REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile można zarobić na świętach wielkanocnych, czyli jajcarski biznes

Milewski Marcin
Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników.
Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników.

REKLAMA

REKLAMA

Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników. Rośnie popyt, a razem z nim ceny. Jeśli myślisz, że sprzedaż to rzecz prosta – mylisz się. Handel jajkami to bardzo delikatny biznes.

Jajko na dwa sposoby

Handel jajkami rok w rok ożywa dwukrotnie. Raz podczas Świąt Wielkanocnych, a ponownie… na Boże Narodzenie. Z uwagi na sprzyjającą aurę większym zainteresowaniem cieszy się okres marcowo-kwietniowy. Na ten czas przygotowują się zarówno sklepy i uliczni handlarze, którzy nie do końca respektują obowiązujące prawo. I jedni i drudzy liczą na zysk.

REKLAMA

Mercedesa nie będzie

W przypadku bazarów oraz handlu ulicznego marże nie są stałe. Wysokość cen uzależniona jest od oferty konkurencji, która na targowiska przybywa jako pierwsza. Ile można zarobić na sztuce? To zależy od gatunku i wielkości jajek.

Na czysto wychodzi od kilku do kilkudziesięciu groszy na sztuce. W ciągu dnia, w dobrym, ruchliwym punkcie można znaleźć kupujących nawet na 200-300 jaj. – Mercedesa z tego nie ma, ale przeżyć się da – mówi Piotr Miśkiewicz, który delikatnym interesem zajmuje się od 10 lat. Żeby zająć się sprzedażą, trzeba jednak najpierw mieć towar.

Jajko na dobę?

Prędkość znoszenia jajek uzależniona jest od wielu czynników, wśród których decydujące znaczenie mają żywienie i światło. Dobrze najedzona kura w ciągu roku znosi od 200 do nawet 340 jaj. W ciągu miesiąca daje to średnio 23 jajka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielono mi

Najdroższe są jaja znoszone przez kury zielononóżki. Pomimo pieszczotliwej nazwy, hodowcom wcale nie kojarzą się z sielską atmosferą. Wręcz przeciwnie. Ze względu na specyficzne wymogi hodowlane są traktowane nie tylko jako jeden z trudniejszych gatunków w utrzymaniu, ale także samo założenie przeznaczonego dla nich kurnika wiąże się z większymi niż w pozostałych przypadkach wydatkami. Oprócz niezależności mikroklimatycznej od warunków zewnętrznych liczy się bowiem w tym przypadku także lokalizacja kurnika. Przykładowo teren powinien być suchy, gleba lekka i przepuszczalna, a poziom wód gruntowych powinien znajdować się na głębokości 1m lub więcej. Wskazane, aby całość była umiejscowiona na łagodnym stoku o skłonie południowym.

Ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków i niemałe koszty, wyższa jest także cena jajek.

Szybciej z tymi świętami

O przedświątecznym handlu jajkami, któremu nieodzownie towarzyszą żółte kurczęta, nie zapomniały markety. W tym roku przedświąteczną sprzedaż zaczęły już pod koniec stycznia. – Wielkanocne dekoracje mieliśmy przygotowane w grudniu. W niektórych sklepach rozstawiliśmy je na początku roku – zdradza zastrzegający anonimowość pracownik jednego z największych gdańskich hipermarketów. - Prawdziwe jajeczne żniwa to jednak dopiero tygodniowy okres przedświąteczny - dodaje.

Polecamy: Jak założyć restaurację?

Jaja na niby

REKLAMA

Ostatnimi czasy serca konsumentów, oprócz kurzych, podbijają także jajka… styropianowe. Nie trafiają do serca przez żołądek, ale wystarczy za to kilkanaście minut pracy wprawionego krawca, a potrafią zamienić się w dorodnego koguta. -Wielkanocne ozdoby ze styropianowych jaj tworzymy już od 5 lat, ale w tym sezonie mają swoje 5 minut – mówi Andrzej Gryka, pracownik w podwarszawskiej pasmanterii. 

Zestawy koguciej rodziny (kura, 2 kurczątka, kogut z czerwonym grzebieniem) kosztują od 79 do nawet 159 zł w zależności od wielkości. – Okres handlu zaczyna się w lutym i kończy wraz z ostatnim tygodniem świąt. Warto się spieszyć – dodaje Gryka. Na opłacalność nie można narzekać.

Koszt wytworzenia żółtych dekoracji to około 20zł. Wiele zależy od ilości zużytego materiału i dotarcia do pozostałych elementów w dobrych cenach.

Złoto dla wytrwałych

Większe przedświąteczne zainteresowanie nie oznacza gwałtownego wzrostu zarobków. Wszystko przez niewielki procentowy zysk ze sprzedaży każdej sztuki. Przedświąteczny handel, mimo że generuje popyt nie przekłada się więc znacząco na finanse handlarzy. Wyjątkiem są ci, którzy sprzedają ilości hurtowe po cenach detalicznych. - Łatwo nie jest, ale do tego biznesu przecież trzeba mieć jaja – dodaje z uśmiechem Miśkiewicz.

Polecamy: Jak założyć sklep spożywczy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA