REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile można zarobić na świętach wielkanocnych, czyli jajcarski biznes

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Milewski Marcin
Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników.
Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników.

REKLAMA

REKLAMA

Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników. Rośnie popyt, a razem z nim ceny. Jeśli myślisz, że sprzedaż to rzecz prosta – mylisz się. Handel jajkami to bardzo delikatny biznes.

Jajko na dwa sposoby

Handel jajkami rok w rok ożywa dwukrotnie. Raz podczas Świąt Wielkanocnych, a ponownie… na Boże Narodzenie. Z uwagi na sprzyjającą aurę większym zainteresowaniem cieszy się okres marcowo-kwietniowy. Na ten czas przygotowują się zarówno sklepy i uliczni handlarze, którzy nie do końca respektują obowiązujące prawo. I jedni i drudzy liczą na zysk.

REKLAMA

Mercedesa nie będzie

W przypadku bazarów oraz handlu ulicznego marże nie są stałe. Wysokość cen uzależniona jest od oferty konkurencji, która na targowiska przybywa jako pierwsza. Ile można zarobić na sztuce? To zależy od gatunku i wielkości jajek.

Na czysto wychodzi od kilku do kilkudziesięciu groszy na sztuce. W ciągu dnia, w dobrym, ruchliwym punkcie można znaleźć kupujących nawet na 200-300 jaj. – Mercedesa z tego nie ma, ale przeżyć się da – mówi Piotr Miśkiewicz, który delikatnym interesem zajmuje się od 10 lat. Żeby zająć się sprzedażą, trzeba jednak najpierw mieć towar.

Jajko na dobę?

Prędkość znoszenia jajek uzależniona jest od wielu czynników, wśród których decydujące znaczenie mają żywienie i światło. Dobrze najedzona kura w ciągu roku znosi od 200 do nawet 340 jaj. W ciągu miesiąca daje to średnio 23 jajka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielono mi

Najdroższe są jaja znoszone przez kury zielononóżki. Pomimo pieszczotliwej nazwy, hodowcom wcale nie kojarzą się z sielską atmosferą. Wręcz przeciwnie. Ze względu na specyficzne wymogi hodowlane są traktowane nie tylko jako jeden z trudniejszych gatunków w utrzymaniu, ale także samo założenie przeznaczonego dla nich kurnika wiąże się z większymi niż w pozostałych przypadkach wydatkami. Oprócz niezależności mikroklimatycznej od warunków zewnętrznych liczy się bowiem w tym przypadku także lokalizacja kurnika. Przykładowo teren powinien być suchy, gleba lekka i przepuszczalna, a poziom wód gruntowych powinien znajdować się na głębokości 1m lub więcej. Wskazane, aby całość była umiejscowiona na łagodnym stoku o skłonie południowym.

Ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków i niemałe koszty, wyższa jest także cena jajek.

Szybciej z tymi świętami

O przedświątecznym handlu jajkami, któremu nieodzownie towarzyszą żółte kurczęta, nie zapomniały markety. W tym roku przedświąteczną sprzedaż zaczęły już pod koniec stycznia. – Wielkanocne dekoracje mieliśmy przygotowane w grudniu. W niektórych sklepach rozstawiliśmy je na początku roku – zdradza zastrzegający anonimowość pracownik jednego z największych gdańskich hipermarketów. - Prawdziwe jajeczne żniwa to jednak dopiero tygodniowy okres przedświąteczny - dodaje.

Polecamy: Jak założyć restaurację?

Jaja na niby

REKLAMA

Ostatnimi czasy serca konsumentów, oprócz kurzych, podbijają także jajka… styropianowe. Nie trafiają do serca przez żołądek, ale wystarczy za to kilkanaście minut pracy wprawionego krawca, a potrafią zamienić się w dorodnego koguta. -Wielkanocne ozdoby ze styropianowych jaj tworzymy już od 5 lat, ale w tym sezonie mają swoje 5 minut – mówi Andrzej Gryka, pracownik w podwarszawskiej pasmanterii. 

Zestawy koguciej rodziny (kura, 2 kurczątka, kogut z czerwonym grzebieniem) kosztują od 79 do nawet 159 zł w zależności od wielkości. – Okres handlu zaczyna się w lutym i kończy wraz z ostatnim tygodniem świąt. Warto się spieszyć – dodaje Gryka. Na opłacalność nie można narzekać.

Koszt wytworzenia żółtych dekoracji to około 20zł. Wiele zależy od ilości zużytego materiału i dotarcia do pozostałych elementów w dobrych cenach.

Złoto dla wytrwałych

Większe przedświąteczne zainteresowanie nie oznacza gwałtownego wzrostu zarobków. Wszystko przez niewielki procentowy zysk ze sprzedaży każdej sztuki. Przedświąteczny handel, mimo że generuje popyt nie przekłada się więc znacząco na finanse handlarzy. Wyjątkiem są ci, którzy sprzedają ilości hurtowe po cenach detalicznych. - Łatwo nie jest, ale do tego biznesu przecież trzeba mieć jaja – dodaje z uśmiechem Miśkiewicz.

Polecamy: Jak założyć sklep spożywczy?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA