REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy rynek książki przetrwa uderzenie koronawirusa? [PODCAST]

Kwarantanna, odwołane imprezy targowe i festiwale literackie. Wydawnictwa przesuwają premiery, a drukarze tracą zamówienia. Jak w dobie pandemii wygląda rynek książki w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Prognoza dla bankowości - co zmieniła pandemia COVID-19?

Ekonomiści wskazują, że aby utrzymać płynność finansową po kryzysie związanym z koronawirusem, banki będą musiały przeprowadzić zmiany w kluczowych obszarach. Przyspieszyć ma proces cyfryzacji i rozwój technologiczny, szczególnie w kwestii wykorzystania architektury mikroserwisów, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zmianie ma ulec podejście do zarządzania aktywami, inwestycjami oraz polityki kredytowej. Banki mają też zwiększać konkurencyjność względem coraz bardziej innowacyjnych fintechów, challenger i neo banków.

Dodatek solidarnościowy - wniosek tylko do 31 sierpnia 2020 r.

Straciłeś pracę po 15 marca 2020 r.? Tylko do końca sierpnia masz czas, aby otrzymać 1400 zł w ramach dodatku solidarnościowego. Sprawdź, jakie są warunki do uzyskania dodatku oraz ile czeka się na wypłatę pieniędzy.

Outsourcing bezpieczniejszą formą zatrudniania pracownika

W przypadku wielu firm zamiast zatrudniać bardziej opłaca się zlecenie pewnych zadań zewnętrznej firmie. Do rekrutacji firmy wrócą w przyszłym roku, jednak nadal ostrożnie będą podejmować decyzje, biorąc pod uwagę swoje bezpieczeństwo i koszty.

REKLAMA

Oddech na rynku pracy. Firmy szukają pracowników

Jest światełko w tunelu. Poprawia się sytuacja na rynku pracy, niemal co piąta firma planuje zwiększyć zatrudnienie - wynika z najnowszej edycji badania „KoronaBilans MŚP”. W poprzedniej edycji badania takie deklaracje składało 14,8 proc. firm.

Od października wypłaty zaliczek do dopłat bezpośrednich

Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich będą realizowane na maksymalnym dopuszczalnym przepisami UE poziomie 70 proc. Przy kalkulacji kwoty zaliczki będzie brana pod uwagę powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt stwierdzona w ramach kontroli administracyjnej.

Rzecznik Finansowy pozywa bank za misseling

Rzecznik Finansowy złożył pozew w imieniu klienta Idea Banku, który zdaniem Rzecznika został wprowadzony w błąd w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack S.A. Na taką inwestycję namówiono osobę, która w momencie nabywania obligacji miała 85 lat. To modelowy przykład tzw. misselingu, czyli oferowania produktu nieodpowiedniego dla danego klienta.

COVID-19 wyhamował rynek pracy w II kwartale

Rynek pracy dotkliwie odczuł skutki wprowadzonych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ale pracodawcy stosunkowo szybko przystosowali się do nowych warunków, co powinno skutkować stopniowym odbiciem w kolejnych miesiącach. Czy tak się stanie?

REKLAMA

Nowe technologie podniosą komfort życia. Rusza kolejna edycja konkursu e-Pionier

e-Pionier to konkurs, który łączy naukowców i przedsiębiorców z jednostkami samorządowymi oraz instytucjami publicznymi, aby wspólnie odpowiadali na zidentyfikowane wcześniej problemy, istotne dla lokalnych społeczności czy wybranych grup społecznych.

Jest sprzeciw przeciwko ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do propozycji, aby odpowiedzialność zbiorowa była stosowana wobec dużych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników. Nałoży ona na przedsiębiorcę obowiązek zapobiegania popełnianiu przestępstw przez pracowników i współpracowników firmy.

Start-upowy powinien być pomysł, firma niekoniecznie

Od lat z sukcesem działają na rynku, a swoją przygodę z własnym biznesem zaczynali na długo przed tym, zanim słowo start-up weszło do powszechnego użytku. Przedsiębiorcy z branży marketingowej czy IT często nie wiedzą, że oni także mogą pozyskać środki venture capital od inwestora.

Software house’y zaczynają kodować dla siebie

Coraz więcej software house’ów zaczyna tworzyć własne produkty lub usługi, dywersyfikując tym samym działalność i zyskując nowe źródło dochodów. Dzięki pomocy inwestorów venture capital otrzymują profesjonalną pomoc w całym procesie tworzenia i sprzedaży programu czy aplikacji. W rezultacie często wsparcie to okazuje się równie wartościowe co finansowanie, które może wynieść w początkowych etapach nawet milion złotych.

Pożyczki dla firm na wsparcie miejsc pracy

11,2 mld euro może trafić do Polski na wsparcie miejsc pracy. Taki wniosek przedstawiła Komisja Europejska, która podkreśliła, że jej celem jest zrobienie wszystkiego, aby ocalić miejsca pracy i źródła utrzymania,

Dodatek solidarnościowy tylko do końca sierpnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że o dodatek solidarnościowy można wnioskować do 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Koronawirus to współczesna wojna światowa

Tu i teraz zostaliśmy jako cały świat dotknięci epidemią i nie możemy się od niej wyabstrahować. Jesteśmy częścią rozwoju wydarzeń, można powiedzieć okrętem na wzburzonych falach, które jednocześnie nie do końca wiadomo, w jaki sposób i w którym kierunku nas poprowadzą. Ale jednocześnie możemy powiedzieć, że jest to swojego rodzaju punkt zwrotny w gospodarczej historii świata.

Firmy przyśpieszają cyfryzację i przenoszą biznes do internetu

Koronawirus sprawił, że firmy chcąc utrzymać się na rynku zaczeły szukać nowych możliwości funcjonowania. Te, które zareagowały szybko i przeniosły handel do sieci na pandemii mogą tylko zyskać.

Przedsiębiorcy z dystansem do ESG

Zagadnienia ESG, czyli dotyczące ochrony środowiska, działalności społecznej i ładu korporacyjnego, mają dla 45 proc. polskich dyrektorów finansowych umiarkowany, a w przypadku 29 proc. mały wpływ na wynik działalności ich przedsiębiorstw. Już dziś wiadomo, że o łatwym dostępie do rynków kapitałowych będzie decydować podejście firmy do odpowiedzialności społecznej oraz ochrony środowiska.

UOKiK sprawdzi kancelarie adwokackie i radcowskie

Niepokojące skargi dotyczą m.in. braku możliwości oszacowania wynagrodzenia kancelarii, zastrzegania na jej rzecz całości uzyskanych na rzecz konsumenta korzyści.. Z informacji posiadanych przez UOKiK wynika, że może dochodzić do nieprawidłowości na rynku świadczenia usług pomocy prawnej, których dopuszczają się kancelarie adwokackie i radcowskie.

Mniejsze dochody z VAT - Polska cofnęła się o 4 lata

Minister Finansów poinformował, że dochody z podatku VAT wyniosą w tym roku ok. 170 mld zł. To oznacza spadek o 6 proc. w porównaniu do 2019 r. To oznacza, że cofamy się do poziomów notowanych na przełomie 2016/2017 roku.

Czy przedsiębiorcy z branży turystycznej i eventowej doczekają się pomocy?

Sejm rozpatruje ustawę powołania Turystycznego Funduszu Zwrotów, który umożliwi zwroty wpłat klientom biur podróży, a także Turystycznego Funduszu Pomocowego. To efekt postulatów Rzecznika MŚP odnośnie wsparcia przedsiębiorców działających w turystyce i w eventach.

Rośnie zadłużenie polskich przedsiębiorstw

Problem z niezapłaconymi fakturami będzie trwał wiele miesięcy, stracą Ci, którzy nie będą szukać rozwiązań i alternatyw na poradzenie sobie z problemami finansowymi, a uważają, że ze wszystkim poradzą sobie sami. Zyskają Ci którzy potrafią wyciągać wnioski i w każdej sytuacji dostrzegają szanse. Przedsiębiorcy powinni skupiać się na rozwoju biznesu, a odzyskiwanie należności pozostawić specjalistom, gdyż procent odzyskiwanych faktur samodzielnie jest bardzo niski.

Robotyzacja oraz IT to warunek rozwoju globalnej logistyki

Od przyspieszenia transportu, przez ochronę klimatu, większą widoczność i bezpieczeństwo ładunków, po ochronę zdrowia i życia zatrudnionych przy obsłudze globalnego łańcucha dostaw. Korzyści płynące z wdrażania nowości technologicznych w logistyce liczone są już w dziesiątkach, a to dopiero początek cyfrowej rewolucji. Logistyka będzie napędzać rynek robotyzacji usług profesjonalnych na świecie, już dziś wykorzystuje Blockchain, Big Data, Internet rzeczy i 5G, reszta technologii to wyłącznie kwestia czasu.

Czy nauczycielowi, któremu powierzono pełnienie obowiązków dyrektora przedszkola na podstawie przepisów związanych ze zwalczaniem COVID- 19 przysługuje dodatek funkcyjny

Czy nauczycielowi, któremu z dniem 5 czerwca 2020 r. zostało powierzone pełnienie obowiązków dyrektora przedszkola na podstawie par. 11h ust. 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przysługuje dodatek funkcyjny? I czy jeśliby organ przyznał dopiero teraz dodatek funkcyjny, to można przyznać z wyrównaniem za miesiąc lipiec i sierpień? Od kiedy można przyznać ten dodatek funkcyjny? Przed dniem 5 czerwca ten nauczyciel, który pełni obowiązki dyrektora zastępował dyrektora, który był na urlopie dla poratowania zdrowia. 4 czerwca dyrektor przedszkola zrezygnował z etatu i od 5 czerwca w placówce obowiązki dyrektora pełni nauczyciel.

Testy rozszerzonej rzeczywistości na farmach wiatrowych

PGE EO testuje technologię rozszerzonej rzeczywistości na farmach wiatrowych. Serwisanci na swoich urządzeniach będą mogli np. widzieć parametry pracy turbiny, będą też mogli skonsultować obraz z centrum serwisowym.

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek

Ponowne rozpatrzenie wniosków dotyczy firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września. ZUS wskazuje, że skorzysta z nich 800 tys. firm.

Bedzie pomoc dla rolników dotkniętych skutkami pandemii

Prezydent podpisał nowelę ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Nowela dotyczy wsparcia m.in. rolników dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Mniej kupujemy w interencie

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna w lipcu 2020 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,0 proc. (wobec wzrostu o 5,7 proc. w lipcu 2019r.). W porównaniu z czerwcem 2020 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 6,5 proc. W cenach bieżących wzrost wyniósł 2,7 proc. rdr i 6,4 proc. wobec czerwca br.

Dożynki 2020 pod patronatem narodowym prezydenta

Kancelaria Prezydenta RP, opublikowała list, w którym podkreśliła, że Andrzej Duda, doceniając codzienny trud i ciężką pracę rolników, "pragnie włączyć się w to ważne dla mieszkańców polskich wsi święto i razem z nimi dziękować za tegoroczne zbiory".

Opłacalność branży hotelarskiej pod znakiem zapytania

Obecnie sytuacja w hotelach wygląda różnie, co bardzo mocno zależy od konkretnej lokalizacji obiektu. Hotele typowo turystyczne w miejscowościach kurortowych mają znaczne obłożenie, w większości przypadków przekraczające 90 proc. Hotele w dużych miastach i lokalizacjach nastawionych na klienta biznesowego, które były odwiedzane podczas podróży służbowych, są w gorszej sytuacji rynkowej.

Produkujesz kosmetyki? Konsumenci coraz częściej sprawdzają ich skład

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, co dla producentów oznacza podwyższoną poprzeczkę. Jak pokazują badania skład kosmetyków ma większe znaczenie dla kobiet, za to mężczyźni są bardziej lojalni wobec marki.

Są pieniądze na restrukturyzację i pomoc upadającym firmom

Są efekty apelu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw w sprawie utrudnień dla firm, polegających na tym, że przedsiębiorcy w restrukturyzacji nie mogą korzystać ze wsparcia przewidzianego ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tarcza antykryzysowa).

Koronawirus: co 3 firma zwiększyła zastosowanie technologi w swojej działalności

Od wybuchu pandemii, 32 proc. przedsiębiorstw zaczęło używać (bądź zwiększyło zastosowanie) narzędzi cyfrowych w procesach biznesowych. Tylko 4 proc. firm przyznaje, że musiało zwolnić pracowników.

Zmiany w zamówieniach publicznych w zakresie kar umownych i odszkodowań

Zasady związane z obowiązkiem wzajemnego informowania się stron umowy w sprawie zamówienia publicznego, znajdują również zastosowanie w przypadku kar umownych oraz odszkodowań z tytułu odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Niższe ceny żyta, ziemniaków, żwyca wołowego

W lipcu 2020 r. w porównaniu z czerwcem br. spadły ceny skupu większości produktów rolnych. Wyższe były ceny kukurydzy, żywca wołowego, drobiu i mleka.

Ponad 130 mln złotych trafiło do firm w ramach Tarczy Antykryzysowej

Środki przyznano w ramach zwolnienia z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 r., odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS oraz w ramach świadczenia postojowego.

Coraz więcej opóźnionych płatności

Właściciele firm transportowych mają coraz większe kłopoty z przeterminowanymi fakturami. Już co 10 firma w tym sektorze ma zaległości w regulowaniu faktur czy spłacie kredytu. To najwyższy wskaźnik spośród wszystkich branż. Zdecydowanie na pogorszenie sytuacji w sektorze wpłynął koronawirus, którzy przyczynił się do przestojów transportu.

Nie trzeba podawać danych majątkowych w trakcie spisu rolnego

Podmiotem spisu będą składowe gospodarstwa rolnego, np. powierzchnia gruntów, liczba zwierząt, uprawy rolne. Powszechny Spis Rolny 2020 rozpocznie się 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 r.

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej

Do 30 września można składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw bilateralnych (FWD). Projekty mogą dotyczyć m.in. energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego a także łagodzenia zmian klimatu i adaptacji ekologicznej.

Dotacje dla firm w III edycji Funduszy norweskich i EOG

Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa nadal mogą składać wnioski o dotacje z Funduszy Norweskich. W tym rozdaniu pieniądze przewidziane są na działania związane z energią odnawialną. Norweski Mechanizm Finansowy (NMF) i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), zwane potocznie Funduszami EOG i norweskimi to dwa instrumenty finansowe ustanowione przez Państwa Darczyńców (tj. Norwegię, Islandię i Liechtenstein) w zamian za dostęp do wspólnego rynku UE.

Nowe technologie w endodoncji. Polskie firmy w czołówce

W wielu dziedzinach stomatologii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zaszły znaczne zmiany, związane z wprowadzeniem nowych technologii i nowatorskich metod leczenia. Swoista rewolucja nie ominęła także endodoncji, czyli działu stomatologii, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych (podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe). Związana jest ona przede wszystkim z jej upowszechnieniem i dostępnością.

Chcesz otrzymać pieniądze za bon turystyczny? - podaj dobry numer konta

Przedsiębiorco, jeśli chcesz otrzymać pieniądze z ZUS za bon turystyczny, podaj dobry numer konta. Zdarzają się bowiem zwroty na konto ZUS. Podane numery rachunków są błędne lub zamknięte.

Przewoźnicy liczą na poprawę sytuacji w branży

Transport lotniczy powoli się odmraża, ale wciąż pozostaje niepewność np. dotycząca obowiązku odbywania kwarantanny po powrocie. Przewoźnicy liczą, że mimo tych trudności sezon urlopowy się wydłuży, co pozwoli odrobić część strat.

Czy wróci handel w niedzielę?

Co drugi Polak chce ponownie mieć możliwość zrobienia zakupów w niedzielę. Co trzeci badany jest przeciwny. Nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy.

Czy wróci handel w niedzielę?

Co drugi Polak chce ponownie mieć możliwość zrobienia zakupów w niedzielę. Co trzeci badany jest przeciwny. Nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy.

Można składać wnioski o pomoc suszową

Rolnicy, których gospodarstwa zagrożone są utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami spowodowanymi przez epidemię COVID-19 oraz ci, którzy nie otrzymali tzw. pomocy suszowej za 2019 r. mogą ubiegać się o wparcie finansowe.

Poznaj 50 wpływowych kobiet biznesu

24 września w Warszawie odbędzie się premiera książki „50 wpływowych kobiet biznesu”. Zaglądamy zza kulisy i zdradzamy jak będzie wyglądała tegoroczna edycja.

Poznaj 50 wpływowych kobiet biznesu

24 września w Warszawie odbędzie się premiera książki „50 wpływowych kobiet biznesu”. Zaglądamy zza kulisy i zdradzamy jak będzie wyglądała tegoroczna edycja.

Ostatnie dotacje dla firm w ramach Szybkiej Ścieżki

To już ostatnie rozdanie Szybkiej Ścieżki - największego programu wsparcia innowacyjności polskich firm. 22 sierpnia rusza druga runda konkursu skierowana do MŚP i ich konsorcjów, również z jednostkami naukowymi.

Przewoźnik z niekompletnym zgłoszeniem SENT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w kolejnym już wyroku, podzielił stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w zakresie konieczności odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej na podstawie ustawy o SENT.

Innowacyjny lider to otwartość na zmianę

COVID-19 jest rodzajem mentalnej Formuły 1. W procesie zmian i innowacji w organizacjach musisz być szybki. Kupony odcinają ci, którzy już wcześniej byli przyzwyczajeni do testowania i ponoszenia ryzyka i zbudowali sobie taką markę w zespołach, dzięki której ludzi mają odwagę sięgać po nowe i umieć ponosić ryzyko .

REKLAMA