesnej gospodarki.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Nabór wniosków o dofinansowanie ma charakter ciągły i prowadzony jest od 7 kwietnia br. do wyczerpania dostępnych środków. W sytuacji wyczerpania środków przeznaczonych na konkurs następuje jego zawieszenie o czym z wyprzedzeniem są informowani wszyscy zainteresowani komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej. W ramach konkursu wyłonione zostaną podmioty, które:
- opracują program praktyk,
- dokonają rekrutacji uczestników,
- zorganizują i zrealizują praktyczne doskonalenie w przedsiębiorstwie.

Co mogę zyskać?

Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą chęć organizacji takich praktyk, oprócz możliwości otrzymania unijnej dotacji, mogą m.in:
- udoskonalić warsztat nauczycieli, którzy przekażą zdobytą wiedzę swoim uczniom – przyszłym pracownikom przedsiębiorstw,
- wykorzystać udział w projekcie jako działanie promocyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Jak to zrobić?

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie w ramach tego konkursu powinien złożyć wniosek o dofinansowanie w trybie i terminie przeprowadzania naboru.  Zasady naboru projektów szczegółowo określa dokumentacja konkursowa, która jest dostępna pod adresem strony internetowej organizatora konkursu http://www.efs.men.gov.pl.

Projekty składane przez przedsiębiorców do wsparcia powinny być skierowane do nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Spełnienie tego kryterium jest przedmiotem oceny projektu.

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać wypełniony za pośrednictwem aplikacji internetowej Generator Wniosków, która dostępna jest pod adresem strony internetowej organizatora konkursu. Powinien on zostać krok po kroku uzupełniony zgodnie z zasadami określonymi w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie, która jest również dostępna na powyższej stronie. Następnie wniosek powinien zostać złożony w wersji papierowej i elektronicznej (na nośniku – płyta CD/DVD) w dwóch egzemplarzach do Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Wersja elektroniczna wniosku powinna zostać wygenerowana za pośrednictwem Generatora Wniosków i zapisana w formacie *.xml oraz *.pdf. Tak złożona dokumentacja aplikacyjna podlega procesowi oceny. 

W przypadku zlecenia wypełnienia wniosku o dofinansowanie firmie zewnętrznej taki koszt nie będzie wydatkiem kwalifikowanym ze środków UE i będzie musiał zostać pokryty z pieniędzy przedsiębiorcy.

Co podlega dofinansowaniu?

W ramach projektu uzasadnione będą wydatki związane m. in. z:
- opracowaniem, we współpracy z przedsiębiorcami i szkołami zawodowymi, programu praktyk oraz innych dokumentów z obudowy dydaktyczno- merytorycznej,
- realizacją praktyk w przedsiębiorstwach, w tym koszty np. ubezpieczenia uczestników projektu, odzieży ochronnej i roboczej, zwrotu kosztów dojazdów i zakwaterowania na czas praktyk/staży uczestników projektu spoza miejsca odbywania praktyk/staży, zużytych materiałów i surowców, wynagrodzenia opiekunów praktyk.

Aby wydatki w projekcie mogły być zostać uznane za kwalifikowane powinny być poniesione zgodnie z „Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” oraz w „Zasadach finansowana PO KL”. Obydwa dokumenty są dostępne pod adresem strony internetowej http://www.efs.gov.pl

To co wydaje się być ważne to okres realizacji projektu, który jest określony we wniosku o dofinansowanie i jest powinien być spójny z okresem uznawania wydatków za kwalifikowane. Innymi słowy aby wydatki w ramach projekt mogły zostać zwrócone ze środków unijnych konieczne jest ich poniesienie w okresie realizacji projektu określonym we wniosku o dofinansowanie. W innym przypadku takie wydatki będą niekwalifikowane i będą musiały zostać pokryte ze środków wnioskodawcy.

Data rozpoczęcia projektu nie powinna być wcześniejsza niż 3 miesiące i późniejsza niż 6 miesięcy od daty złożenia wniosku do organizatora konkursu.

Niezależnie od powyższego w ramach POKL nie będą kwalifikowane wydatki poniesione m.in. na zakup nieruchomości, gruntu, infrastruktury, odsetki od zadłużenia, koszty kar i grzywien. Takie wydatki ponosi beneficjent.

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu nie są zobowiązani do wniesienia wkładu własnego. Projekty realizowane w ramach działania są finansowane w 100% ze środków publicznych (85 % - EFS, 15% - budżet państwa).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA