reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Finansowanie > CFM coraz popularniejszy w Polsce

CFM coraz popularniejszy w Polsce

Rynek CFM w Polsce jest stosunkowo młody, jednak konsekwentnie rośnie. Na koniec ubiegłego roku 13,8 tys. firm korzystało z outsourcingu floty samochodowej. W sumie było to ponad 132 tys. aut.

Rynek urósł o 2 proc., co jest wynikiem dalekim od kilkudziesięcioprocentowych wzrostów, do których branża zdążyła przyzwyczaić, ale w czasie dekoniunktury wypracowany rezultat trzeba uznać za dobry – wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research.

Pierwsze sześć miesięcy 2010 roku upłynęły firmom Car Fleet Managment na porządkowaniu „własnego portfela”. W drugiej połowie skupiono się na intensyfikacji sprzedaży do przedsiębiorstw. Jeśli za rok wynik uda się powtórzyć, znaczy, że outsourcing aut służbowych na dobre okrzepł w kraju, ponieważ nawet w krytycznych miesiącach, rośnie. Ale łatwo nie będzie.

Polecamy: serwis Leasing

Ceny paliw nie rozpieszczają, kratka w samochodzie to przeszłość, ubezpieczenia firmowych aut idą w górę. Jakby tego było mało, przedsiębiorcy oceniają negatywnie kierunek zmian w krajowej gospodarce i z dużą rezerwą inwestują, pamiętając wciąż gorsze chwile. Dla rynku leasingu i wynajmu oznacza to rok wyzwań i kreacji pomysłów.

Rynek z perspektywy flot i klienta

Rynek outsourcingu samochodów służbowych w 2010 roku zanotował 2 proc. wzrost w wolumenie (liczbie pojazdów) przy niewielkim 0,2 procentowym spadku liczby klientów rok do roku. Gracze obsługujący najbardziej przywiązany do outsourcingu pojazdów i najstabilniejszy fragment rynku rok ubiegły zakończyli bez kłopotów. Słabsza koniunktura dotknęła głównie firmy CFM z przewagą w portfelu flot kilkudziesięciu pojazdów, głównie z wykupioną opcją wyłącznego zarządzania lub najmu. Redukcje flot ograniczały się przeważnie do 200-500 pojazdów.
Bezapelacyjnie wygranymi rynku CFM w 2010 roku byli: Lease Plan Fleet Management, Arval i Bankowy Fundusz Leasingowy.

Spółki powiększyły stan flot o grubo ponad 2 tys. każda. Także BRE Leasing oraz ING Car Lease w tym samym czasie pozyskały, aż po tysiąc samochodów więcej. Wśród 42 objętych badaniem oferentów, którzy stanowią 98 proc. rynku w wolumenie i obsługują łącznie 132 822 pojazdy, wzrost obsługiwanych flot odnotowały łącznie 23 firmy, a spadek 11.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Źródło: Keralla Research

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na koniec ubiegłego roku 13,8 tys. firm korzystało z outsourcingu floty samochodowej.
Na koniec ubiegłego roku 13,8 tys. firm korzystało z outsourcingu floty samochodowej.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama