reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Oby byki nie zaczęły widzieć podwójnie

Oby byki nie zaczęły widzieć podwójnie

Byki poradziły już sobie z nerwami i ruchami korekcyjnymi, przypuszczając odważny atak. Ponownie na horyzoncie pojawiły się rekordowo wysokie poziomy indeksów. Powodów do optymizmu nie brakuje, ale biorąc pod uwagę majową tradycję, możemy obawiać się powstania formacji podwójnego szczytu.

Było do przewidzenia to, że byki będą starały się zatrzeć złe wrażenie po poniedziałkowym spadku, jednak zaskakująca mogła być skala środowych zwyżek. Dotyczyło to przede wszystkim głównych parkietów europejskich, z Frankfurtem rosnącym chwilami o 3 proc. bez wyraźnej przyczyny, nie licząc dobrych nastrojów i chęci odreagowania. Takie reakcje są typowe dla rynków mniej dojrzałych i mniej płynnych. A te akurat wczoraj lekko przysypiały. DAX wyszedł jednym ruchem ponad niedawne szczyty i robi wrażenie, jakby nie miał zamiaru na tym poprzestawać. Gdyby nie majowa, niekorzystna dla byków tradycja, można by przypuszczać, że wkrótce porwie się na szczyt całej, ponad dwuletniej hossy. Brakuje mu do tego zaledwie 2,4 proc.

Wall Street także radziła sobie bardzo dobrze, ale o euforii trudno mówić, nawet w przypadku ponad 2 proc. wzrostu Nasdaq. Amerykanie mieli powody do radości. Dostarczyła ich większość spółek, ogłaszających wyniki finansowe. Liderem zwyżek był Nasdaq, prym wiodły spółki technologiczne. Chłód, z jakim inwestorzy przyjmowali wcześniejsze, również dobre wyniki kwartalne, teraz zmienił się w entuzjazm. Powinien on utrzymać się także dziś. Po środowej sesji Apple pochwaliła się zyskiem dwukrotnie wyższym niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, przy podobnej dynamice przychodów. Pozostałe spółki nie osiągnęły aż tak spektakularnych rezultatów, ale podały wyniki lepsze niż się spodziewano. Dziś czeka nas wysyp raportów, do którego przyczynią się między innymi: General Electric, DuPont, McDonald's, Morgan Stanley, Philip Morris, Verizon czy Xerox.

Przeczytaj również: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

Po wczorajszej zwyżce o 1,5 proc., Dow Jones znalazł się na poziomie najwyższym od prawie trzech lat. S&P500 jeszcze do takiego rekordu trochę brakuje, ale środowe wyjście powyżej poziomu 1330 punktów daje szansę na atak. Szczyt znajduje się zaledwie 14 punktów wyżej. O ile jednak dotarcie do niego może nie być trudne, to schody zaczną się później. Jeśli bykom nie starczy sił, by pójść wyżej, a maj potwierdzi swoją złą sławę, na wykresie powstanie formacja podwójnego szczytu. Wówczas mogłaby czekać nas powtórka scenariusza z wiosny 2010 r., gdy od końca kwietnia do początku czerwca S&P500 stracił ponad 15 proc.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dziś na giełdach azjatyckich w dalszym ciągu przeważały wzrosty, ale ich skala była mniejsza niż w środę. Nadal bardzo dobrze radził sobie indeks na Tajwanie, zyskujący ponad 1,5 proc. Nikkei zwiększył swoją wartość o prawie 1 proc. W Szanghaju na godzinę przed końcem handlu wskaźniki rosły po 0,5-0,7 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy szły w górę po 0,3-0,4 proc., sygnalizując, że optymizm utrzymuje się.

Oprócz wydarzeń ze świata, dziś znaczenie mogą też mieć czynniki lokalne. Wyniki kwartalne opublikowała Telekomunikacja Polska, a PKN Orlen dopiero zapozna nas z szacunkowymi danymi za pierwszy kwartał. Zysk telekomu wyniósł 189 mln zł, spadł więc o 34 proc. i był znacznie mniejszy niż się spodziewano. Mniej wyniosły także przychody.

Roman Przasnyski, Open Finance

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Liderem wzrostów na amerykańskich giełdach został Nasdaq, chociaż skala jego zwyżek nie była powalająca.
Liderem wzrostów na amerykańskich giełdach został Nasdaq, chociaż skala jego zwyżek nie była powalająca.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama