REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile można zarobić na świętach wielkanocnych, czyli jajcarski biznes

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Milewski Marcin
Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników.
Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników.

REKLAMA

REKLAMA

Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników. Rośnie popyt, a razem z nim ceny. Jeśli myślisz, że sprzedaż to rzecz prosta – mylisz się. Handel jajkami to bardzo delikatny biznes.

Jajko na dwa sposoby

Handel jajkami rok w rok ożywa dwukrotnie. Raz podczas Świąt Wielkanocnych, a ponownie… na Boże Narodzenie. Z uwagi na sprzyjającą aurę większym zainteresowaniem cieszy się okres marcowo-kwietniowy. Na ten czas przygotowują się zarówno sklepy i uliczni handlarze, którzy nie do końca respektują obowiązujące prawo. I jedni i drudzy liczą na zysk.

REKLAMA

Mercedesa nie będzie

W przypadku bazarów oraz handlu ulicznego marże nie są stałe. Wysokość cen uzależniona jest od oferty konkurencji, która na targowiska przybywa jako pierwsza. Ile można zarobić na sztuce? To zależy od gatunku i wielkości jajek.

Na czysto wychodzi od kilku do kilkudziesięciu groszy na sztuce. W ciągu dnia, w dobrym, ruchliwym punkcie można znaleźć kupujących nawet na 200-300 jaj. – Mercedesa z tego nie ma, ale przeżyć się da – mówi Piotr Miśkiewicz, który delikatnym interesem zajmuje się od 10 lat. Żeby zająć się sprzedażą, trzeba jednak najpierw mieć towar.

Jajko na dobę?

Prędkość znoszenia jajek uzależniona jest od wielu czynników, wśród których decydujące znaczenie mają żywienie i światło. Dobrze najedzona kura w ciągu roku znosi od 200 do nawet 340 jaj. W ciągu miesiąca daje to średnio 23 jajka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielono mi

Najdroższe są jaja znoszone przez kury zielononóżki. Pomimo pieszczotliwej nazwy, hodowcom wcale nie kojarzą się z sielską atmosferą. Wręcz przeciwnie. Ze względu na specyficzne wymogi hodowlane są traktowane nie tylko jako jeden z trudniejszych gatunków w utrzymaniu, ale także samo założenie przeznaczonego dla nich kurnika wiąże się z większymi niż w pozostałych przypadkach wydatkami. Oprócz niezależności mikroklimatycznej od warunków zewnętrznych liczy się bowiem w tym przypadku także lokalizacja kurnika. Przykładowo teren powinien być suchy, gleba lekka i przepuszczalna, a poziom wód gruntowych powinien znajdować się na głębokości 1m lub więcej. Wskazane, aby całość była umiejscowiona na łagodnym stoku o skłonie południowym.

Ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków i niemałe koszty, wyższa jest także cena jajek.

Szybciej z tymi świętami

O przedświątecznym handlu jajkami, któremu nieodzownie towarzyszą żółte kurczęta, nie zapomniały markety. W tym roku przedświąteczną sprzedaż zaczęły już pod koniec stycznia. – Wielkanocne dekoracje mieliśmy przygotowane w grudniu. W niektórych sklepach rozstawiliśmy je na początku roku – zdradza zastrzegający anonimowość pracownik jednego z największych gdańskich hipermarketów. - Prawdziwe jajeczne żniwa to jednak dopiero tygodniowy okres przedświąteczny - dodaje.

Polecamy: Jak założyć restaurację?

Jaja na niby

REKLAMA

Ostatnimi czasy serca konsumentów, oprócz kurzych, podbijają także jajka… styropianowe. Nie trafiają do serca przez żołądek, ale wystarczy za to kilkanaście minut pracy wprawionego krawca, a potrafią zamienić się w dorodnego koguta. -Wielkanocne ozdoby ze styropianowych jaj tworzymy już od 5 lat, ale w tym sezonie mają swoje 5 minut – mówi Andrzej Gryka, pracownik w podwarszawskiej pasmanterii. 

Zestawy koguciej rodziny (kura, 2 kurczątka, kogut z czerwonym grzebieniem) kosztują od 79 do nawet 159 zł w zależności od wielkości. – Okres handlu zaczyna się w lutym i kończy wraz z ostatnim tygodniem świąt. Warto się spieszyć – dodaje Gryka. Na opłacalność nie można narzekać.

Koszt wytworzenia żółtych dekoracji to około 20zł. Wiele zależy od ilości zużytego materiału i dotarcia do pozostałych elementów w dobrych cenach.

Złoto dla wytrwałych

Większe przedświąteczne zainteresowanie nie oznacza gwałtownego wzrostu zarobków. Wszystko przez niewielki procentowy zysk ze sprzedaży każdej sztuki. Przedświąteczny handel, mimo że generuje popyt nie przekłada się więc znacząco na finanse handlarzy. Wyjątkiem są ci, którzy sprzedają ilości hurtowe po cenach detalicznych. - Łatwo nie jest, ale do tego biznesu przecież trzeba mieć jaja – dodaje z uśmiechem Miśkiewicz.

Polecamy: Jak założyć sklep spożywczy?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA