REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pamięci masowe – jak kształtuje się przyszłość składowania danych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
Firmy, które już dziś inwestują w nowy model usług, już za rok mogą wyciągnąć z tego ogromne zyski.
Firmy, które już dziś inwestują w nowy model usług, już za rok mogą wyciągnąć z tego ogromne zyski.

REKLAMA

REKLAMA

Składowanie danych to udręka każdej firmy. Jak wiadomo, dane firmowe są niezwykle ważne, a zapewnienie im bezpieczeństwa jest coraz trudniejsze. Na szczęście wszystko idzie w dobrym kierunku. W zeszłym roku dało się zauważyć zmianę podejścia do sposobów przechowywania danych. Ale co czeka nas w najbliższych latach? Przecież ilość danych ciągle wzrasta. Czy firmy IT i dostawcy pamięci masowych nadążą za firmami?

Czy przy przeszło 15 petabajtach nowych danych wytwarzanych każdego dnia przez firmy i stale rosnącym wolumenie danych, możliwość prostego ich magazynowania w sposób bezpieczny i elastyczny będzie nadal możliwe? Trzeba przyznać, że tradycyjne metody magazynowania danych stają się coraz bardziej kosztowne, nieefektywne i niedotrzymujące kroku potrzebom użytkowników, a w tym przypadku potrzebom firm. Na szczęście cały szczebel IT i dostawcy pamięci masowych nie śpią.

REKLAMA

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej efektywne metody przechowywania danych. Pojawiają się również nowe trendy w pamięciach masowych. Jak więc będzie wyglądała najbliższa przyszłość?

Polecamy: Telefon z klawiaturą zamiast smartfona – co wybrać?

REKLAMA

Nie ulega wątpliwości, że bardzo ważną rolę w tej rozgrywce odegra chmura. Już teraz popularność pamięci masowych w chmurze rośnie niemal z dnia na dzień. Co ciekawe, istnieją różne rozwiązania z których mogą korzystać firmy – pamięć w chmurze w modelu prywatnym, publicznym jak i mieszanym. Warto nadmienić, że wszystkie te trzy modele oferują przedsiębiorstwom dużą skalowalność, lepsze planowanie zdolności magazynowania danych i większą elastyczność w spełnianiu unikatowych wymagań użytkownika. A jak z bezpieczeństwem?

W związku z coraz większymi obawami o bezpieczeństwo krytycznych informacji przechowywanych w chmurze publicznej, w najbliższej przyszłości głównym kierunkiem inwestowania w tym obszarze będzie model chmury prywatnej. Szacuje się, że już w przyszłym roku największe i najbogatsze korporacje będą inwestować w budowę prywatnych usług cloud computing. Dla takich firm liczy się nie tylko bezpieczne przechowywanie danych, ale także zarządzanie i hostowanie ich własnych środowisk cloud.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy, które już dziś inwestują w taki model usług, już za rok mogą wyciągnąć z tego ogromne zyski. Nie tylko będą miały własny model cloud computingu, ale również będą mogły świadczyć usługi firmom, które po prostu zaspały i muszą korzystać z usług innych przedsiębiorstw, nierzadko również konkurencji.

Przeczytaj też: Koszty i utrzymanie Open Source – czy to jest w pełni darmowe?

Wizja może dość przerysowana, ale jakże możliwa i perspektywiczna. Dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na przejście "w chmurę" dotychczasowy model zarządzania danymi ulegnie diametralnym zmianom, a kto wie, może nawet zniknie zastąpiony całkowicie przez chmurę. Ponadto ciągle obecny kryzys i bezustanny zalew danych wymusza na firmach innowacyjność. Jednak to od firm zależy, czy zostaną twardo przy starych rozwiązaniach tracąc przy tym na znaczeniu, czy zainwestują w przyszłość, zyski i rozwój.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

REKLAMA

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA