CFM coraz popularniejszy w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Rynek urósł o 2 proc., co jest wynikiem dalekim od kilkudziesięcioprocentowych wzrostów, do których branża zdążyła przyzwyczaić, ale w czasie dekoniunktury wypracowany rezultat trzeba uznać za dobry – wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research.
REKLAMA
Pierwsze sześć miesięcy 2010 roku upłynęły firmom Car Fleet Managment na porządkowaniu „własnego portfela”. W drugiej połowie skupiono się na intensyfikacji sprzedaży do przedsiębiorstw. Jeśli za rok wynik uda się powtórzyć, znaczy, że outsourcing aut służbowych na dobre okrzepł w kraju, ponieważ nawet w krytycznych miesiącach, rośnie. Ale łatwo nie będzie.
Polecamy: serwis Leasing
Ceny paliw nie rozpieszczają, kratka w samochodzie to przeszłość, ubezpieczenia firmowych aut idą w górę. Jakby tego było mało, przedsiębiorcy oceniają negatywnie kierunek zmian w krajowej gospodarce i z dużą rezerwą inwestują, pamiętając wciąż gorsze chwile. Dla rynku leasingu i wynajmu oznacza to rok wyzwań i kreacji pomysłów.
Rynek z perspektywy flot i klienta
REKLAMA
Rynek outsourcingu samochodów służbowych w 2010 roku zanotował 2 proc. wzrost w wolumenie (liczbie pojazdów) przy niewielkim 0,2 procentowym spadku liczby klientów rok do roku. Gracze obsługujący najbardziej przywiązany do outsourcingu pojazdów i najstabilniejszy fragment rynku rok ubiegły zakończyli bez kłopotów. Słabsza koniunktura dotknęła głównie firmy CFM z przewagą w portfelu flot kilkudziesięciu pojazdów, głównie z wykupioną opcją wyłącznego zarządzania lub najmu. Redukcje flot ograniczały się przeważnie do 200-500 pojazdów.
Bezapelacyjnie wygranymi rynku CFM w 2010 roku byli: Lease Plan Fleet Management, Arval i Bankowy Fundusz Leasingowy.
Spółki powiększyły stan flot o grubo ponad 2 tys. każda. Także BRE Leasing oraz ING Car Lease w tym samym czasie pozyskały, aż po tysiąc samochodów więcej. Wśród 42 objętych badaniem oferentów, którzy stanowią 98 proc. rynku w wolumenie i obsługują łącznie 132 822 pojazdy, wzrost obsługiwanych flot odnotowały łącznie 23 firmy, a spadek 11.
Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?
Źródło: Keralla Research
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.