REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masowy exodus do pracy w Niemczech i Austrii?

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 maja br. Niemcy i Austriacy otworzą dla Polaków swoje rynki pracy. „Nie powinniśmy obawiać się masowego exodusu, porównywalnego do tego, który miał miejsce w 2004 r., kiedy po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej ponad 2 mln rodaków wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia do Wielkiej Brytanii i Irlandii" - ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

REKLAMA

„Zapotrzebowanie na polskich pracowników jest duże, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie brakuje rąk do pracy w wielu zawodach. Niemcy poszukują „na już" ok. 50 tys. opiekunów osób starszych, 60 tys. informatyków, 36 tys. inżynierów, 30 tys. pielęgniarek i lekarzy oraz sporą grupę rzemieślników. Resort pracy przewiduje, że w ciągu 3 lat może odpłynąć ok. 300 tys. pracowników. Jednakże nie powinniśmy obawiać masowych wyjazdów do pracy do naszych zachodnich sąsiadów.

REKLAMA

Obecnie mamy zupełnie inną sytuację niż w 2004 r. Od wielu lat Polacy wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Dotyczy to szczególnie mieszkańców zachodnich województw. Dotychczas pracowali zwykle nielegalnie. Po 1 maja 2011 pracujący w szarej strefie zalegalizują swoje zatrudnienie i również zostaną wliczeni do statystyk osób emigrujących w celach zarobkowych, choć faktycznie od lat pracują właśnie za zachodnią granicą. Poza tym nietrudno zauważyć, że na niemieckim rynku pracy występuje zapotrzebowanie na takie same zawody jak w Polsce. Tam też, nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia inżynierowie i informatycy. Dodatkowo należą do specjalistów bardzo dobrze wynagradzanych. To samo dotyczy tzw. fachowców.
Jako wabik dla polskich pracowników wskazuje się wysokie wynagrodzenia. Ale czy Polacy będą otrzymywać takie same pensje? Należy w to wątpić.

W Austrii, gdzie obecnie pracuje ok. 25 tys. już trwają prace nad wprowadzeniem przepisów, które (jak się przewiduje) mogą skutecznie zablokować dostęp zagranicznej siły roboczej na tamtejszy rynek. Przepisy o zwalczaniu nierówności w płacach i przywilejach socjalnych mają wejść w życie od 1 maja. Spowodują, że zarówno polski, jak i austriacki pracodawca nie będą już mogli płacić Polakowi mniej niż Austriakowi. A zatem zagraniczne firmy mogą być już niekonkurencyjne z uwagi na konieczność poniesienia kosztów związanych z przejazdem i zakwaterowaniem pracowników.

Podstawową przeszkodą dla wielu Polaków w dostępie do atrakcyjnych stanowisk pracy będzie z pewnością brak znajomości języka niemieckiego. Nie jest on zbyt popularny w Polsce. Stworzy to barierę dla zawodów nierozerwalnie związanych z komunikacją werbalną (np. przedstawiciele handlowi, marketing itp.).

Polecamy serwis Zatrudnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niemcy już teraz wiedzą, że w ciągu 15 lat odpłynie z tamtejszego rynku pracy około 5 mln osób. Dlatego szukają pracowników. Polska młodzież jest kuszona propozycjami nauki zawodu w Niemczech oraz pozostaniem za Odrą. To może być spory problem dla zachodnich regionów naszego kraju. Młodzi ludzie wyjadą do szkoły w wieku 15 lat, w ciągu 2-3 lat opanują perfekcyjnie język niemiecki, a następnie już tam zostaną.

W obliczu zbliżającego się niżu demograficznego pojawia się pytanie - Kto zastąpi młodzież, która wyjedzie? Polskiemu rynkowi pracy za około 20 lat grozi podobna sytuacja jak u zachodnich sąsiadów i tak jak Niemcy dziś w Polsce, tak my będziemy poszukiwać siły roboczej za wschodnią granicą. Warto o tym pomyśleć już teraz" - dodaje Monika Zakrzewska.

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA